Zavrieť

Porady

Nevycerpane dovolenky

V roku 2003 sme vytvorili rezervu na nevycerpane dovolenky vratane soc. zabezpecenia 554/323. Jednalo sa o danovy naklad spolocnosti. Je to spravne? Chcem sa poradit, ak budem rozpustat rezervu v roku 2004 do vynosov 323/654 je to danovy vynos? Dakujem za radu. Prajem pekny den
Usporiadat
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Dovolenka sa môže preplatiť len pri skončení PP.
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Pre Erika: Nemyslím si že by také niečo mala novelizácia zákonníka práce riešiť. Viem že niektoré výrobné firmy majú dovolenku napr. od 19. 12 aj do 10. 1. Ak by to takto malo byť zamestnanci by na túto dovolenku po novom roku nemali nárok.
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

S čerpaním dovoleniek spoločníkov v pracovnom pomere je v mnohých firmách problém. Oni sa neunúvajú s vypisovaním dovoleniek, voľno majú podľa vlastných potrieb a upozorňovanie na nevyčerpanú dovolenku ignorujú. V niektorých firmách to robím za nich rovnomerne, inde v decembri ich donútim, aby si akože čerpali dovolenku na papieri. Nevyčerpaná dovolenka, na ktorú im zanikol nárok, im prepadla. Rezervu, ktorá bola na túto dovolenku vytvorená, som v minulom roku preučtovala do výnosov. S pozdravom Edita
0 0
ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

Podľa mojich skúseností je v niektorých prípadoch u spoločníkov, konateľov, riaditeľov... lepšie ak im dovolenka papierovo prepadne. Ide o prídady ak majú vyplácané odmeny na základe mzdy. Ak by si napr. v 12 mesiaci papierovo vyčerpal 20 dní ( vlastne celý mesiac) v 1 ďalšieho roku vy nemal odmenu, lebo vlastne nerobil. Z tohto dôvodu si radšej dovolenku nechá prepadnúť a odmenu dostane. Koniec koncov aj tak má voľno kedy chce.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Nevyčerpaná dovolenka r.2004 sa môže preniesť do ďalšieho roka ale musí byť vyčerpaná najneskôr do konca kal.roka 2004


jasnééé opravujem 2005 dík za upozorneniee
Naposledy upravil Katty : 19.08.04 at 10:16
0 0
ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

Katty
Nevyčerpaná dovolenka r.2004 sa môže preniesť do ďalšieho roka ale musí byť vyčerpaná najneskôr do konca kal.roka 2004
Asi si chcela napísať 2005
0 0
mudroš mudroš

mudroš je offline (nepripojený) mudroš

Súhasím, že nevyčerpaná dovolenka sa po 1 roku nemôže preplatiť. to platí pre zamestnávateľa. na druhej srane zamestnanec nesráca nárok, lebo zamestnávateľ sa s ním mal dohodnúť, alebo mu mal dovolenku nariadiť. Zamestnanec sa nemôže zdať svojich práv.
Ja to účtujem ako záväzok voči pracovníkovi na účte 333. je to ale nedaňový náklad, lebo je v rozpore so ZP. Z hľadiska zákonníka práce pán riaditeľ spôsobil zamesnávateľovi škodu (prípadne ten, kto mu mal dovolenku nariadiť). To by sa tvárili, keby sa im to zosobnilo !
Ak sa im to takto vysvetlí, určite si v budúcnosti nájdu čas, kedy sa bude dať dovolenka vypísať a účtovníkom odpadnú podobné starosti.
0 0
Jarka Jarka

Jarka je offline (nepripojený) Jarka

anka1
V roku 2003 sme vytvorili rezervu na nevycerpane dovolenky vratane soc. zabezpecenia 554/323. Jednalo sa o danovy naklad spolocnosti. Je to spravne? Chcem sa poradit, ak budem rozpustat rezervu v roku 2004 do vynosov 323/654 je to danovy vynos? Dakujem za radu. Prajem pekny den
Aj ja učtujem rezervu na nevyčerpanú dovolenku vrátane soc. zabezpečenia tak ako Anka. Práve teraz som si prečítala v poradcovi 11-12/2004, že uvedená rezerva je považovaná od 1.1.2004 za zákonnú a mala som ju preúčtovať v januári na zákonné rezervy zápisom 323/451, rozpúšťať by sa mala zápisom 451/652. Toto preúčtovanie na zákonné rezervy sa malo urobiť aj na nevyfaktúrované dodávky a služby, rezervy na overenie a zverejnenie účtovnej závierky a výročnej správy na zostavenie daň. priznania.
Ako účtujete Vy milí poradcovia?
0 0
Martinková Martinková

Martinková je offline (nepripojený) Martinková

Ja to uctujem tiez R2003 554/353
v roku 2004 323/654 - postupne rozpustam v tom
mesiaci ako cerpaju dovolenku .
Betka
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Ahojte poradcovia.

Pri vytváraní rezervy na nevyčerpané dovolenky za rok 2004 sa budú meniť odvody? Myslím tým že v roku 2003 bola rezerva dovolenky + 35,2 % odovody.
Počula som, že sa nejaké odvody budú meniť. Neviete koľko je to % ???

Ďakujem pekne.
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Asi sa to nemení. Má sa zmeniť rezervný fond z 2,75 % na 4,75% a dôchodkové poistenie zo 16% na 14%. Matematicky to bude stále tých 35,2 %.
0 0
Robo Robo

Robo je offline (nepripojený) Robo

v poradcovi DÚVaP č.7-8 (kde sú účtovné súvsťažnosti) sa uvádza pri účte 323 účtovanie rezervy na nevyč.dovolenky 554/323. pri účte 552 aj 451 sa však uvádza účtovanie takejto rezervy 552/451. Ktore je spravne? Podľa mňa druhe, keďže sa jedna o tvorenie zákonnej rezervy.
vďaka
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Robo
v poradcovi DÚVaP č.7-8 (kde sú účtovné súvsťažnosti) sa uvádza pri účte 323 účtovanie rezervy na nevyč.dovolenky 554/323. pri účte 552 aj 451 sa však uvádza účtovanie takejto rezervy 552/451. Ktore je spravne? Podľa mňa druhe, keďže sa jedna o tvorenie zákonnej rezervy.
vďaka
V praktickej príručke "Podvojné účtovníctvo podnikateľov od Ing. Cenigovej je uvedené: Tvorba zákonných rezerv:
a) rezerva na nevyčerpané dovolenky vrátane zákonného poistenia
552/323
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
451 - zákonné rezervy - ale DLHODOBÉ - tu patrila keysi rezerva na opravy HIM.
Teraz neviem aké by mohol mať tento účet využitie.
0 0
Robo Robo

Robo je offline (nepripojený) Robo

čiže logicky vychadza na dovolenky 552/323, podla p.Cenigovej
v Poradcovi potom bude chyba.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

v Poradcoch začína byť nejak strašne veľa chýb...
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Ja teda robím účto pre jednu firmu za asistencie auditorky a účtujem to na 554/323, potom to naraz v ďalšom roku rozpustím 323/654. Účet 451 vôbec nepoužívame, ten je o inom...
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

Sany
Ja teda robím účto pre jednu firmu za asistencie auditorky a účtujem to na 554/323, potom to naraz v ďalšom roku rozpustím 323/654. Účet 451 vôbec nepoužívame, ten je o inom...
presne tak aj my, tiež sme auditovaná firma
tvorba rezervy 554/323
na druhý rok podľa čerpanie rozpustenie rezervy 323/654
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

dakujem Vam, tiez som si uistila uctovanie rezerv na dovolenky.

Mam otazocku, moja mzdarka mi povedala ze danovo uznatelnych nevycerpanych dni dovolenky za rok je len 15 /podla zakonnika prace/ . cize ked mal sef nevycerpanych 25dni z toho je danovo uznatelnych len 15 dni a tie zuctujem do rezervy 554/323 buduci rok rozpustim do V.
je to skutocne tak? aj vy tak uctujete>?
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Majka, neviem z čoho vychádza Tvoja mzdárka, keď tvrdí, že je len 15 dní daňovo uznateľná dovolenka. Ak šéf v r. 2004 mal zákonný nárok na 25 dní dovolenky - teda má odpracovaných dosť rokov, pracoval celý rok a nečerpal žiadnu dovolenku, tak by malo byť daňovo uznateľných celých 25 dní.
0 0
Načítať ďalšie