Zavrieť

Porady

RZZP 2008

Viem, že je ešte včas, ale chcela by som si ozrejmiť zopár otázok RZ, nakoľko som to ešte nerobila.
Ak je osoba časť roka zamestnancom a zvyšok SZČO, ako sa podáva RZ - na dvoch tlačivách, spolu alebo iba za SZČO???
Ak podniká od novembra 2008, uvedie dátum od novembra do konca roka?
Čo sa uvádza v IV.oddiele (poistenec sa považoval za SZČO a súčasne považoval za osobu podľa §11 ods. 8 a. až h.)?
V oddieli IX. je riadok 62- počet mesiacov prevádzkovania SZČO - uvedie sa počet mesiacov v celom roku 2009 alebo ešte v roku 2008?

Dúfam, že sme sa pochopili. Vopred ďakujem za zodpovedanie a prajem pekný deň!
Usporiadat
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

nikula Pozri príspevok
Ak znížim ZD o vyššie výdavky, tak by bol nižší vymeriavací základ a aj preddavky sa znížia? Prečo zdravotná poisťovňa neberie do úvahy aj polovičný mesiac podnikania a sociálna poisťovňa áno???
Zdravotná poisťovňa toto berie do úvahy.... počíta sa tiež pomerná časť. V tlačive v XB sa predsa píšu presné dni podnikania .. presné dátumy. Pozri riadok B04 ... v tlačive XB.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

nikula Pozri príspevok
Prosím o radu: Brat podniká od 15. novembra 2008, jeho ZD je 35850 a zaplatené preddavky 1701,-. Nakoľko sa do počtu mesiacov podnikania berú iba celé mesiace, tak v XB p.B62 uvediem 1 mesiac. Potom mi ale vychádza na rok 2010 vysoký preddavok 81,55eur (teraz platí minimálne 41,36). Nedá sa to inak poriešiť? Opravné daňové alebo ako? Aká by bola sankcia.
Chcem len upozorniť, že minimálne poistné je 41,37 €.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Dodenko Pozri príspevok
SZČO celý rok 2008, dôchodca celý rok 2008,
PN od 14.11.2008 - 31.12.2008, oddiel IV. B 35-nie, vypĺlňa sa
aj V. oddiel a VI. oddiel ak v III.oddieli B 29 je menej ako 97200,--Sk.
Ďakujem.
Ak poberal nemocenské :
- v V.oddiele bude 17 dní v novembri a 31 dní v decembri.
- VI. oddiel vyplní a v novembri uvedie 13 dní a 8100/30x13 = 3510, v decembri 0 a 0. ostatné mesiace bude 8100 Sk.
0 0
Santal11 Santal11

Santal11 je offline (nepripojený) Santal11

Dobry den,

poprosim o radu - nejako som to nikde nenasla.

Zamestnanec cely rok platil preddavky na ZP z maxima, nie je povinny podat RZZP. Mal aj prijem z dozornych rad /na Slovensku aj v CR/, cize sa mu oplati.
Ako sa na ucely RZZP berie prijem z dozornej rady v zahranici? Moze mu v takomto pripade spracovat RZZP zamestnavatel, alebo musi si RZZP spracovat sam?
Vopred dakujem za odpoved.
0 0
Dodenko Dodenko

Dodenko je offline (nepripojený) Dodenko

Nedoplatok z RZZP 2007 sa počíta do výdavkov a uvádza sa
v r. B 28, ale ako je to s preplatkom z RZZP 2007 . Výdavky v
r. B 28 sa znížia o vyplatený preplatok ZP z RZZP 2007?
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

[QUOTE=Dodenko;1054254]Nedoplatok z RZZP 2007 sa počíta do výdavkov a uvádza sa
v r. B 28, ale ako je to s preplatkom z RZZP 2007 . Výdavky v
r. B 28 sa znížia o vyplatený preplatok ZP z RZZP 2007?[/QUOTE

Ja si myslím, že tento preplatok zostáva v príjmoch a viac nikde sa neuvádza.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Jana Motyčková Pozri príspevok
Neviem na základe čoho nemusela platiť preddavky.
Mne to tiez bolo divne, nikde som o tom nenasla zmienku. Aj som ju na to upozornovala, ze podla mojho nazoru, by mala platit preddavky minimalne. Dakujem za odpoved.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Santal11 Pozri príspevok
Dobry den,

poprosim o radu - nejako som to nikde nenasla.

Zamestnanec cely rok platil preddavky na ZP z maxima, nie je povinny podat RZZP. Mal aj prijem z dozornych rad /na Slovensku aj v CR/, cize sa mu oplati.
Ako sa na ucely RZZP berie prijem z dozornej rady v zahranici? Moze mu v takomto pripade spracovat RZZP zamestnavatel, alebo musi si RZZP spracovat sam?
Vopred dakujem za odpoved.
Aj v takom prípade zamestnanec môže požiadať zamestnávateľa o vykonanie RZZP.
Trochu je tu problém s tou dozornou radu v ČR ak tie príjmy z DR v ČR neboli zo zisku -kedže je "zárobkovo činný" na území 2 štátov EÚ, mal by mať vystavený formulár E101, kde mu určia príslušnosť k právnym predpisom - tam bude uvedené, či príjmy z DR budú z hľadiska sociálneho (vrátene zdraavotného) poistenia podliehať slovenskej alebo českej legislatíve. Ak podliehajú slovenskej legislatíve, tak ich v RZZP započíta (ćeský zamestnávateľ mal platiť preddavky). Ak českej legislatíve, tak ich v RZZP nezapočíta.

AK E101 nemá, zatiaľ by som podala RZZP bez započítania príjmov z ČR.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, ako je to ak je niekto 10 mesiacov zamestnanec a potom 2 mesiace na urade prace? vyplnuje formular A a obdobie na urade prace tam nikde neuvadza, cize mu to RZZP neovplyvnuje?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Tak .
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Dakujem za rychlu a strucnu, ale vystiznu odpoved :-)
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

Dodenko Pozri príspevok
V r.26 RZZP typ B sa píšu preddavky zaplatené za r.2008, ale ak som 12/2008 zaplatil v 01/2009 v eurách, musím sumu prepečítať na Sk a zaokrúhliť na celé Sk nadol. Z tohto dôvodu vlastne vznikne nedoplatok 1,- Sk,ktorý sa síce neplatí, ale ak vznikne nedoplatok podľa vyššieho VZ napr. 200,- Sk, tak sa vlastne dopláca aj tento nedoplatok, ktorý vznikol pri zaokrúhľovaní.
AKO JE TO S TYM ZAOKRUHLOVANIM,LEBO A DRAKOVI SU PRIKLADY,KDE JE PREDDAVOK PLATENY V JANUARI ZA DECEMBER ZAOKRUHLENY SMEROM HORE A NIE DOLE,TAK SOM Z TOHO TERAZ JELEN,JA SOM UZ UROBILA NIEKOLKO ROCNYCH ZUCTOVANI A ZAOKRUHLILA SOM TO NAHOR,TERAZ TO MAM PREPRACOVAT ALEBO NECHAT TAK? VYSLI MI NULOVE NEDOPLATKY ALE PO SPRAVNOSTI TAM MALA BYT TEDA SUMA 1 SK,HOCI TATO SA NEPLATI.
0 0
šebka šebka

šebka je offline (nepripojený) šebka

Rada si nechám poradiť
Stredoškolák, ktorý má profes. zmluvu/šporotec/ podpísanu v júli 2008 musí podať RZZP? ZD v daňovom mal 39 000 .
Prosím poraďte
0 0
Santal11 Santal11

Santal11 je offline (nepripojený) Santal11

p. Motyčková
dakujem za promtnu odpoved. Myslim si, ze formular E 101 nema. Aspon o tom neviem. Takze spracujem RZZP bez zaratania ceskych prijmov.......
0 0
blender blender

blender je offline (nepripojený) blender

Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu v tomto prípade:

SZČO celý rok 2008, vymeriavací základ podľa par. 6 nižší ako suma 97200 Sk.
Súčasne sa SZČO od 1.5.2008 zamestnal. Príjem zo zamestnania je vo výške 73 721 Sk.
Celý rok nebol PN.
Keďže celkový vymeriavací základ presiahol horeuvedenú sumu, vypĺňa tlačivo S + SA + SB.
V liste SB II. oddiel mám vypísať iba prvé štyri mesiace, nakoľko od 1.5.2008 je súčasne aj zamestnancom?

Neviem sa totižto "vysomáriť" z tohoto odseku vybraného z poučenia na vyplnenie tlačív. Či to je určené len pre typ X?:

Súbeh minimálnych základov
2.Za kalendárny mesiac, v ktorom dochádza k súčasnému súbehu platiteľov poistného podľa § 11 ods. 1 písm. a) až c)
zákona (zamestnanec, samostatne zárobkovo činná osoba) aspoň jeden deň, sa uvedie ako minimálny základ poistenca
najvyšší z minimálnych základov jednotlivých platiteľov poistného podľa § 11 ods. 1 písm. a) a b) zákona (najvyššia zo
súm minimálnych základov, uvedených za kalendárny mesiac v listoch XA a XB).


Druhá vec: Keď v liste SB vyšiel mesačný preddavok na poistné 2009 /p.B45/ vyšší ako 3 EUR je povinný odvádzať tento preddavok aj v prípade, ak je stále súčasne aj zamestnancom?

Ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

chudaska Pozri príspevok
AKO JE TO S TYM ZAOKRUHLOVANIM,LEBO A DRAKOVI SU PRIKLADY,KDE JE PREDDAVOK PLATENY V JANUARI ZA DECEMBER ZAOKRUHLENY SMEROM HORE A NIE DOLE,TAK SOM Z TOHO TERAZ JELEN,JA SOM UZ UROBILA NIEKOLKO ROCNYCH ZUCTOVANI A ZAOKRUHLILA SOM TO NAHOR,TERAZ TO MAM PREPRACOVAT ALEBO NECHAT TAK? VYSLI MI NULOVE NEDOPLATKY ALE PO SPRAVNOSTI TAM MALA BYT TEDA SUMA 1 SK,HOCI TATO SA NEPLATI.
V drakovi som vedome zaokrúhlila na Sk nahor, aj keď podľa vyhlášky má byť na Sk nadol, ale zase Generálny zákon hovorí o zaokrúhľovaní nahor - tak si vyberte. Ja si myslím, že to nakoniec hádam bude jedno.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

šebka Pozri príspevok
Stredoškolák, ktorý má profes. zmluvu/šporotec/ podpísanu v júli 2008 musí podať RZZP? ZD v daňovom mal 39 000 .
Prosím poraďte
Športovec s hráčkou zmluvou je považovaný pre ZP za SZČO -mal sa ako SZČO v ZP prihlásiť. Ak tak neurobil, mal by to urobiť dodatočne. RZZP podať potom musí, keďže príjem je dostatočne nízky, výsledkom bude 0 za rok 2008, ale aj platenie preddavkov od júla 2009. Tlačivo B.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

blender Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu v tomto prípade:

SZČO celý rok 2008, vymeriavací základ podľa par. 6 nižší ako suma 97200 Sk.
Súčasne sa SZČO od 1.5.2008 zamestnal. Príjem zo zamestnania je vo výške 73 721 Sk.
Celý rok nebol PN.
Keďže celkový vymeriavací základ presiahol horeuvedenú sumu, vypĺňa tlačivo S + SA + SB.
V liste SB II. oddiel mám vypísať iba prvé štyri mesiace, nakoľko od 1.5.2008 je súčasne aj zamestnancom? áno

Neviem sa totižto "vysomáriť" z tohoto odseku vybraného z poučenia na vyplnenie tlačív. Či to je určené len pre typ X?:áno len pre X

Súbeh minimálnych základov
2.Za kalendárny mesiac, v ktorom dochádza k súčasnému súbehu platiteľov poistného podľa § 11 ods. 1 písm. a) až c)
zákona (zamestnanec, samostatne zárobkovo činná osoba) aspoň jeden deň, sa uvedie ako minimálny základ poistenca
najvyšší z minimálnych základov jednotlivých platiteľov poistného podľa § 11 ods. 1 písm. a) a b) zákona (najvyššia zo
súm minimálnych základov, uvedených za kalendárny mesiac v listoch XA a XB).


Druhá vec: Keď v liste SB vyšiel mesačný preddavok na poistné 2009 /p.B45/ vyšší ako 3 EUR je povinný odvádzať tento preddavok aj v prípade, ak je stále súčasne aj zamestnancom? áno platí, koľko vyjde

Ďakujem
Odpovede v texte.
0 0
slavkavar slavkavar

slavkavar je offline (nepripojený) slavkavar

od januára do 14.apríla 2008 poberateľ dávky v hmotnej núdzi od 15.4.2008 SZČO vyplňuje tlačivo B -vyplňa oddiel IV alebo nie? a aký minimálny základ mám uviesť v nasledujúcom oddiely za obdobie ked bol nezamestnaný? Ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

B je správne
IV.oddiel nevyplňuje - vyplňuje sa, iba ak aspoň 1 deň je súčasne SZČO a poistenec štátu - toto nie je ten prípad zrejme.
V VI.oddiele keď nebol SZČO budú nuly, t.j. v 1-3 budú nuly, apríl 16 dní, a min.základ 8100/30x16.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať