Zavrieť

Porady

Usporiadat
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
kuldo Pozri príspevok
Ak sa na zaklade par. 7a zaregistrujem pre dan (z dovodu dodavania sluzby do ineho clenskeho statu), budem moct i nadalej uctovat pausalne vydavky 40%? Dakujem za odpoved.
Ano, budes moct.
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Lianka Pozri príspevok
Ano, budes moct.
Po prečítaní viacerých tém na túto oblasť mám chaos. To znamená, že živnostník, neplatca DPH, paušálne výdaje - 60% (zámočníctvo), ktorý vykonáva služby len pre českú s.r.o. v Českej republike má povinnosť sa zaregistrovať ako platca podľa § 7 (a)? Ďakujem.
0 0
adabirk adabirk

adabirk je offline (nepripojený) adabirk

- podľa môjho názoru ste povinný sa zaregistrovať v zmysle § 7a zákona o DPH, nakoľko zámočnícke práce sú práce na hnuteľnom hmotnom majetku - miestom dodania služby je iný členský štát - § 15 ods. 1 zákona o DPH.
0 0
kuldo kuldo

kuldo je offline (nepripojený) kuldo

Pokial tomu dobre rozumiem: Registracia na zaklade §7a a nasledne podavanie suhrnnych vykazov je len z dovodu evidencie DPH a ma sluzit hlavne na lepsiu kontrolu danovych unikov.

V uctovnictve, resp. vo vedeni uctovnej evidencii pri pausalnych vydavkoch, ako aj co sa tyka tuzemskej DPH (napr. vystavovanie fa v ramci SR) sa pre subjekt registrovany na zaklade §7a nic nemeni. Chapem to dobre?
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Povinnosť registrovať sa podľa § 7a máš, len v tom prípade, ak miesto dodania služby určíš podľa § 15 ods. 1. Ak miesto dodania služby určíš podľa § 16, nemáš povinnosť sa registrovať.
0 0
Martina CF Martina CF

Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

Spoločnosť sídliaca v UK poskytuje poradenské služby spoločnosti na Slovensku. Spoločnosť v UK nie je registrovaná pre DPH, slovenská spoločnosť je registrovaná a je štvrťročným platcom DPH.
Aká bude situácia pre tieto dve spoločnosti z pohľadu DPH v roku 2010?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, mám v tom riadny guláš
0 0
Lubkka Lubkka

Lubkka je offline (nepripojený) Lubkka

Spolocnost sa v UK zaregistruje a bude svojmu DÚ podávat súhrnny vykaz, v ktorom bude uvadzat vase IC DPH SK... Vy budete mat povinnost urobit samozdanenie tu na Slovensku, pricom ak sluzby vyuzivate na vasu podnikatel. cinnost, budete mat zaroven narok na odpocet DPH.
0 0
Martina CF Martina CF

Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

Lubkka Pozri príspevok
Spolocnost sa v UK zaregistruje a bude svojmu DÚ podávat súhrnny vykaz, v ktorom bude uvadzat vase IC DPH SK... Vy budete mat povinnost urobit samozdanenie tu na Slovensku, pricom ak sluzby vyuzivate na vasu podnikatel. cinnost, budete mat zaroven narok na odpocet DPH.
Ja tu žiadny výkaz podávať nebudem? Je potrebné spoločnosť v UK na to upozorniť, že sa má zaregistrovať? Čo ak sa nezaregistruje? Čo z toho vyplýva pre slovenskú spoločnosť?
0 0
Jagelkova Olga Jagelkova Olga

Jagelkova Olga je offline (nepripojený) Jagelkova Olga

Mam konkrétny prípad, ako riešiť otázku
Živnostník neplatca DPH pracuje na stavbách v ČR
Práce fakturuje Živnostníkovi v Slovenskej republike platcovi DPH SK XXXXXXXXXX
Aké si povinnosti 1. Dodávateľa neplatcu DPH.
Práce sú dodávané pre slovenského odberateľa, miesto v Čechách
0 0
Lubkka Lubkka

Lubkka je offline (nepripojený) Lubkka

Nie, vy suhrnny vykaz podavat nebudete. Ste platitelom DPH takze prijaté sluzby uvediete v danovom priznani DPH. Co sa tyka toho, ci ich mate upozornovat, to je na Vas ake mate vztahy. Snad vedia ake maju povinnosti nakolko ide o jednotny postup v celej EU..... Okrem toho Vam pri vystavovani faktury (§ 73 Z.DPH) musia uviest na fakturu "odkaz na Smernicu", že vy ste osoba povinná platit dan. A taktiez musia na fakture uviest svoje IC DPH. Takze podla toho vy budete vediet ci sa zaregistrovali alebo nie. No a ak sa nezaregistruju, tak budu stahani organmi UK, nemyslim ze by ste s tym Vy mali mat nejaky problem. Ci sa mylim ???
Naposledy upravil Lubkka : 05.01.10 at 08:19
0 0
Martina CF Martina CF

Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

Lubkka Pozri príspevok
Nie, vy vykaz podavat nebudete. Ved ste platitelom DPH takze prijate sluzby uvediete v danovom priznani DPH. Co sa tyka toho, ci ich mate upozornovat, to je na Vas ake mate vztahy. Snad vedia ake maju povinnosti nakolko ide o jednotny postup v celej EU.....
A v prípade, že sa nezaregistrujú pre DPH, tak slovenská spoločnosť bude robiť len samozdanenie a nebude si môcť daň zároveň aj odpočítať? Chápem to správne?
0 0
Lubkka Lubkka

Lubkka je offline (nepripojený) Lubkka

Nuz, ja by som si ju odpocitala v zmysle § 49ods. 2 písm.b) a právo na uplatnenie odpočítania splníte podla §51 ods. 1 písm.b) tým ze tu DPH uvediete v záznamoch....
Naposledy upravil Lubkka : 05.01.10 at 08:35
0 0
adabirk adabirk

adabirk je offline (nepripojený) adabirk

Jagelkova Olga Pozri príspevok
Mam konkrétny prípad, ako riešiť otázku
Živnostník neplatca DPH pracuje na stavbách v ČR
Práce fakturuje Živnostníkovi v Slovenskej republike platcovi DPH SK XXXXXXXXXX
Aké si povinnosti 1. Dodávateľa neplatcu DPH.
Práce sú dodávané pre slovenského odberateľa, miesto v Čechách
- povinnosť sa registrovať v zmysle § 7a zákona o DPH Vám nevyplýva, stavebné práce sa vzťahujú na nehnuteľnosť - § 16 ods. 1 zákona o DPH.
0 0
cimpo cimpo

cimpo je offline (nepripojený) cimpo

Vratil by som sa k povodnemu pripevku, pretoze som v takmer identickej situacii. Predavam licencie svojho softveru nemeckej firme, ktora je platcom DPH. Bolo tu uvedene, ze by som sa mal zaregistrovat na DPH podla §7a. Ako ale citam zakon, tak neviem, ci pre tento pripad sa neuplatnuje namiesto § 15 ods. 1 skor § 16 ods. 17a). Vtedy sa urcuje miesto dodania podla odseku 16:
"Miestom dodania služieb uvedených v odseku
17 vrátane prijatia záväzku zdržať sa zámeru ich vykonávania
alebo zdržať sa ich vykonávania úplne alebo
čiastočne, ak sú tieto služby dodané osobe inej ako zdaniteľnej
osobe, ktorá má sídlo, bydlisko alebo sa obvykle
zdržiava mimo územia Európskeho spoločenstva, je
miesto, kde má táto osoba sídlo, bydlisko alebo miesto,
kde sa obvykle zdržiava."

Myslim, ze v mojom pripade ide o osobu inu, pretoze ma sidlo na uzemi EU (a nie mimo). A preto sa uplatnuje tento odsek a nie § 15 ods. 1. A preto nie som povinny sa registrovat podla § 7a ods. 2.

Chapem to spravne?
0 0
anka-s anka-s

anka-s je offline (nepripojený) anka-s

Ahojte, chcela by som sa k tejto téme opýtať: vzhľadom na nový zákon je manžel povinný sa registrovať podľa §7a - my by sme však radšej registráciu dobrovoľnú (kvôli odpočtu DPH) ale nezostáva nám na to čas, keďže už 25. januára odchádza do zahraničia. Neviete, ak sa teraz zaregistruje podľa §7a, môže potom vo februári požiadať o dobrovoľnú registráciu? Alebo nám DU umožní dobrovoľnú registráciu aj v kratšom čase napr. od 15. januára? A ešte jedna otázka: manžel chodí von s partiou cca 5 ľudí. Prenajmú si rodinný dom - majiteľ doteraz vystavil jednu faktúru na muža a ten následne kolegom refakturoval podiel na ubytovaní - keďže nebol platiteľom DPH, tak ma to netrapilo - len teraz - ak bude registrovaná osoba, prípadne platiteľ DPH - ako to bude s DPH? - Nevznikla by mu povinnosť sa registrovať v ČŠ alebo nemusel by k podielom fakturovať DPH? Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

cimpo Pozri príspevok
Vratil by som sa k povodnemu pripevku, pretoze som v takmer identickej situacii. Predavam licencie svojho softveru nemeckej firme, ktora je platcom DPH. Bolo tu uvedene, ze by som sa mal zaregistrovat na DPH podla §7a. Ako ale citam zakon, tak neviem, ci pre tento pripad sa neuplatnuje namiesto § 15 ods. 1 skor § 16 ods. 17a). Vtedy sa urcuje miesto dodania podla odseku 16:
"Miestom dodania služieb uvedených v odseku
17 vrátane prijatia záväzku zdržať sa zámeru ich vykonávania
alebo zdržať sa ich vykonávania úplne alebo
čiastočne, ak sú tieto služby dodané osobe inej ako zdaniteľnej
osobe, ktorá má sídlo, bydlisko alebo sa obvykle
zdržiava mimo územia Európskeho spoločenstva
, je
miesto, kde má táto osoba sídlo, bydlisko alebo miesto,
kde sa obvykle zdržiava."

Myslim, ze v mojom pripade ide o osobu inu, pretoze ma sidlo na uzemi EU (a nie mimo). A preto sa uplatnuje tento odsek a nie § 15 ods. 1. A preto nie som povinny sa registrovat podla § 7a ods. 2.

Chapem to spravne?
§ 16 ods. 16 a ods. 17 rieši len dodávky do 3. štátov - t.j. mimo Európskeho spoločenstva.
Konkrétne:
§ 16 ods. 16 rieši miesto dodania služieb -mimo Európskeho spoločenstva a
§ 16 ods. 17 rieši o ktoré služby ide.
Vaša dodávka služby je pre odberateľa - zdaniteľnú osobu so sídlom alebo miestom podnikania v Nemecku (t.j. v rámci Európskeho spoločenstva). Z uvedeného dôvodu sa na vás § 16 ods. 6 a ods. 7 nevzťahuje a postupujete podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH.
0 0
Machulka Machulka

Machulka je offline (nepripojený) Machulka

:-)
Ahojte, chcem sa utvrdiť. Mám klienta, ktorý je neplatcom DPH a každý mesiac fakturuje Švajčiarskej firme služby spojené s programovaním ich softwaru. Nakoľko Švajčiarsko nie je v EÚ, tak sa ho netýka registrácia v zmysle Zákona o DPH § 7a?
Citujem:
Žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak
- je už registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH alebo
- príjme službu oslobodenú od dane v tuzemsku. resp. dodá službu
oslobodenú od dane v členskom štáte príjemcu služby,
- je služba prijatá od poskytovateľa usadeného v treťom štáte alebo je
dodaná príjemcovi usadenému v treťom štáte
- ak dodáva službu nezdaniteľnej osobe z iného členského štátu (napr.
občanovi).

Dobre chápem?? Takže nemusí sa registrovať? Tým pádom nemusí ani podáva súhrnný výkaz?
Naposledy upravil Machulka : 05.01.10 at 15:00
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Machulka Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa utvrdiť. Mám klienta, ktorý je neplatcom DPH a každý mesiac fakturuje Švajčiarskej firme služby spojené s programovaním ich softwaru. Nakoľko Švajčiarsko nie je v EÚ, tak sa ho netýka registrácia v zmysle Zákona o DPH § 7a?
Citujem:
Žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak
- je už registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH alebo
- príjme službu oslobodenú od dane v tuzemsku. resp. dodá službu
oslobodenú od dane v členskom štáte príjemcu služby,
- je služba prijatá od poskytovateľa usadeného v treťom štáte alebo je
dodaná príjemcovi usadenému v treťom štáte
- ak dodáva službu nezdaniteľnej osobe z iného členského štátu (napr.
občanovi).

Dobre chápem?? Takže nemusí sa registrovať? Tým pádom nemusí ani podáva súhrnný výkaz?
Chapem, to rovnako ako ty. Svajciarsko nie je krajina EU = nevztahuje sa na neho § 7, ani § 7a, nemusi sa registrovat, nepodava suhrnny vykaz.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
anka-s Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som sa k tejto téme opýtať: vzhľadom na nový zákon je manžel povinný sa registrovať podľa §7a - my by sme však radšej registráciu dobrovoľnú (kvôli odpočtu DPH) ale nezostáva nám na to čas, keďže už 25. januára odchádza do zahraničia. Neviete, ak sa teraz zaregistruje podľa §7a, môže potom vo februári požiadať o dobrovoľnú registráciu? Alebo nám DU umožní dobrovoľnú registráciu aj v kratšom čase napr. od 15. januára?
Zaujimava otazka.
Obavam sa, ze do 25.1. Vas uz nestihnu zaregistrovat ako dobrovolneho platitela DPH (skuste skonzultovat so spravkynou dane, niekedy sa da dohodnut ). Ak Vas do 25.1. nezaregistruju, doporucila by som podat registraciu podla § 7a, aby ste si splnili povinnost.

Podla mojho nazoru by nic nemalo branit tomu, aby ste sa zaregistrovali neskor ako dobrovolny platitel (§ 4). Podla § 7a sa musite registrovat (sluzba do ineho statu EU), ale podla § 4 sa mozete dobrovolne alebo musite, az ked splnite obrat v tuzemsku 49 790 EUR. Nie je to mozne realizovat len opacne - ak ste registrovany podla § 4, nemozete sa registrovat (netyka sa Vas) § 7a.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

DR SR Miesto dodania služby od 1.1.2010:
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať