Zavrieť

Porady

RZZP 2008

Viem, že je ešte včas, ale chcela by som si ozrejmiť zopár otázok RZ, nakoľko som to ešte nerobila.
Ak je osoba časť roka zamestnancom a zvyšok SZČO, ako sa podáva RZ - na dvoch tlačivách, spolu alebo iba za SZČO???
Ak podniká od novembra 2008, uvedie dátum od novembra do konca roka?
Čo sa uvádza v IV.oddiele (poistenec sa považoval za SZČO a súčasne považoval za osobu podľa §11 ods. 8 a. až h.)?
V oddieli IX. je riadok 62- počet mesiacov prevádzkovania SZČO - uvedie sa počet mesiacov v celom roku 2009 alebo ešte v roku 2008?

Dúfam, že sme sa pochopili. Vopred ďakujem za zodpovedanie a prajem pekný deň!
Usporiadat
SzabM SzabM

SzabM je offline (nepripojený) SzabM

Ďakujem pekne. SzabM
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2008
Termíny

do 15. mája 2009

c) lehota podľa § 19 ods. 5

- zamestnávateľ musí vystaviť a doručiť zamestnancovi, ktorý ho o to požiadal, Doklad o výške príjmu a o preddavkoch na poistné za rok 2008. Ak zamestnanec požiadal o doklad po tomto termíne, zamestnávateľ je povinný jeho žiadosti vyhovieť do 15 dní odo dňa doručenia žiadosti.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

do 31. mája 2009

b) lehota podľa § 19 ods. 2

- (resp. 1. jún 2009, keďže zákonom stanovený termín pripadá na deň pracovného voľna) - zamestnanec môže písomne požiadať svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania poistného.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

do 30. júna 2009

a) lehota podľa § 19 ods. 1

– termín (pre toho, kto vykonáva ročné zúčtovanie, t.j. zamestnávateľ alebo poistenec) na vykonanie a podanie potrebných dokumentov a tlačív ročného zúčtovania do príslušnej zdravotnej poisťovne. Tento termín je záväzný aj pre zamestnanca, ktorý má túto povinnosť a nepožiadal svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

do 31. augusta 2009

d) lehota podľa § 19 ods. 10

- termín na oznámenie výšky preplatku alebo nedoplatku zamestnanca ostatným platiteľom poistného. Výška nedoplatku alebo preplatku sa platiteľom poistného oznamuje, len ak dosiahne sumu 3 EUR.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

do 30. septembra 2009

f) lehota podľa § 19 ods. 15

– termín na zaslanie oznámenia zamestnávateľa o výške preplatku alebo nedoplatku jednotlivých zamestnancov, ktorým ročné zúčtovanie vykonal sám a tiež za tých, ktoré mu boli oznámené a doručené ostatnými platiteľmi.

- termín pre vykonanie a podanie ročného zúčtovania poistného pre poistenca, ktorý má povolený odklad pre podanie daňového priznania. Odklad pre podanie daňového priznania je potrebné dokladovať zdravotnej poisťovni rozhodnutím vydaným príslušným daňovým úradom. Novinka v ročnom zúčtovaní za rok 2008

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

do 31. októbra 2009

e) lehota podľa § 19 ods. 11

– (resp. 2. november 2009, keďže zákonom stanovený termín pripadá na deň pracovného voľna) na vyrovnanie preplatku alebo nedoplatku na poistnom, ak dosiahne sumu 3 EUR (pre poistencov, zamestnávateľov a zdravotnú poisťovňu).

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

do 30. novembra 2009

g) lehota podľa § 19 ods. 16

– zdravotná poisťovňa je povinná vykonať ročné zúčtovanie poistného plateného štátom za rok 2008 na základe údajov z centrálneho registra poistencov a ho podať Ministerstvu zdravotníctva SR.
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

Návody a poučenia

http://www.szco.sk/index.php?id=56
0 0
zena zena

zena je offline (nepripojený) zena

Tweety Pozri príspevok
Nie, dohody do RZ nerátame.
Bola som toho isteho nazoru, ze dohoda sa do RZZP nezahrna a bodka, ale potom ako by ste si vysvetlili toto:

Príjmy z dohôd o prácach vykonávaných mimo prac.pomeru sa radia medzi vyňaté príjmy a platnosťou od 1. 1. 2008. Tieto príjmy sa nezapočítavajú do VZ,ak sú ich príjemcami poistenci, za ktorých platí poistné štát ....


A ked ide o cloveka,ktory ma stale zamestnanie a popri tom este aj dohodu, stat za neho neplati poistne, ma sa tato dohoda zahrnut do VZ?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

zena Pozri príspevok
Bola som toho isteho nazoru, ze dohoda sa do RZZP nezahrna a bodka, ale potom ako by ste si vysvetlili toto:

Príjmy z dohôd o prácach vykonávaných mimo prac.pomeru sa radia medzi vyňaté príjmy a platnosťou od 1. 1. 2008. Tieto príjmy sa nezapočítavajú do VZ,ak sú ich príjemcami poistenci, za ktorých platí poistné štát ....


A ked ide o cloveka,ktory ma stale zamestnanie a popri tom este aj dohodu, stat za neho neplati poistne, ma sa tato dohoda zahrnut do VZ?
nie, príjem z dohody nejde do VZ
0 0
zena zena

zena je offline (nepripojený) zena

§13 ods.20 písmeno d, a následne §11 ods.8 pismeno a, až m,o, až r, a u,
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
akurát som dneska ráno študovala to RZZP tu:

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...ID=39&aid=1650
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

Schválené znenie vyhlášky aj s tlačivami bolo práve uverejnené na portáli MZ SR
link: http://www.health.gov.sk/redsys/rsi....AGE=S&LENGTH=S
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Fronco Pozri príspevok
Schválené znenie vyhlášky aj s tlačivami bolo práve uverejnené na portáli MZ SR
link: http://www.health.gov.sk/redsys/rsi....AGE=S&LENGTH=S
Nedá sa to otvoriť. Aj vám vypisuje, že súbor je poškodený.
0 0
Rysho Rysho

Rysho je offline (nepripojený) Rysho

Treba robit zuctovanie z-covi, ktory pracuje u nas az od februara 2009. Kto mu robi RZ???
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Ester plus Pozri príspevok
Nedá sa to otvoriť. Aj vám vypisuje, že súbor je poškodený.
Nie nevypisuje, da sa to normalne otvorit.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Rysho Pozri príspevok
Treba robit zuctovanie z-covi, ktory pracuje u nas az od februara 2009. Kto mu robi RZ???
Nezáleží na tom, odkedy pracuje, ale či mal počas zamestnania tzv. kolísavé príjmy, ak aspoň v jednom mesiaci mal, RZZP musí robiť, RZZP mu na jeho žiadosť urobí zamestnáv.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Rysho Pozri príspevok
Treba robit zuctovanie z-covi, ktory pracuje u nas az od februara 2009. Kto mu robi RZ???
Ak si o to do 31.5 poziada a prinesie potvrdenie od predch.zamestnavatela za januar, mate povinnost mu RZZP urobit.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

zena Pozri príspevok
Bola som toho isteho nazoru, ze dohoda sa do RZZP nezahrna a bodka, ale potom ako by ste si vysvetlili toto:

Príjmy z dohôd o prácach vykonávaných mimo prac.pomeru sa radia medzi vyňaté príjmy a platnosťou od 1. 1. 2008. Tieto príjmy sa nezapočítavajú do VZ,ak sú ich príjemcami poistenci, za ktorých platí poistné štát ....


A ked ide o cloveka,ktory ma stale zamestnanie a popri tom este aj dohodu, stat za neho neplati poistne, ma sa tato dohoda zahrnut do VZ?
Dohody sa nezahŕňaju do VZ, ak sú :
popri zamestnaní
popri SZČO
u poistencov štátu
Dohody sa započítavajú do VZ u tzv. samoplatiteľov.
0 0
ACCREDO ACCREDO

ACCREDO je offline (nepripojený) ACCREDO

konateľ
Prečo sa sa doklad o príjme po otvorení v Adobe Readeru dá vyplniť len v II. oddieli? Vopred ďakujem za rýchlu odpoveď.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

ivka70 Pozri príspevok
Ak si o to do 31.5 poziada a prinesie potvrdenie od predch.zamestnavatela za januar, mate povinnost mu RZZP urobit.
Ak tam robí od februára 2009 a nerobil tam aj v r.2008 nemôžu mu robiť RZZP.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

ivka70 Pozri príspevok
Ak si o to do 31.5 poziada a prinesie potvrdenie od predch.zamestnavatela za januar, mate povinnost mu RZZP urobit.
Zamestnávateľ môže urobiť RZZP zamestnancovi,len vtedy ak ho zamestnával minulý rok ako posledný, ale musí byť jeho zamestnancom i v čase podania žiadosti o vykonanie RZZP (termín podania žiadosti je do 31.05.2009).
takže ak vznikol pracovný pomer až tento rok, tak mu nemôže zamestnávateľ robiť RZZP. Ak zamestnancovi vznikla povinnosť vykonať RZZP musí tak urobiť sám
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

Pôvodca textu príspevku: Ester plus
Nedá sa to otvoriť. Aj vám vypisuje, že súbor je poškodený.
ivka70 Pozri príspevok
Nie nevypisuje, da sa to normalne otvorit.
bolo tomu tak na portáli právnych predpisov, ale na stránke MZ SR to otvoriť ide, ale to už mnohí asi zistili
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Ahojte,
ked je niekto zamestnanec s kolísavým príjmom, teda musí ročne zúčtovať ZP, celý rok 2008 mal 1 zamestnávateľa na hlavný prac.pomer + 1 DPČ (teda žiadne ZP) a podával si sám daňové priznanie k DPFO za r.2008 - musí si takýto zamestnanec podať sám RZZP? Zamestnávateľ to odmieta vykonať s tým, že mu nerobil RZ dane za r.2008 a že keby mu mal urobiť RZZP, musel by zamestnanec predložiť daňové priznanie k DPFO.
Podľa mňa by malo postačiť, keď by zamestnanec prehlásil v žiadosti o vykonanie RZZP, že nemal iný príjem okrem zo zamestnania a nanajvýš by mohol predložiť potvrdenie o príjme od toho zamestnávateľa, kde má DPČ, ale rozhodne nie daňové priznanie - nikde som takúto súvislosť a požiadavku nenašla.
Prosím, čo si o tom myslíte?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Luba Pozri príspevok
Ahojte,
ked je niekto zamestnanec s kolísavým príjmom, teda musí ročne zúčtovať ZP, celý rok 2008 mal 1 zamestnávateľa na hlavný prac.pomer + 1 DPČ (teda žiadne ZP) a podával si sám daňové priznanie k DPFO za r.2008 - musí si takýto zamestnanec podať sám RZZP? Zamestnávateľ to odmieta vykonať s tým, že mu nerobil RZ dane za r.2008 a že keby mu mal urobiť RZZP, musel by zamestnanec predložiť daňové priznanie k DPFO.
Podľa mňa by malo postačiť, keď by zamestnanec prehlásil v žiadosti o vykonanie RZZP, že nemal iný príjem okrem zo zamestnania a nanajvýš by mohol predložiť potvrdenie o príjme od toho zamestnávateľa, kde má DPČ, ale rozhodne nie daňové priznanie - nikde som takúto súvislosť a požiadavku nenašla.
Prosím, čo si o tom myslíte?
DP nemá žiadny súvis s RZZP. Príjem z dohody sa u zamestnanca nezapočítava do RZZP, netreba prikladať žiadne potvrdenia
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať