Zavrieť

Porady

Prenájom nehnuteľnosti a registrácia.

Dobrý večer, poradí mi niekto? Známa chce prenajímať časť rodinného domu študentovi za 100 EUR mesačne.Je povinná splniť si oznamovaciu povinnosť u správcu dane ak je tá suma menšia ako životné minimum a uviesť tento príjem v DP ak je to FO, ktorá má príjem zo zamestnania. Ďakujem.
Usporiadat
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

hanka k Pozri príspevok
Dobrý večer, poradí mi niekto? Známa chce prenajímať časť rodinného domu študentovi za 100 EUR mesačne.Je povinná splniť si oznamovaciu povinnosť u správcu dane ak je tá suma menšia ako životné minimum a uviesť tento príjem v DP ak je to FO, ktorá má príjem zo zamestnania. Ďakujem.
Je povinna prihlasit sa na DU a vyziadat DIC (a podat DP), a po novom aj na zdravotnej poistovni, kedze z prenajmu sa od 1.1.2011 budu platit uz aj odvody do ZP, nielen dane.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

hanka k Pozri príspevok
Dobrý večer, poradí mi niekto? Známa chce prenajímať časť rodinného domu študentovi za 100 EUR mesačne.Je povinná splniť si oznamovaciu povinnosť u správcu dane ak je tá suma menšia ako životné minimum a uviesť tento príjem v DP ak je to FO, ktorá má príjem zo zamestnania. Ďakujem.
Od dane je oslobodený príjem vo výške 5-násobku ŽM (platí pre rok 2010), od 1.1.2011 len suma 500€.
0 0
hanka k hanka k

hanka k je offline (nepripojený) hanka k

Ďakujem, ešte jedna otázka, môže si z tohto príjmu uplatniť 40 % paušálne výdaje?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

hanka k Pozri príspevok
Ďakujem, ešte jedna otázka, môže si z tohto príjmu uplatniť 40 % paušálne výdaje?
Môže.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Uplatnene pausalne vydavky treba ale vykratit pomerom akym sa znizili prijmy po uplatneni oslobodenych 500 eur.
0 0
hanka k hanka k

hanka k je offline (nepripojený) hanka k

Ďakujem za odpovede.
0 0
ekofin ekofin

ekofin je offline (nepripojený) ekofin

zena,matka 3 detí,úctovník
Dobrý deň, ja mám zas problém takýto: Zmluvu o prenájme nehnuteľností sme mali uzatvorenú na dobu určitú do 31.12.2010. Na DÚ registrovaní sme.
Hneď v januári 2011 sme urobili dodatok, kde sme zmenili dobu prenájmu do roku 2015. Je potrebné, každú zmenu v zmluve o prenájme tiež nahlasovať na DÚ? Ďakujem.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ekofin Pozri príspevok
Dobrý deň, ja mám zas problém takýto: Zmluvu o prenájme nehnuteľností sme mali uzatvorenú na dobu určitú do 31.12.2010. Na DÚ registrovaní sme.
Hneď v januári 2011 sme urobili dodatok, kde sme zmenili dobu prenájmu do roku 2015. Je potrebné, každú zmenu v zmluve o prenájme tiež nahlasovať na DÚ? Ďakujem.
nie......máte všetko ok....
daň. úrad nesleduje nájomné zmluvy.....aj keby ste nemali nájomníka, s tým, že napr. pol roka a po pol roku máte nového, ja by som nešla žiadnu zmenu na DU hlásiť, pretože nehnuteľnosť je stále na prenájom....
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

dobry den,

neviete mi poradit tlacivo na vyplnenie, ked sa chcem registrovat na danovom urade ako prenajimatel bytu? da sa vyplnit na internete? nasla som na drsr.sk tlacivo ale neda sa mi vpisovat do neho...to tlacivo je ziadost o registraciu fyzickej osoby. je to spravne tlacivo? alebo je nejake ine??? staci ak ho odnesiem na podatelnu a budem cakat na karticku? a je povinnostou prilozit zmluvu o prenajme alebo nie?????

vopred velmi pekne dakujem za odpoved
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

striebro1 Pozri príspevok
dobry den,

neviete mi poradit tlacivo na vyplnenie, ked sa chcem registrovat na danovom urade ako prenajimatel bytu? da sa vyplnit na internete? nasla som na drsr.sk tlacivo ale neda sa mi vpisovat do neho...to tlacivo je ziadost o registraciu fyzickej osoby. je to spravne tlacivo? alebo je nejake ine??? staci ak ho odnesiem na podatelnu a budem cakat na karticku? a je povinnostou prilozit zmluvu o prenajme alebo nie?????

vopred velmi pekne dakujem za odpoved
vyplníš registráciu zanesieš na DU alebo pošleš , nemusíš prikladať žiadnu zmluvu (aspoň u nás nie) a čakáš na katričku DIč......a zároveň ti pridelia základné číslo účtu (dokonca si ho tu už môžeš nájsť) https://pki.drsr.sk/pomocka.jsp
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

Mila123 Pozri príspevok
vyplníš registráciu zanesieš na DU alebo pošleš , nemusíš prikladať žiadnu zmluvu (aspoň u nás nie) a čakáš na katričku DIč......a zároveň ti pridelia základné číslo účtu (dokonca si ho tu už môžeš nájsť) https://pki.drsr.sk/pomocka.jsp
mila dakujem za odpoved, ja som si citala viacere temy, niekde sa pise, ze to danovy urad ziada...no neviem, ja som bratislava 2 a neviem ci to bude treba alebo nie...ale zatial to tam neprilozim...je moznost vyplnit aby mi tu karticku zaslali na adresu kde teraz byvam? aj ked to nie je adresa mojho trvaleho bydliska....

toto tlacivo mam vyplnit rukou, hej?
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...cia_dzp_fo.pdf
0 0
ninuška ninuška

ninuška je offline (nepripojený) ninuška

Dobrý deň,
prosím Vás, je povinný dôchodca, ktorý bude prenajímať nehnuteľnosť, registrovať sa v ZP?
/O registráciu na DÚ požiada, pridelia mu DIČ, jeho príjem z prenájmu nepresiahne 1/2 NČZD/.
ak áno, čo uvedie v prihláške.
ďakujem
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Z príjmov z prenájmu nehnuteľnosti sa odvody do ZP neplatia
0 0
ninuška ninuška

ninuška je offline (nepripojený) ninuška

ďakujem
0 0
topper1 topper1

topper1 je offline (nepripojený) topper1

Má povinnosť registrovať sa na daňovom úrade občan-nepodnikateľ ak prenajíma nehnuteľnosť spoločnosti s r.o. a výška nájmu je 0 EUR?
Občan je spoločníkom v danej s.r.o. - preto taka výška nájmu. S.r.o. využíva nehnuteľnosť na podnikateľské účely. Ďakujem
0 0
topper1 topper1

topper1 je offline (nepripojený) topper1

topper1 Pozri príspevok
Má povinnosť registrovať sa na daňovom úrade občan-nepodnikateľ ak prenajíma nehnuteľnosť spoločnosti s r.o. a výška nájmu je 0 EUR?
Občan je spoločníkom v danej s.r.o. - preto taka výška nájmu. S.r.o. využíva nehnuteľnosť na podnikateľské účely. Ďakujem
posúvam
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
topper1 Pozri príspevok
Má povinnosť registrovať sa na daňovom úrade občan-nepodnikateľ ak prenajíma nehnuteľnosť spoločnosti s r.o. a výška nájmu je 0 EUR?
Občan je spoločníkom v danej s.r.o. - preto taka výška nájmu. S.r.o. využíva nehnuteľnosť na podnikateľské účely. Ďakujem
Každý prenájom čo i len časti nehnuteľnosti sa musí registrovať (okrem pozemku), ak nie je registrácia už z iného dôvodu, vtedy sa len oznamuje.Zákon neukladá a neviaže povinnosť prenájmu od výšky nájmu .To už je Vaša dohoda.
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

prenájom musí byť odplatný. Pokiaľ je to bezodplatné, jedná sa zrejme o výpožičku
2 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
hena22 Pozri príspevok
prenájom musí byť odplatný. Pokiaľ je to bezodplatné, jedná sa zrejme o výpožičku
To je inak pravda , to som opomenula.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Už som presne tento článok niekde na Porade uvádzala, tak ho prilepím aj sem

Hlavným znakom, ktorý obidve zmluvy odlišuje je odplatnosť. Zmluva o výpožičke je zásadne bezodplatná. Je to jeden z jej základných pojmových znakov, ktorý nie je možné zmeniť. Ak by obsahovala dojednanie o odplate, posudzovala by sa ako zmluva nájomná, bez ohľadu na jej názov. Naproti tomu zmluva nájomná je charakteristická, okrem iných znakov, práve jej odplatnosťou. Zmluva musí byť dojednaná ako odplatná a odplata sa v tomto prípade nazýva nájomné.

http://www.tvojdom.sk/financie-pravo...pozicke-a.aspx
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať