Zavrieť

Porady

Usporiadat
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

JankaO Pozri príspevok
Lenže podľa mňa výnimka uvedená v odstavci 2 sa vzťahuje len na tovary do 100000,- A preto, ak sa výnimka nevzťahuje na služby, tak je jedno v akej hodnote služby dodávam- nie sú limitované, tak je povinnosť mesačná (riadim sa odstavcom 1) Že služby môžu ísť štvrťročne, nikde v zákone nevidím.

a toto som našla na stránke DR
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov.../sv_1_1_10.pdf

Základným obdobím na podanie súhrnného výkazu je pre platiteľa dane
kalendárny mesiac.

Platiteľ dane však môže podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok, ak
splní podmienku, že hodnota tovarov dodávaných do iných členských štátov
s oslobodením od dane v príslušnom štvrťroku a súčasne v predchádzajúcich
štyroch kalendárnych štvrťrokoch nepresiahne hodnotu 100 000 eur. Hodnota
dodávaných služieb nemá vplyv na zmenu obdobia na podanie súhrnného výkazu.
Súhlasím s Rozalkou.

Ak dodáš len služby = dodáš tovar v hodnote 0 € = splníš podmienku v § 80/2 (dodala si tovar v hodnote nižšej ako 100 000 €), t.j. môžeš podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok.

Pozri si tento príklad a dosaď si za hodnoty tovaru nuly:
Príklad č.1/
Platiteľ dane dodal tovar pre podnikateľa identifikovaného pre daň v inom členskom štáte v januári 2010 v hodnote 20 000 €, vo februári v hodnote 15 000 €, v marci 20 000 €, pričom v mesiaci február dodal do iného členského štátu služby v hodnote 150 000 €.
Vzhľadom k tomu, že hodnota dodaných služieb nemá vplyv na zmenu obdobia a platiteľ neprekročil hodnotu dodávky tovaru do iného členského štátu v sume 100 000 €, podáva za I. štvrťrok 2010 súhrnný výkaz v lehote do 20 apríla 2010.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Aljok Pozri príspevok
Súhlasím s Rozalkou.

Ak dodáš len služby = dodáš tovar v hodnote 0 € = splníš podmienku v § 80/2 (dodala si tovar v hodnote nižšej ako 100 000 €), t.j. môžeš podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok.

Pozri si tento príklad a dosaď si za hodnoty tovaru nuly:
Príklad č.1/
Platiteľ dane dodal tovar pre podnikateľa identifikovaného pre daň v inom členskom štáte v januári 2010 v hodnote 20 000 €, vo februári v hodnote 15 000 €, v marci 20 000 €, pričom v mesiaci február dodal do iného členského štátu služby v hodnote 150 000 €.
Vzhľadom k tomu, že hodnota dodaných služieb nemá vplyv na zmenu obdobia a platiteľ neprekročil hodnotu dodávky tovaru do iného členského štátu v sume 100 000 €, podáva za I. štvrťrok 2010 súhrnný výkaz v lehote do 20 apríla 2010.
Prosím Ťa, podlož tvoje tvrdenie ( červeným) ustanovením zákona ...

Sorry, už som ho našla...
0 0
ninuška ninuška

ninuška je offline (nepripojený) ninuška

Prosím Vás o radu ohľadom nasledujúcich príkladov, je to správne ?

1.Neplatca DPH / SZČO/ dodával služby platcovi DPH v čl.št. EU, služba - práce na hnuteľ.hmot. majetku, práce sa fyzicky vykonávali v čl. št. EU, miestom dodania bol čl.štát EU,

Od 1.1.10 bude zdaniteľnou osobou zaregistr. podľa § 7a, na fa bude uvádzať pridelené IČ DPH, nebude uvádzať na fa dph, miesto dodania zostáva čl. št. EU, bude podávať za tieto služby štvrťročný súhrnný výkaz.

Keby sa stal platcom dph podľa §4, nebude vyčíslovať dph na fa, miesto dodania zostáva čl. št. EU, bude podávať za tieto služby mesačný súhr.výkaz, v DP sa tieto služby neuvádzajú.


2. Táto istá zdaniteľná osoba regist. podľa § 7a bude príjímať služby od platcu dph z čl. št. EU služby , fyzic.sa vykonajú v čl.št. EU - avšak podľa § 15 odst.1 bude miesto dod. tuzemsko - bude potrebné ich dodaniť, čiže daň si dorátať na výstupe /§ 69 odst.3/, podávať DP,riadok 11,12
Na vstupe nárok na odpočet nevznikne, nakoľko nie je platiteľom dane ale zdanit.os. podľa § 7a?

Keby sa však zaregistroval ako platca dph podľa § 4, vznikol by mu nárok na odpočet dane na vstupe? Podával by DP a daň by si odpočítal podľa § 49 odst.2.

Môže podávať mesačne SV a štvrťročne DP?

3. Ako bude treba postupovať, ak si budú 2 zdaniteľ.osoby registr. podľa § 7a, faktúrovať služby /práce na hnut.hmot.majetku/, kt. sa fyzicky vykonali v čl. št. EU? Miestom dodania podľa § 15 odst.1 bude tuzemsko, takže bude treba tieto služby počítať do obratu na registr. dph podľa § 4.

Dúfam, že sa z toho niekto vymotá a poradí mi, ďakujem
Naposledy upravil ninuška : 20.12.09 at 19:00
0 0
Bartošová Milada Bartošová Milada
Zdravím, neviem ako Vy ale ja mám v tom už poriadny guláš. Mne z toho vyšlo, že ak neposkytujem a ani neprijímam služby z iného členského štátu, tak sa nemusím registrovať keď som neplatca DPH. O tovare však hovorí bod 3. Nakupujem totiž tovar z ČR. Môže mi prosím niekto objasniť či mám povinnosť alebo nie sa zaregistrovať podľa §7 keď služby neposkytujem ani neprijímam, len nakupujem tovar z iného členského štátu. Vopred ďakujem
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Ak by tvoj nákup mal presiahnuť 13941,45 € (snáď si tú sumu pamätám dobre); pred nákupom, ktorý by túto hranicu presiahol, musíš sa registrovať.
Je to z toho dôvodu, aby DPH ostala tam, kde je spotreba, čiže u nás.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Od 1.1.2010 sa bude firma registrovať podľa § 7a. Miestom dodania služieb bude ČR ale i SR pre firmu s IČ CZ. Keď bude dodanie v SR, bude musieť odviesť 19% DPH v SR?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Pozri § 15, ods. 1 (zdanitelnej osobe) - ...miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania
a 16 (nezdanitelnej osobe) - ...sídlo, bydlisko alebo sa obvykle zdržiava mimo územia Európskeho spoločenstva, je miesto, kde má táto osoba sídlo, bydlisko.

Ak by bolo miesto dodanie sluzby SR, odvedies dan 19% na Slovensku. Ak bude miesto dodania sluzby v zahranici, odvedie dan zahranicny partner, ktory (ak nie je registrovany), ma tiez povinnost sa registrovat na DPH vo svojej krajine.
0 0
ankajanko ankajanko

ankajanko je offline (nepripojený) ankajanko

Som neplatca DPH a nakupujem tovar PLN ktorý u nás predávam v maloobchode. v čom sa pre mňa mení zákon o DPH od 1.1.2010?
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

Nemeni sa nic, len v pripade presiahnutia limitu hodnoty nákupov spomínaný vyssie sa musis registrovat za nadobudatela tovarov z IČŠ - dostanes pridelene iČ DPH - bielu kartičku (nie ružovú) a to v zmysle § 7. Potom sa preukazujes touto kartou pri nakupe v IČŠ a nakupy su Ti dodavane bez DPH prislusneho statu. U nas vykonas samozdanenie bez naroku na odpocet - tj zaplatis 19% dan v SR. Zaroven plati, ze predavas bez dane - lebo nie si platitel, ale len nadobudatel a nemas narok na odpocet z tuzeskych dodavok.
Zvaz ci sa ti neoplati dobrovolne registrovat, lebo vyhodne je to, ak je sadzba dane v state nakupu vyssia akosadzba v sr (napr madarsko - 25% usetris nakupom 6% z ceny), a tusim aj Holandsko
Naposledy upravil jaja99 : 20.12.09 at 08:51
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Lianka Pozri príspevok
Pozri § 15, ods. 1 (zdanitelnej osobe) - ...miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania
a 16 (nezdanitelnej osobe) - ...sídlo, bydlisko alebo sa obvykle zdržiava mimo územia Európskeho spoločenstva, je miesto, kde má táto osoba sídlo, bydlisko.

Ak by bolo miesto dodanie sluzby SR, odvedies dan 19% na Slovensku. Ak bude miesto dodania sluzby v zahranici, odvedie dan zahranicny partner, ktory (ak nie je registrovany), ma tiez povinnost sa registrovat na DPH vo svojej krajine.
Ďakujem za odpoveď. Ešte ma zaujíma, ak je miesto dodania služby v SR, t.zn. že vystavím faktúru aj s DPH? Uvediem na faktúre, že som registrovaný podľa § 7a zákona? Budem podávať aj priznanie k DPH? alebo to len uvediem v súhrnnom výkaze?

Keď bude miesto dodania v ČR, neuvádzam na faktúre DPH, uvediem, že som registrovaný podľa § 7a alebo odvolávka na ktorý § zákona? Priznanie k DPH nepodávam, len uvediem v súhrnnom výkaze?
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

jaja99 Pozri príspevok
Nemeni sa nic, len v pripade presiahnutia limitu hodnoty nákupov spomínaný vyssie sa musis registrovat za nadobudatela tovarov z IČŠ - dostanes pridelene iČ DPH - bielu kartičku (nie ružovú) a to v zmysle § 7. Potom sa preukazujes touto kartou pri nakupe v IČŠ a nakupy su Ti dodavane bez DPH prislusneho statu. U nas vykonas samozdanenie bez naroku na odpocet - tj zaplatis 19% dan v SR. Zaroven plati, ze predavas bez dane - lebo nie si platitel, ale len nadobudatel a nemas narok na odpocet z tuzeskych dodavok.
Zvaz ci sa ti neoplati dobrovolne registrovat, lebo vyhodne je to, ak je sadzba dane v state nakupu vyssia akosadzba v sr (napr madarsko - 25% usetris nakupom 6% z ceny), a tusim aj Holandsko
Samozdanenie uvedie na riadkoch 05-08 priznania DPH?
0 0
ninuška ninuška

ninuška je offline (nepripojený) ninuška

Viete mi niekto poradiť s príspevkom 47?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj. Dnes mi volal jeden klient. Slovenska s.r.o. neplatitel DPH. Asi od 2/2010 budu hlavnym dodavatelom na madarskej stavbe v Madarsku, subdodavatelia slovenske a ceske firmy. Myslim si spravne: bolo by pre neho vyhodne aby sa zaregistroval za platitela DPH (na Slovensku) hned na zaciatku roka. Madarskemu odberatelovi bude vystavovat faktury bez DPH, madarsky odberatel musi byt zaregistrovany v Madarsku.
Co sa tyka subdodavatelov, ako vystavuju faktury? Z CZ asi tiez bez DPH. Slovensky odberatel sluzby aj material samozdanuje? je to tak aj vtedy ked sluzbu aj material refakturuje do madarska? Budem toto robit prvykrat, a potrebujem vediet aj pripravit klienta na to co ho caka, budem Vam velmi povdacna ked si najdete trosku casu mi to objasnit a opravit ma ak sa v niecom mylim.

Klient mi tvrdil, ze bol upozornovany /neviem kym/, ze by sa mal zaregistrovat v Madarsku a platit DPH tam. Moj nazor podla toho co som si tu citala a podla zakona je, ze kedze nie je majitelom stavby, len hlavny dodavatel. Zaregistrovany v Madarsku ma byt madarsky odberatel, klient musi byt zaregistrovany na Slovensku a bude podavat suhrnne vykazy a samozrejme danove priznania DPH. Ide o dost velke peniaze, tak si to potrebujem presne overit. Prosim v akom pripade by musel byt rebistrovany v Madarsku?
Naposledy upravil nika.sum : 28.12.09 at 11:27
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Prosim poradil by mi niekto?
0 0
resola resola

resola je offline (nepripojený) resola

Aj ja prosím o radu s.r.o., ktorá ma prijem za služby obchodných zástupcov - lekárov/ návšteva lekárov,prezentácia liekov, organizovanie kongresov / , tieto služby vykonáva v SR ale fakturuje do ČR platiteľovi DPH . Je zo zákona o DPH povinná registrovať sa podľa § 7a , alebo sa môže registrovať aj podľa
§ 4 ods.4?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
resola Pozri príspevok
Aj ja prosím o radu s.r.o., ktorá ma prijem za služby obchodných zástupcov - lekárov/ návšteva lekárov,prezentácia liekov, organizovanie kongresov / , tieto služby vykonáva v SR ale fakturuje do ČR platiteľovi DPH . Je zo zákona o DPH povinná registrovať sa podľa § 7a , alebo sa môže registrovať aj podľa
§ 4 ods.4?
Mozete sa registrovat ako doborovolny platitel podla § 4, ale nemate povinnost sa podla tohto § registrovat, ak ste neprekrocili obrat 49 790 EUR z plneni v SR (okrem oslobodenych).

Ak sa nezaregistrujete podla § 4, musite sa pred poskytnutim sluzby zaregistrovat podla § 7a, nakolko dodavate sluzbu zahranicnej zdanitelnej osobe z inej krajiny EU.
0 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

nika.sum Pozri príspevok
Ahoj. Dnes mi volal jeden klient. Slovenska s.r.o. neplatitel DPH. Asi od 2/2010 budu hlavnym dodavatelom na madarskej stavbe v Madarsku, subdodavatelia slovenske a ceske firmy. Myslim si spravne: bolo by pre neho vyhodne aby sa zaregistroval za platitela DPH (na Slovensku) hned na zaciatku roka. Madarskemu odberatelovi bude vystavovat faktury bez DPH, madarsky odberatel musi byt zaregistrovany v Madarsku.
Co sa tyka subdodavatelov, ako vystavuju faktury? Z CZ asi tiez bez DPH. Slovensky odberatel sluzby aj material samozdanuje? je to tak aj vtedy ked sluzbu aj material refakturuje do madarska? Budem toto robit prvykrat, a potrebujem vediet aj pripravit klienta na to co ho caka, budem Vam velmi povdacna ked si najdete trosku casu mi to objasnit a opravit ma ak sa v niecom mylim.

Klient mi tvrdil, ze bol upozornovany /neviem kym/, ze by sa mal zaregistrovat v Madarsku a platit DPH tam. Moj nazor podla toho co som si tu citala a podla zakona je, ze kedze nie je majitelom stavby, len hlavny dodavatel. Zaregistrovany v Madarsku ma byt madarsky odberatel, klient musi byt zaregistrovany na Slovensku a bude podavat suhrnne vykazy a samozrejme danove priznania DPH. Ide o dost velke peniaze, tak si to potrebujem presne overit. Prosim v akom pripade by musel byt rebistrovany v Madarsku?
Všeobecné pravidlo o mieste dodania služby pre zdaniteľnú osobu

Od 1. januára 2010 sa všeobecné pravidlo pre určenie miesta dodania služieb zdaniteľným osobám uplatňuje pri väčšine služieb dodaných zdaniteľným osobám. Pri mnohých z týchto služieb sa aj doteraz určovalo miesto dodania podľa toho, kde je zdaniteľná osoba, príjemca služby, usadená.
Všeobecné pravidlo pre miesto dodania služieb poskytnutých zdaniteľným osobám zahŕňa napr.:

  • sprostredkovateľské služby,
  • prepravu tovaru vrátane intrakomunitárnej prepravy tovaru,
  • doplnkové služby pri preprave tovaru (nakladanie, vykladanie, manipulácia, atď.),
  • ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku,
  • dlhodobý prenájom dopravných prostriedkov (viac ako 30 dní pre všetky dopravné prostriedky okrem plavidiel – viac ako 90 dní),
  • elektronicky dodávané služby dodávateľom z tretích štátov pre zdaniteľné osoby z EÚ,
  • nehmotné služby uvedené v § 15 ods. 8 zákona o DPH v znení platnom do 31. decembra 2009.

Všeobecné pravidlo pre miesto dodania služieb poskytnutých zdaniteľným osobám nezahŕňa napr.:

  • služby vzťahujúce sa na nehnuteľný majetok,
  • osobnú dopravu,
  • krátkodobý prenájom dopravných prostriedkov,
  • kultúrne, umelecké, športové, vedecké, vzdelávacie, zábavné a podobné služby (napr. služby na výstavách a veľtrhoch), vrátane ich organizovania a s nimi súvisiace doplnkové služby,
  • reštauračné a stravovacie služby,
  • reštauračné a stravovacie služby dodávané na palubách, lodí, lietadiel a vlakov.

Pre tieto služby platia osobitné pravidlá podľa § 16 zákona o DPH.




podla mna by sa ma registrovat v madarsku, jedna sa o prace na hnutelnom majetku, aspon tak mi to vychadza z toho co si napisala
keby to bola iba dodavka tovaru tak by islo iba o intrakomunitarne dodanie a bolo by to bez DPH a madar by si to samozdanil u nich
nie som si ista, ale neviem ci by sa ten z CR nemal registrovat za platcu dph v HU tiez a fakturovat prace na madarskej stavbe slovenskej firme registrovanej v HU s madarskou DPH a ta to nasledne odfakturuje madarskej spolocnosti
asi by som podala dopyt na DRSR
Naposledy upravil marina8 : 29.12.09 at 07:24
0 0
resola resola

resola je offline (nepripojený) resola

Lianka ešte poprosím o odpoveď . Pokiaľ sa zaregistrujem podľa §4 odst.4 ,môžem odpočítať vstupy? Faktúry do ČR vystavujeme ako dohodnutú odmenu , cestovné a tiež refakturujeme skutočné náklady na občerstvenie a ubytovanie pri školeniach to všetko môžme po registracii fakturovať bez dane s uvedením IČ DPH na faktúrach.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
resola Pozri príspevok
Lianka ešte poprosím o odpoveď . Pokiaľ sa zaregistrujem podľa §4 odst.4 ,môžem odpočítať vstupy? Faktúry do ČR vystavujeme ako dohodnutú odmenu , cestovné a tiež refakturujeme skutočné náklady na občerstvenie a ubytovanie pri školeniach to všetko môžme po registracii fakturovať bez dane s uvedením IČ DPH na faktúrach.
Pri registracii podla § 4 sa stavate beznym platitelom dane - mate narok na odpocet z tovarov a sluzieb, pri ktorych zakon o DPH odpocet umoznuje.
0 0
kuldo kuldo

kuldo je offline (nepripojený) kuldo

Ak sa na zaklade par. 7a zaregistrujem pre dan (z dovodu dodavania sluzby do ineho clenskeho statu), budem moct i nadalej uctovat pausalne vydavky 40%? Dakujem za odpoved.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať