Zavrieť

Porady

RZZP 2008

Viem, že je ešte včas, ale chcela by som si ozrejmiť zopár otázok RZ, nakoľko som to ešte nerobila.
Ak je osoba časť roka zamestnancom a zvyšok SZČO, ako sa podáva RZ - na dvoch tlačivách, spolu alebo iba za SZČO???
Ak podniká od novembra 2008, uvedie dátum od novembra do konca roka?
Čo sa uvádza v IV.oddiele (poistenec sa považoval za SZČO a súčasne považoval za osobu podľa §11 ods. 8 a. až h.)?
V oddieli IX. je riadok 62- počet mesiacov prevádzkovania SZČO - uvedie sa počet mesiacov v celom roku 2009 alebo ešte v roku 2008?

Dúfam, že sme sa pochopili. Vopred ďakujem za zodpovedanie a prajem pekný deň!
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ehm, čo tak DDP.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Aj ja nad tym rozmyslam, myslim ze tych par korun (EUR), by danovy urad snad nepodrazdil, a ja by som mala aspon nejake EUR. Asi to tak spravim, kazdy cent je v dnesnej dobe dobry. Dakujem velmi pekne.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Dobrý deň, dôchodca, SZČO, do 31.08.09 zamestnanec, v 9/09 DOVP - 20000,- Sk, od 10-12/09 odmena konateľa 20000,- mesačne.
Podá sa SA,SB a dohoda nevstupuje do RZZP? Ďakujem.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ja uz naozaj len nakoniec, len si chcem overit, riadok B27 je zaklad dane, ale je znizeny o preplatok RZZP za r. 2007, ak bol zahrnuty do prijmov?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Neverím, že je to posledná otázka "nakoniec" ale tu je odpoveď:

do r. 27 sa zapíše základ dane z r. 42 (resp. strata z r. 43) daňového priznania bez ohľadu na to, či je alebo nie je v základe dane zahrnutý preplatok z RZZP za predošlý rok.

Inými slovami SZČO tak platí poistné z vlani vráteného poistného.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Iwett Pozri príspevok
Dobrý deň, dôchodca, SZČO, do 31.08.09 zamestnanec, v 9/09 DOVP - 20000,- Sk, od 10-12/09 odmena konateľa 20000,- mesačne.
Podá sa SA,SB a dohoda nevstupuje do RZZP? Ďakujem.
Prosím, odsúhlasí mi to niekto? Ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Podá S, dva listy SA (ak konateľ je v inej firme ako bol do 31.8. zamestnanec), list SB.

Dohoda do RZ v jeho prípade nejde.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Iwett Pozri príspevok
Dobrý deň, dôchodca, SZČO, do 31.08.09 zamestnanec, v 9/09 DOVP - 20000,- Sk, od 10-12/09 odmena konateľa 20000,- mesačne.
Podá sa SA,SB a dohoda nevstupuje do RZZP? Ďakujem.
Ak je v 9/2009 SZČO tak dohoda nejde do príjmu, iba ak by šlo o dohodu spoločníka s.r.o. v jeho spoločnosti.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Jana Motyčková Pozri príspevok
Ak je v 9/2009 SZČO tak dohoda nejde do príjmu, iba ak by šlo o dohodu spoločníka s.r.o. v jeho spoločnosti.
Ej, ej, ak ide o dohodu spoločníka v jeho spoločnosti, tak ide do RZZP?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Áno, VZ spoločníka bez pracovnej zmluvy je odmena, ktorú dostal za prácu v spoločnosti a je posudzovaná ako príjem zo závislej činnosti (§ 5 ZDP). Takže aj dohoda = lebo je príjmom zo závislej činnosti.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Dohoda spoločníka s.r.o. je jeho príjmoim zo závislej činnosti - na základe takého príjmu je tento človek považovaný za zamestnanca (viď.§11 ods.3 písm.i), zamestnávateľ (s.r.o.) mal platiť preddavky.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

... sa predbiehamne, odchádzam.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Jozef Mihál Pozri príspevok
Áno, VZ spoločníka bez pracovnej zmluvy je odmena, ktorú dostal za prácu v spoločnosti a je posudzovaná ako príjem zo závislej činnosti (§ 5 ZDP). Takže aj dohoda = lebo je príjmom zo závislej činnosti.
Ďakujem, to som nevedela, ale odvody z dohody dúfam boli správne ako u ostatných dohodárov. Či som mala odviesť aj zdravotné?
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Takže, ak to bol SZČO-dôchodca ako zamestnanec v svojej s.r.o., v tej istej s.r.o. vykonával prácu aj na základe DOVP, a v tej istej s.r.o bol konateľ s mesačnou odmenou, do VZ mu ide celý príjem /aj vrátane DOVP/a podá S,SA,SB. Ale podľa ZDP je to dohoda ako každá iná. Odvádza sa len GP,UP? Ďakujem ešte raz obom.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Jozef Mihál Pozri príspevok
Ak v uvedenom prípade pomôcka na www.rzzp.sk kázala vyplniť tlačivo S+SB, potom je to sakra zlá pomôcka. Tlačivo S len a len s listom SB je totálny nezmysel. Ak už S, potom tam určite musia byť najmenej dva nejaké listy.

K veci: Vo Vašom prípade je správne tlačivo B.
Ďakujem, aj ja som si to myslela. A s tým dalším problémom?
Teda v riadku B26 mám sumu 1633 Sk( zaplatené preddavky za ZP za rok 2008, ktoré mi ale ešte aj v roku 2008 stihli vrátiť )
Potom v riadku B55 mi vyrátalo sumu 3045 sk
a v riadku B56 mám sumu 1412 Sk, tj. ako nedoplatok. Ale podla mňa je môj nedoplatok do ZP za rok 2008 práve tá suma 3045 Sk. Nieje to problém? Vyzve má ZP k zaplateniu správnej sumy nedoplatku? Toto neviem lebo doteraz som mala vždy preplatky. Dakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Iwett Pozri príspevok
Takže, ak to bol SZČO-dôchodca ako zamestnanec v svojej s.r.o., v tej istej s.r.o. vykonával prácu aj na základe DOVP, a v tej istej s.r.o bol konateľ s mesačnou odmenou, do VZ mu ide celý príjem /aj vrátane DOVP/a podá S,SA,SB. Ale podľa ZDP je to dohoda ako každá iná. Odvádza sa len GP,UP? Ďakujem ešte raz obom.
Nejako sa to komplikuje a zamotáva, priznám sa, že nemám dosť energie na to, aby som listoval x-príspevkov dozadu a snažil sa túto historku zrekonštruovať. Ak chcete odpoveď odo mňa (bez záruky, nesedím tu nonstop), napíšte podrobne časový priebeh trvania pracovného pomeru, mesiace kedy mal odmenu a na základe čoho.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Jozef Mihál Pozri príspevok
Nejako sa to komplikuje a zamotáva, priznám sa, že nemám dosť energie na to, aby som listoval x-príspevkov dozadu a snažil sa túto historku zrekonštruovať. Ak chcete odpoveď odo mňa (bez záruky, nesedím tu nonstop), napíšte podrobne časový priebeh trvania pracovného pomeru, mesiace kedy mal odmenu a na základe čoho.
SZČO-dochodca pracoval ako zamestnanec vo svojej s.r.o. od 01.01.2008-31.08.2008. V tej istej s.r.o. mu bolo vyplatené 20000,- za mesiac 09/08 na základe DOVP a v tej istej s.r.o. od 01.10.08 do 31.12.08 pracoval ako konatel s mesačnou odmenou, z ktorej som odvádzala ZP.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Potom podá RZ tak, že použije tlačivo S, listy SA, SB.

V liste SA sa spočíta do VZ jeho príjem na základe pracovnej zmluvy za 1-8/2008, príjem z dohody za 9/2008 a príjem za funkciu konateľa za 10-12/2008.

Poznamenávam, že ako zamestnanec mal byť prihlásený počas celého roka 2008 a zo všetkých uvedených príjmov sa mali odvádzať preddavky.

List SB je dúfam jasný.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Jozef Mihál Pozri príspevok
Potom podá RZ tak, že použije tlačivo S, listy SA, SB.

V liste SA sa spočíta do VZ jeho príjem na základe pracovnej zmluvy za 1-8/2008, príjem z dohody za 9/2008 a príjem za funkciu konateľa za 10-12/2008.

Poznamenávam, že ako zamestnanec mal byť prihlásený počas celého roka 2008 a zo všetkých uvedených príjmov sa mali odvádzať preddavky.

List SB je dúfam jasný.
Ďakujem veľmi pekne, všetko mám v poriadku, až na tú dohodu, o ktorej som nevedela, že máme odviesť ZP a ani nieje prihlásený ako zamestnanec za ten mesiac......list SB je mi jasný...ďakujem ešte raz. Ste ma zachránili, ja by som ročné urobila bez dohody.....táto porada je úplne super vec.. STE SKVELÍ
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Zamestnanec od 1.1.08 do 30.11.08 bez príjmu (PN). Od 1.12.08 iba samoplatiteľ + príjem na dohodu za 12/08 . Podá tlačivá X, XA, XC. Príjem na dohodu sa v RZZP dokladuje potvrdením zamestnávateľa o príjme, alebo sa iba "priznáva" ? Ďakujem za radu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať