Zavrieť

Porady

RZZP 2008

Viem, že je ešte včas, ale chcela by som si ozrejmiť zopár otázok RZ, nakoľko som to ešte nerobila.
Ak je osoba časť roka zamestnancom a zvyšok SZČO, ako sa podáva RZ - na dvoch tlačivách, spolu alebo iba za SZČO???
Ak podniká od novembra 2008, uvedie dátum od novembra do konca roka?
Čo sa uvádza v IV.oddiele (poistenec sa považoval za SZČO a súčasne považoval za osobu podľa §11 ods. 8 a. až h.)?
V oddieli IX. je riadok 62- počet mesiacov prevádzkovania SZČO - uvedie sa počet mesiacov v celom roku 2009 alebo ešte v roku 2008?

Dúfam, že sme sa pochopili. Vopred ďakujem za zodpovedanie a prajem pekný deň!
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Stačilo by S+SA+SC. Presnou podmienkou pre použitie tlačiva S v tomto prípade je, že úhrn jeho VZ bol aspoň vo výške úhrnu jeho minimálnych základov. Úhrn jeho minimálnych základov je 12x0+5361 = 5361. Zrejme na dohodu v decembri zarobil viac (inak by RZZP nerobil), takže použije S+SA+SC. Príjem na dohodu sa priznáva, nedokladuje, ak by ZP požadovala doložiť, potom na vyžiadanie postačuje výplatná páska.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Vďaka Janka. Na dohodu bol príjem 15.000,-.
0 0
peterk111 peterk111

peterk111 je offline (nepripojený) peterk111

Dobry den,
prelistoval som skoro vsetky strany no nasiel som odpoved iba na otazku ci poistenci EZP nepodavaju RZZP - co je aj uvedene na oficialnej web stranke rzzp. Mna vsak zaujima ak teda nepodava rzzp podla coho bude nova poistovna (a samozrejme aj platitel) vediet vysku preddavkov na dalsie obdobie? Ma platit minimalnu sadzbu, alebo si ma rzzp urobit a podla toho platit? Mam mojej novej poistovni zaslat nejaky doklad - vypis z DP - podla ktoreho to budu vediet?
vopred vdaka za odpoved.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Veľmi dobrá otázka, na ktorú zatiaľ nie je oficiálna odpoveď.

Môj subjektívny názor - SZČO má platiť minimálne preddavky.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Jozef Mihál Pozri príspevok
Neverím, že je to posledná otázka "nakoniec" ale tu je odpoveď:

do r. 27 sa zapíše základ dane z r. 42 (resp. strata z r. 43) daňového priznania bez ohľadu na to, či je alebo nie je v základe dane zahrnutý preplatok z RZZP za predošlý rok.

Inými slovami SZČO tak platí poistné z vlani vráteného poistného.
dakujem za odpoved, viem, ze asi to nebude posledna otazka, co sa tyka rzzp , bola by som rada, keby bola, ale myslela som tym, ze na nedelu som otravovala az az. dakujem este raz
0 0
lefa lefa

lefa je offline (nepripojený) lefa

Dobry den, este raz vas prosim o radu. V prispevku 141 som vas poprosila o nasledovnu radu:
Student cely rok VS a pracovny pomer na skrateny uvazok a kazdy mesiac zarobok okolo 10500,-Sk.
Janka Motyckova mi poradila: Nemá povinnosť, ani to nemá význam.
.tak som dotycnej poradila, aby si nerobila starosti, ze nemusi robit RZ ZP.
Ale dnes som nasla nasledovny text:
Napríklad študent VŠ, ktorý bol študentom - poistencom štátu od 1.1.2008 do 8.6.2008, musí vykonať ročné zúčtovanie, ak jeho príjem (viď vyššie) v tomto čase bol vyšší ako 5 x 5361 (...január - máj) + 8 x (5361/30) (...alikvótna suma za 8 dní júna) - teda vyšší ako 28235 Sk.

Nie ze by som neverila, ale chcela by som mat v tom jasno.V com je rozdiel? Ci ked bol poistencom statu len cast roka?
Vdaka
0 0
jery jery

jery je offline (nepripojený) jery

peterk111 Pozri príspevok
Dobry den,
prelistoval som skoro vsetky strany no nasiel som odpoved iba na otazku ci poistenci EZP nepodavaju RZZP - co je aj uvedene na oficialnej web stranke rzzp. Mna vsak zaujima ak teda nepodava rzzp podla coho bude nova poistovna (a samozrejme aj platitel) vediet vysku preddavkov na dalsie obdobie? Ma platit minimalnu sadzbu, alebo si ma rzzp urobit a podla toho platit? Mam mojej novej poistovni zaslat nejaky doklad - vypis z DP - podla ktoreho to budu vediet?
vopred vdaka za odpoved.
ja som nasiel len toto tu: http://www.szp.sk/index.php?ID=375

SZČO, ktoré sa stali poistencami SZP, a. s. na základe rozhodnutia o prevode poistného kmeňa EZP, a .s. doručia do SZP, a. s. vyplnené tlačivo „Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie SZČO“ a obdobie od 1. 1. 2009 do 30. 6. 2009 (ak tak doposiaľ nevykonali) a „Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie SZČO“ za obdobie od 1. 7. 2009 do 30. 6. 2010
...ale v zákone 580/2004 nie je nič o tom, čo má robiť, podľa mňa.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

lefa Pozri príspevok
Dobry den, este raz vas prosim o radu. V prispevku 141 som vas poprosila o nasledovnu radu:
Student cely rok VS a pracovny pomer na skrateny uvazok a kazdy mesiac zarobok okolo 10500,-Sk.
Janka Motyckova mi poradila: Nemá povinnosť, ani to nemá význam.
.tak som dotycnej poradila, aby si nerobila starosti, ze nemusi robit RZ ZP.
Ale dnes som nasla nasledovny text:
Napríklad študent VŠ, ktorý bol študentom - poistencom štátu od 1.1.2008 do 8.6.2008, musí vykonať ročné zúčtovanie, ak jeho príjem (viď vyššie) v tomto čase bol vyšší ako 5 x 5361 (...január - máj) + 8 x (5361/30) (...alikvótna suma za 8 dní júna) - teda vyšší ako 28235 Sk.

Nie ze by som neverila, ale chcela by som mat v tom jasno.V com je rozdiel? Ci ked bol poistencom statu len cast roka?
Vdaka
Aj mňa to vtedy trošku mýlilo ale po prečítaní celého odseku som to pochopila takto:
Zúčtovanie musí podať poistenec štátu (VŠ), ak v roku 2008 nebol SZČO, nebol zamestnancom a v tomto čase jeho príjem presiahol úhrn minim.základov 5361 SK.
A keďže Tvoj vysokoškolák bol zamestnancom (skrátený pracovný úväzok) a nemal kolísavé príjmy, tak RZZP nepodáva.
0 0
lefa lefa

lefa je offline (nepripojený) lefa

Grammatika a co tento priklad?// je to prilozene z prispevku c. 186 /

Napríklad dôchodca, ktorý bol celý rok 2008 dôchodcom - poistencom štátu, musí vykonať ročné zúčtovanie, ak jeho príjem za rok 2008 bol vyšší ako 64332 Sk (12 x 5361 Sk).

Uz som toho studenta po viackrat precitani zacala chapat, ale zase ma pomylil ten dôchodca.
Nie je niekde chyba? / bud u studenta, alebo u dôchodcu?/

Nie je to podobne, ako u toho studenta? Tiez je cely rok poistencom statu a mal zarobok na PP vyssi, ako min. zaklad?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Lefa, ak je študent zamestnancom, nie je poistencom štátu. Ak však príjem zo zamestnania za celé obdobie, keď bol šudentom nepresiahne 5361x počet mesiacov, príp. ak to bola len časť mesiaca, prepočítané na dni, ak podá RZZP zaplatené poistné sa vráti zamestnancovi aj zamestnávatelovi. Povinnosť podať RZZP by mu vznikla len pri kolísavých príjmoch.
Príjem z dohody sa do príjmu u študentov a dôchodcov nepočíta.
0 0
lefa lefa

lefa je offline (nepripojený) lefa

lefa Pozri príspevok
Grammatika a co tento priklad?// je to prilozene z prispevku c. 186 /

Napríklad dôchodca, ktorý bol celý rok 2008 dôchodcom - poistencom štátu, musí vykonať ročné zúčtovanie, ak jeho príjem za rok 2008 bol vyšší ako 64332 Sk (12 x 5361 Sk).

Uz som toho studenta po viackrat precitani zacala chapat, ale zase ma pomylil ten dôchodca.
Nie je niekde chyba? / bud u studenta, alebo u dôchodcu?/

Nie je to podobne, ako u toho studenta? Tiez je cely rok poistencom statu a mal zarobok na PP vyssi, ako min. zaklad?
Alebo je ten prijem mysleny iny, ako z pracovneho pomeru?
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

lefa Pozri príspevok
Alebo je ten prijem mysleny iny, ako z pracovneho pomeru?
Nie som predplatiteľ draka , takže nevidím ten odkaz v príspevku 186
0 0
lefa lefa

lefa je offline (nepripojený) lefa

veronikasad Pozri príspevok
Lefa, ak je študent zamestnancom, nie je poistencom štátu. Ak však príjem zo zamestnania za celé obdobie, keď bol šudentom nepresiahne 5361x počet mesiacov, príp. ak to bola len časť mesiaca, prepočítané na dni, ak podá RZZP zaplatené poistné sa vráti zamestnancovi aj zamestnávatelovi. Povinnosť podať RZZP by mu vznikla len pri kolísavých príjmoch.
Príjem z dohody sa do príjmu u študentov a dôchodcov nepočíta.
Medzitym som poslala dalsi prispevok, toho studenta uz chapem. Vdaka za radu a pekny den
0 0
lefa lefa

lefa je offline (nepripojený) lefa

grammatika Pozri príspevok
Nie som predplatiteľ draka , takže nevidím ten odkaz v príspevku 186
Je to ten text, co je zvyrazneny.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lefa Pozri príspevok
Grammatika a co tento priklad?// je to prilozene z prispevku c. 186 /

Napríklad dôchodca, ktorý bol celý rok 2008 dôchodcom - poistencom štátu, musí vykonať ročné zúčtovanie, ak jeho príjem za rok 2008 bol vyšší ako 64332 Sk (12 x 5361 Sk).

Uz som toho studenta po viackrat precitani zacala chapat, ale zase ma pomylil ten dôchodca.
Nie je niekde chyba? / bud u studenta, alebo u dôchodcu?/

Nie je to podobne, ako u toho studenta? Tiez je cely rok poistencom statu a mal zarobok na PP vyssi, ako min. zaklad?
pokial sa jedná o dôchodcu - zamestnanca, odpoveď je úplne rovnaká ako v prípade študenta. Počas zamestnania štát je za neho platitelom poistného v prípade ak jeho príjem neprekročí 64332sk - ak bol dôchocom celý rok.Keďže zamestnávatel počas PP odvádza preddavky,ak bol jeho príjem nižší, zaplatené poistné sa mu vráti.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Prosím poradíte mi, došiel mi doklad o výške príjmu a preddavkoch na poistné a v oddiely IV.-údaje o výške minim.základu za január uviedli sumu 4050 Sk, ale pracovala u nich od 01.01-31.01., to potom nie je správne, či mýlim sa? ďakujem
0 0
patriciak patriciak

patriciak je offline (nepripojený) patriciak

Dobrý deň, poprosím o pomoc: v januári 2008 som bola do 31 v pracovnom pomere. Od 18.01.2008 mám živnostenské oprávnenie. Ako to doriešiť v RZZP? zamestnávateľ za mňa zaplatil zdr. poistenie vo výške 449,- Sk t.j za celý január. Musím zaplatiť aj poistenie ako SZČO za 14dní t.j. od 18.01. do 31.01. 08. Ak áno tak zo základu 3 658,- Sk čo je 512,- Sk? Vopred ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

grammatika Pozri príspevok
Prosím poradíte mi, došiel mi doklad o výške príjmu a preddavkoch na poistné a v oddiely IV.-údaje o výške minim.základu za január uviedli sumu 4050 Sk, ale pracovala u nich od 01.01-31.01., to potom nie je správne, či mýlim sa? ďakujem
Môže to byť správne - buď mala kratší úväzok, alebo neodpracovala celý mesiac - VZ mohli krátiť za PN, ale aj dovolenku.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

patriciak Pozri príspevok
Dobrý deň, poprosím o pomoc: v januári 2008 som bola do 31 v pracovnom pomere. Od 18.01.2008 mám živnostenské oprávnenie. Ako to doriešiť v RZZP? zamestnávateľ za mňa zaplatil zdr. poistenie vo výške 449,- Sk t.j za celý január. Musím zaplatiť aj poistenie ako SZČO za 14dní t.j. od 18.01. do 31.01. 08. Ak áno tak zo základu 3 658,- Sk čo je 512,- Sk? Vopred ďakujem
Musíš si urobiť RZZP, tlačivo S+SA+SB, prípadne X+XA+XB a tam zistíš, koľko treba doplatiť. ťažko povedať, keď nevieme aký bol VZ, ako boli platené preddavky.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Jana Motyčková Pozri príspevok
Môže to byť správne - buď mala kratší úväzok, alebo neodpracovala celý mesiac - VZ mohli krátiť za PN, ale aj dovolenku.
Ďakujem, asi tam čerpala dovolenku, keďže končila TPP.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať