Zavrieť

Porady

Daňové priznanie za rok 2009

Manželka je od 11/2008 na MD a od 5/2009 na RD. Počas roka 2009 pracovala
na dohodu každý mesiac a daň je bola zrazená zrážkou. Príjem na dohodu za celý rok je cca 820 EUR, MD za rok 2010 je cca 1300 EUR.
Ak manželka podá DP za rok 2009 a uplatni si NZČ na seba vrátia jej zrazenú daň ?
Môžem si aj ja potom uplatniť vo svojom DP NZČ na manželku a to výške
NZDČ 4025,64 EUR - 820 EUR (dohoda) - 1300 EUR (MD) = 1905,64 EUR ?
Mohol by som si uplatniť na manželku aj poistné zaplatené na jej životnú poistku ?
Je to takto správne?
Usporiadat
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

koolmen Pozri príspevok
ja ani velmi nechapem ako si to mam uplatnit alebo ako mam dosiahnut aby som penaize dostaval nezdanene...
je potrebné podpísať u zamestnávateľa Vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti a tým pádom ti ju budú uplatňovať každý mesiac vo výške 335,47€.
0 0
koolmen koolmen

koolmen je offline (nepripojený) koolmen

Timka1 Pozri príspevok
je potrebné podpísať u zamestnávateľa Vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti a tým pádom ti ju budú uplatňovať každý mesiac vo výške 335,47€.
ja som sa s ekonomkou rozpraval a ona povedala ze nieje ziadna sanca aby som dostaval peniaze nezdanene ....
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

koolmen Pozri príspevok
ja ani velmi nechapem ako si to mam uplatnit alebo ako mam dosiahnut aby som penaize dostaval nezdanene...
Podpíšeš u zamestnávateľa Vyhlásenie na uplatnenie NČ to čo si si doteraz neuplatnil sa Ti vyrovná v DP za rok 2010
0 0
koolmen koolmen

koolmen je offline (nepripojený) koolmen

babi2 Pozri príspevok
Podpíšeš u zamestnávateľa Vyhlásenie na uplatnenie NČ to čo si si doteraz neuplatnil sa Ti vyrovná v DP za rok 2010
tak to som spravil chybu a riadnu lebo budem musiet vypisovat DP koli vrateniu nejakych 60 eur
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

koolmen Pozri príspevok
tak to som spravil chybu a riadnu lebo budem musiet vypisovat DP koli vrateniu nejakych 60 eur
nie je to ťažké, DP typ A je veľmi jednoduché, budeš len prepisovať z potvrdenia o príjme údaje do DP a plus si ešte uplatníš NČ, riadky ťa navigujú.
0 0
koolmen koolmen

koolmen je offline (nepripojený) koolmen

Timka1 Pozri príspevok
nie je to ťažké, DP typ A je veľmi jednoduché, budeš len prepisovať z potvrdenia o príjme údaje do DP a plus si ešte uplatníš NČ, riadky ťa navigujú.
Dakujem no uz si nejako poradim...aj ked budem musiet cakat do busuceho roka do marca asi alebo este dlhsie...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

koolmen Pozri príspevok
tak to som spravil chybu a riadnu lebo budem musiet vypisovat DP koli vrateniu nejakych 60 eur
Do pondelku máš ešte čas. Vypíš žiadosť o vykonanie RZD a spolu s potvrdením o príjme ho odovzdaj svojmu zamestnávatelovi. Nemôže ti odmietnuť vykonať RZD.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

veronikasad Pozri príspevok
Do pondelku máš ešte čas. Vypíš žiadosť o vykonanie RZD a spolu s potvrdením o príjme ho odovzdaj svojmu zamestnávatelovi. Nemôže ti odmietnuť vykonať RZD.
Veronika, ja som pochopila, že mu ide o rok 2010, takže ma času habadej ......
0 0
koolmen koolmen

koolmen je offline (nepripojený) koolmen

Timka1 Pozri príspevok
Veronika, ja som pochopila, že mu ide o rok 2010, takže ma času habadej ......
presne jedna sa o januar a februar tento rok ...
0 0
jaja8008 jaja8008

jaja8008 je offline (nepripojený) jaja8008

dobry den,

ja by som si chcela upresnit ci dobre chapem urcite prijmy lebo mam v tom mierny chaoz.

1. INVALIDNY DOCHODOK. ak je zamestnanec ktory ziada o RZD aj na invalidnom dochodku, tento dochodok sa nezahrna do jeho prijmov, ale ak si zamestnanec ktory ziada o RZD chce uplatnit nezdanitelnu ciastku na manzelku ktora je invalidka a iny prijem nema, tam uz musi dolozit doklad a takyto invalidny dochodok patri do prijmu manzelky? dobre chapem?

2. PODPORA V NEZAMESTNANOSTI:
ak zamestnanec ktory ziada o RZD bol v roku 2009 aj na urade rpace a poberal podporu - toto nepatri do prijmu a nezahrnie sa to do RZD? ale naopak, ak zamestnanec ktory ziada o RZD a ma manzelku ktora poberala iba podporu v roku 2009, uz tento prijem musi zdokladovat a zahrnie sa podpora do prijmu ak si na nu chce uplatnit nezdanitelnu cast ZD?

dakujem, ale mam v tom mierny chaoz a chcem si byt ista ci to dobre chapem kedy sa tieto veci zaratavaju do prijmu a kedy nie.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

jaja8008 Pozri príspevok
dobry den,

ja by som si chcela upresnit ci dobre chapem urcite prijmy lebo mam v tom mierny chaoz.

1. INVALIDNY DOCHODOK. ak je zamestnanec ktory ziada o RZD aj na invalidnom dochodku, tento dochodok sa nezahrna do jeho prijmov, ale ak si zamestnanec ktory ziada o RZD chce uplatnit nezdanitelnu ciastku na manzelku ktora je invalidka a iny prijem nema, tam uz musi dolozit doklad a takyto invalidny dochodok patri do prijmu manzelky? dobre chapem?

2. PODPORA V NEZAMESTNANOSTI:
ak zamestnanec ktory ziada o RZD bol v roku 2009 aj na urade rpace a poberal podporu - toto nepatri do prijmu a nezahrnie sa to do RZD? ale naopak, ak zamestnanec ktory ziada o RZD a ma manzelku ktora poberala iba podporu v roku 2009, uz tento prijem musi zdokladovat a zahrnie sa podpora do prijmu ak si na nu chce uplatnit nezdanitelnu cast ZD?

dakujem, ale mam v tom mierny chaoz a chcem si byt ista ci to dobre chapem kedy sa tieto veci zaratavaju do prijmu a kedy nie.
1. pre zamestnanca, ktorý poberá invalidný dôchodok nie je zdaniteľný príjem, ale ak si uplatňuje NČ na manželku tak inv. dôchodok sa posudzuje ako príjem manželky,
2. podpora v nezamestnanosti - pre osobu ktorá ju poberala nie je zdaniteľný príjem, nezahrnie sa do RZD, ale na posudenie manželky sa tento príjem počíta.

presne tak ako ste to napísala
0 0
jaja8008 jaja8008

jaja8008 je offline (nepripojený) jaja8008

dakujem velmi pekne za rychlu odpoved.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Ak bola manželka celý rok 2009 na rodičovskom príspevku, ale v januári 2009 dostala odstupné, ide toto odstupné ako rozdiel z odpočítat.položky na manželku, je to potrebné dokladovať?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zuzana Pozri príspevok
Ak bola manželka celý rok 2009 na rodičovskom príspevku, ale v januári 2009 dostala odstupné, ide toto odstupné ako rozdiel z odpočítat.položky na manželku, je to potrebné dokladovať?
odstupné je vlastným príjmom manželky
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Ešte sa chcem spýtať ak teda bola celý rok na rodičovskej môže si i ona podať daňové priznanie A a tú sumu preddavkov zaplatených z odstupného jej vrátia?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

zuzana Pozri príspevok
Ešte sa chcem spýtať ak teda bola celý rok na rodičovskej môže si i ona podať daňové priznanie A a tú sumu preddavkov zaplatených z odstupného jej vrátia?
môže si podať DP áčko a daň je vrátia
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Ďakujem Vám.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Ešte otázočku ak zamestnanec nemal vyplat.príjmy za mesiace 10,11 a 12/2009 do 31.1.2010 tak v daň.priznaní uvedie do r.32 len príjmy od 1-9/2009, poistné uvedie celé za celý rok alebo len za mesiace 1-9/2009???a daň za celý rok alebo len z vyplatených píjmov?? ešte zamestnávateľ v tom potvrdeni o zdanit.príjmoch za rok 2009 uvádza nezdaniteľnú časť na daňovníka za mesiace 1-9 alebo za celý rok.Neviem sa z toho vysomáriť.Ďakujem
0 0
svedia svedia

svedia je offline (nepripojený) svedia

prosím je PN za 4 mesiace považovaný za príjem zo závislej činnosti? Asi nie, že diki...len pre správnosť
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
svedia Pozri príspevok
prosím je PN za 4 mesiace považovaný za príjem zo závislej činnosti? Asi nie, že diki...len pre správnosť
Nie, nie je to príjem zo závislej činnosti, nepriznáva sa v daňovom priznaní.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať