Zavrieť

Porady

DPH a výroba dverí s montážou pre súkromnú osobu v Rakúsku

Chcem si overiť , či som spravne postupovala pri vystavení faktúry .

Sme platci DPH , robili sme zákazku výrobu dverí s montážou pre súkromnú osobu v Rakúsku . Prepravu sme zabezpečili my. Faktúra bola vystavená bez prepravy ( cena bola zahrnutá vo výrobkoch) a použitá sadzba dane 19 % . DPH som odviedla na Slovensku. Je to správne? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

    Monika1
    Pozri si zák. o DPH § 15 ods. 2, kde je uvedené, že miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť t.j. výroba a montáž dverí, ktorá sa vzťahuje k nehnuteľnosti je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Uvedené práce nie sú predmetom dane podľa § 2 zákona, pretože miesto dodania je Rakúsko, daň sa má zdaniť v Rakúsku. Na školení JUDr. Grozsová uvádzala príklad montáže elektrickej brány v zahraničí a podľa toho by som povedala, že sa jedná o taký istý prípad, akurát že nejde o bránu ale o dvere, ktoré sú na nehnuteľnosti. Ja by som to asi fakturovala bez DPH. Ozve sa ešte niekto s podobným prípadom? Nenašla som rozdiel v tom či sa rovnako postupuje pri dodávke súkromnej osobe aj podnikateľovi.
    Monika1
    Pozri si zák. o DPH § 15 ods. 2, kde je uvedené, že miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť t.j. výroba a montáž dverí, ktorá sa vzťahuje k nehnuteľnosti je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Uvedené práce nie sú predmetom dane podľa § 2 zákona, pretože miesto dodania je Rakúsko, daň sa má zdaniť v Rakúsku. Na školení JUDr. Grozsová uvádzala príklad montáže elektrickej brány v zahraničí a podľa toho by som povedala, že sa jedná o taký istý prípad, akurát že nejde o bránu ale o dvere, ktoré sú na nehnuteľnosti. Ja by som to asi fakturovala bez DPH. Ozve sa ešte niekto s podobným prípadom? Nenašla som rozdiel v tom či sa rovnako postupuje pri dodávke súkromnej osobe aj podnikateľovi.
    Pozor na to - rozdiel je v tom, ci fakturujete sukromnej osobe alebo platitelovi DPH!! Pokial by sa jednalo o vystavenie faktury platitelovi DPH v Rakusku - v tom pripade vystavis fakturu bez DPH a danovu povinnost - samozdanenie uskutocni rakusky platitel. Kedze sa vsak jedna o sluzby pre obcana, tj neplatitela - v tomto pripade je potrebne vystavit fa s DPH a odviest dan
    v Rakusku. Ide o to, ze sa jedna o prace na hnutelnom majetku, ktory sa nachadza v Rakusku a teda aj miesto dodania je Rakusko. Z toho vyplyva pre vas povinnost registrovat sa na Danovom urade vo Viedni ako platitel DPH a odviest dan v Rakusku. Je vsak mozne preniest danovu povinnost na odberatela - aj neplatitela - avsak toto si riesia clenske staty vo svojich narodnych zakonoch....
    V konkretne vasom pripade - montaz dveri - (kedze uz ste sluzbu uskutocnili a fakturu vystavili a spatne sa registrovat nemozete) - by som asi riesila tak, ze by som vystavila fa na tovar vratane DPH (akoze si rakusan u mna dal vyrobit dvere a u mna v SR si ich aj prevzal) a DPH by som odviedla tu v SR. Montaz by som vo fakture vobec neuvadzala (uviedla by som cenu za dvere vratane montaze)...

    DPH a výroba dverí s montážou pre súkromnú osobu v Rakúsku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.