Zavrieť

Porady

RZZP 2008

Viem, že je ešte včas, ale chcela by som si ozrejmiť zopár otázok RZ, nakoľko som to ešte nerobila.
Ak je osoba časť roka zamestnancom a zvyšok SZČO, ako sa podáva RZ - na dvoch tlačivách, spolu alebo iba za SZČO???
Ak podniká od novembra 2008, uvedie dátum od novembra do konca roka?
Čo sa uvádza v IV.oddiele (poistenec sa považoval za SZČO a súčasne považoval za osobu podľa §11 ods. 8 a. až h.)?
V oddieli IX. je riadok 62- počet mesiacov prevádzkovania SZČO - uvedie sa počet mesiacov v celom roku 2009 alebo ešte v roku 2008?

Dúfam, že sme sa pochopili. Vopred ďakujem za zodpovedanie a prajem pekný deň!
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Hansa Pozri príspevok
SZČO v roku 2008 poberal ošetrovné.

V tlačive RZ ZP v oddiely IV. podľa § 11, odst. 8 mi vo vysvetlivkách chýba písmenko "n".

Alebo sa mýlim, a tým pádom za dobu poberania ošetrovného nebude vrátené zaplatené poistné?
Oddiel IV sa netýka písmena n), t.j. netýka sa poberania nemocenského, ošetrovného a materského, tieto obdobia sa uvádzajú v oddiele V.
Počas poberania ošetrovného sa vymeriavací základ SZČO nekráti, kráti sa iba jeho minimálny základ - preto to nie je v oddiele IV, ale zohľadnené to je v oddiele VI.
0 0
Jarka6 Jarka6

Jarka6 je offline (nepripojený) Jarka6

Dobrý deň,
preštudovala som si túto tému a na základe príspevku č. 88 sa chcem opýtať:

Po prečítaní stiahnutého dokumentu mi z uvedeného vyplýva, že nie len u samoplatiteľov sa do ich VZ zaraďuje príjem z dohôd, ale aj u niektorých poistencov štátu - ide mi hlavne o doktorantov. Je to uvedené na druhej strane spomínaného dokumentu.

Je to pravda???

Jarka
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

U doktorandov je to pravda.
Opravujem - nedalo mi to, kontrolovala som to ešte raz v zákone - takže ani u doktorandov sú dohody vyňatým príjmom.
Naposledy upravil Jana Motyčková : 25.05.09 at 11:26
0 0
Isabel Isabel

Isabel je offline (nepripojený) Isabel

Fronco Pozri príspevok
prečítaj si zákon ešte raz, p. Mihal to má správne:-)
§ 19 ods. 10: "Poistenec alebo zamestnávateľ, ktorý vykonáva ročné zúčtovanie poistného za zamestnanca podľa odseku 2, je povinný písomne oznámiť ostatným platiteľom poistného za poistenca výšku ich nedoplatku alebo preplatku do konca apríla kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonáva; toto neplatí, ak výška nedoplatku alebo preplatku nedosiahne najmenej 3 eurá."
Fronco, ved to citam a ty si to tu aj prilepil...

... Zamestnávateľ je povinný oznámiť ostatným platiteľom za poistenca...

ale nikde v tomto odseku sa nepíše, že to dovtedy oznamuje zamestnancovi, zamestnancovi sa to podľa mňa má oznámiť do 30.6.2009.

Súhlasíte so mnou viacerí?
Naposledy upravil Isabel : 21.05.09 at 09:57 Dôvod: preklep-diakritika
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

Dobrý deň,
prosím o radu ako postupovať v prípade, že za-nec platil poistné 11 mesiacov z max. VZ (mzda 60000,-) a jeden mesiac z VZ 50000,-. Omylom nemal vyplatené prémie, ktoré sme mu však dodatočne vyplatili spolu s opravnými výkazmi (aj platbami) do SP aj ZP. Má v tomto prípade povinnosť podať RZZP alebo nie?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
kedže ste mu vlastne opravili mzdu, tak ja ten chýbajúci mesiac platil ZP z max. základu. Závisí, ako ste to časovo stíhali a či aj ZP eviduje platbu na daný mesiac. (môj názor)
0 0
rondos rondos

rondos je offline (nepripojený) rondos

RZ musí vykonať keď má niektorý mesiac vyšší príjem ako 56 283,- Sk (stačí jeden a už musí)
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

rondos Pozri príspevok
RZ musí vykonať keď má niektorý mesiac vyšší príjem ako 56 283,- Sk (stačí jeden a už musí)
Nemusí, pokiaľ sú všetky mesiace nad 56283,- SK. Práve preto neviem, ako mám brať ten mesiac, v ktorom došlo k omylu.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

fipina Pozri príspevok
Nemusí, pokiaľ sú všetky mesiace nad 56283,- SK. Práve preto neviem, ako mám brať ten mesiac, v ktorom došlo k omylu.
V tvojom prípade mu musíte vykonať RZZP, nakoľko ten jeden mesiac bol jeho VZ nižší ako 56283,-Sk. Ak by mal v roku 2008 vo všetkých mesiacoch príjem vyšší ako 56283,-Sk, tak RZZP vykonať nemusí.
0 0
Jarka6 Jarka6

Jarka6 je offline (nepripojený) Jarka6

Už sú informácie a elektronické tlačivá na nete. Aj by som pridala link, ale nepustí ma to skrz malého počtu mojich príspevkov :-)
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Jarka6 Pozri príspevok
Už sú informácie a elektronické tlačivá na nete. Aj by som pridala link, ale nepustí ma to skrz malého počtu mojich príspevkov :-)
na akej stránke?
0 0
Jarka6 Jarka6

Jarka6 je offline (nepripojený) Jarka6

rzzp.sk

samozrejme, "www" daj pred to :-)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
http://www.rzzp.sk/
0 0
janulkajurczak janulkajurczak

janulkajurczak je offline (nepripojený) janulkajurczak

Dobrý večer,

mam pár otázok, aj ked mozno hlupych ale pls.
1.ZD kt. uvádzam je za rok 2008, napriek tomu ze sa uhradzali preddavky v roku 2008 na základe ZD za rok 2007?
2. Preddavky na ZP, mesacne klasika podla zákona (min. odvody) ale v oktobri nam prisiel nedoplatok (uhradili sme ho) a nasledne v decembri preplatok (suma nizsia o 20 Sk ako nedoplatok) mám do preddavkov dat aj preplatok a potom v decembri odratam nedoplatok? to mi výde v decembri mínusova polozka.. suma preddavkou má byt aj nedoplatok - preplatok?

Dakujem pekne
0 0
janulkajurczak janulkajurczak

janulkajurczak je offline (nepripojený) janulkajurczak

3. Výdavky o kt. si znížil základ dane - aj nedoplatok uhradeny?
4. kam zahrniem vrátený preddavok potom?

dakujem pekne
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Isabel Pozri príspevok
Fronco, ved to citam a ty si to tu aj prilepil...

... Zamestnávateľ je povinný oznámiť ostatným platiteľom za poistenca...

ale nikde v tomto odseku sa nepíše, že to dovtedy oznamuje zamestnancovi, zamestnancovi sa to podľa mňa má oznámiť do 30.6.2009.

Súhlasíte so mnou viacerí?
Myslim ze nesuhlasia vsetci, pretoze aj samotna logika nepusti, ak je zamestnavatel povinny podat RZZP do 30.6.2009 a spravi tak presne 30.6.2009 tak ako by mohol potom stihnut to hned oznamit zamestnancovi. Ja teraz nerobim RZZP ako zamestnavatel, ale citala som na viacerych strankach datumy a viem urcite ze pan Mihal sa nemyli. A podla toho ako vie vzdy poradit, keby som niekde citala nieco ine skor pochybujem o tom zdroji...Takze sa s tym podla mna zbytocne trapite, zamestnavatel je povinny oznamit preplatok al. nedoplatok zamestnancovi do 31.08.2009.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Môžem ako doklad o príjme použiť výplatné pásky (začiatok minulého roka)
Zamestnávateľ už neexistuje ... alebo presnejšie nezamestnáva, na žiadosti nereaguje...
0 0
molnarova2 molnarova2

molnarova2 je offline (nepripojený) molnarova2

dobrý deň
zamestnanec firmy dostal z org. dôvodov výpoved k 30.11.2008
december bol PN. organizácia zanikla, potvrdenie o príjme za rok 2008 dostal.kde je zahrnuté aj odstupné.
má podať RZZP ?neviem aké tlačivo máme vybrať,tlačivá sú uvedené na stránke obcan.sk A,B,C,X,S .ako sa skombinujú tlačivá napr. AS? v elektronických formulároch?


pomôže mi niekto?
Naposledy upravil molnarova2 : 22.05.09 at 12:10
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Isabel Pozri príspevok
Fronco, ved to citam a ty si to tu aj prilepil...

... Zamestnávateľ je povinný oznámiť ostatným platiteľom za poistenca...

ale nikde v tomto odseku sa nepíše, že to dovtedy oznamuje zamestnancovi, zamestnancovi sa to podľa mňa má oznámiť do 30.6.2009.

Súhlasíte so mnou viacerí?
Isabel má pravdu, ja som si to takisto neuvedomil, nakoľko ide o jednu zo zmien v novele platnej k 1.1.2009.

Do roku 2008 platilo, že zamestnávateľ musel zamestnancovi oznámiť jeho nedoplatok/preplatok ak bol aspoň 100 Sk, do 31.8.

Od roku 2009 platí, že zamestnávateľ musí zamestnancovi oznámiť jeho nedoplatok/preplatok ak je aspoň 3 €, do 30.6.

Isabel vďaka za upozornenie.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

janulkajurczak Pozri príspevok
Dobrý večer,

mam pár otázok, aj ked mozno hlupych ale pls.
1.ZD kt. uvádzam je za rok 2008, napriek tomu ze sa uhradzali preddavky v roku 2008 na základe ZD za rok 2007?
2. Preddavky na ZP, mesacne klasika podla zákona (min. odvody) ale v oktobri nam prisiel nedoplatok (uhradili sme ho) a nasledne v decembri preplatok (suma nizsia o 20 Sk ako nedoplatok) mám do preddavkov dat aj preplatok a potom v decembri odratam nedoplatok? to mi výde v decembri mínusova polozka.. suma preddavkou má byt aj nedoplatok - preplatok?

Dakujem pekne
1. Samozrejme ZD za rok 2008 (aj preddavky dane platí SZČO podľa zákaldu dane z r.2007 ale zúčtovanie robí z údajov r.2008).
2.preplatok je za ktorý rok - ako ste ho účtovali - do príjmov alebo mínusom do výdavkov ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať