Zavrieť

Porady

Obstaranie auta v zahraničí a DPH

daňový poradca, audítor
Gabca
Prosim o radu - chcem si kupit ojazdene terenne auto v zahranici z autobazaru, niesom platca DPH a chcem ho zaradit do podnikania. Faktura z autobazaru bude s DPH ci bez? musim uhradit DPH ja na Slovensku? Niesom platca DPH. Mozem si zaradit terenne auto do podnikania a odpisovat obstaravaciu cenu?
Dakujem
Preložená téma z JÚ.
Naposledy upravil Jana Acsová : 26.09.05 at 09:46
Usporiadat
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Keďže auto bolo nadobudnuté súkromnou osobou a nebolo v majetku podnikateľa tak sa budeš riadiť ustanovením zákona o dani z príjmu, ktoré hovorí príjem z predaja hnuteľného majetku je oslobodený od dane.

§ 9
Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem
d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,

Od roku 2004 je zrušená výnimka, že okrem príjmu z predaja osobných motorových vozidiel. Aj toto je prínosom vstupu do EÚ.

apo
Naposledy upravil apo : 30.12.09 at 07:18
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Ďakujem za odpoveď,
ale prosila by som niekoho ešte o radu čo obnáša prihlásenie dovezeného auta zo švajčiarska, keďže je to z mimo úniového štátu - aké všetky poplatky to obnáša. Je to ročník 2000.
0 0
bredikova bredikova

bredikova je offline (nepripojený) bredikova

optimistka aj napriek veku
Potrebujem poradiť.

Plátca DPH ( nie je predajca aut) kúpil 02/2010 v Rakúsku osobné auto M1 bez DPH. Berie ho do stavu ako HM ale hneď ho predáva súkromnej osobe. Ako je to s DPH.
Ako plátca DPH musí samozdaniť(?) a auto predáva súkromnej osobe s DPH ? Neviem sa z toho vymotať. Postavili ma pred hotovú vec a mám to zaúčtovať. Prosím o radu.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
bredikova Pozri príspevok
Plátca DPH ( nie je predajca aut) kúpil 02/2010 v Rakúsku osobné auto M1 bez DPH.
Ak sa jedná o intrakomunitárnu dodávku a bez DPH znamená oslobodenie (náš § 43), tak na Slovensku zdaníte nadobudnutie auta a uplatníte daň na výstupe aj vstupe (podľa predmetu činnosti a ostatných podmienok dodávky a fakturácie).

bredikova Pozri príspevok
Berie ho do stavu ako HM ale hneď ho predáva súkromnej osobe. Ako je to s DPH. Ako plátca DPH musí samozdaniť(?) a auto predáva súkromnej osobe s DPH ?
Nákup a následný predaj nemá vplyv na obmedzenie alebo výnimky z bežného daňového režimu. Nákup som riešila v predchádzajúcej odpovedi. Pri predaji KOMUKOĽVEK sa riadime režimom dane v tuzemsku a platí predaj s daňou (nikto v maloobchode nenakupuje u platiteľa bez dane a tiež sa jedná o občanov).

bredikova Pozri príspevok
Neviem sa z toho vymotať. Postavili ma pred hotovú vec a mám to zaúčtovať. Prosím o radu.
Všetky Vaše otázky sa týkali zdanenia, nie účtovania. V prípade pochybností o účtovaní zadajte otázku v príslušnej sekcii Porady.
2 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
bredikova Pozri príspevok
Plátca DPH ( nie je predajca aut) kúpil 02/2010 v Rakúsku osobné auto M1 bez DPH.
K tomuto odporúčam dozistiť, čo znamená predaj bez DPH. Mali by ste to mať na faktúre uvedené. Vyššie uvedená odpoveď sleduje jeden režim - štandardné uplatnenie dane.
0 0
bredikova bredikova

bredikova je offline (nepripojený) bredikova

optimistka aj napriek veku
Ďakujem. Všetko mi pomohlo. Potrebovala som si to len ujasniť z hladiska DPH. Ďakujem.
0 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
Dobrý večer, chcel by som Vás poprosiť o pomoc. Zadával som to aj inde, ale táto téma asi žije najviac.

Som platiteľ DPH, plánujem kúpiť ojazdené auto v DE, kde mi na mobile.de píše, že je možné vrátiť DPH. Predpokladám teda, že predajca je paltiteľom DPH. Podľa môjho názoru by som v DE mal platiť cenu bez DPH a na SR by som už nemal nič dodaňovať. Mýlim sa? Ďakujem
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
http://www.msponline.sk/content/dph-...a#nadobudnutie

Možno Ti pomôže táto téma.

V zásade platí, že pokiaľ sa rozhodne podnikateľ nadobudnúť nový automobil, povinnosť priznať DPH a podať daňové priznanie má v SR podľa zákona a sadzby pre DPH platnej v SR. Pokiaľ sa rozhodne nadobudnúť ojazdený automobil, má povinnosť zaplatiť DPH v štáte, odkiaľ automobil dováža.
0 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
To je pri kúpe nového auta. Ja plánujem kúpiť ojazdené
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Zákonné povinnosti

V rámci procesu nadobudnutia automobilu z iného členského štátu EÚ môžu nastať dva prípady:

- kúpa nového dopravného prostriedku
- kúpa ojazdeného dopravného prostriedku

V zásade platí, že pokiaľ sa rozhodne podnikateľ nadobudnúť nový automobil, povinnosť priznať DPH a podať daňové priznanie má v SR podľa zákona a sadzby pre DPH platnej v SR. Pokiaľ sa rozhodne nadobudnúť ojazdený automobil, má povinnosť zaplatiť DPH v štáte, odkiaľ automobil dováža.


Keby si čítal pozorne nájdeš tam aj toto.

1 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
V prípade kúpy ojazdeného motorového vozidla sa daň odvádza v štáte kúpy vozidla. Ojazdeným vozidlom sa rozumie vozidlo, u ktorého odo dňa jeho prvého prihlásenia do evidencie vozidiel uplynulo viac ako 6 mesiacov alebo ktoré najazdilo viac ako 6 000 km.
1 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
Melnick Pozri príspevok
Zákonné povinnosti

V rámci procesu nadobudnutia automobilu z iného členského štátu EÚ môžu nastať dva prípady:

- kúpa nového dopravného prostriedku
- kúpa ojazdeného dopravného prostriedku

V zásade platí, že pokiaľ sa rozhodne podnikateľ nadobudnúť nový automobil, povinnosť priznať DPH a podať daňové priznanie má v SR podľa zákona a sadzby pre DPH platnej v SR. Pokiaľ sa rozhodne nadobudnúť ojazdený automobil, má povinnosť zaplatiť DPH v štáte, odkiaľ automobil dováža.


Keby si čítal pozorne nájdeš tam aj toto.


Toto beriem. Len či to znamená, že mi ho predajú bez DPH. Jednoducho a jasne ????
0 0
Maya1 Maya1

Maya1 je offline (nepripojený) Maya1

Osobné ojazdené auto bolo obstarané platcom ( nie predajcom áut) z Nemecka v roku 2008. Auto bolo obstarané bez DPH. V roku 2009 bolo predané fyzickej osobe - občanovi. Chcem sa opýtať , či faktúra za auto mala byť vystavená bez DPH, alebo s DPH? Ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Maya1 Pozri príspevok
Osobné ojazdené auto bolo obstarané platcom ( nie predajcom áut) z Nemecka v roku 2008. Auto bolo obstarané bez DPH. V roku 2009 bolo predané fyzickej osobe - občanovi. Chcem sa opýtať , či faktúra za auto mala byť vystavená bez DPH, alebo s DPH? Ďakujem
bez DPH
2 0
MACOOOO MACOOOO

MACOOOO je offline (nepripojený) MACOOOO

Dobrý den, chcel by som poprosiť, či má niekto skúsenosti s dovozom auta z Talianska. Na kupnej faktúre je tento dodatok N41: IVA NON INPONIBILE ART.41 L 427/93. jedná sa o auto jazdené M1. vopred velmi pekne dakujem.
0 0
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

Pri kúpe ojazdeného auta z Nemecka za účelom predaja teda ako tovar sa samozdaňuje? Pri predaji sa DPH platí len z rozdielu kúpnej a predajnej ceny?
Naposledy upravil Ing. Pavol Zúber : 15.07.10 at 07:05
0 0
Slavena Slavena

Slavena je offline (nepripojený) Slavena

Bojovníčka
Dobrý deň, potrebujem pomôcť, osoba /nepodnikateľ/ zo SR si zakúpila v ČR nový prívesný vozík /v OBI, platila kreditkou a platila cenu vrátane DPH/. Doviezla si ho na Slovensko. Chcela ho prihlásiť na Dopravnom inšpektoráte a tu začali problémy. Požadovali Rozhodnutie z Obvodného úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie o uznaní schválenia jednotlivo dovezeného vozidla z členského štátu /100 eur kolok/ Na toto rozhodnutie osoba čakala 30 dní a myslela si, že už bude všetko fajn. Po vybavení tohto rozhodnutia pracovníčka inšpektorátu však začala vypytovať aj potvrdenie o zaplatení DPH z DÚ. Na DÚ osobe povedali, že mala podať daňové priznanie DPH podľa §78 ods.4, to znamená, že osoba aj keď kúpila v ČR prívesný vozík a zaplatila ho vrátane DPH, musí DPH ešte odviesť aj na Slovensku /prepočítať kurzom/. Je to normálne? Zaplatí vlastne 2 x dph, jednu zaplatila v ČR a druhú zaplatí v SR. A platí to vôbec pre prívesné vozíky? Neplatí to náhodou iba pre motorové dopr. prostriedky? Osoba si týmto dovozom zrejme poriadne skomplikovala život, pretože DP DPH vôbec nepodala /veď o niečom takom vôbec nevedela/ a prívesný vozík sa tak poriadne predraží už aj o pokutu za oneskorené podanie a úhradu. Prosím Vás, pomôžte mi niekto, ak viete. Ďakujem.
0 0
Slavena Slavena

Slavena je offline (nepripojený) Slavena

Bojovníčka
Nikto neporadí? Prosíííím.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Slavena Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebujem pomôcť, osoba /nepodnikateľ/ zo SR si zakúpila v ČR nový prívesný vozík /v OBI, platila kreditkou a platila cenu vrátane DPH/. Doviezla si ho na Slovensko. Chcela ho prihlásiť na Dopravnom inšpektoráte a tu začali problémy. Požadovali Rozhodnutie z Obvodného úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie o uznaní schválenia jednotlivo dovezeného vozidla z členského štátu /100 eur kolok/ Na toto rozhodnutie osoba čakala 30 dní a myslela si, že už bude všetko fajn. Po vybavení tohto rozhodnutia pracovníčka inšpektorátu však začala vypytovať aj potvrdenie o zaplatení DPH z DÚ. Na DÚ osobe povedali, že mala podať daňové priznanie DPH podľa §78 ods.4, to znamená, že osoba aj keď kúpila v ČR prívesný vozík a zaplatila ho vrátane DPH, musí DPH ešte odviesť aj na Slovensku /prepočítať kurzom/. Je to normálne? Zaplatí vlastne 2 x dph, jednu zaplatila v ČR a druhú zaplatí v SR. A platí to vôbec pre prívesné vozíky? Neplatí to náhodou iba pre motorové dopr. prostriedky? Osoba si týmto dovozom zrejme poriadne skomplikovala život, pretože DP DPH vôbec nepodala /veď o niečom takom vôbec nevedela/ a prívesný vozík sa tak poriadne predraží už aj o pokutu za oneskorené podanie a úhradu. Prosím Vás, pomôžte mi niekto, ak viete. Ďakujem.
Pracovníčka dopravného inšpektorátu postupovala nesprávne. Predmetom dane u fyzickej osoby-nepodnikateľa je len nadobudnutie nového dopravného prostriedku z iného členského štátu. Dopravný prostriedok a nový dopravný prostriedok je na tieto účely zadefinovaný v § 11 a v § 12 zákona o DPH. Prívesný vozík sa na tento účel nepovažuje za dopravný prostriedok.

§ 78 ods. 4 zákona o DPH:

(4) Osoba, ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 4 až 7, pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku z iného členského štátu je povinná podať daňové priznanie do siedmich dní od nadobudnutia nového dopravného prostriedku a v tej istej lehote zaplatiť daň.

§ 11 zákona o DPH
(3) Predmetom dane je aj nadobudnutie nového dopravného prostriedku za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu každou osobou. Za nadobudnutie nového dopravného prostriedku podľa prvej vety sa považuje aj prevzatie nového dopravného prostriedku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci.

(4) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu nie je predmetom dane, ak
a) dodanie takého tovaru v tuzemsku by bolo oslobodené od dane podľa § 47 ods. 7 až 10,
b) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, a súčasne celková hodnota nadobudnutého tovaru nedosiahla 13 941,45 eura za predchádzajúci kalendárny rok a ani v prebiehajúcom kalendárnom roku túto hodnotu nedosiahne.

(5) Ustanovenie odseku 4 písm. b) sa nevzťahuje na nadobudnutie tovaru, ktorý je predmetom spotrebnej dane, ak podľa osobitného predpisu /6/ povinnosť platiť spotrebnú daň v tuzemsku vzniká nadobúdateľovi, a na nadobudnutie tovaru, ak osoba uvedená v odseku 4 písm. b) má pridelené identifikačné číslo pre daň podľa § 7a.

(6) Do hodnoty 13 941,45 eurapodľa odseku 4 písm. b) sa započítava celková hodnota nadobudnutého tovaru bez dane splatnej alebo zaplatenej v členskom štáte, z ktorého je tovar odoslaný alebo prepravený; do hodnoty sa nezapočítava hodnota nových dopravných prostriedkov a hodnota tovaru, ktorý je predmetom spotrebnej dane.

(7) Nadobúdateľ podľa odseku 4 písm. b) sa môže rozhodnúť, že bude zdaňovať nadobudnutie tovaru pred dosiahnutím hodnoty 13 941,45 eura a toto svoje rozhodnutie oznámi písomne daňovému úradu pri podaní žiadosti o registráciu pre daň (§ 7). Zdaňovanie nadobudnutia tovaru je nadobúdateľ povinný uplatňovať najmenej po dobu dvoch kalendárnych rokov.

(8) Za nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje aj použitie tovaru zdaniteľnou osobou na účely jej podnikania, ktorý je ňou alebo na jej účet odoslaný alebo prepravený do tuzemska z členského štátu, v ktorom zdaniteľná osoba v rámci svojho podnikania tento tovar vyrobila, vyťažila, spracovala, kúpila, nadobudla z iného členského štátu alebo doviezla z územia tretieho štátu, ak by sa premiestnenie tovaru z tuzemska do iného členského štátu považovalo za dodanie tovaru za protihodnotu podľa § 8 ods. 4.

(9) Za nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje aj nadobudnutie tovaru ozbrojenými silami štátu, ktorý je stranou Severoatlantickej zmluvy, na jeho použitie alebo použitie civilnými zamestnancami, ktorí ich sprevádzajú, ak tento tovar nebol zdanený v členskom štáte, ktorý ho pridelil, a ak by dovoz tohto tovaru nebol oslobodený od dane.

(10) Ak tovar nadobudnutý právnickou osobou, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je odoslaný alebo prepravený z územia tretieho štátu a dovezený touto osobou do iného členského štátu a miestom určenia odoslaného alebo prepraveného tovaru je tuzemsko, považuje sa tento tovar za odoslaný alebo prepravený z členského štátu dovozu.

(11) Dopravným prostriedkom na účely odseku 12 je
a) pozemné motorové vozidlo so zdvihovým objemom motora viac ako 48 cm3 alebo s výkonom väčším ako 7,2 kW určené na prepravu osôb a nákladov,

b) plavidlo dlhšie ako 7,5 m určené na prepravu osôb a nákladov s výnimkou námornej lode oslobodenej od dane podľa § 47 ods. 8,
c) lietadlo, ktorého štartovacia hmotnosť je väčšia ako 1 550 kg, určené na prepravu osôb a nákladov s výnimkou lietadla oslobodeného od dane podľa § 47 ods. 10.

(12) Novým dopravným prostriedkom na účely tohto zákona je
a) pozemné motorové vozidlo podľa odseku 11 písm. a), ak nemá najazdených viac ako 6 000 km alebo v čase jeho dodania neuplynulo šesť mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky,
b) plavidlo podľa odseku 11 písm. b), ak nebolo prevádzkované na vode viac ako 100 hodín alebo v čase jeho dodania neuplynuli tri mesiace od jeho prvého uvedenia do prevádzky,
c) lietadlo podľa odseku 11 písm. c), ak nenalietalo viac ako 40 prevádzkových hodín alebo v čase jeho dodania neuplynuli tri mesiace od jeho prvého uvedenia do prevádzky.
Naposledy upravil Mária.K. : 07.09.10 at 05:32
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Dobrý večer.

Mám jednoduchú kontrolnú otázku ohľadom nákupu osobného motorového vozidla M1 v krajine EÚ, ktoré už nespĺňa znaky nového vozidla.

Predávajúci je registrovaný na DPH v krajine EÚ a kupujúci je registrovaný na DPH v SR.

Osobné motorové vozidlo je predané bez DPH.

Predpokladám že budeme postupovať pri aplikácii zákona o DPH v SR tak ako pri dovoze iného bežného tovaru z EÚ?

Ďakujem.

apo
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať