Zavrieť

Porady

daňové priznanie pre dôchodcu za rok 2009

Dobrý deň.

Chcem sa spýtať, aké daňové priznanie (A,B) podáva dôchodca:
a) keď poberal dôchodok za celý rok
b) keď začal poberať dôchodok od 1.3.2009?

Počas roka pracovali na dohodu na tri mesiace a príjem za prácu na dohodu neprekročil tých cca 2000 eur. Čo treba vypísať v priznaní?

Ďakujem, som laik a dúfam, že sa z tohoto dá pochopiť čo potrebujem.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

lucia77 Pozri príspevok
vyplna sa riadok 28? veronikasad pise ze nie
Ked je starobný dôchodca tak označujem tento riadok, aby DU vedel prečo som neuplatnila nezdaniteľnú čiastku . Ale výšku dôchodku nevyplnam.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Mária27 Pozri príspevok
1. príjem dôchodcu zo závislej činnosti je 1007 eur, predavková daň 183,67 eur
2. na tom istom tlačive príjem zo závislej činnosti zrážkovo zdanený 735 eur, zrážková daň 134,05

Otázka: vrátia len daň 187,67, alebo aj 134,05 eur?
Vrátia celú daň,
zratajú sa príjmy 1742 €, dane sa zapíšu podla §. A vyplní sa DP ako som vypísala vyššie a vrátia aj preddavkovú aj zrážkovú daň.

Rozlíšila by som ich jedine v tom prípade, ak by príjem prekračoval hranicu 2012,85 €
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

V III.oddieli je na tlačive napísané "vypĺňa sa, len ak sa uplatňuje zníženie základu dane" .
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Xanti Pozri príspevok
Vrátia celú daň,
zratajú sa príjmy 1742 €, dane sa zapíšu podla §. A vyplní sa DP ako som vypísala vyššie a vrátia aj preddavkovú aj zrážkovú daň.
A ak tých tlačív - už len na zrážkové dane - má viac, má ich tam všetky popísať, alebo stačí len vybrať tie do celkového príjmu 2012,85?

jedno z tých tlačív je napr. jednorazovo vyplatené doplnkové poistenie: výnosy z prípevkov sú 573,84 eur a daň z nich 109,02 eur.
Môže to byť tlačivo danové priznanie A?
1 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Do tlačiva A sa uvádzajú len príjmy podľa §5 (závislá činnosť). Keď tam má aj výnos z príspevkov dopl. poist., použi tlačivo B. Toto sú príjmy podľa §7.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Mária27 Pozri príspevok
A ak tých tlačív - už len na zrážkové dane - má viac, má ich tam všetky popísať, alebo stačí len vybrať tie do celkového príjmu 2012,85? Vybrať len do príjmu 2012,85 € lebo ak by vybral všetky, tak mu nevrátia daň. Tak som to myslela i vo svojom prvom príspevku tebe.
Má nárok na vrátenie dane, ak jeho príjem nepresiahne 2012,85 € ak má viac príjmov. Tak Tie ostatné môže považovať za vysporiadané a nezahrňať ich do DP.

jedno z tých tlačív je napr. jednorazovo vyplatené doplnkové poistenie: výnosy z prípevkov sú 573,84 eur a daň z nich 109,02 eur.
Môže to byť tlačivo danové priznanie A?
A tie príspevky , no v DP A nevidím možnosť kde by sa dali vpísať. Takže asi skôr DP typ B urobiť.
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Xanti Pozri príspevok
Vrátia celú daň,
zratajú sa príjmy 1742 €, dane sa zapíšu podla §. A vyplní sa DP ako som vypísala vyššie a vrátia aj preddavkovú aj zrážkovú daň.

Rozlíšila by som ich jedine v tom prípade, ak by príjem prekračoval hranicu 2012,85 €
Takže k týmto 1742 ešte vyberiem jedno tlačivo zo závislej činnosti príjem 110,54 eur, zrážková daň 21 eur. To je spolu príjem 1852 eur. Daň 338 vrátia? (Ostatné sú vyššie, prevýšili by 2012).

Vďaka za odpovede.
2 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Mária27 Pozri príspevok
Takže k týmto 1742 ešte vyberiem jedno tlačivo zo závislej činnosti príjem 110,54 eur, zrážková daň 21 eur. To je spolu príjem 1852 eur. Daň 338 vrátia? (Ostatné sú vyššie, prevýšili by 2012).

Vďaka za odpovede.
Ano presne tak ako píšeš.
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ďakujem, Xanti, známa všetkým všude.
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Mária27 Pozri príspevok
Ďakujem, Xanti, známa všetkým všude.
Už nie som blesk? No toto, to som si ani nevšimla. Ďakujem.
0 0
vila vila

vila je offline (nepripojený) vila

Zamestnaná invalidná dôchodkyňa si dala urobiť ročné zúčtovanie dane u zamestnávateľa. Môže si napriek tomu podať daňové priznanie FO typ B za účelom získania dane z bankových úrokov?
0 0
Zuzana B. Zuzana B.

Zuzana B. je offline (nepripojený) Zuzana B.

Lanaj Pozri príspevok
Áno, treba podať DP typu A. Výšku dôchodku netreba dokladovať.
Ja som bola vyzvaná pracovníčkou DÚ a musela som prísť a dopísať do DP typu A výšku dôchodku i keď bol vyšší ako NČZD. Vraj je to tento rok prvýkrát povinnosťou, že jej to potom neberie systém a hlási logickú chybu.
0 0
silmol silmol

silmol je offline (nepripojený) silmol

chcela by som sa opýtať na rzd za dôchodcu.Pracoval na pracovnú zmluvu na 6.mesiacov.Zaujímalo by ma akú odpočíateľnú položku si môže uplatniť. Ja si myslím že v sume keď od celkovej odpočítatelnej položky 4.025,70 odčítam sumu dôchodku ktorý poberal napr.3710 takže by to vyšlo 315,70. Mysím si to dobre, že si môže uplatniť iba 315,70?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

silmol Pozri príspevok
chcela by som sa opýtať na rzd za dôchodcu.Pracoval na pracovnú zmluvu na 6.mesiacov.Zaujímalo by ma akú odpočíateľnú položku si môže uplatniť. Ja si myslím že v sume keď od celkovej odpočítatelnej položky 4.025,70 odčítam sumu dôchodku ktorý poberal napr.3710 takže by to vyšlo 315,70. Mysím si to dobre, že si môže uplatniť iba 315,70?
ak bol poberateľom k 1.1. tak máš to správne

ak nebol poberateľom k 1.1., ale až počas roka sa stal, tak má nárok na celú NČ
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

vila Pozri príspevok
Zamestnaná invalidná dôchodkyňa si dala urobiť ročné zúčtovanie dane u zamestnávateľa. Môže si napriek tomu podať daňové priznanie FO typ B za účelom získania dane z bankových úrokov?
Daňové priznanie podáva predsa len jedno.
2 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Zuzana B. Pozri príspevok
Ja som bola vyzvaná pracovníčkou DÚ a musela som prísť a dopísať do DP typu A výšku dôchodku i keď bol vyšší ako NČZD. Vraj je to tento rok prvýkrát povinnosťou, že jej to potom neberie systém a hlási logickú chybu.
Boli sme podať daňové priznanie dôchodkyne osobne, všetko skontrolovali a prepočítali, nebola treba výška dôchodku. Vyznačilo sa iba "áno" pri 28. Daň sa písala len na r. 62 preddavková , r. 63 zrazená, r. 65 preplatok (celá sa vracala).
3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Dnes na daňovom úrade mi musel manžel doplniť výšku dôchodku v DDP za rok 2008, aj keď som neuplatňovala NC. Povedali, že systém ich nepustí, ak to nie je vyplnené. Tak som mu povedala, že nech tam doplní tú hranicu dôchodku, kedy už nie nárok na NČ v plnej výške, a on dopísal 4025,7 a bolo. Problém veľký, DDP je ešte v Sk a dôchodok je v eurách. Bomba, čo teraz?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Už som sa dovolala na DÚ, pani, ktorá to má na starosti to už prepočítala na Sk, takže je to ok. No človek niečo robí, myslí, že dobre, a furt sa niečo pokašle. A to si kontrolujem všetko aj 5 krát.
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
Dobrý deň !
Chcem sa spýtať mám dôchodkyňu výsluhového dôchodku, ktorý je 5543,- eur, bola zamestnaná 1665,81 malá preddavkovo zrazené, sumu 615,22 zrážkovo , a ešte v jednej práci 471,50 zrážkovo , spočítam tieto príjmy a uvediem na r. 32 odvody na r.33, no a potom na NČ nemá nárok , takže to bude vysporiadané ? Ďakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

AlkaS Pozri príspevok
Dobrý deň !
Chcem sa spýtať mám dôchodkyňu výsluhového dôchodku, ktorý je 5543,- eur, bola zamestnaná 1665,81 malá preddavkovo zrazené, sumu 615,22 zrážkovo , a ešte v jednej práci 471,50 zrážkovo , spočítam tieto príjmy a uvediem na r. 32 odvody na r.33, no a potom na NČ nemá nárok , takže to bude vysporiadané ? Ďakujem
Hou hou hou,
nebud taká rýchla.

Výsluhovej dôchodkyni štát môže vrátiť tú preddavkovú daň. Kedže suma 1665,81 je menej ako 2012,85 €.
Takže túto by som uviedla do DP, požiadala o vrátenie preddavkovej dani a zrážkovú daň z druhej práci by som považovala za vyporiadanú.
2 0
Načítať ďalšie