Zavrieť

Porady

daňové priznanie pre dôchodcu za rok 2009

Dobrý deň.

Chcem sa spýtať, aké daňové priznanie (A,B) podáva dôchodca:
a) keď poberal dôchodok za celý rok
b) keď začal poberať dôchodok od 1.3.2009?

Počas roka pracovali na dohodu na tri mesiace a príjem za prácu na dohodu neprekročil tých cca 2000 eur. Čo treba vypísať v priznaní?

Ďakujem, som laik a dúfam, že sa z tohoto dá pochopiť čo potrebujem.
Usporiadat
sueh sueh

sueh je offline (nepripojený) sueh

nič zaujímavé
tak teda prosim o pomoc, lebo už som z toho vedľa.
zamestnanec od januára do júna mal príjem 3243,5
zaplatené poistné 240,24
základ dane 3003,26
úhrn preddavkov na daň 570,59

Čiže v DP nevypisujem položku o výške prijatého dôchodku, keďže nebol dôchodcom od 1.1.2009 a uplatňujem NČ 4025,7 Eur.
Z toho mi vychádza daň na úhradu 0 a daňový preplatok, ktorý mu majú vrátiť 570,59.
Mám to správne?
0 0
sueh sueh

sueh je offline (nepripojený) sueh

nič zaujímavé
dôchodcovi, ktorý poberal predčasný dôchodok už 1.1.2009 a zároveň bol 1. polrok zamestnancom, odrátam od NČ vyplatený dôchodok.
Ráta sa do vyplateného dôchodku o ktorý znižujem NČ aj vianočný príspevok?
0 0
sattelitka sattelitka

sattelitka je offline (nepripojený) sattelitka

72peter Pozri príspevok
ešte sa chcem spýtať takúto vec:

Keď je na starobnom dôchodku už asi tri roky a odpracovala na dohodu 5 až 7 mesiace a v potvrdení má tiež priložené: "údaje potrebné na uplatnenie zamestnaneckej premie podla par.32a zákona" uvádza sa to niekde v DP?

Inak, v potvrdení má takéto údaje:
r. 01: 166,04
r. 04 CZD : 166,04
r. 05 úhrn preddavkov na dan : 31,54
r. 11 : 26,54
r. 13 : 5,04

Keby ste mi poradili ako to napísať v DP...
Aj ja by som sa chcela spýtať. Mám tiež starobného dôchodcu no na povrdení má vyplnené iné riadky ako hovoríte:
01: 1678,-
02: 1,2,3
03: 156,-
04: ČZD: 1522,-
05: úhrn preddavkov na daň: 289,-
06: nezdan.časť: 0
a aj všetky ostatné riadky 0.
Na spodku tlačiva je napísané: zamest.poberal príjmy §32 ods.1 písm.a) bod 4.
Ďakujem.
0 0
nokia901 nokia901

nokia901 je offline (nepripojený) nokia901

Na daňovom úrade mi povedali, že dôchodca si nemôže uplatniť v DP typ A 2 % dane .

Je to tak, prečo nemôže dôchodca venovať 2% dane, to mi nie je jasné ????
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

nokia901 Pozri príspevok
Na daňovom úrade mi povedali, že dôchodca si nemôže uplatniť v DP typ A 2 % dane .

Je to tak, prečo nemôže dôchodca venovať 2% dane, to mi nie je jasné ????
aký príjem mal dôchodca?
0 0
janka_k janka_k

janka_k je offline (nepripojený) janka_k

Ahojte, ak dôchodca zarobil v roku 2009 z prac.pomeru 1295,83 eur a z dohody 1382,64 eur a je dôchodcom cely rok 2009, tak nemusi podavat danove priznanie a ani nema narok na vratenie dane,pretoze prekrocil hranicu 2012 eur. Chapem to spravne? dakujem vopred za odpoved
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

janka_k Pozri príspevok
Ahojte, ak dôchodca zarobil v roku 2009 z prac.pomeru 1295,83 eur a z dohody 1382,64 eur a je dôchodcom cely rok 2009, tak nemusi podavat danove priznanie a ani nema narok na vratenie dane,pretoze prekrocil hranicu 2012 eur. Chapem to spravne? dakujem vopred za odpoved
prekročil limit na nepodanie DP čo je 2012,85 €, ak mal dôchodok nižší ako je NČ, môže si rozdiel douplatniť v DP a aspoň časť dane mu vrátia

ak by tento limit neprekročil ,celú daň by mu vrátili....
0 0
Lanaj Lanaj

Lanaj je offline (nepripojený) Lanaj

janka_k Pozri príspevok
Ahojte, ak dôchodca zarobil v roku 2009 z prac.pomeru 1295,83 eur a z dohody 1382,64 eur a je dôchodcom cely rok 2009, tak nemusi podavat danove priznanie a ani nema narok na vratenie dane,pretoze prekrocil hranicu 2012 eur. Chapem to spravne? dakujem vopred za odpoved
Či je povinnosť podať daňové priznanie, je dôležité vedieť, ako boli dané príjmy zdanené - preddavkovo alebo zrážkovo. Povinnosť podať DP je pri príjmoch zdanených preddavkovo od 2012,85 €.
0 0
janka_k janka_k

janka_k je offline (nepripojený) janka_k

oba príjmy boli zdanené preddavkovo, takze mu treba podat danove priznanie typu A
asi treba zdokladovat aj vysku dôchodku v priznani ze?
0 0
Lanaj Lanaj

Lanaj je offline (nepripojený) Lanaj

janka_k Pozri príspevok
oba príjmy boli zdanené preddavkovo, takze mu treba podat danove priznanie typu A
asi treba zdokladovat aj vysku dôchodku v priznani ze?
Áno, treba podať DP typu A. Výšku dôchodku netreba dokladovať.
0 0
janka_k janka_k

janka_k je offline (nepripojený) janka_k

Este mi poradite? V DP A vyplnam oddiel III, zaskrtavam R28 na ano a vypisem R29 - sumu vyplateneho dôchodku?
0 0
nokia901 nokia901

nokia901 je offline (nepripojený) nokia901

veronikasad Pozri príspevok
aký príjem mal dôchodca?
Dôchodca mal príjem na základe pracovnej zmluvy a zaplatil preddavkovú daň 675,51 a mal aj zrážkovú daň 5,63 Eur.
Je treba tieto dane rozčleniť aby mohol uplatniť 2% dane ?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
nokia901 Pozri príspevok
Dôchodca mal príjem na základe pracovnej zmluvy a zaplatil preddavkovú daň 675,51 a mal aj zrážkovú daň 5,63 Eur.
Je treba tieto dane rozčleniť aby mohol uplatniť 2% dane ?
Záleží na tom, koľko mal príjem.....
0 0
nokia901 nokia901

nokia901 je offline (nepripojený) nokia901

Príjem mal 3956 € z toho poistné 370 € ZD mal 3586 €, a pri vypisovaní DP cez software mi vyplnilo aj odiel VIII - vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov a 2 % dane 13,62 €. A pri podávani na DU mi povedali, že si 2 % dane nemôže uplatniť.
Dôchod mal viac ako 3300 €.
0 0
Betka 495 Betka 495

Betka 495 je offline (nepripojený) Betka 495

čiže invalidný dôchodca si môže uplatnit NC na seba v plnej výške bez ohľadu na to či je dôchodcom od začiatku roka? a starobný dôchodca si môže uplatniť rozdiel medzi NC a dôchodkom aj na manželku alebo len na seba?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Betka 495 Pozri príspevok
čiže invalidný dôchodca si môže uplatnit NC na seba v plnej výške bez ohľadu na to či je dôchodcom od začiatku roka? a starobný dôchodca si môže uplatniť rozdiel medzi NC a dôchodkom aj na manželku alebo len na seba?
invalidný dôchodca si môže uplatniť celú nezdaniteľnú časť, bez ohľadu na to či je invalidným k prvému januáru či nie,
starobný dôchodca si môže uplatniť celú NČ len ak nebol st. dôchodcom k 1.1.2009, ak už bol k tomuto dátumu, môže si uplatniť len rozdiel NČ a vyplateného dôchodku v danom roku a tiež manželku si môže uplatniť, ale tiež len rozdiel NČ a dôchodku
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Betka 495 Pozri príspevok
čiže invalidný dôchodca si môže uplatnit NC na seba v plnej výške bez ohľadu na to či je dôchodcom od začiatku roka? a starobný dôchodca si môže uplatniť rozdiel medzi NC a dôchodkom aj na manželku alebo len na seba?
Invalidný dôchodca má nárok na plnú výšku NČD.
SD si môže rozdiel medzi NČD -úhrn dôchodku za obdobie 1.1.-31.12.2009
áno, môže si aj manželku
0 0
Betka 495 Betka 495

Betka 495 je offline (nepripojený) Betka 495

super a dokladá to všetko potvrdením zo Soc.poisťovne o poberaní dôchodku za daný rok alebo stačía výmery
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Betka 495 Pozri príspevok
super a dokladá to všetko potvrdením zo Soc.poisťovne o poberaní dôchodku za daný rok alebo stačía výmery
SP vydá úhrn príjmu dôchodkov za celý rok
0 0
sueh sueh

sueh je offline (nepripojený) sueh

nič zaujímavé
sueh Pozri príspevok
dôchodcovi, ktorý poberal predčasný dôchodok už 1.1.2009 a zároveň bol 1. polrok zamestnancom, odrátam od NČ vyplatený dôchodok.
Ráta sa do vyplateného dôchodku o ktorý znižujem NČ aj vianočný príspevok?


prosim poraďte
0 0
Načítať ďalšie