Zavrieť

Porady

daňové priznanie pre dôchodcu za rok 2009

Dobrý deň.

Chcem sa spýtať, aké daňové priznanie (A,B) podáva dôchodca:
a) keď poberal dôchodok za celý rok
b) keď začal poberať dôchodok od 1.3.2009?

Počas roka pracovali na dohodu na tri mesiace a príjem za prácu na dohodu neprekročil tých cca 2000 eur. Čo treba vypísať v priznaní?

Ďakujem, som laik a dúfam, že sa z tohoto dá pochopiť čo potrebujem.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

AlkaS Pozri príspevok
Dobrý deň !
Chcem sa spýtať mám dôchodkyňu výsluhového dôchodku, ktorý je 5543,- eur, bola zamestnaná 1665,81 malá preddavkovo zrazené, sumu 615,22 zrážkovo , a ešte v jednej práci 471,50 zrážkovo , spočítam tieto príjmy a uvediem na r. 32 odvody na r.33, no a potom na NČ nemá nárok , takže to bude vysporiadané ? Ďakujem
výška príjmu zrazeného preddavkovou daňou je nižšia ako 1/2 NČZD. Pri podaní DP typu A si môže uplatniť § 46 Zákona o dani z príjmu (na výšku dôchodku sa neprihliada). Štát jej vráti celú zrazenú preddavkovú daň, zrážková daň sa považuje za vysporiadanú
Naposledy upravil veronikasad : 19.03.10 at 13:44
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
veronikasad Pozri príspevok
suma preddavkovej dane je nižšia ako 1/2 NČZD. Pri podaní DP typu A si môže uplatniť § 46 Zákona o dani z príjmu (na výšku dôchodku sa neprihliada). Štát jej vráti celú zrazenú preddavkovú daň, zrážková daň sa považuje za vysporiadanú

Tak to mám chápať, že do DP uvediem len tú sumu 1665,81 , preddavkovo zrazili 286,58 a tú čo bola 615,22 zrážkovo zrazená v sume 116,87 budem považovať za vysporiadanú aj s tou z druhej práce?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

AlkaS Pozri príspevok
Tak to mám chápať, že do DP uvediem len tú sumu 1665,81 , preddavkovo zrazili 286,58 a tú čo bola 615,22 zrážkovo zrazená v sume 116,87 budem považovať za vysporiadanú aj s tou z druhej práce?
ano, presne tak, len treba správne vyplniť DP
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

AlkaS Pozri príspevok
Dobrý deň !
Chcem sa spýtať mám dôchodkyňu výsluhového dôchodku, ktorý je 5543,- eur, bola zamestnaná 1665,81 malá preddavkovo zrazené, sumu 615,22 zrážkovo , a ešte v jednej práci 471,50 zrážkovo , spočítam tieto príjmy a uvediem na r. 32 odvody na r.33, no a potom na NČ nemá nárok , takže to bude vysporiadané ? Ďakujem
Do úhrnu príjmov sa nezapočítava príjem, z ktorého daň bola vybraná zrážkou. V DP sa potom môže uviesť len príjem 1665,81, z ktorého bola daň zrazená preddavkom, potom daň na riadku 54 bude 0, a zaplatené preddavky na daň sa jej vrátia. Výhodnejšie je uviesť aj zrážkovo zdanené príjmy, ale len v takej výške, aby spolu s preddavkovo zdanenými príjmami nepresiahli 2012,85 eur a zrážková daň z týchto príjmov doplnených do DP sa bude považovať za preddavok na daň.

Ospravedlňujem sa, ale nevšimla som si, že už tu boli pridané odpovede, ja sama som tu použila rady, ktoré mi dali Xanti a ostatní v inej téme, ale už som si to v zákone naštudovala.
Naposledy upravil Kvaka : 19.03.10 at 15:12
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
veronikasad Pozri príspevok
ano, presne tak, len treba správne vyplniť DP
tak to vypíšem takto
r. 32 1665,81
r. 33 157,30
r.34 1508,51
r.36 1508,51
r.44 1508,51
r.45 286,61
r.54 0,-
r.61 286,58 čo jej bola preddavkovo zrazená ,
r. 65 286,58 bude preplatok , ktorý jej vrátia

Je to takto správne a ako je to s uvádzaním tej výšky dôchodku ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

AlkaS Pozri príspevok
tak to vypíšem takto
r. 32 1665,81
r. 33 157,30
r.34 1508,51
r.36 1508,51
r.44 1508,51
r.45 286,61
r.54 0,-
r.61 286,58 čo jej bola preddavkovo zrazená ,
r. 65 286,58 bude preplatok , ktorý jej vrátia

Je to takto správne a ako je to s uvádzaním tej výšky dôchodku ?
máš to vyplnené správne.
Ja nezaškrtávam na druhej strane políčko, že je poberatelom st. dôchodku, ani neuvádzam výšku SD. V osobitných záznamoch daňovníka píšem, že daňovník uplatňuje § 46 ZoDzP. Zatial mi ani jedno DP DU nevrátil.

Podľa príspevkov na PORADe, niektoré DU vyžadujú uviesť výšku dôchodku, pred odovzdaním DP sa treba na to opýtať.
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
veronikasad Pozri príspevok
máš to vyplnené správne.
Ja nezaškrtávam na druhej strane políčko, že je poberatelom st. dôchodku, ani neuvádzam výšku SD. V osobitných záznamoch daňovníka píšem, že daňovník uplatňuje § 46 ZoDzP. Zatial mi ani jedno DP DU nevrátil.

Podľa príspevkov na PORADe, niektoré DU vyžadujú uviesť výšku dôchodku, pred odovzdaním DP sa treba na to opýtať.
ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE
0 0
Lumila Lumila

Lumila je offline (nepripojený) Lumila

Poraďte,prosím-suseda bola evidovaná na ÚP od 1.1.-17.6.09. Od 1.4.09 jej bol priznaný čiastočný ID (spolu 1360,-€). Okrem toho pracovala celý rok aj na sprostredkovateľskú zmluvu-odmena činila 147€, z ktorej by mala zaplatiť daň. Otázka-môže si uplatniť NČZD a ak áno - v plnej výške? Na strane 2 zaškrtne políčko 29-poberateľ dôchodku a píše aj výšku? Má si vypýtať potvrdenie o výške v SP alebo priloží ROZHODNUTIE o priznaní dôchodku?
Ďakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Lumila Pozri príspevok
Poraďte,prosím-suseda bola evidovaná na ÚP od 1.1.-17.6.09. Od 1.4.09 jej bol priznaný čiastočný ID (spolu 1360,-€). Okrem toho pracovala celý rok aj na sprostredkovateľskú zmluvu-odmena činila 147€, z ktorej by mala zaplatiť daň. Otázka-môže si uplatniť NČZD a ak áno - v plnej výške? Ano v plnej . Na strane 2 zaškrtne políčko 29-poberateľ dôchodku a píše aj výšku? Nie, lebo invalidný dôchodok sa tam nezapisuje. To je kolonka pre starobných dôchodcov.
Má si vypýtať potvrdenie o výške v SP alebo priloží ROZHODNUTIE o priznaní dôchodku? Nie nič také netreba.
Ďakujem
v texte.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Lumila Pozri príspevok
Poraďte,prosím-suseda bola evidovaná na ÚP od 1.1.-17.6.09. Od 1.4.09 jej bol priznaný čiastočný ID (spolu 1360,-€). Okrem toho pracovala celý rok aj na sprostredkovateľskú zmluvu-odmena činila 147€, z ktorej by mala zaplatiť daň. Otázka-môže si uplatniť NČZD a ak áno - v plnej výške? Na strane 2 zaškrtne políčko 29-poberateľ dôchodku a píše aj výšku? Má si vypýtať potvrdenie o výške v SP alebo priloží ROZHODNUTIE o priznaní dôchodku?
Ďakujem
ak bola poberateľkou invalidného dôchodku má nárok na celú ročnú NČ 4025,70, len starobný a výsluhový dôchodca nemá nárok

netreba uvádzať v DP výšku dôchodku
0 0
Lumila Lumila

Lumila je offline (nepripojený) Lumila

Ďakujem za odpovede
0 0
dvojča dvojča

dvojča je offline (nepripojený) dvojča

Timka1 Pozri príspevok
ak bola poberateľkou invalidného dôchodku má nárok na celú ročnú NČ 4025,70, len starobný a výsluhový dôchodca nemá nárok

netreba uvádzať v DP výšku dôchodku
V DP starobného dôchodcu treba napísať aj výšku dôchodku, ja som to musela dopisovať, bolo jedno čo tam dám, ale musí to byť
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

dvojča Pozri príspevok
V DP starobného dôchodcu treba napísať aj výšku dôchodku, ja som to musela dopisovať, bolo jedno čo tam dám, ale musí to byť
starobného dôchodcu áno, ale my sa bavíme o invalidnom dôchodcovi
0 0
Lumila Lumila

Lumila je offline (nepripojený) Lumila

Lumila Pozri príspevok
Poraďte,prosím-suseda bola evidovaná na ÚP od 1.1.-17.6.09. Od 1.4.09 jej bol priznaný čiastočný ID (spolu 1360,-€). Okrem toho pracovala celý rok aj na sprostredkovateľskú zmluvu-odmena činila 147€, z ktorej by mala zaplatiť daň. Otázka-môže si uplatniť NČZD a ak áno - v plnej výške? Na strane 2 zaškrtne políčko 29-poberateľ dôchodku a píše aj výšku? Má si vypýtať potvrdenie o výške v SP alebo priloží ROZHODNUTIE o priznaní dôchodku?
Ďakujem
Už len kontrolná otázka-vypisuje DP typ B, kde základ dane
r.68 = 147
r.70=4025,70
r.91=0
tak? daň je nulová
Nevypisovala som tu všetky riadky, robí DP v Krose
0 0
ejusik ejusik

ejusik je offline (nepripojený) ejusik

vyplnam otcovi danove priznanie a ten bol v roku 2009 pol roka zamestnancom, pol roka zivnostnikom a zaroven aj dochodcom. Vyplnam tlacivo typu B, kde vyplnim prijem zo zivnosti, vyplnim udaje od zamestnavatela - ale neviem kde mam vyplnit a ci vobec udaje o vyske dochodku. nakolko bol cely rok poberatelom dochodku a presiahol sumu odpocitatelnej polozky na danovnika, tak viem ze ju nevyplnam. Ale nie je mi jasne ci dochodok mam davat do prijmov - VIII. oddiel - Vypocet zakladu dane z ostatnych prijmov (8. riadok), nakolko ak to tam zahrniem tak sa mi dan zrata aj z dochodku. A pokial viem dochodok by sa nemal zdanovat. Dakujem, za hocijaku pomoc.
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Je starobným dôchodcom? Ak bol starobným dôchodcom k 1.1.09, nemá nárok na nezdaniteľnú časť.
Dôchodok sa nezdaňuje, nepíše sa do príjmov.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Lumila Pozri príspevok
Už len kontrolná otázka-vypisuje DP typ B, kde základ dane
r.68 = 147
r.70=4025,70
r.91=0
tak? daň je nulová
Nevypisovala som tu všetky riadky, robí DP v Krose
No ja by som dala tých 147 ešte do VI. oddielu do 8 riadku, činnosť sprostredkovateľov čo nie sú živnosťou.
Ale ináč tak. Daň je 0.
1 0
Lumila Lumila

Lumila je offline (nepripojený) Lumila

Xanti, ďakujem Ti veľmi pekne za odpoveď
0 0
ejusik ejusik

ejusik je offline (nepripojený) ejusik

bol 1.1.2009 dochodca - pobera starobny dochodok. ale asi som to nasiel, treba vyplnit oddiel III. kde sa uda uhrnna suma dochodku - ta sa nezdani.
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

ejusik Pozri príspevok
bol 1.1.2009 dochodca - pobera starobny dochodok. ale asi som to nasiel, treba vyplnit oddiel III. kde sa uda uhrnna suma dochodku - ta sa nezdani.
Áno, je to r.30
0 0
Načítať ďalšie