Zavrieť

Porady

Vymáhanie nedoplatkov na zálohách v bytovom dome

Dobrý deň, chcel som sa spýtať na Vaše skusenosti, či je možné vymáhať nedoplatky (cez platobný rozkaz) na zálohách vlastníka bytu v bytovom dome z pozície správcu alebo či je ešte nutné výslovné splnomocnenie zástupcov (vačšiny) vlastníkov. Za prípadné odpovede ďakujem. MT
Naposledy upravil Dav : 25.02.11 at 06:28
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

jar88 Pozri príspevok
Posledné čo som včera pozeral, bolo o svetovom obchode s pšenicou a bavlnou. Niečo o tom, ako treba dať čvarge nažrať a obliecť ju, aby nechodila s holou riťou a prázdnym bachorom.
----------------------------------
Niečo o tom, ako nás slobodný trh ožobračuje a nedovoľuje nám slobodne regulovať a prerozdeľovať.
--------------------------
Viem že také ťa neinteresuje, aj keď sa jednalo hlavne o Indiu.
Šeherezáda mi tiež evokuje niečo z Indie, alebo Perzie. Jednoducho niečo exotické.
"Niečo o tom, ako treba dať čvarge nažrať a obliecť ju, aby nechodila s holou riťou a prázdnym bachorom".

To povedal človek?

si, či, si ...

Si kolik. Aj exot.

0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

sito Pozri príspevok
"Niečo o tom, ako treba dať čvarge nažrať a obliecť ju, aby nechodila s holou riťou a prázdnym bachorom".

To povedal človek?

si, či, si ...

Si kolik. Aj exot.

Od teba ten kolík znie presvedčivo.
---------------------------------------
Verím, že rozumieš.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

jar88 Pozri príspevok
Od teba ten kolík znie presvedčivo.
---------------------------------------
Verím, že rozumieš.
Veriť môžeš, ale či rozumieš???
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

sito Pozri príspevok
Veriť môžeš, ale či rozumieš???
Konečne si mi dal jasne najavo, že za nikom SITO je nejaký volič, spoluobčan, divák, poistenec, zamestnanec a tak podobne.
--------------------------------------------
Čo už s tým narobím, keď môj tato nebol chudák a kúpil mi dlhšie vedenie a veľkú vieru, že všetci sú obdarení intelektom. Viera v dobro, je veľká a silná. S tým nič nenarobím.
-------------------------
Takže maj sa, ako chceš. sito
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

jar88 Pozri príspevok
Konečne si mi dal jasne najavo, že za nikom SITO je nejaký volič, spoluobčan, divák, poistenec, zamestnanec a tak podobne.

Nie volič! Možno človek? Ak to povedia iní.

--------------------------------------------
Čo už s tým narobím, keď môj tato nebol chudák a kúpil mi dlhšie vedenie a veľkú vieru, že všetci sú obdarení intelektom. Viera v dobro, je veľká a silná. S tým nič nenarobím.

"kúpil mi dlhšie vedenie"

Vystihol si, podľa toho čo si písal, nie elektrické, mal. Kým to bolo možné.

"všetci sú obdarení intelektom"

Každý nejaký má, má, teda to IQ, ako si spomínal. Nie je podstatné. V kritických situáciach sa prejaví človek.

"Viera v dobro, je veľká a silná"

Viera a Viera je rozdiel. Tvoja viera v dobro, veľká a silná???

Nech mi prepáči túto otázku. Ako sa volá tvoja žena?
Viera?
-------------------------
Takže maj sa, ako chceš. sito
Nejak to už vydržím, hlavne, že ty máš plný bachor. Ale máš ...

S tým tu fakt nič nespravíme. Jedine, že by ti kúpil niekto dlhšie vedenie, ak ti umrel, chudák, tato.

Čo ti tato kúpil, to máš.

Zlodej je, to máš, nemáš. Niekedy je to aj Tomáš.
Naposledy upravil sito : 26.02.11 at 12:00
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

jar88 Pozri príspevok
Lívinka, máš pravdu, že na prijatie splátkového kalendára, musia byť dvaja.
--------------------------------------------
Na druhej strane však platí, že ak nestačia na dohodu tí pôvodní dvaja, môže si ktorákoľvek strana prizvať tretieho na svietenie.
--------------------------------------------------
Ten tretí, môže byť napríklad aj sudca, alebo sudkyňa.

(Lívinka, ale tam to už nejde do trojky, aby si sa nemýlila, tam šéfuje ten tretí, to znamená sudca)
Jaréčko88, wow, dávaš mi za pravdu, lebo si špekuloval, až si prešpekuloval a napísal si blbosť:
jar88 Pozri príspevok
...(Pochop už konečne, že zákon jednoducho nepustí.) Môžeš si špekulovať, ako chceš a aj tak nič nevyšpekuluješ.
Neplatičom stačí, ak ti pošle návrh na splátkový kalendár a ste nahratí. Dokonca ti môže navrhnúť aj smiešnych 20 € mesačne a neprdneš si...
1. To mi chceš vážne nahovoriť, že súd má právo nariadiť (donútiť) veriteľovi (SVB/správca), aby uzatvoril s dlžníkom (neplatičom) splátkový kalendár? Je to pre mňa novinka, pretože doteraz som sa stretla len s tým, že súd v niektorých prípadoch schvaľoval DOHODNUTÝ splátkový kalendár MEDZI VERITEĽOM A DLŽNÍKOM.
2. Nejako si začínaš odporovať: najskôr tvrdíš, že nie je možné vymáhať nedoplatky na ZÁLOHOVÝCH platbách, a teraz by si na tie nedoplatky uzatváral splátkové kalendáre. Dokonca také, ktoré ešte súd nariadi.
Naposledy upravil Llívia : 26.02.11 at 12:02
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Vrátil sa mi odobrený ZSVB Dodatok k zmluve o spoločenstve, kde mám okrem zosúladenia s novelou zákona aj zakotvené, že neplatičov môžem menovite menovať na zhromaždení, ak je zabezpečené, že sa na ňom nezúčastňuje cudzia osoba.
Tak isto tam mám, že v prípade nezaplatenia zálohovej platby za plnenia najmenej za 3 mesiace za sebou alebo ak dlh presahuje výšku 335 Eur, predseda je povinný tento dlh vymáhať cestou súdu alebo dobrovoľnou dražbou.
Takže dlh je dlh aj keď vznikne na zálohových mesačných platbách.
3 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Veď ten zákon hovorí jasne, prvá osoba, druhá osoba, tretia osoba.

Ak prvá osoba nepovie, druhá nevie, tretia sa nedozvie.

Ak prvá povie, druhá vie.

Zo zákona, druhá nesmie!

Ale čo, lečo.

Keď je 40, alebo 240 bytov, vlastníci sú stále prvá osoba.

A prvá osoba môže, či nesmie???
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Stačí, aby si vlastníci na zhromaždení/schôdzi vyžiadali k nahliadnutiu prehľad neuhradených pohľadávok - právo nahliadať do dokladov majú.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Ja som sa vrátila k tejto téme, len kvôli vzniknutej polemike. Ak sme nemali zakotvené v zmluve právo menovať neplatičov, mohli sme to robiť v zmysle zákona o ochrane osobných údajov len s ich súhlasom. Teraz to máme odobrené a hneď na prvom zhromaždení oboznámim prítomných s neplatičmi menovite.
Doteraz som zverejňovala na zhromaždení len výšku pohľadávok a počet neplatičov, lebo som nemala od nich súhlas so zverejnením mena.
Za to, že sa to samozrejme roznesie, už spoločenstvo ani predseda nenesie vinu.
Na ďalšie konanie vo veci vymáhanie pohľadávok je však potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny.
3 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

verkaz Pozri príspevok
Vrátil sa mi odobrený ZSVB Dodatok k zmluve o spoločenstve, kde mám okrem zosúladenia s novelou zákona aj zakotvené, že neplatičov môžem menovite menovať na zhromaždení, ak je zabezpečené, že sa na ňom nezúčastňuje cudzia osoba.
Tak isto tam mám, že v prípade nezaplatenia zálohovej platby za plnenia najmenej za 3 mesiace za sebou alebo ak dlh presahuje výšku 335 Eur, predseda je povinný tento dlh vymáhať cestou súdu alebo dobrovoľnou dražbou.
Takže dlh je dlh aj keď vznikne na zálohových mesačných platbách.
Myslím, že si na dobrej ceste.
Až na to, že neplatičov treba premenovať na dlžníkov a ujasniť si o čom je ochrana osobnosti a ochrana osobných údajov.
No a ešte treba z toho modrého odstavca vypustiť to alebo dobrovoľnou dražbou.
----------------------------------------------------
Inak si budete musieť pohľadať nejakého Joa.
----------------------------------------------------
Joe je vojakom americkej armády. Má svoju pokojnú prácu v sklade, kam nikto nechodí. Už len čaká, až pôjde do dôchodku. Lenže pre svoje schopnosti alebo skôr pre svoju úplnú priemernosť je vybraný do tajného vládneho projektu. Je zmrazený a za rok má... byť pustený zase medzi ľudí. Avšak projekt je zrušený a nikto si na milého Joea ani nespomenie. Vypustitený medzi ľudí je až v roku 2505 ako najmúdrejšia osoba na planéte. Krajina je v rozpade, inteligencia je na úrovni retardov a nič nefunguje, ako má. Je povolaný, aby vyriešil problémy a dal ľuďom nádej, jedlo a poriadok.
http://itelka.com/navrat-z-doby-ladovej/
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Ten film sa v originále volá Absurdistan - názov hovorí za všetko.
Jar88, včera si sa nudil, tak si pozeral "bohatú" ponuku v TV?
0 0
Jozef Štora Jozef Štora

Jozef Štora je offline (nepripojený) Jozef Štora

správca
Skusim nieco z praxe : Bud bude podanie odsuhlasene na schodzi, alebo v zmluve o vykone spravy je taketo splnomocnenie vyslovene uvedene. Nasledne kedze to podava advokat bud je zo schodze doklad o vybere dvokata, alebo je to v zmluve o vykone spravy uvedene ze spravca ma pravo v jednotlivych pripadoch vybrat advokata a vlastnici su rozhodnutim spravcu a ukonmi advokata zaviazani.... cize zakon vam nepomoze, pozrite si zmluvu o sprave a ked tam nie je riesene plnomocenstvo prve aj druhe, potrebujete rozhodnutie na schodzi...
0 0
Jozef Štora Jozef Štora

Jozef Štora je offline (nepripojený) Jozef Štora

správca
verkaz Pozri príspevok
Ja som sa vrátila k tejto téme, len kvôli vzniknutej polemike. Ak sme nemali zakotvené v zmluve právo menovať neplatičov, mohli sme to robiť v zmysle zákona o ochrane osobných údajov len s ich súhlasom. Teraz to máme odobrené a hneď na prvom zhromaždení oboznámim prítomných s neplatičmi menovite.
Doteraz som zverejňovala na zhromaždení len výšku pohľadávok a počet neplatičov, lebo som nemala od nich súhlas so zverejnením mena.
Za to, že sa to samozrejme roznesie, už spoločenstvo ani predseda nenesie vinu.
Na ďalšie konanie vo veci vymáhanie pohľadávok je však potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny.
bacha na to, taketo odsuhlasenie vobec nie je v sulade so zakonom. Ak sa na schodzi zucastni napriklad host nevlastnik, mate pruser. Ak ste tam len vlastnici, nemusite si nic schvalovat lebo ste tzv. zalozni veritelia...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Téma: Vymáhanie nedoplatkov na zálohách v bytovom dome

Čo hovorí zákon? Nehovorí o žiadnych zálohách, ale o povinnosti! Ak si niekto neplní povinnosti, majú ostatní vlastníci právo rozhodnúť o výške poplatku za omeškanie, a domáhať sa splnenia povinnosti, mesačnej úhrady do FOaÚ a úhrady za plnenia, služby, plus poplatok z omeškania.

Je tu niekde v zákone napísané, že treba čakať na ročné vyúčtovanie? A až potom sa je možné domáhať, aby si neplatič splnil svoju povinnosť?

V zmluve o SVB, prípadne o výkone správy domu, by mali byť dohodnuté veci, čo a ako, ak si vlastník neplní jeho povinnosti. Ak väčšina schváli a podpíše zmluvu, zmluva je záväzná pre všetkých vlastníkov. Alebo nie?!

182/1993, § 10, odsek 1 až 6

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

(2) Príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv domu sú
a) mesačné preddavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov,
b) príjem za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku,
c) výnosy z účtu domu vedeného v banke,
d) príjmy z výťažku exekúcie bytu alebo nebytového priestoru alebo z dobrovoľnej dražby bytu alebo nebytového priestoru, vo výške pohľadávok voči vlastníkovi bytu zo zákonného záložného práva, ktoré vzniklo podľa tohto zákona,
e) zmluvné pokuty a úroky z omeškania vzniknuté použitím prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv domu,
f) príjmy z predaja spoločných nebytových priestorov, spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu, ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.


(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.

(4) Spoločenstvo a správca vedie prostriedky vo fonde prevádzky, údržby a opráv oddelene od prostriedkov zhromaždených od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na úhrady za plnenia, pričom sa musí zachovať účel použitia týchto prostriedkov. Ak spoločenstvo tvorí viac domov, zriaďuje sa fond prevádzky, údržby a opráv osobitne pre každý dom.

(5) Prevodom alebo prechodom vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru nemá doterajší vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome právo na vrátenie alikvotnej časti zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv od spoločenstva alebo správcu.

(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Sito, v zákone sa hovorí o PREDDAVKOCH, nie zálohách, ale je to to isté.
Celý spor je o tom, že pri zálohových = preddavkových platbách nie je známa presná výška pohľadávky, ktorú má SVB/správca voči vlastníkovi, a teda "neurčitú" pohľadávku nie je možné vymáhať. Presná výška pohľadávky je známa až po ročnom vyúčtovaní.
Lenže podľa mňa výška pohľadávky známa je. Zákon určil, ako sa stanovuje výška zálohových = preddavkových platieb, čiže je známa ich presná výška, a tiež zákon určil, kedy sú tieto pohľadávky splatné.
Do zdravotnej poisťovne sa tiež platia preddavky na zdravotné poistenie. Keď ho však poistenec neuhradí, zdravotná poisťovňa môže tento nedoplatok na PREDDAVKOCH na zdravotnom poistení vymáhať. Aký je tu rozdiel medzi zdrav. poisťovňu a SVB/správcom?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Jozef Štora Pozri príspevok
bacha na to, taketo odsuhlasenie vobec nie je v sulade so zakonom. Ak sa na schodzi zucastni napriklad host nevlastnik, mate pruser. Ak ste tam len vlastnici, nemusite si nic schvalovat lebo ste tzv. zalozni veritelia...
Stačí na zhromaždenie/schôdzu doniesť prehľad neuhradených pohľadávok. Každý vlastník má právo nahliadať do dokladov a to bez toho, aby mu to niekto schválil
Celá to utajovanie neplatičov kvôli zákonu o ochrane osobných údajov je pekná blbosť. Každý jeden vlastník má doma zmluvu, na ktorej je uvedené presné meno, adresa, dokonca dátum narodenia všetkých ostatných vlastníkov. Tieto údaje sú voľne dostupné aj napr. na katasterportaly, ktokoľvek z celej Zeme si ich môže pozrieť. Ale zrazu, keď je neplatič, ktorý poškodzuje záujmy ostatných vlastníkov, ho treba chrániť a utajovať jeho meno?
0 0
Jozef Štora Jozef Štora

Jozef Štora je offline (nepripojený) Jozef Štora

správca
praveze vobec netreba, ale ani schvalovat nic netreba. treba len davat bacha, aby sa pranierovanie naucastnil nevlastnik, to je vsetko.... ako som pisal vsetci ste voci neplaticovi zalozni veritelia cize mate plny pristup k jeho osobnym udajom....
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Jozef Štora Pozri príspevok
Skusim nieco z praxe : Bud bude podanie odsuhlasene na schodzi, alebo v zmluve o vykone spravy je taketo splnomocnenie vyslovene uvedene. Nasledne kedze to podava advokat bud je zo schodze doklad o vybere dvokata, alebo je to v zmluve o vykone spravy uvedene ze spravca ma pravo v jednotlivych pripadoch vybrat advokata a vlastnici su rozhodnutim spravcu a ukonmi advokata zaviazani.... cize zakon vam nepomoze, pozrite si zmluvu o sprave a ked tam nie je riesene plnomocenstvo prve aj druhe, potrebujete rozhodnutie na schodzi...
Jozef, ty si z Váš správca?
0 0
doktor01 doktor01

doktor01 je offline (nepripojený) doktor01

A ako riešiť nedoplatok 8000€ (na vode, teple..) ak na byt je niekoľko záložných práv (2 banky, 5 nebankoviek a 2 vymáhačské spoločnosti)? Cena bytu je cca 60 000€ (pri držbe určite nižšia). Výška ostatných dlhov je neznáma ale dá sa predpokladať pôjde o vyššiu hodnotu ako ma byt. Majiteľ oficiálne nepracuje, takže ani zrážky zo mzdy neprichádzajú do úvahy. Poraďte ako na to. Ako to najrýchlejšie vymôcť a hlavne ako zabrániť vzniku ďalších nedoplatkov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať