Zavrieť

Porady

Usporiadat
luigi72 luigi72

luigi72 je offline (nepripojený) luigi72

Mária.K. Pozri príspevok
"Ak sú poskytovateľ a príjemca služby usadení v rozdielnych členských štátoch, prenesie sa daňová povinnosť na príjemcu služby." - Ak som správne pochopil, týmto sa predražia moje služby o ich DPH (príjemca musí odviesť DPH) - je to tak? - áno
To mi štát teraz ozaj "pomohol"! Ak budem drahší, možno už o moje služby nebude taký záujem na území ČŠ.
Nedá sa to dajakým spôsobom kompenzovať? Lebo teraz sú len 2 možnosti:
- ja budem dostávať za svoje služby tak isto zaplatené ako doteraz, ale zahraničný subjekt bude mať rádovo o 1/4-1/5 výdavkov viac, keďže bude musieť odviesť ešte ich DPH,
- ja budem dostávať za svoje služby o 1/4-1/5 menej zaplatené, aby zahraničný subjekt mal také isté výdavky za moje služby, ako doteraz.
Tak toto ma vôbec nepotešilo.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

luigi72 Pozri príspevok
To mi štát teraz ozaj "pomohol"! Ak budem drahší, možno už o moje služby nebude taký záujem na území ČŠ.
Nedá sa to dajakým spôsobom kompenzovať? Lebo teraz sú len 2 možnosti:
- ja budem dostávať za svoje služby tak isto zaplatené ako doteraz, ale zahraničný subjekt bude mať rádovo o 1/4-1/5 výdavkov viac, keďže bude musieť odviesť ešte ich DPH,
- ja budem dostávať za svoje služby o 1/4-1/5 menej zaplatené, aby zahraničný subjekt mal také isté výdavky za moje služby, ako doteraz.
Tak toto ma vôbec nepotešilo.
Neviem aké služby do zahraničia poskytujete, ale ustanovenia o samozdaňovaní služieb platili (trochu v inej podobe) aj do 31.12.2009. Zásadná zmena nastala v podávaní súhrnných výkazov, v ktorých sa uvádzajú poskytnuté služby do zahraničia a na základe údajov v nich uvedených si budú vedieť daňové úrady overiť, či k samozdaneniu naozaj došlo. Ide v podstate o povinné bonzovanie.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
luigi72 Pozri príspevok
To mi štát teraz ozaj "pomohol"! Ak budem drahší, možno už o moje služby nebude taký záujem na území ČŠ.
Nedá sa to dajakým spôsobom kompenzovať? Lebo teraz sú len 2 možnosti:
- ja budem dostávať za svoje služby tak isto zaplatené ako doteraz, ale zahraničný subjekt bude mať rádovo o 1/4-1/5 výdavkov viac, keďže bude musieť odviesť ešte ich DPH,
- ja budem dostávať za svoje služby o 1/4-1/5 menej zaplatené, aby zahraničný subjekt mal také isté výdavky za moje služby, ako doteraz.
Tak toto ma vôbec nepotešilo.
Nebude, pretože si zároveň túto DPH aj odpočíta od svojej povinnosti.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Rozalka Pozri príspevok
Nebude, pretože si zároveň túto DPH aj odpočíta od svojej povinnosti.
určite vždy?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
vo väčšine prípadov ... predpokladám, že jeho služby nespočívajú v dodaní repre-večierkov ...
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

luigi72 Pozri príspevok
To mi štát teraz ozaj "pomohol"! Ak budem drahší, možno už o moje služby nebude taký záujem na území ČŠ.
Nedá sa to dajakým spôsobom kompenzovať? Lebo teraz sú len 2 možnosti:
- ja budem dostávať za svoje služby tak isto zaplatené ako doteraz, ale zahraničný subjekt bude mať rádovo o 1/4-1/5 výdavkov viac, keďže bude musieť odviesť ešte ich DPH,
- ja budem dostávať za svoje služby o 1/4-1/5 menej zaplatené, aby zahraničný subjekt mal také isté výdavky za moje služby, ako doteraz.
Tak toto ma vôbec nepotešilo.
Trochu by som mala svoju odpoveď upresniť. Viac som sa sústredila na odpoveď na otázku, či príjemca bude musieť odviesť daň. Či budete pre svojho odberateľa v zahraničí drahší alebo nie, záleží od režimu DPH, v akom sa pohybuje. V niektorých prípadoch je odvedenú daň možné odpočítať. Záleží napr. aj od toho, či prijímateľom služby je zdaniteľná osoba, ktorá je plateľom DPH v danom štáte. Ak nie je platiteľom a má povinnosť odviesť DPH, vtedy je služba jednoznačne drahšia. Takisto bude drahšia, ak by sa prijatá služba, ktorá podlieha samozdaneniu použila na oslobodené plnenia bez nároku na odpočet DPH, ale aj prípady repre a pod.
Naposledy upravil Mária.K. : 21.01.10 at 18:55 Dôvod: spresnenie
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Vzhľadom k harmonizácii predpisov a povinnú registráciu u nás v prípade nakupovania služieb z iného Čš, predpokladám, že aj v danom štáte to tak je a preto si bude môcť odberateľ odpočíťať daň vo väčšine prípadov.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Rozalka Pozri príspevok
Vzhľadom k harmonizácii predpisov a povinnú registráciu u nás v prípade nakupovania služieb z iného Čš, predpokladám, že aj v danom štáte to tak je a preto si bude môcť odberateľ odpočíťať daň vo väčšine prípadov.
Rozalka, ale ak sa bude registrovať podľa § 7a, tak sa bude registrovať len z dôvodu, že je povinný platiť daň (§ 7a ods.1), alebo oznamovať poskytnuté služby (§ 7a ods.2). Ale osoba, ktorá sa zaregistruje podľa § 7a nebude mať nárok na odpočet z prijatých služieb, ktoré bude na Slovensku zdaňovať. Podľa § 49 ods. 2 písm. c) zákona o DPH si odpočet môže uplatniť iba platiteľ DPH.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
No vidíš, asi je už neskoro (a mňa riadne škriabe v hrdle), takáto možnosť mi nenapadla.
Naviac: mám len zákazníkov platiteľov DPH, možno to je aj tým.
Ďakujem.
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Ahojte,
čítam tu ten nový zákon dph §7a nemám v tom jasno.
Živnostník neplatiteľ dph, ktorý kupuje tovar z Maďarska od firmy ktorý je platiteľom v Maďarsku je povinný sa zaregistrovať podľa §7a a keď hodnota tovaru je menšie ako 13941,45€. Faktúra bude potom bez dane a musí podať DP a zaplatiť 19% daň tu na Slovensku?
Živnostík neplatiteľ dph dodá službu do Maďarska (napr. práca s pc, webové stránky...) musí sa zaregistrovať podľ §7a a podávať súhrnný výkaz. Ako má vystaviť faktúru bez dph alebo s dph?
Mám v tom úplný chaos, vedel by mi niekto pomôcť?
Ďakujem
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Eva Póčová Pozri príspevok
Ahojte,
čítam tu ten nový zákon dph §7a nemám v tom jasno.
Živnostník neplatiteľ dph, ktorý kupuje tovar z Maďarska od firmy ktorý je platiteľom v Maďarsku je povinný sa zaregistrovať podľa §7a a keď hodnota tovaru je menšie ako 13941,45€. Faktúra bude potom bez dane a musí podať DP a zaplatiť 19% daň tu na Slovensku?
Živnostík neplatiteľ dph dodá službu do Maďarska (napr. práca s pc, webové stránky...) musí sa zaregistrovať podľ §7a a podávať súhrnný výkaz. Ako má vystaviť faktúru bez dph alebo s dph?
Mám v tom úplný chaos, vedel by mi niekto pomôcť?
Ďakujem
§ 7 - tovar - registracia az pri (pred) prekrocenim hranice 420 000 Skk (prepocet konverz. kurzom)
§ 7a - sluzby - pred prijatim/dodanim sluzby zdanitelnej osobe v inej krajine EU

Ten s tymi sluzbami do MR sa musi zaregistrovat podla § 7a este pred dodanim sluzby, ak dodava zdanitelnej osobe.
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Faktúru o poskytnutí služby do Maďarska má vystaviť bez dane?
Súhrnný výkaz musí podať štvrťročne?
Ďakujem za pomoc.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Mária.K. Pozri príspevok
Rozalka, ale ak sa bude registrovať podľa § 7a, tak sa bude registrovať len z dôvodu, že je povinný platiť daň (§ 7a ods.1), alebo oznamovať poskytnuté služby (§ 7a ods.2). Ale osoba, ktorá sa zaregistruje podľa § 7a nebude mať nárok na odpočet z prijatých služieb, ktoré bude na Slovensku zdaňovať. Podľa § 49 ods. 2 písm. c) zákona o DPH si odpočet môže uplatniť iba platiteľ DPH.
Pochopila som to správne, keď mi dodá dodávateľ z ČŠ službu, ja som registrovaná podľa § 7a, tak službu vykážem v SV, urobím samozdanenie a tým pádom musím odviezť z tejto služby 19% daň tu v SR ? Ale odpočet nemôžem urobiť.
Alebo musím podať aj priznanie k DPH ?
Naposledy upravil saskia26 : 23.01.10 at 11:09
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Eva Póčová Pozri príspevok
Faktúru o poskytnutí služby do Maďarska má vystaviť bez dane?
Súhrnný výkaz musí podať štvrťročne?
Ďakujem za pomoc.
Registrovat sa podla § 7a, fakturu vystavit bez DPH, uviest pridelene IC DPH a odvolavku na Smernicu podla § 73, ods. 2h) zakona o DPH, aby bolo jasne, ze ide o prenos danovej povinnosti. Vykaz stvrtrocne, pokial ide len o sluzby.
0 0
Uľka Uľka

Uľka je offline (nepripojený) Uľka

A ako postupuje neplatca DPH, ktorý vykonáva servisné práce na vodovodných batériach ( sanitárna technika) na nehnuteľnostiach na Slovensku? Túto službu fakturuje platiteľovi DPH v Českej republike.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Prosím vás, keďže mám povinnosť registrovať sa ako neplatca DPH, lebo dodávam služby do členských štátov EÚ - žiadosť podávam na tlačive (na stránkach DRSR/alebo priložené aj tu na Porade). Aký je teda postup? Tlačivo si vytlačím, vyplním a odnesiem na DÚ - stačí do podateľne? A potom mi DÚ pridelí IČ DPH - asi do koľkých dní (pretože na fa už musím uvádzať toto IČ DPH, však?)? To číslo mi pošlú domov, alebo ma vyzvú si preň prísť osobne?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Blankake Pozri príspevok
Prosím vás, keďže mám povinnosť registrovať sa ako neplatca DPH, lebo dodávam služby do členských štátov EÚ - žiadosť podávam na tlačive (na stránkach DRSR/alebo priložené aj tu na Porade). Aký je teda postup? Tlačivo si vytlačím, vyplním a odnesiem na DÚ - stačí do podateľne? A potom mi DÚ pridelí IČ DPH - asi do koľkých dní (pretože na fa už musím uvádzať toto IČ DPH, však?)? To číslo mi pošlú domov, alebo ma vyzvú si preň prísť osobne?
Moja osobna skusenost (skusenost mojho klienta) je nasledujuca:
- podal ziadost postou (mozes, samozrejme, aj do podatelne),
- o par dni mu volali (bolo to este medzi vianocnymi sviatkami) a s pracovnickou sa dohovorili, od akeho datumu to chce, kedy sa pre karticku zastavi, resp. ci mu ma byt poslana postou,
- dohodli sa na termine jeho osobnej navstevy na DU - vtedy som sla s nim aj ja a podpisali sme dohodu o elektronickom podavani (kvoli suhrnnemu vykazu),
- musela som sa zastavit aj dalsikrat, nakolko riaditelka DU to nepodpise na pockanie, ale tak o dva dni.
Ak tam pojdes osobne, skus sa zastavit najprv na "registracii" a s nimi sa dohodnut, ak ti to ponahla, ci mas ziadost odovzdat do podatelne, alebo ak to hned aj zuradujete .
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

saskia26 Pozri príspevok
Pochopila som to správne, keď mi dodá dodávateľ z ČŠ službu, ja som registrovaná podľa § 7a, tak službu vykážem v SV, urobím samozdanenie a tým pádom musím odviezť z tejto služby 19% daň tu v SR ? Ale odpočet nemôžem urobiť.
Alebo musím podať aj priznanie k DPH ?
Dodávateľ uvádza službu do súhrnného výkazu a odberateľ ju zdaňuje v daňovom priznaní. Ak je odberateľ registrovaný podľa § 7a zákona o DPH, nemá nárok na odpočet DPH.
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

silvia Pozri príspevok
Ak príjmame služby z ČR od neplatcu DPH, ktorý nemá IČ DPH (elektroinštalácie na nehnuteľnostiach v SR) - on nám fakturuje bez DPH, my samozdaníme (dodaníme a zároveň uplatníme odpočet, čiže výsledný efekt v DP je nulový? súhrnný výkaz žiadny?) správne??

díky
vie mi to niekto odobriť alebo vyvrátiť ? (sme s.r.o., mesačný platcovia DPH)
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
saskia26 Pozri príspevok
Pochopila som to správne, keď mi dodá dodávateľ z ČŠ službu, ja som registrovaná podľa § 7a, tak službu vykážem v SV, urobím samozdanenie a tým pádom musím odviezť z tejto služby 19% daň tu v SR ? Ale odpočet nemôžem urobiť.
Alebo musím podať aj priznanie k DPH ?
Keď tebe dodajú služby, súhrnný výkaz nepodávaš (to oni).
Podávaš priznanie DPH, kde v r. 10 resp. 12 uvedieš sumu dane, v r. 9 resp. 11 základ dane. Pretože nemáš nárok na odpočet, túto daň uvedieš aj v r. 19,28,29,33
a zaplatíš.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať