Zavrieť

Porady

Opatrovateľka

Ospravedlňujem sa ak som zadala zle tému, ale nemám sa na koho obrátiť, minulý rok som pracovala ako opatrovateľka v Rakúsku, neviem si rady s daňovým priznaním, bola som aj na DU sa informovať, ale neochotne ma odbili. Tak prosím o radu Vás. Aj som to skúsila počítať, len neviem či správne.

Príjem 9000,- EUR
Výdavky 40% 3600,- EUR
Poistné 1720,28 EUR

Základ 3679,72 EUR
Nezdnan.časť 4025,70 EUR
Daň 0

Je to tak správne?
Ak nie,prosím usmerníte ma? Prišla som len na týždeň, zajtra odchádzam a nemám sa na koho obrátiť.
Ďakujem Vám za pomoc
Usporiadat
tinabo tinabo

tinabo je offline (nepripojený) tinabo

cathyc Pozri príspevok
Skvelé, ďakujem za pomôcku. Vedel by si aj poradiť, ktoré riadky vyplniť v prípade opatrovateliek?
Veľmi rada by som ti pomohla, ale pomôcku čo k tomu mám som veľmi nepochopila, lebo sú v nej uvedené aj čísla riadkov ktoré v tlačive vôbec niesu, takže niekto sa musel pomýliť.... prepáč ale ak by sa ti to podarilo niekde zistiť , tak mysli na mňa , a ak nba to prídem ja tak určite pomôžem a priložím návod...
0 0
Helena111 Helena111

Helena111 je offline (nepripojený) Helena111

tinabo Pozri príspevok
Skúsim tu vložiť súbor ale neviem či sa mi to podarí.
ďakujem vám.
0 0
Helena111 Helena111

Helena111 je offline (nepripojený) Helena111

tinabo Pozri príspevok
Veľmi rada by som ti pomohla, ale pomôcku čo k tomu mám som veľmi nepochopila, lebo sú v nej uvedené aj čísla riadkov ktoré v tlačive vôbec niesu, takže niekto sa musel pomýliť.... prepáč ale ak by sa ti to podarilo niekde zistiť , tak mysli na mňa , a ak nba to prídem ja tak určite pomôžem a priložím návod...
Ahojte, ešte mi prosím poraďte: v jednom článku na rakúskej stránke (informácie k daniam) som videla ako príklad výpočtu zákl.dane jednu tabuľku.

Honorar (inkl. Fahrtkostenersatz) für 13 mal 14 Tage
700 x 13
9.100,00
Sachbezug für 12 halbe Monate
98,10 x 12
1.177,20
Summe der Einnahmen

10.277,20
abzüglich Betriebsausgabenpauschale
12%
- 1.233,26
abzüglich Sozialversicherungsbeiträge
139,78 x 12
- 1.677,36
Einkommen

7.366,58


prvý riadok je príjem za opatrovanie za celý rok, druhý je stravné za celý rok. Tretí je súčet tých dvoch prvých, čiže hrubý príjem. Ostatné dva riadky sú 12 paušál a SWA odvody.
Ale mne rodina dáva ešte aj príspevok mesačne na SWA poplatky a ja si poistné tak zaplatím. Mám si ten príspevok zarátať do hrubeho príjmu, pretoze v tej tabuľke to tak nieje, ale odrátané to je aj tak...ďakujem..
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
SWA si dávaš len do výdavkov nad rámec 12% paušálnych výdavkov. Do príjmov nie.
1 0
Helena111 Helena111

Helena111 je offline (nepripojený) Helena111

mysimis Pozri príspevok
SWA si dávaš len do výdavkov nad rámec 12% paušálnych výdavkov. Do príjmov nie.
Takže ak som správne pochopila,ten príspevok (jedná sa o 140 Eur mesačne) mám vlastne vyňať z hrubej mzdy. Patrí tam iba to cestovné a stravné. A základ získam odpočítaním 12% paušálu a poistného, ktoré som v danom roku zaplatila. Tak získam vlastne základ dane? Dobre je to tak? ďakujem vám.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Áno, správne si to pochopila.
0 0
Helena111 Helena111

Helena111 je offline (nepripojený) Helena111

mysimis Pozri príspevok
Áno, správne si to pochopila.
Ďakujem, ďakujem :-) Ešte tie tlačivá správne vyplniť a bude dobre...pekný deň prajem..
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Ktoré tlačivá nevieš vyplniť? Sk alebo AT?
0 0
Hepi Hepi

Hepi je offline (nepripojený) Hepi

obyčajná vydatá žena
Už som tu zas a prosím pomôcť. Jednej známej som aj s poraďáckou pomocou /Mysimis/ trochu pomohla s DP a už ma včera navštívila jej kamoška. Do septembra 2009 pracovala na Slovensku a potom v Rakúsku ako opatrovateľka. Priniesla si potvrdenie, vyzerá to ako nejaký výpočet. Je tam zárobok za rok 3185 €, ďalej prídavok na stravu 392,40 €, GSVA 573,01 € /dúfam, že chápem dobre, keď si myslím, že sú to odvody/ a ešte sú tam prevádzkové náklady 382,20 €. Chcem to celé spočítať /bez GSVA/. Ale čo ďalej? Podľa mňa by mala podávať DP B, kde si môže uplatniť aj paušálne výdavky 40 %. Ale pri dokladoch má aj šek o zaplatení zdr.poistenia u nás. Môžem jej ho narátať do sumy zaplateného poistného? Prosím o vyjadrenie.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Hepi Pozri príspevok
Už som tu zas a prosím pomôcť. Jednej známej som aj s poraďáckou pomocou /Mysimis/ trochu pomohla s DP a už ma včera navštívila jej kamoška. Do septembra 2009 pracovala na Slovensku a potom v Rakúsku ako opatrovateľka. Priniesla si potvrdenie, vyzerá to ako nejaký výpočet. Je tam zárobok za rok 3185 €, ďalej prídavok na stravu 392,40 €, GSVA 573,01 € /dúfam, že chápem dobre, keď si myslím, že sú to odvody/ a ešte sú tam prevádzkové náklady 382,20 €. Chcem to celé spočítať /bez GSVA/. Ale čo ďalej? Podľa mňa by mala podávať DP B, kde si môže uplatniť aj paušálne výdavky 40 %. Ale pri dokladoch má aj šek o zaplatení zdr.poistenia u nás. Môžem jej ho narátať do sumy zaplateného poistného? Prosím o vyjadrenie.
Budeš vystavovať DP typ B s tým, že z dokladu o príjmoch na SR jej vyplníš príjmy na základe §5 a následne vystavíš oddiel VI - príjmy z AT dávaš do kolonky 2 k tomu vypočítaš paušálne výdavky vo výške 40%. Nezabudni vyplniť aj oddiel XIII. - kde napíšeš, že sa jedná o príjmy na základe rakúskeho ŽL v celkovej výške.....
Neviem prečo platila odvody na Slovensku......ako Ti to odôvodnila? Nemôže si zo zákona platiť odvody aj tu aj tam.
0 0
Hepi Hepi

Hepi je offline (nepripojený) Hepi

obyčajná vydatá žena
Ďakujem za odpoveď. ZP na Slovensku platila za nejaké obdobie, keď nepracovala a nebola ani na UP. Keď si písala, aby som nezabudla vyplniť aj oddiel XIII, - to znamená, že príjem z AT mám brať ako ostatný príjem? A kde to mám dopísať? Ešte raz ďakujem.
0 0
Inečka Inečka

Inečka je offline (nepripojený) Inečka

Všade sa tu píše iba o rakúskej živnosti. Kamarátka je v Rakúsku zamestnaná, doniesla mi iba niečo ako výplatné pásky, je tam meno tej pani, kt. opatruje, jej meno, dátum opatrovania od-do, počet dní, suma za deň a suma spolu. Robila v Rakúsku iba od októbra, predtým bola v SR na úrade práce. Čítala som v príspevkoch o pripočítavaní sumy 6,54 € na odprac. deň. Za tie 3 mesiace zarobila 2.160 €. Mám jej k tomuto príjmu ešte pripočítať 6,54 € za každý odpracovaný deň + cestovné, ktoré jej vyplácali bez dokladu, aj keď nemá rakúsku živnosť, ale je tam zamestnaná? Budem jej robiť daňové priznanie B, alebo stačí A?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Inečka Pozri príspevok
Všade sa tu píše iba o rakúskej živnosti. Kamarátka je v Rakúsku zamestnaná, doniesla mi iba niečo ako výplatné pásky, je tam meno tej pani, kt. opatruje, jej meno, dátum opatrovania od-do, počet dní, suma za deň a suma spolu. Robila v Rakúsku iba od októbra, predtým bola v SR na úrade práce. Čítala som v príspevkoch o pripočítavaní sumy 6,54 € na odprac. deň. Za tie 3 mesiace zarobila 2.160 €. Mám jej k tomuto príjmu ešte pripočítať 6,54 € za každý odpracovaný deň + cestovné, ktoré jej vyplácali bez dokladu, aj keď nemá rakúsku živnosť, ale je tam zamestnaná? Budem jej robiť daňové priznanie B, alebo stačí A?
Ak je tam zamestnaná rodnina jej musí vystaviť doklad o príjme a na základe tohto dokladu to zapíšeš do DP typ A - príjmy zo závislej činnosti. Tento doklad sa volá "Lohnzettel und Beitragsgrudlagennachweis ".
Naposledy upravil mysimis : 25.03.10 at 11:34
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Hepi Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. ZP na Slovensku platila za nejaké obdobie, keď nepracovala a nebola ani na UP. Keď si písala, aby som nezabudla vyplniť aj oddiel XIII, - to znamená, že príjem z AT mám brať ako ostatný príjem? A kde to mám dopísať? Ešte raz ďakujem.
Oddiel XIII slúži na osobitné záznamy daňovníka a sem uvedieš že sa jedná o príjem na základe §6 z rakúskej živnosti v celkovej výške.....a dopíšeš sumu hrubého príjmu.
0 0
Inečka Inečka

Inečka je offline (nepripojený) Inečka

mysimis Pozri príspevok
Ak je tam zamestnaná rodnina jej musí vystaviť doklad o príjme a na základe tohto dokladu to zapíšeš do DP typ A - príjmy zo závislej činnosti. Tento doklad sa volá "Lohnzettel und Beitragsgrudlagennachweis ".
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Asi jej urobím DP na základe tých papierov a potom podám opravné, keď donesie doklad zo závislej činnosti.

Nemusí si tam teda ako zamestnanec pripočítavať tých 6,54 € za každý odpracovaný deň + cestovné? Podľa príspevkov som pochopila, že asi si
stravu a cestovné pripočítavaju len tí, kt. majú živnosť, len neviem, či som to pochopila správne. Aj keď sú tie príjmy vyňaté a teda je to v podstate jedno, chcem aby mala DP správne.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Nie je to celkom jedno čo tam vyplníš, lebo DP musí byť také ako je v AT. Pri zamestnancoch sa nedopočítava nič. Z potvrdenia zapíšeš sumy do §5 a na r. 79 budú tieto príjmy vyňaté zo zdanenia.
0 0
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

Miška, ale rakúsky zákon umožňuje rozdeliť stravné a ubytovanie, predebatuj to s d.poradcom, mne hovoril, že sa to dá
0 0
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

Príspevok od rodiny na poistné tvorí súčasť hrubého príjmu opatrovateľky.
0 0
Inečka Inečka

Inečka je offline (nepripojený) Inečka

mysimis Pozri príspevok
Nie je to celkom jedno čo tam vyplníš, lebo DP musí byť také ako je v AT. Pri zamestnancoch sa nedopočítava nič. Z potvrdenia zapíšeš sumy do §5 a na r. 79 budú tieto príjmy vyňaté zo zdanenia.

Ďakujem za odpoveď, veľmi si mi pomohla.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
xeva Pozri príspevok
Príspevok od rodiny na poistné tvorí súčasť hrubého príjmu opatrovateľky.
Nie je to celkom tak, sú opatrovateľky ktoré si to platia samé, neplatí im to rodina - pozor na to, lebo takto uvedený príspevok je zavádzajúci.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať