Zavrieť

Porady

Opatrovateľka

Ospravedlňujem sa ak som zadala zle tému, ale nemám sa na koho obrátiť, minulý rok som pracovala ako opatrovateľka v Rakúsku, neviem si rady s daňovým priznaním, bola som aj na DU sa informovať, ale neochotne ma odbili. Tak prosím o radu Vás. Aj som to skúsila počítať, len neviem či správne.

Príjem 9000,- EUR
Výdavky 40% 3600,- EUR
Poistné 1720,28 EUR

Základ 3679,72 EUR
Nezdnan.časť 4025,70 EUR
Daň 0

Je to tak správne?
Ak nie,prosím usmerníte ma? Prišla som len na týždeň, zajtra odchádzam a nemám sa na koho obrátiť.
Ďakujem Vám za pomoc
Usporiadat
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

mysimis Pozri príspevok
Podľa rakúskeho zákona o dani z príjmov si musíš pripočítať do príjmov sumu 6,54 za každý odpracovaný deň v AT za ubytovanie a stravné.
Dnes som sa o tomto stravnom rozprávala s priateľkou, ktorá robí DP dcére.
Vraj túto sumu tam neprirátava, lebo v ju má zahrnutú už vo výplate od rodiny (v tých 800€ ).
Môže to tak byť, alebo je to nesprávne?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
arizona Pozri príspevok
Dnes som sa o tomto stravnom rozprávala s priateľkou, ktorá robí DP dcére.
Vraj túto sumu tam neprirátava, lebo v ju má zahrnutú už vo výplate od rodiny (v tých 800€ ).
Môže to tak byť, alebo je to nesprávne?
Nie je to správne, určite je potrebné pripočítať tých 6,54 € na každý odpracovaný deň. Je to podľa ich daňového zákona - chodím sa pravidelne školiť do AT k daňovému poradcovi.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

mysimis Pozri príspevok
Nie je to správne, určite je potrebné pripočítať tých 6,54 € na každý odpracovaný deň. Je to podľa ich daňového zákona - chodím sa pravidelne školiť do AT k daňovému poradcovi.
Ďakujem
A neexistuje nejaká výnimka , napr. ak má v zmluve s rodinou uvedené , že tá suma (800€ ) obsahuje aj stravné ?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
arizona Pozri príspevok
Ďakujem
A neexistuje nejaká výnimka , napr. ak má v zmluve s rodinou uvedené , že tá suma (800€ ) obsahuje aj stravné ?
Bohužial nie, je to potrebné pripočítať aj do AT aj do SK priznania.
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

mysimis Pozri príspevok
Nie je to správne, určite je potrebné pripočítať tých 6,54 € na každý odpracovaný deň. Je to podľa ich daňového zákona - chodím sa pravidelne školiť do AT k daňovému poradcovi.
Nepochybujem, že perfektne ovládaš danú problematiku...toto je len úvaha. Ak by bola taká situácia, že sa opatrovateľka nestravuje v rodine, ale rodina jej na stravu prispieva a ona sa potom stravuje samostatne, tak by asi skutočne malo byť možné si zákonnú sumu na stravu za každý odpracovaná deň neprirátavať. Podľa mňa zákon určuje príratavať túto sumu vzhľadom na nepeňažnú formu príjmu v podobe stravy. Ak však stravu od rodiny nedostáva a táto je jej vyplácaná v navýšenej provízii za opatrovanie, bolo by nelogické si ešte pripočítať stravu, ktorú reálne nedostane. Hmmm šo myslíš?
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

asi naozaj bude blbosť to čo som napísala. Takto by sa po dohode s rodinou dali obchádzať nepeňažné príjmy, takže to podľa všetkého zákonodárca uložil taxatívne, aby to platilo pre všetkých bez výnimky.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
cathyc Pozri príspevok
Nepochybujem, že perfektne ovládaš danú problematiku...toto je len úvaha. Ak by bola taká situácia, že sa opatrovateľka nestravuje v rodine, ale rodina jej na stravu prispieva a ona sa potom stravuje samostatne, tak by asi skutočne malo byť možné si zákonnú sumu na stravu za každý odpracovaná deň neprirátavať. Podľa mňa zákon určuje príratavať túto sumu vzhľadom na nepeňažnú formu príjmu v podobe stravy. Ak však stravu od rodiny nedostáva a táto je jej vyplácaná v navýšenej provízii za opatrovanie, bolo by nelogické si ešte pripočítať stravu, ktorú reálne nedostane. Hmmm šo myslíš?
Ja som sa to pokúšala u daňového poradcu v AT rozdebatovať, ale bohužial ich daňový zákon to inak nedovolí. Oni môžu mať opatrovateľku, môžu si na ňu od štátu pýtaj euráče, keď ju rodina chce musí jej poskytnúť aj "stravu a ubytovanie" s tým, že ona si to musí dopočítať do príjmu. Bohužial sa to nedá nijako obísť a musí to tam byť.
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

mysimis Pozri príspevok
Ja som sa to pokúšala u daňového poradcu v AT rozdebatovať, ale bohužial ich daňový zákon to inak nedovolí. Oni môžu mať opatrovateľku, môžu si na ňu od štátu pýtaj euráče, keď ju rodina chce musí jej poskytnúť aj "stravu a ubytovanie" s tým, že ona si to musí dopočítať do príjmu. Bohužial sa to nedá nijako obísť a musí to tam byť.
v príspevku 67 píšem presne to isté, lebo som si to uvedomila.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
cathyc Pozri príspevok
asi naozaj bude blbosť to čo som napísala. Takto by sa po dohode s rodinou dali obchádzať nepeňažné príjmy, takže to podľa všetkého zákonodárca uložil taxatívne, aby to platilo pre všetkých bez výnimky.
V Rakúsku vôbec nič neobchádzajú, u nich je to dané a musí to byť. Keď som im vysvetľovala ako sa u nás poniektorí vyhýbajú plateniu daní, tak sa na mňa dívali ako na somára...... Oni zarábajú iné peniaze ako my a nepotrebujú obchádzať daňový zákon ani platenie daní.
0 0
Helena111 Helena111

Helena111 je offline (nepripojený) Helena111

cathyc Pozri príspevok
opravné sa podáva v termíne podania DP do 31.03 a dodatočné DP sa podáva po tomto termíne. V prípade podania opravného DP sa na pôvodne DP neprihliada, ako keby ani nebolo podané.
ďakujem, je super, že sa tu človek toho toľkému priučí..múdre baby..Ale ešte sa vrátim k tomu stravnému. Veď ja sa môžem tváriť, že to stravné mi vlastne dávajú a že je to už v tej sume 880 Eur. Ako mi to môžu vyvrátiť?
A ešte mi prosím vysvetli jednu vec, daňovník je oslobodený od dane z príjmu ak jeho hrubý príjem neprekračuje 11 tis. Eur, alebo jeho základ dane. ďakujem.
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

Helena111 Pozri príspevok
ďakujem, je super, že sa tu človek toho toľkému priučí..múdre baby..Ale ešte sa vrátim k tomu stravnému. Veď ja sa môžem tváriť, že to stravné mi vlastne dávajú a že je to už v tej sume 880 Eur. Ako mi to môžu vyvrátiť?
A ešte mi prosím vysvetli jednu vec, daňovník je oslobodený od dane z príjmu ak jeho hrubý príjem neprekračuje 11 tis. Eur, alebo jeho základ dane. ďakujem.
mysimis mala skutočne pravdu. Nedoporučujem Ti obchádzať zákony. Takáto vec sa naozaj nevypláca. Priznaj všetko čo priznať máš a tých 11 tis. samozrejme platí pre Rakúske daňové priznanie. Zdaňuje sa príjem nad túto sumu. V Slovenskom DP všetky príjmy z Rakúska výjmeš, takže z nich v SR nezaplatíš žiadnu daň. Na podanie DP v Rakúsku máš čas do 30.04.2010.

Hranica 11 tis. je myslená po očistení od výdavkov. V Rakúsku sú paušálne výdavky 12 %.
0 0
Helena111 Helena111

Helena111 je offline (nepripojený) Helena111

cathyc Pozri príspevok
mysimis mala skutočne pravdu. Nedoporučujem Ti obchádzať zákony. Takáto vec sa naozaj nevypláca. Priznaj všetko čo priznať máš a tých 11 tis. samozrejme platí pre Rakúske daňové priznanie. Zdaňuje sa príjem nad túto sumu. V Slovenskom DP všetky príjmy z Rakúska výjmeš, takže z nich v SR nezaplatíš žiadnu daň. Na podanie DP v Rakúsku máš čas do 30.04.2010.

Hranica 11 tis. je myslená po očistení od výdavkov. V Rakúsku sú paušálne výdavky 12 %.
Ďakujem za info. A ešte sa vrátim k tomu stravnému. Mňa ani nenapadne obchádzať nejaké zákony a do 11 tis. mám ešte aj tak ďaleko :-). Ešte raz ďakujem.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Helena111 Pozri príspevok
ďakujem, je super, že sa tu človek toho toľkému priučí..múdre baby..Ale ešte sa vrátim k tomu stravnému. Veď ja sa môžem tváriť, že to stravné mi vlastne dávajú a že je to už v tej sume 880 Eur. Ako mi to môžu vyvrátiť?
A ešte mi prosím vysvetli jednu vec, daňovník je oslobodený od dane z príjmu ak jeho hrubý príjem neprekračuje 11 tis. Eur, alebo jeho základ dane. ďakujem.
Daň sa v tomto prípade neplatí ale doporučujem podať DP aj v AT.
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

Táto téma je asi len o tých ktorí pracovali na rakúsku živnosť. A tak som sa nikde nedočítala ako mam postupovať.
Pani bola celý rok zamestnaná a mala aj slovenskú živnosť na tri týždne , na ktorú pracovala ako opatrovateľka v Rakúsku cez agentúru. Doniesla mi len QIUTTUNG kde je suma 1134.-EUR. Žiadne rozpísanie že za čo to je.Dala jej to rodina v ktorej pracovala.
Predpokladám, že DP - B podám len na Slovensku. Príjem uvediem do prijmov zo živnosti. Výdavky budú 40%.A kedže je to slovenská živnosť, tak nemusím uvádzať tento príjem aj na riadku79? A k tomu príjmu musím prirátať aj sumu 6,64 na každý deň, alebo sa to prirátava, len vtedy , ak by robila na rakúsku živnosť? Odvody asi nemusela v rakúsku platiť žiadne. Mám v tom poriadny chaos....
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
mariana11 Pozri príspevok
Táto téma je asi len o tých ktorí pracovali na rakúsku živnosť. A tak som sa nikde nedočítala ako mam postupovať.
Pani bola celý rok zamestnaná a mala aj slovenskú živnosť na tri týždne , na ktorú pracovala ako opatrovateľka v Rakúsku cez agentúru. Doniesla mi len QIUTTUNG kde je suma 1134.-EUR. Žiadne rozpísanie že za čo to je.Dala jej to rodina v ktorej pracovala.
Predpokladám, že DP - B podám len na Slovensku. Príjem uvediem do prijmov zo živnosti. Výdavky budú 40%.A kedže je to slovenská živnosť, tak nemusím uvádzať tento príjem aj na riadku79? A k tomu príjmu musím prirátať aj sumu 6,64 na každý deň, alebo sa to prirátava, len vtedy , ak by robila na rakúsku živnosť? Odvody asi nemusela v rakúsku platiť žiadne. Mám v tom poriadny chaos....
Podáš DP typ B, kde uvedieš aj príjmy zo zamestnania - §5 a aj príjmy zo živnosti - § 6. K sume 1134,- € už v tomto prípade nepripočítaš nič, lebo je to príjem na základe slovenskej živnosti a ani ich neuvedieš do r. 79 - teda nie sú to príjmy vyňaté zo zdanenia. Môžeš si uplatniť 40% výdavky.
Čo sa týka tejto otázky: A k tomu príjmu musím prirátať aj sumu 6,64 na každý deň, alebo sa to prirátava, len vtedy , ak by robila na rakúsku živnosť? nejedná sa o sumu 6,64 ale je to suma 6,54 €/deň.
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

mysimis Pozri príspevok
Podáš DP typ B, kde uvedieš aj príjmy zo zamestnania - §5 a aj príjmy zo živnosti - § 6. K sume 1134,- € už v tomto prípade nepripočítaš nič, lebo je to príjem na základe slovenskej živnosti a ani ich neuvedieš do r. 79 - teda nie sú to príjmy vyňaté zo zdanenia. Môžeš si uplatniť 40% výdavky.
Čo sa týka tejto otázky: A k tomu príjmu musím prirátať aj sumu 6,64 na každý deň, alebo sa to prirátava, len vtedy , ak by robila na rakúsku živnosť? nejedná sa o sumu 6,64 ale je to suma 6,54 €/deň.
ďakujem veľmi pekne. A 6,64 to bol len preklep
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
mariana11 Pozri príspevok
ďakujem veľmi pekne. A 6,64 to bol len preklep
Ok, ale aj tak som to musela napísať, aby to niekoho nepomýlilo.
0 0
tinabo tinabo

tinabo je offline (nepripojený) tinabo

Helena111 Pozri príspevok
ahoj, prosím ťa neprezradís odkiaľ máš tie tlačivá aj v slovenčine? pomohlo by mi to. vďaka
Skúsim tu vložiť súbor ale neviem či sa mi to podarí.
2 0
tinabo tinabo

tinabo je offline (nepripojený) tinabo

mysimis, prosím ťa ešte o jednu radu, (teda možno ich bude časom ešte viac, ale teraz o jednu) ak si v SK DP uplatňujem 40% výdavky pripočítam si k ním aj poistné alebo to poistné je už zarátané v tých 40%-tách ??? A tak isto aj v Rakúskom DP, poistné je v 12% výdajoch alebo ho pripočítam ešte k 12%-tám??? Ďakujem za pomoc...
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

tinabo Pozri príspevok
Skúsim tu vložiť súbor ale neviem či sa mi to podarí.
Skvelé, ďakujem za pomôcku. Vedel by si aj poradiť, ktoré riadky vyplniť v prípade opatrovateliek?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať