Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie v kocke

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zdravotné poistenie je upravené zákonom č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len "ZZP").

Kto je poistenec - kto je poistený podľa ZZP.

Podľa ZZP sa za poistenca považujú v zásade všetky fyzické osoby (FO) s trvalým bydliskom na Slovensku, okrem FO pôsobiacich v cudzine a zdravotne poistených v cudzine (§ 3 ods.2 ZZP).

Poistencami sú i FO ktoré nemajú trvalé bydlisko na Slovensku, ak sú ekonomicky aktívne na Slovensku a nie sú zdravotne poistené v inom členskom štáte EÚ (§ 3 ods.3 ZZP).

Platitelia poistného.

ZZP definuje ako platiteľov poistného:
1. Zamestnancov a ich zamestnávateľov
2. Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO)
3. Štát
4. Osoby, ktoré nie sú ani zamestnancami ani SZČO a za ktorých neplatí poistné štát - tzv. "samoplatitelia".

Ak je FO súčasne zamestnancom i SZČO, platí poistné aj ako zamestnanec aj ako SZČO. Viď ďalej.

Zamestnanci a zamestnávatelia.

Za zamestnanca sa považuje FO v pracovnom pomere, služobnom pomere, štátny zamestnanec, spoločník s.r.o. - konateľ - člen družstva - člen štatutárneho, dozorného, samosprávneho orgánu právnickej osoby - ak za výkon funkcie poberá odmenu, atď - viď § 11 ods.3 ZZP.

Vymeriavací základ (VZ) zamestnanca a zamestnávateľa.

VZ je daný ako zdaniteľný príjem zamestnanca (§ 13 ods.1 až 3 ZZP), s niektorými výnimkami, uvedenými v § 13 ods.4 ZZP (odstupné, príjem zo sociálneho fondu, životné a pracovné jubileá, náhrada pri prac.pohotovosti atď.). Do VZ sa nezapočítavajú nezdaniteľné príjmy zamestnanca, napr. príjmy v rámci zákona o cestovných náhradách, stravné a pod. Do VZ sa nezapočítavajú príjmy plynúce zamestnancovi na základe iných právnych vzťahov ako vzťahov z ktorých je považovaný za zamestnanca - napr. nezapočítava sa príjem z dohôd o vykonaní práce a brigádnickej práci študentov.

VZ je najmenej vo výške úhrnu minimálnych základov za všetky kalendárne mesiace rozhodujúceho obdobia, počas ktorých bola FO zamestnancom. Minimálny základ je pritom daný ako minimálna mzda zamestnanca podľa zákona č.90/1996 Z.z. o minimálnej mzde, platného k 1.1. daného roka. Pozor, suma minimálneho základu sa nekráti pri neplatenom voľne zamestnanca.

VZ je najviac vo výške 517140 Sk (platné pre rok 2005).

Poistné zamestnanca a zamestnávateľa.

Poistné sa vypočítava percentuálne danou sadzbou z VZ (§ 12 ZZP). Zamestnanec má určenú sadzbu 4%. Zamestnanec, ktorý je osobou so zdravotným postihnutím, má sadzbu 2%. Zamestnávateľ má určenú sadzbu 10%, za zamestnanca so zdravotným postihnutím 5%.

Osoba so zdravotným postihnutím je:
- poberateľ invalidného dôchodku priznaného podľa zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení,
- poberateľ invalidného alebo čiastočného invalidného dôchodku priznaného podľa predpisov účinných do 31.12.2003,
- osoba, ktorá je podľa rozhodnutia Sociálnej poisťovne osobou so zníženou pracovnou schopnosťou od 20% do 39%
- držiteľ preukazu ŤZP.

Poistné sa platí preddavkami na poistné a zúčtováva sa v ročnom zúčtovaní (RZ) poistného.

Preddavky zamestnanca a zamestnávateľa.

Preddavky sa platia každý mesiac. Ich výška je daná určenou sadzbou zo započítateľného príjmu zamestnanca, najmenej však zo sumy minimálneho základu, najviac zo sumy základu 43095 Sk. Preddavky sa zaokrúhľujú na celé Sk nahor.

SZČO.

Za SZČO sa považuje samostatne hospodáriaci roľník, živnostník, osoby podnikajúce podľa osobitných predpisov - notári, advokáti, znalci, zdravotnícki pracovníci, sprostredkovatelia, spoločníci V.O.S., komanditisti, profesionálni športovci, umelci a autori na základe ich vlastného vyhlásenia, atď. - viď § 11 ods.4 ZZP. Zjednodušene sa dá povedať, že za SZČO sa považuje každá FO, ktorá vykonáva činnosti z ktorých príjem je zdanený podľa § 6 zákona o dani z príjmov (s výnimkou príjmov z prenájmu, príjmov z činnosti osobného asistenta a umelcov-autorov, ktorí môžu ale nemusia byť prihlásení ako SZČO).

VZ SZČO.

VZ je daný ako podiel základu dane z činnosti SZČO (§ 6 zákona o dani z príjmov, ďalej ZDP) s výnimkou príjmov z prenájmov (§ 6 ods.3 ZDP) a príjmov zdanených zrážkovou daňou (§ 43 ZDP), neznížený o poistné na zdravotné poistenie a konštanty 2,14. Viď § 13 ods.6 ZZP.

Inak povedané, VZ vypočítame ako základ dane z príjmu podľa § 6 ZDP, okrem príjmov podľa § 6 ods.3 ZDP a príjmov podľa § 43 ZDP, ku ktorému pripočítame poistné na zdravotné poistenie, účtované do nákladov a tento výsledok vydelíme 2,14.

VZ je najmenej vo výške úhrnu minimálnych základov za všetky kalendárne mesiace rozhodujúceho obdobia, počas ktorých bola FO považovaná za SZČO. Minimálny základ je pritom daný ako minimálna mzda zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou podľa zákona č.90/1996 Z.z. o minimálnej mzde, platného k 1.1. daného roka. Pre rok 2005 to znamená sumu 6500 Sk. V prípade SZČO ktorá má 16 alebo 17 rokov je to suma 4875 Sk. V prípade SZČO mladšej ako 16 rokov a v prípade poberateľa invalidného dôchodku je to suma 3250 Sk.

VZ je najviac vo výške 517140 Sk (platné pre rok 2005).

Poistné SZČO.

Poistné sa vypočítava percentuálne danou sadzbou z VZ (§ 12 ZZP). SZČO má určenú sadzbu 14%. SZČO, ktorá je osobou so zdravotným postihnutím (definícia týchto osôb viď vyššie), má sadzbu 7%.

Poistné sa platí preddavkami na poistné a zúčtováva sa v RZ poistného.

Preddavky SZČO.

Preddavky sa platia každý mesiac. Ich výška je v čase od 1.7.2005 do 30.6.2006 daná ako sadzba krát jedna dvadsaťštvrtina základu dane z činnosti SZČO (okrem príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkou) za rok 2004. Viď § 31 ods.4 ZZP.

Od 1.7.2006 bude výška preddavku SZČO daná sadzbou z pomernej časti základu dane z činnosti SZČO (okrem príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkou) za rok 2005, deleného konštantou 2,14. Viď § 16 ods.2 písm. b) ZZP.

Pomerná časť sa pritom rozumie základ dane neznížený o poistné na zdravotné poistenie, deleno počet kalendárnych mesiacov prevádzkovania činnosti SZČO v roku 2005 (na mesiac, v ktorom sa začala činnosť po prvom dni, sa neprihliada).

Ak SZČO v predošlom roku základ dane z činnosti SZČO nemala, výšku preddavku si určí sama.

Suma preddavku vypočítaná podľa predošlého postupu v prípade SZČO, ktorá súčasne nie je ani zamestnancom a nie je ani osobou podľa § 11 ods.8 písm.a) až i) a k) - to sú napr. študenti a dôchodcovia - musí byť najmenej vo výške sadzby krát minimálneho základu, v roku 2005 to štandardne je suma 910 Sk, v roku 2006 to bude suma 966 Sk.

Suma preddavku môže byť v prípade akejkoľvek SZČO v roku 2005 maximálne 6034 Sk, v roku 2006 maximálne 6647 Sk.

Ak výška preddavku vypočítaná podľa predošlého postupu je menšia ako 100 Sk, SZČO preddavok neplatí.

Preddavok SZČO sa zaokrúhľuje na celé Sk nahor.

Poistenci štátu.

Štát platí poistné za niektoré skupiny osôb, vymenované v § 11 ods.8 ZZP. Sú to napr. nezaopatrené deti, dôchodcovia, osoby evidované na úrade práce ako uchádzači o zamestnanie, osoby poberajúce dávku v hmotnej núdzi, práceneschopní zamestnanci a SZČO atď.

Výška poistného, ktoré platí štát, je v roku 2005 suma 575 Sk mesačne.

Za osoby, uvedené v § 11 ods.8 písm. a) až i) a k) ZZP - sú to najmä nezaopatrené deti (študenti) a dôchodcovia, platí štát poistné aj v prípade, ak sú zamestnancami, ak sú SZČO alebo ak majú v čase, kedy nie sú ani zamestnancami ani SZČO príjmy podľa § 5 a 6 ZDP, ak výška ich VZ z týchto činností je maximálne do výšky polovice úhrnu minimálnych miezd za obdobie, kedy sa v danom roku považuijú za takéto osoby. Suma minimálnej mzdy sa pritom berie vo výške 6500 Sk v roku 2005 - a vo výške 6900 Sk v roku 2006 pre každú takúto osobu bez rozdielu.

Napr. štát platí poistné za študenta za rok 2006 aj vtedy, ak študent zarobí v zamestnaní a v čase, kedy nie je zamestnaný, na dohody, v úhrne do 41400 Sk za rok 2006. Takýto študent sám poistné neplatí.

Štát platí poistné za dôchodcu - SZČO za rok 2006 aj vtedy, ak VZ tejto osoby dosiahne za rok 2006 maximálne sumu 41400 Sk. Takýto dôchodca napriek tomu že je súčasne SZČO, sám poistné neplatí.

Naopak to znamená, že ak VZ uvedených osôb presiahne hranicu polovice úhrnu minimálnych miezd, za takéto osoby štát poistné neplatí - takáto osoba si platí poistné ako každý iný zamestnanec alebo SZČO, prípadne sa stáva "samoplatiteľom" - poistencom podľa § 11 ods.2 ZZP.

Napr. študent za obdobie september až december nie je zamestancom a nie je ani SZČO a zarobí v tomto čase na dohody 20.000 Sk. Pretože je to viac ako 13.000 Sk = 1/2 z 4 x 6500), bude si musieť po skončení roka zaplatiť poistné sám, vo výške 14% z dosiahnutého príjmu 20.000 Sk.

Samoplatitelia.

Poistencami podľa § 11 ods.2 ZZP ("samoplatitelia") sú všetci poistenci, ktorí nie sú ani zamestnancami ani SZČO a ani za nich neplatí poistné štát. Typický príklad sú ženy (a muži) v domácnosti, osoby žijúce z úspor, z kapitálových príjmov, z náhodných príjmov atď. Sem patria aj osoby, za ktrorých inak platí poistné štát, ale prekročili hranicu príjmu danú ako polovica úhrnu minimálnych miezd - viď vyššie.

VZ samoplatiteľa.

VZ je daný ako dosiahnutý príjem podľa § 5 a § 6 ZDP. V praxi pôjde hlavne o príjmy zo závislej činnosti dosiahnuté v čase, kedy sa daná osoba nepovažuje za zamestnanca podľa ZZP (viď vyššie) - najmä príjmy z dohôd o vykonaní práce. Ďalej tu môže ísť o príjmy podľa § 6 dosahované z činnosti umelca a autora v prípade osoby, neprihlásenej ako SZČO. Viď § 13 ods.7 ZZP.

Ak samoplatiteľ takýto príjem nemá, VZ si určuje sám.

VZ je najmenej vo výške úhrnu súčinu "koeficientu" (= 0,6315) a minimálnych základov za všetky kalendárne mesiace rozhodujúceho obdobia, počas ktorých bola FO považovaná za samoplatiteľa. Minimálny základ je pritom daný ako minimálna mzda zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou podľa zákona č.90/1996 Z.z. o minimálnej mzde, platného k 1.1. daného roka. Pre rok 2005 to znamená sumu 6500 Sk. V prípade samoplatiteľa ktorý má 16 alebo 17 rokov je to suma 4875 Sk. V prípade samoplatiteľa mladšieho ako 16 rokov a v prípade poberateľa invalidného dôchodku je to suma 3250 Sk.

V roku 2005 sa takto posudzuje len obdobie a príjem od septembra do decembra 2005 (§ 31 ods.9 ZZP).

Za obdobie september až december 2005 je minimálny VZ samoplatiteľa (štandardne) suma 16419 Sk.

VZ je najviac vo výške 517140 Sk (platí pre rok 2005).

Poistné samoplatiteľa.

Poistné sa vypočítava percentuálne danou sadzbou z VZ (§ 12 ZZP). Samoplatiteľ má určenú sadzbu 14%. Samoplatiteľ, ktorý je osobou so zdravotným postihnutím (definícia týchto osôb viď vyššie), má sadzbu 7%.

Poistné sa platí preddavkami na poistné a zúčtováva sa v RZ poistného.

Preddavky samoplatiteľa.

Preddavky sa platia každý mesiac. Ich výšku si samoplatiteľ určuje sám. Viď § 16 ods.2 písm. d) ZZP.

Suma preddavku musí byť najmenej vo výške sadzby z minimálneho základu, v roku 2005 to štandardne je suma 575 Sk, v roku 2006 to bude suma 634 Sk.

Suma preddavku môže byť v roku 2005 maximálne 6034 Sk, v roku 2006 maximálne 6647 Sk.

Ročné zúčtovanie poistného.

Zmyslom ročného zúčtovania je vypočítať poistné z príjmov uplynulého roka - podobne, ako je to pri výpočte dane a daňových priznaniach.

Ročné zúčtovanie (RZ) sa robí po skončení roka v termíne do konca marca. RZ je povinné pre všetkých, ktorí boli počas uplynulého roka čo len deň SZČO.

Ostatní poistenci, teda poistenci, ktorí neboli SZČO, nemusia všetci podávať povinne RZ.

Zamestnanci sú povinní podať RZ vtedy, ak počas roka mali "kolísavé" príjmy - tj. mali mesiace s príjmom do 43095 Sk a aj mesiace s príjmom nad 43095 Sk. Ak počas celého roka mali príjem pod 43095 Sk alebo naopak počas celého roka príjem nad 43095 Sk, RZ podávať nemusia (ale môžu).

Samoplatitelia musia podať RZ vtedy, ak ich príjem bol vyšší ako polovica úhrnu minimálnych miezd.

Poistenci štátu musia podať RZ rovnako len vtedy, ak ich príjem bol vyšší ako polovica úhrnu minimálnych miezd.

Koniec

Viac o zdravotnom poistení a ročnom zúčtovaní poistného sa dozviete na seminároch, termíny a miesta konania nájdete tu:
http://www.porada.sk/t14843-roene-zu...ako-na-to.html
Naposledy upravil Jozef Mihál : 03.12.05 at 22:07
Usporiadat
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Jozef Mihál
Pokojne v ZP povedzte, kto Vám dáva tieto "rozumy" (ergo dvaja ministerskí poradcovia).
Dakujem za radu, urcite sa na Vas odvolam. A-propos v dvoch poistovniach som sa stretla s dvomi roznymi vykladmi zakona ohladne poistenia cudzinca.
0 0
alzbetamadunicka alzbetamadunicka
Potrebujem pomoc! Jedná sa vymáhanie dlhu zdrav.poisťovni Perspektíva.Do konca kalendárneho roka mám zaplatiť dlh,ktorý som mala v rokoch 96-97.Tento dlh som už zaplatila v roku 98,ale nemôžem to dokázať,lebo som ústrižok už pravdepodobne zlikvidovala v dobrej viere,že mám s touto poisťovnou všetko vyrovnané.Dokonca firma,ktorá vymáha pohladávky má zlé informácie a žiada zaplatiť i mesiace,ktoré som preukázatelne bola v inej poisťovni.Nevzťahuje sa na takéto prípady nejaká doba premlčania????? čo mám robiť????
0 0
Sosa Sosa

Sosa je offline (nepripojený) Sosa

Prosím, ako je to so SZČO, ktorá je súčastne poberateľom výsluhového dôchodku (platí zdravotné poistenie za uvedenú SZČO štát?). Prosím uveďte mi rozdiel medzi obdobím od 1.1.2005 do 31.8. a po prijatí novelizácie zákona o zdravotnom poistení. Ďakujem!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ad Sosa:
V zákone o ZP je poberateľ výsluhového dôchodku postavený na roveň poberateľovi starobného dôchodku.
Ostatné nájdete pri pozornom čítaní v prvom článku tejto témy.
0 0
PiT_ PiT_

PiT_ je offline (nepripojený) PiT_

Chcem sa spýtať, ako je to s ročným zúčtovaním a doplatením poistného v prípade, ak som študentom VŠ a za obdobie september - december 2005 bol môj hrubý zárobok na dohody v súčte 15000,- Sk?

Táto suma presahuje 13000,- Sk (4 * minimálna mzda / 2), no nepresahuje sumu VZ samoplatiteľa - 16419,- Sk (4 * minimálna mzda * koeficient VZ [0,6315]).

Mám teda podať ročné zúčtovanie s vyčísleným zárobkom za obdobie september - december 2005 a doplácať zdravotnej poisťovni 14% z tohoto zárobku alebo nemám

Pochopil som to správne, že ročné zúčtovanie podám, no platiť nebudem?
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
teraz som domotaná aj ja . V texte sa píše, že v roku 2005 min. mzda je 6500,-. Od októbra nie je to zvýšené na 6900,-, alebo niečo mi ušlo.?????????

teraz mi napadlo, že či náhodou na ročné zúčt. poistného netreba brať za celý rok 2005 - sumu 6500,-??????????? /teda aj od októbra/
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
PiT_
Chcem sa spýtať, ako je to s ročným zúčtovaním a doplatením poistného v prípade, ak som študentom VŠ a za obdobie september - december 2005 bol môj hrubý zárobok na dohody v súčte 15000,- Sk?

Táto suma presahuje 13000,- Sk (4 * minimálna mzda / 2), no nepresahuje sumu VZ samoplatiteľa - 16419,- Sk (4 * minimálna mzda * koeficient VZ [0,6315]).

Mám teda podať ročné zúčtovanie s vyčísleným zárobkom za obdobie september - december 2005 a doplácať zdravotnej poisťovni 14% z tohoto zárobku alebo nemám

Pochopil som to správne, že ročné zúčtovanie podám, no platiť nebudem?
RZ musíte podať, v ňom uviesť výšku VZ podľa § 13 ods.7, teda výšku príjmu = 15000 Sk. RZ musíte podať preto, lebo táto suma je vyššia ako 13000 Sk.

V RZ ale ďalej vyčíslite Váš VZ upravený vzhľadom na § 13 ods.9, inak povedané VZ musí byť najmenej suma 16420 Sk! (Nie 16419 ale 16420, spôsobuje to zaokrúhľovanie, uvidíte to v tlačivách).

Poistné teda vypočítate zo sumy 16420 Sk.

Prečo je to tak, nájdete aj v téme:
http://www.porada.sk/showthread.php?...ighlight=16420
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Barbara
V texte sa píše, že v roku 2005 min. mzda je 6500,-. Od októbra nie je to zvýšené na 6900,-, alebo niečo mi ušlo.?????????

teraz mi napadlo, že či náhodou na ročné zúčt. poistného netreba brať za celý rok 2005 - sumu 6500,-??????????? /teda aj od októbra/
Presne tak, na účely zákona o zdravotnom poistení sa po celý rok 2005 berú sumy minimálnych miezd - minimálnych základov - platné k 1.1.2005. Viď § 29b ods.4 zákona 580/2004 o zdr.poistení.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Jozef Mihál
Presne tak, na účely zákona o zdravotnom poistení sa po celý rok 2005 berú sumy minimálnych miezd - minimálnych základov - platné k 1.1.2005. Viď § 29b ods.4 zákona 580/2004 o zdr.poistení.
Ďakujem
áno, veď jasne sa píše v texte, že platné k 1.1.2005, viem ,treba siviackrát niečo prečítať, aby sme pochopili.

som kukala na to tlačivo typ A a B, ........................... ohjoooo
budem mať čo robiť, lebo zaťkovi to tiež treba vypísať za SZČO. Sa namňa tešte!!!!!!!!!!!!!!!!!!! s otázkami!
ja viem treba ísť na školenie, ale nás je veľa a asi pôjdu len vedúce, takže ja sa budem vypytovať tunak.
už aj sa idem pýtať!
napr. keď SZČO bude mať príjem povedzme 300.000 z toho odrátam výdavky všetky, pripočítam 10920,- lebo toľko platil ZPv roku 2005 a delím 12/ rok2005/ a delím 2,14
dobre rozmýšľam????????
a poistné bude platiť od 1.7.2006, čo mu vyjde výsledok *14%, alebo už som fakt domotaná
ďakujem za odpoveď
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Jozef Mihál
Presne tak, na účely zákona o zdravotnom poistení sa po celý rok 2005 berú sumy minimálnych miezd - minimálnych základov - platné k 1.1.2005. Viď § 29b ods.4 zákona 580/2004 o zdr.poistení.
Ďakujem
áno, veď jasne sa píše v texte, že platné k 1.1.2005, viem ,treba si viackrát niečo prečítať, aby sme pochopili.

som kukala na to tlačivo typ A a B, ........................... ohjoooo
budem mať čo robiť, lebo zaťkovi to tiež treba vypísať za SZČO. Sa na mňa tešte!!!!!!!!!!!!!!!!!!! s otázkami!
ja viem treba ísť na školenie, ale nás je veľa a asi pôjdu len vedúce,/ poviem im, že treba ísť na seminár p. Mihála/ a budeme to mať z prvej ruky/ takže ja sa budem vypytovať tunak.
už aj sa idem pýtať!
napr. keď SZČO bude mať príjem povedzme 300.000 z toho odrátam výdavky všetky, pripočítam 10920,- lebo toľko platil ZPv roku 2005 a delím 12/ rok2005/ a delím 2,14
dobre rozmýšľam????????
a poistné bude platiť od 1.7.2006, čo mu vyjde výsledok *14%, alebo už som fakt domotaná, či napoistné sa berie pomerná časť základu??????,,tak to bude vyzerať ako??????? som z toho
ďakujem za odpoveď
Naposledy upravil Barbara : 11.01.06 at 07:22
0 0
PiT_ PiT_

PiT_ je offline (nepripojený) PiT_

Jozef Mihál
RZ musíte podať, v ňom uviesť výšku VZ podľa § 13 ods.7, teda výšku príjmu = 15000 Sk. RZ musíte podať preto, lebo táto suma je vyššia ako 13000 Sk.

V RZ ale ďalej vyčíslite Váš VZ upravený vzhľadom na § 13 ods.9, inak povedané VZ musí byť najmenej suma 16420 Sk! (Nie 16419 ale 16420, spôsobuje to zaokrúhľovanie, uvidíte to v tlačivách).

Poistné teda vypočítate zo sumy 16420 Sk.

Prečo je to tak, nájdete aj v téme:
http://www.porada.sk/showthread.php?...ighlight=16420
Dakujem za odpoved. To je teda dobra sila

Nezavana to tak trochu diskriminaciou? Zarobim menej ako je zivotne minimum a este mam odvadzat namiesto celych 14% pre istotu 15.33%a

Ako to vlastne dalej bude s prispevkami do poistovne, ktore plati za mna stat?

Ako povedal jeden moj spoluziak, ciernej praci zdar !
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Barbara
napr. keď SZČO bude mať príjem povedzme 300.000 z toho odrátam výdavky všetky, pripočítam 10920,- lebo toľko platil ZPv roku 2005 a delím 12/ rok2005/ a delím 2,14
dobre rozmýšľam????????
a poistné bude platiť od 1.7.2006, čo mu vyjde výsledok *14%, alebo už som fakt domotaná, či napoistné sa berie pomerná časť základu??????,,tak to bude vyzerať ako??????? som z toho
ďakujem za odpoveď
V ročnom zúčtovaní ten SZČO urobí toto:
- príjmy - výdavky, pripočíta 10.920
- výsledok deleno 2,14
- ak to vyjde menej ako 78000, musí si to "navýšiť" na 78000
- z toho vypočíta 14%, tým dostane poistné za rok 2005
- odpočíta preddavky na ZP, ktoré platil v priebehu roka 2005
- rozdiel je nedoplatok, prípadne preplatok, ktorý si vyrovná s poisťovňou do 30.9.
- od 1.7.06 platí preddavky vypočítané ako ročné poistné za rok 2005 deleno 12, najmenej však suma 966 Sk.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
ďakujem, ste ozaj suuuuuuuuuuuperrrrrrrrrrrrr.
0 0
heket heket

heket je offline (nepripojený) heket

PiT_
Dakujem za odpoved. To je teda dobra sila

Nezavana to tak trochu diskriminaciou? Zarobim menej ako je zivotne minimum a este mam odvadzat namiesto celych 14% pre istotu 15.33%a

Ako to vlastne dalej bude s prispevkami do poistovne, ktore plati za mna stat?

Ako povedal jeden moj spoluziak, ciernej praci zdar !

Chcem pokračovať v tejto začatej téme študentov. Takže študent bude od 01.07.2006 platiť povinné preddavky966,-, aj keď už v roku 2006 nebude mať žiadny príjem?Alebo bude ako dobrovoľný platca a zvolí si platbu aj 0,- Sk.Ďakujem.
0 0
PiT_ PiT_

PiT_ je offline (nepripojený) PiT_

heket
Chcem pokračovať v tejto začatej téme študentov. Takže študent bude od 01.07.2006 platiť povinné preddavky966,-, aj keď už v roku 2006 nebude mať žiadny príjem?Alebo bude ako dobrovoľný platca a zvolí si platbu aj 0,- Sk.Ďakujem.
Nie. Ja som to pochopil tak, ze nebudes platit preddavky, ale podavat Rocne zuctovania v pripade, ze zarobis viac ako 12-nasobok minimalnej mzdy. Inak nie.
0 0
heket heket

heket je offline (nepripojený) heket

To sa mi práveže celkom nezdá. Preddavky sa platia podľa ročného zúčtovania.
0 0
enad enad

enad je offline (nepripojený) enad

Dobrý deň,

v marci 2005 si FO, ktorá bola a je doteraz v riadnom pracovnom pomere založila živnosť.Mal sa tento živnostník prihlásiť na ZP, ak už platí poistné z titulu pracovného pomeru? Ak áno, dokedy sa mal prihlásiť. On sa neprihlásil. Môže sa prípadný nedoplatok vyúčtovať v ročnom zúčtovaní ZP?
Ďakujem a želám pekný deň.
0 0
Gabriela Horváthová Gabriela Horváthová
Dobrý deň, pán Mihál
ja som to asi nepochopila ako sa dá to navýšiť
,,ak to vyjde menej ako 78000, musí si to "navýšiť" na 78000" ?

Ďakujem, Gigi
Naposledy upravil Gabriela Horváthová : 13.01.06 at 14:29
0 0
ata111 ata111

ata111 je offline (nepripojený) ata111

Myslílm, že ak ešte nepodával dań.priznanie a je poistený z HP, poistné neplaltí, prihlásiť do ZP sa mal na začiatku a teraz po ukončení zd. obdobia si vyráta 14%-ný odvod do zdr. poisťovne zo skutočne dosiahnutého VZ.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Gabriela Horváthová
Dobrý deň, pán Mihál
ja som to asi nepochopila ako sa dá to navýšiť
,,ak to vyjde menej ako 78000, musí si to "navýšiť" na 78000" ?

Ďakujem, Gigi
78000 je minimum, z ktorého si vypočítaš poistné. Čiže keď ti vyjde 75000 počítaš zo 78000, keď ti vyjde 79000 počítaš zo 79000.
0 0
Načítať ďalšie