Zavrieť

Porady

Opatrovateľka

Ospravedlňujem sa ak som zadala zle tému, ale nemám sa na koho obrátiť, minulý rok som pracovala ako opatrovateľka v Rakúsku, neviem si rady s daňovým priznaním, bola som aj na DU sa informovať, ale neochotne ma odbili. Tak prosím o radu Vás. Aj som to skúsila počítať, len neviem či správne.

Príjem 9000,- EUR
Výdavky 40% 3600,- EUR
Poistné 1720,28 EUR

Základ 3679,72 EUR
Nezdnan.časť 4025,70 EUR
Daň 0

Je to tak správne?
Ak nie,prosím usmerníte ma? Prišla som len na týždeň, zajtra odchádzam a nemám sa na koho obrátiť.
Ďakujem Vám za pomoc
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
tinabo Pozri príspevok
Pekný deň prajem, mám podobný problém respektíve otázku. A veľmi potrebujem pomôcť. Známa bola celý rok 2009 nezamestnaná až od 16.11.2009 začala pracovať na živnosť ako opatrovateľka v Rakúsku. Na slovensku nepoberala ani podporu ani nič. V rakúsku zarobila 770,-Eur na mesiac čiže spolu 1155,-Eur. Musí vôbec podať daňové priznanie ak nepresiahla sumu 2012,85Eur? Vopred ďakujem každej dobrej duši za pomoc.
Zarobila určite viac, nestačí počítať príjem za opatrovanie, ale musíš pripočítať aj príjem za cestovné a za každý odpracovaný deň aj príjem za stravné.
0 0
Hepi Hepi

Hepi je offline (nepripojený) Hepi

obyčajná vydatá žena
mysimis Pozri príspevok
Nie, nemala si pravdu, má nárok aj na daňový bonus.
Takže si má do DP typu B dopísať dieťa a na riadok 96 si dá sumu daňového bonusu za celý rok? Ja som myslela, že keď nemá na Slovensku žiadnu daňovú povinnosť, že tu nedostane ani daňový bonus. Ale ak je to tak, ako píšeš, určite sa známa poteší. A ešte raz ďakujem za odpoveď.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
V oddieli IV doplníš meno a rč dieťaťa, následne do r. 92 a r. 96 doplníš sumu 235,92€.
0 0
Hepi Hepi

Hepi je offline (nepripojený) Hepi

obyčajná vydatá žena
mysimis Pozri príspevok
V oddieli IV doplníš meno a rč dieťaťa, následne do r. 92 a r. 96 doplníš sumu 235,92€.
Si veľmi rýchla, ale fakt ešte raz veľké díky.
0 0
tinabo tinabo

tinabo je offline (nepripojený) tinabo

mysimis Pozri príspevok
Zarobila určite viac, nestačí počítať príjem za opatrovanie, ale musíš pripočítať aj príjem za cestovné a za každý odpracovaný deň aj príjem za stravné.
V prvom rade ďakujem za odpoveď. No ona ešte nezarobila viac lebo tam pracuje od 16.11.2009 a cestovné jej rodina uhrádza bez akéhokoľvek potvrdenia. A stravné jej mám počítať ako alebo na základe čoho?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Na stravné sa v AT počíta za každý odpracovaný deň 6,54 €. A to cestovné je potrebné tiež priznať, musí mať rovnaké príjmy uvedené aj v rakúskom aj v slovenskom DP.
0 0
tinabo tinabo

tinabo je offline (nepripojený) tinabo

mysimis Pozri príspevok
Na stravné sa v AT počíta za každý odpracovaný deň 6,54 €. A to cestovné je potrebné tiež priznať, musí mať rovnaké príjmy uvedené aj v rakúskom aj v slovenskom DP.
Rozpíšem to trošku obšírnejšie.

V Rakúsku od 16.11.2009 ( živnosť)

Prijem 11/2009 (14dní) = 770 Eur - plat bez dokladu iba podpísala rodine do zošita prevzatie
190 Eur - cestovné bez dokladu iba podpísala rodine do zošita prevzatie

12/2009 (19dní) = 1.045 Eur - plat bez dokladu iba podpísala rodine do zošita prevzatie
190 Eur - cestovné bez dokladu iba podpísala rodine do zošita prevzatie

Rodina za ňu zaplatila poistné 28.02.2010 - 720,87 Eur
Uplatnila si tam prídavky na dve deti ( 1 dieťa / 154 Eur ) ale do dnes ich nedostala ešte na účet.

Prosím ako z toho vyrátam DP keď neviem čo z toho má priznať alebo zarátať :-(
ďakujem každej dobrej duši za pomoc...
Naposledy upravil tinabo : 09.03.10 at 08:29
0 0
tinabo tinabo

tinabo je offline (nepripojený) tinabo

Dúfam že som to zrozumiteľne rozpísala
Naposledy upravil tinabo : 09.03.10 at 08:30
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
tinabo Pozri príspevok
Rozpíšem to trošku obšírnejšie.

V Rakúsku od 16.11.2009 ( živnosť)

Prijem 11/2009 (14dní) = 770 Eur - plat bez dokladu iba podpísala rodine do zošita prevzatie
190 Eur - cestovné bez dokladu iba podpísala rodine do zošita prevzatie

12/2009 (19dní) = 1.045 Eur - plat bez dokladu iba podpísala rodine do zošita prevzatie
190 Eur - cestovné bez dokladu iba podpísala rodine do zošita prevzatie

Rodina za ňu zaplatila poistné 28.02.2010 - 720,87 Eur
Uplatnila si tam prídavky na dve deti ( 1 dieťa / 154 Eur ) ale do dnes ich nedostala ešte na účet.

Prosím ako z toho vyrátam DP keď neviem čo z toho má priznať alebo zarátať :-(
ďakujem každej dobrej duši za pomoc...
Príjem v tomto prípade bude suma 2410,82 € t.j. 770+1045+190+190+ 215,82. K sume 215,82 som sa dopracovala takto: 33 dní odpracovaných v AT x 6,54 €. K tomu si vypočítaš 40% výdavkov a máš slovenské daňové priznanie.
0 0
tinabo tinabo

tinabo je offline (nepripojený) tinabo

Mysimis. V každej téme kde sa píše o opartovateľkách v Rakúsku čítam tvoje príspevky a sú super, veľmi mi pomohli, za čo ti ozaj ďakujem... Len mne osobne sa vôbec nepáči (a písala som ti to asi aj v inej téme), to stravné. Ja nemám proste žiadne potvrdenie za to stravné. tak len to ma momentálne trápi :-(
0 0
tinabo tinabo

tinabo je offline (nepripojený) tinabo

mysimis Pozri príspevok
Príjem v tomto prípade bude suma 2410,82 € t.j. 770+1045+190+190+ 215,82. K sume 215,82 som sa dopracovala takto: 33 dní odpracovaných v AT x 6,54 €. K tomu si vypočítaš 40% výdavkov a máš slovenské daňové priznanie.
A ešte ma napadlo môžem uplatniť aj odpočítateľnú položku na daňovníka? t.j. 4,025,70 Eur?

Musí podať DP aj v Rakúsku?
Naposledy upravil tinabo : 09.03.10 at 11:39
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
tinabo Pozri príspevok
Mysimis. V každej téme kde sa píše o opartovateľkách v Rakúsku čítam tvoje príspevky a sú super, veľmi mi pomohli, za čo ti ozaj ďakujem... Len mne osobne sa vôbec nepáči (a písala som ti to asi aj v inej téme), to stravné. Ja nemám proste žiadne potvrdenie za to stravné. tak len to ma momentálne trápi :-(
Venujem sa profesionálne opatrovateľkám a robím aj rakúske DP. To stravné nech Ťa netrápi, je to na základe ich daňového zákona a musíš ho dodržať.
Naposledy upravil mysimis : 09.03.10 at 13:20
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
tinabo Pozri príspevok
A ešte ma napadlo môžem uplatniť aj odpočítateľnú položku na daňovníka? t.j. 4,025,70 Eur?

Musí podať DP aj v Rakúsku?
Áno môžeš uplatniť nezdaniteľnú položku, ale pozor všetky príjmy z AT sú vyňaté zo zdanenia.
Ohľadom AT daň. priznania kuk sem: http://www.porada.sk/1305486-post10.html a sem: http://www.porada.sk/1305623-post12.html
0 0
Ineh Ineh

Ineh je offline (nepripojený) Ineh

Mám podobný problém ako zakladateľka príspevku - môžete mi prosím poradiť?
Robím DP - Sk pre jednu známu ( opatrovateľku ) . Do príjmu zahrniem : Mzdu, sociálny príspevok ( SV-Beitrag), cestovné ( Fahrtkostenbeitrag), stravné ( 6,54/deň) a paušálne výdavky 40% z príjmu. Správne som to pochopila?

Pre zistenie výšky príjmy pre rakúske DP : Do príjmu zahrniem : Mzdu, sociálny príspevok ( SV-Beitrag), cestovné ( Fahrtkostenbeitrag), stravné ( 6,54/deň)
Výdavky paušálne 12% + odvody? Ak rozdiel nepresahuje 11000 Eur nie je povinná podať DP v Rakúsku ? Je po správny postup?

Ďakujem
0 0
tinabo tinabo

tinabo je offline (nepripojený) tinabo

mysimis Pozri príspevok
Príjem v tomto prípade bude suma 2410,82 € t.j. 770+1045+190+190+ 215,82. K sume 215,82 som sa dopracovala takto: 33 dní odpracovaných v AT x 6,54 €. K tomu si vypočítaš 40% výdavkov a máš slovenské daňové priznanie.
A to poistné 720,87 ktoré za ňu zaplatila rodina sa neberie do úvahy?
0 0
tinabo tinabo

tinabo je offline (nepripojený) tinabo

mysimis Pozri príspevok
Áno môžeš uplatniť nezdaniteľnú položku, ale pozor všetky príjmy z AT sú vyňaté zo zdanenia.
Ohľadom AT daň. priznania kuk sem: http://www.porada.sk/1305486-post10.html a sem: http://www.porada.sk/1305623-post12.html
Ďakujem za všetky rady, si šikovná, ale DP v nemčine asi nezvládnem, to si už bude musieť poradiť sama... Našla som aj tlačivá ale nemecky neviem...
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
tinabo Pozri príspevok
A to poistné 720,87 ktoré za ňu zaplatila rodina sa neberie do úvahy?
V slovenskom DP sa SWA zaplatené v AT neuvádza. V rakúskom DP sa pripočítava ku výdavkom, alebu ku paušálu obdobne ako u nás.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Ineh Pozri príspevok
Mám podobný problém ako zakladateľka príspevku - môžete mi prosím poradiť?
Robím DP - Sk pre jednu známu ( opatrovateľku ) . Do príjmu zahrniem : Mzdu, sociálny príspevok ( SV-Beitrag), cestovné ( Fahrtkostenbeitrag), stravné ( 6,54/deň) a paušálne výdavky 40% z príjmu. Správne som to pochopila?

Pre zistenie výšky príjmy pre rakúske DP : Do príjmu zahrniem : Mzdu, sociálny príspevok ( SV-Beitrag), cestovné ( Fahrtkostenbeitrag), stravné ( 6,54/deň)
Výdavky paušálne 12% + odvody? Ak rozdiel nepresahuje 11000 Eur nie je povinná podať DP v Rakúsku ? Je po správny postup?

Ďakujem
V príspevku 34 som uviedla 2 príspevky zo začiatku tejto témy, preštuduj si ich a pochopíš prečo je potrebné podať DP aj v Rakúsku.
0 0
tinabo tinabo

tinabo je offline (nepripojený) tinabo

mysimis Pozri príspevok
V slovenskom DP sa SWA zaplatené v AT neuvádza. V rakúskom DP sa pripočítava ku výdavkom, alebu ku paušálu obdobne ako u nás.
Ďakujem veľmi si mi pomohla.
0 0
svecova svecova

svecova je offline (nepripojený) svecova

prosim Vas kde sa uvadzaju prijmy opatrovatelky v slovenskom DP?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať