Zavrieť

Porady

Daňové priznanie za rok 2009

Manželka je od 11/2008 na MD a od 5/2009 na RD. Počas roka 2009 pracovala
na dohodu každý mesiac a daň je bola zrazená zrážkou. Príjem na dohodu za celý rok je cca 820 EUR, MD za rok 2010 je cca 1300 EUR.
Ak manželka podá DP za rok 2009 a uplatni si NZČ na seba vrátia jej zrazenú daň ?
Môžem si aj ja potom uplatniť vo svojom DP NZČ na manželku a to výške
NZDČ 4025,64 EUR - 820 EUR (dohoda) - 1300 EUR (MD) = 1905,64 EUR ?
Mohol by som si uplatniť na manželku aj poistné zaplatené na jej životnú poistku ?
Je to takto správne?
Usporiadat
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Zdenka175 Pozri príspevok
Jedna pani ma požiadala aby som jej urobila DP A s ktorým nemám skúsenosť. Robila na dohodu 3 mesiace / 8,9,10/.Doniesla tlačivo a príjem len 144 a daň vybraná zrážkou podľa § 43 zákona v sume 27,36. A v ďalších kolonkách má zaškrtnuté nie/ podľa § 32/ Na prémiu podmienky nesplňa však. Neviem akú uviesť odpočitateľnú položku a má vôbec nárok na vrátenie dane ?Pýtala som sa jej, že aký má príjem povedala len toto. Nechcela mi povedať či má nejaký dôchodok, alebo je vedená na úrade práce . Je narodená v r. 1961. Ďakujem usmernenie.
Ak Ti nechce povedať veci, z ktorých by si mala pri DP vychádzať, tak sa nedá to DP hodnoverne urobiť. Nárok na odpočítateľnú položku by mala mať nakoľko rok jej narodenia je 1961, takže by jej mohla byť vrátená daň, na zamestnaneckú prémiu nárok nemá nakoľko pracovala len na dohodu.
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Dobre som to pochopila o NČ na daňovníka?. Keď je starobný dôchodca tak si môže dať len 4025,70 - výška dôchodku. A keď je invalidný dôchodca tak celú sumu 4025,70.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Zdenka 175, pozri tento príspevok :
http://www.porada.sk/1084189-post8.html
0 0
Ľaľa Ľaľa

Ľaľa je offline (nepripojený) Ľaľa

babi2 Pozri príspevok
Ak Ti nechce povedať veci, z ktorých by si mala pri DP vychádzať, tak sa nedá to DP hodnoverne urobiť. Nárok na odpočítateľnú položku by mala mať nakoľko rok jej narodenia je 1961, takže by jej mohla byť vrátená daň, na zamestnaneckú prémiu nárok nemá nakoľko pracovala len na dohodu.
Do Daňového priznania jej uvediete príjem v takej výške v akej predložila potvrdenie. Nárok na odpočitateľnú položku má celú sumu 4012,75 €. Vráti sa jej celá daň. To či je vedená na úrade práce, alebo je dobrovoľne nezamestnaná vôbec neovplyvní daňové priznanie. Nakoľko je narodená v roku 1961 nemôže poberať predčasný starobný dôchodok, čiže toto tiež neovplyvní daňové priznanie. Za príjmy, ktoré si prizná zodpovedá ona sama.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Ociviste Pozri príspevok
Dobry vecer, chcela by som si overit, ci som spravne pochopila. Od 07.05.2009 poberam rodicovsky prispevok. Predtym som poberala matersku. Materske,ktore mi bolo vyplatene od januara do maja (vratane januar je vlastne prijem, ktory mi priznali v decembri 2008, ale bolo to vyplatene samozrejme v januari 2009) je 1903,60. Taktiez som mala prijem z dohody vo vyske 400 eur, z toho v decembri za november 2009 mi bolo vyplatenych 70 eur a v januari za december 2010 mi bolo vyplatenych 330 eur. Ratam do prijmov za brigadu aj tych 330 eur?
Teda spolu moje prijmy boli 2303,60 eur za rok 2009
Teraz 4025,04 - tych 2303,60 = 1722,04 - a toto si uvedie ako odpocitatelnu polozku na manzelku SZCO do danove priznania. Je to podmienene aj nejakym prijmom SZCO, kedy si moze uplatnit tuto odpocitatelnu polozku na manzelku, lebo na zaciatku som nieco take citala?
A este jedna otazka. Kedze som na materskej neuplatnovala som si danovy bonus na deti. Jedno je narodene v 2004 a druhe 2008. Moze si manzel uplatnit aj na deti danovy bonus pre kazde dieta 12 mesiacov?

Dakujem JarkaL za odpoved, chcela by som sa este opytat, prijem ktory som mala ako premie v r. 2009 mam uviest 98,40 eur alebo 94,47. Ide o to, ze mi z tych 98,40 odpocitali este poistne a prispevky. Takze do svojho prijmu mam zaratat to co mi vyplatili, alebo celkovu sumu aj s poistnym.
0 0
24799 24799

24799 je offline (nepripojený) 24799

Dobrý deň,

chcem sa opýtat či je možne podat danove priznanie do konca marca ak bola osoba zamestanana v roku 2009 iba mesiac a čistý prijem bol cca 250€?ak ano co k tomu treba?rocne zuctovanie od ex zamestnávatela?a stým ist na prislušný danový urad v mieste trvaleho bydliska?

Vopred dakujem za odpovede
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

24799 Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcem sa opýtat či je možne podat danove priznanie do konca marca ak bola osoba zamestanana v roku 2009 iba mesiac a čistý prijem bol cca 250€?ak ano co k tomu treba?rocne zuctovanie od ex zamestnávatela?a stým ist na prislušný danový urad v mieste trvaleho bydliska?

Vopred dakujem za odpovede
do výšky polovice NČ čo je 2012,85 € nie je povinnosť podať DP, avšak ak vám bola zrazená daň, oplatí sa podať, pretože vám ju vrátia
, v tomto prípade je potrebné vypísať DP typ A a priložiť k nemu potvrdenie od zametnávateľa
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

Prosím Vás mohli by ste mi poradiť
robím daňové priznanie manželovi - živnostník uplatňujúci paušálne výdavky 60 %, Počas roka poberal nemocenské dávky a aj OČR, chcem sa spýtať kde sa to do daňového priznania uvádza, myslela som si že o to ponížim nezdaniteľnú časť na daňovníka, ale bolo mi povedané že má nárok na celú NĆ, do príjmu by som to nedávla pretože sa to nezdaňuje, tak neviem čo s tým...
ďakujem za cennú radu
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

JanaT. Pozri príspevok
Prosím Vás mohli by ste mi poradiť
robím daňové priznanie manželovi - živnostník uplatňujúci paušálne výdavky 60 %, Počas roka poberal nemocenské dávky a aj OČR, chcem sa spýtať kde sa to do daňového priznania uvádza, myslela som si že o to ponížim nezdaniteľnú časť na daňovníka, ale bolo mi povedané že má nárok na celú NĆ, do príjmu by som to nedávla pretože sa to nezdaňuje, tak neviem čo s tým...
ďakujem za cennú radu
nemocenské dávky a ošetrovné nikde neuvádzaš v DP, pretože sú to nezdaniteľné príjmy

uplatňuješ si celú NČ 4025,70
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, nieco k danovemu bonusu. Mam klientku ma dve deti, mladsie s terajsim manzelom. Na starsieho ked este neboli zosobaseni si uplatnovala danovy bonus ona, na mladsie otec dietata (zili v spolocnej domacnosti). V r. 2009 si prve tri mesiace uplatnoval na mladsie otec dietata, dalsie mesiace nie. Je v poriadku ked si v danovom priznani uplatni ona za starsieho 12 mesiacov a mladsie 9 mesiacov?
0 0
An-Cib An-Cib

An-Cib je offline (nepripojený) An-Cib

Na stránke drsr som vyplňovala tlačivo DPFO typ A. Zamestnanec mal úhrn príjmov 1892,-e, ale odpracoval len 3mesiace, tak nemá nárok na zamestnaneckú prémiu. Prečo mi na r. 45a nechce uznať nulu, ale napíše sumu 3072,96?
Ak tam dám ntvrdo 0, riadok zostane vysvietený a nechce mi dokument uložiť. Alebo mám podať DP aj s vyplneným riadkovm 45a, teda sumou 3072,96 e aj keď nemám nárok na zamestnaneckú prémiu?
Poradťe prosím!
0 0
An-Cib An-Cib

An-Cib je offline (nepripojený) An-Cib

nik nemal podobný prípad?
0 0
katkaeli katkaeli

katkaeli je offline (nepripojený) katkaeli

Dobrý večer múdre hlavičky.
Chcela by som sa opýtať, že ako to je s Daňovým bonusom na dieťa,keď za rok 2009 bola moja švagrinka 9mesiacov na PN a 3mesiace pracovala.Môže si ho uplatniť keď zarobila za tie 3mesiace menej ako 1200€?
Vopred ďakujem pa
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

katkaeli Pozri príspevok
Dobrý večer múdre hlavičky.
Chcela by som sa opýtať, že ako to je s Daňovým bonusom na dieťa,keď za rok 2009 bola moja švagrinka 9mesiacov na PN a 3mesiace pracovala.Môže si ho uplatniť keď zarobila za tie 3mesiace menej ako 1200€?
Vopred ďakujem pa
nie nemôže potrebuje príjem podľa § 5 (závislá činnosť) min. 1773,0 €
0 0
katkaeli katkaeli

katkaeli je offline (nepripojený) katkaeli

Timka 1, ďakujem veľmi pekne.Myslela som si,že ta zarobená suma musí byť vyššia.To je škoda.
Ešte raz dík

A ešte ma teraz niečo napadlo.
Keď jej muž pracoval na dohodu 9mesiacov a mal väčší príjem ako je 1773,0€ , tak on by si mohol uplatniť ten Daňový bonus na dieťa?
Naposledy upravil katkaeli : 14.03.10 at 19:48 Dôvod: doplnenie
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Ahojte poradáci potrebovala by som radu s vyplnením DP PO. Mám HV riadok 100 = -15108,57 mám zaúčtované v účtovníctve FA , kde neboli uplatnené DPH / platca /dala som ako nedaňový výdavok je to ok? V DP mám to v riadku 130 = 202,32 mám to aj v tabuľke III. časť. Základ dane mi vyšiel -14906,25 je ok alebo už neviem rozmýšlať. Ďíki
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
posúvam
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Monika C. Pozri príspevok
Ahojte poradáci potrebovala by som radu s vyplnením DP PO. Mám HV riadok 100 = -15108,57 mám zaúčtované v účtovníctve FA , kde neboli uplatnené DPH / platca /dala som ako nedaňový výdavok je to ok? V DP mám to v riadku 130 = 202,32 mám to aj v tabuľke III. časť. Základ dane mi vyšiel -14906,25 je ok alebo už neviem rozmýšlať. Ďíki
Áno, nedaňový výdavok = r. 130, základ dane správne.
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Tamila Pozri príspevok
Áno, nedaňový výdavok = r. 130, základ dane správne.
Ďakujem pekne Tamila ale už mi začína harašiť a pritom ešte nie je konec marca. Prajem pekný deň.
0 0
vladoa vladoa

vladoa je offline (nepripojený) vladoa

Dobry den, mam jednu otazku, ktora sa tyka vratenia dane z urokov pre dochodcov. Musi sa vyplnovat v III.oddieli uhrnna suma dochodkov riadok 30??? Predsa vyska dochodku nema vplyv na vratenie dane z urokov a zaroven pomocnik pri vyplnani na tlacive B cez internet pise “Ak r29 bude zaskrtnuty a r30 bude prazdny, potom r70=0″. Podla toho by malo stacit v r29 zaskrtnut "ano" a v r70 zapisat 0 alebo ponechat prazdne... Vopred dakujem za odpovede...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať