Zavrieť

Porady

Som závislý(á)? Čo mám robiť?

Chcem touto témou nadviazať na už uzavretú tému " Alkohol a alkoholizmus - ako sa z toho dostať?". Mám na to viacero dôvodov: V prvom rade rád pomáham ľuďom. Som abstinujúci alkoholik, abstinujem cca 10,5 roka a od začiatku mojej abstinencie sa intenzívne venujem problematike závislostí ( alkoholizmus, gemlerstvo a čiastočne aj iné drogy); často sa zúčastňujem na skupinových terapiách závislých priamo v liečebniach;ale pomáham aj začínajúcim "abstinentom" po liečení a tiež ich rodinným príslušníkom
Usporiadat
Ľubos Ľubos

Ľubos je offline (nepripojený) Ľubos

invia Pozri príspevok
ahoj,som tu na tejto stránke po prvýkrat,no tema alkohol ma zaujíma už dlho,pretože s alkoholom má problém moja dobrá priateľka a neviem ako by som jej mohla pomôsť.trápim sa spolu s ňou a moje najvatšie prianie je, aby sa z toho dostala.vidím ako klesa čoraz hlbšie a hlbšie do útrob tejto pažravej obludy zvanej alkoholizmus.ona si to priznáva,vie čo sa s ňou deje a trpí tým,ale nevie sa ovládať.chvíľami je na tom lepšie a po čase znova je na dne.už som jej navrhla aj liečenie,ale boji sa že príde o prácu,kým sa vráti z liečenia.aj ked v práci to vedia,lebo pre tento problém jej skoro hrozil vyhadzov.ako ju presvedčiť aby sa na liečenie odhodlala?ako jej dodať sily aby si uvedomila že takto to ďalej nejde.ako ju zbaviť tejto hroznej pliagy?ja viem že to ona sama musí chcieť,ja to za ňu neurobím,ale tak veľmi by som jej chcela pomôcť.
Škoda, že všetko čo tu píšeš, nepíše priamo Tvoja priateľka. Napriek tomu si ale myslím, že je závislá od alkoholu a u týchto ľudí je úplne bežné, že sa liečiť nechcú. Uvádzajú rôzne dôvody a jedným z nich je aj strach o prácu. Hlavný dôvod však uviesť nechcú - neodolateľnú túžbu piť aj napriek obrovským problémom, ktoré spôsobuje samotné pitie. Tvojej priateľke pomôže jedine ústavné liečenie, no k rozhodnutiu aby sa šla liečiť musí dozrieť ona. Možno príde na to až vtedy, keď ju vyhodia z práce, keď stratí rodinu, priateľov... Ty jej môžeš pomôcť tým, že jej porozprávaš o tom čo ju čaká ak sa nebude liečiť. A vžiadnom prípade ju "nehladkaj" a neľutuj! Alkoholici zbožňujú keď sa popri chlastaní majú kde vyžalovať a vyplakať, chcú aby ich ľudia chápali a dokonca ľutovali. To sú všetko charakteristické znaky závislosti. Nedaj sa manipulovať, ale snaž sa ju presvedčiť, že je nutné aby išla na liečenie (v krajnom prípade aj pod hrozbou straty priateľstva)
0 0
Ľubos Ľubos

Ľubos je offline (nepripojený) Ľubos

Indeed Pozri príspevok
Alkohol nie je závislosť,

pre toho, kto má dostatok financií aby si ho vedel zaobstarať /kvalitný/

a dostatok voľného času a minimum povinnosti v case ked sa treba dostat z "opice",

pre všetkých ostatných, to JE ZÁVISLOSŤ a mali by sa takej závislosti zbaviť, keďže im škodí po mnohých stránkach.
Nechcem sa Ťa dotknúť, ale nemáš pravdu. Poznám veľmi veľa ľudí, ktorí sa liečili na alkoholizmus a mnohí z nich boli práve takí akých popisuješ. Pili iba značkový-kvalitný alkohol... Závislosť je zákerná, krutá a dokonca aj trpezlivá choroba - dostane však iba tých, ktorí pijú alkohol - a je jedno aký alkohol to je.
0 0
Ľubos Ľubos

Ľubos je offline (nepripojený) Ľubos

invia Pozri príspevok
Dík za odpoveď.V práci o tom vedia prave preto,že bola pod vplyvom alkoholu,hrozil jej za to vyhadzov,ale nakonie zostala,inak je to veľmi šikovná, pracovitá a svedomitá pani.Myslím si,že preto jej dali ešte šancu alebo aj preto,lebo zamestnať tam novu silu by bolo trocha zložitejšie.Je to velmi citlivá duša,až priveľmi v dnešnom svete.Nemôžem sa na to pozerať čo sa s ňou robí.je to pekná zdravá žena.Liečbu svojvoľne vysadila a znova siahla po alkohole.Bola u psychiatra,aj u psychologa,ale nepozdavalo sa jej tam a kd som jej vravela o protialkoh.liečeni,tak len povedala,že nemôže, lebo príde o prácu,ale myslím si,že to je aj v inom.jednoducho tomu neverí.Viem,že má nejake finančné ťažkosti doma,ale aj s manželom,matkou,od ktorej ustavične pocituje krivdu a nelásku.Myslím si,že by jej pomohol dobrý psycholog,alebo psychiater,ktorý by sa hlbšie pozrel na pôvod toho všetkého,ale ako ju k nemu dostať a kto je ten dobrý?osobne nepoznám nikoho.Nechcem nikoho podceňovať ak nepoznám,každý lekár by mal byť odborníkom,ale nie je odborník ako odborník,tak ako aj v iných povolaniach.Jední sme lepší,iní o trocha menej.
V zamestnaní je dali ešte šancu... Dajú jej (opitej)aj ďalšiu??? V zamestnaní by mala povedať, že sa chce ísť liečiť. Verím, že ak je taká ako píšeš, miesto jej podržia. Poznám mnoho podobných prípadov. Píšeš, že liečbu svojvoľne vysadila... Čo brala Kampral? A prečo ju vysadila? Jednoznačne - túžba piť!!! Ambulantná liečba jej nepomôže-musí ísť na protialkoholické liečenie, ktoré býva približne 10 týždňov. Finančné ťažkosti doma,ale aj s manželom,matkou,od ktorej ustavične pocituje krivdu a nelásku- opakujem, to sú problémy, ktoré má každý alkoholik. Najväčším problémom Tvojej priateľky je alkoholizmus, ktorý (keď sa nelieči) často končí smrťou.
0 0
invia invia

invia je offline (nepripojený) invia

ahojte písajúci...ja som to prečítala raz a myslím si že dostať sa z opice a z opice bez o,je síce rozdiel,ale ak sa bavíme o opilosti,tak vlastne ked máš opicu,tak si aj v p...:-)
0 0
invia invia

invia je offline (nepripojený) invia

Ahoj Ľuboš.Ďakujem ti za odpoveď.Keby si čítal tie sms čo mi píše ak je v stave opilosti,nemá to hlavu ani pätu,ale na diaľku cítim aká je nešťastná.Niekedy má reči o smrti,že najradšej by tu už nebola a bolo by pokoj.Naozaj ma desí.Ak je bez alkoholu,ani vtedy to už nie je ako bola...už to nie je ona,pripada mi ako mrtva duša.Nebývame v jednom meste a nemôžem ju navštevovať a dohliadať na ňu stále.Ešte k tomu pracujem striedavo v zahraničí,takže vidíme sa málo,no keď mi dojde od nej správa,už viem koľko bije.Má jednu dcéru kt.je tiež v zahraničí a nemanželskeho syna,s ktorým nevychádza najlepšie.Veľký problém je v tom,že je sama.Teda žije s manželom,ale nemá vo svojej blízkosti priateľku,priateľky,s ktorými by si vyplnila čas.Manžel má svoje zdravot.problémy a myslím že je tam problém aj so sexom,takže sa veľa nad týmto trápi.Ako ju dostať na protialkoholické?Mám ju zobrať za ruku a odviesť ju?Mám ju tam objednať?Dá sa to?A čo ak mi nepôjde?Momentálne nie som doma,ale ak sa vrátim,moja najbližšia cesta povedie za ňou a vynaložim všetky sily,aby som ju presvedčila.Rozmýšľam,či sa nemám porozprávať aj s jej šefkou,hoci ju nepoznám.Určite sa však porozprávam s jej manželom.Musime to riešiť.Neviem ako sa volali tie lieky ktoré užívala,len vravela že je po nich oťapená,ospalá.Možno len bolo treba zmeniť lieky,možno len vydržať počiatok,neviem posudiť ako učinkujú,možno len klamala.Sama neviem v čom jej mám veriť.Ešte raz ďakujem že na môj problém reaguješ.Teda niemôj,ale jej problémy sa dotýkajú aj mňa.
0 0
lukosoft lukosoft

lukosoft je offline (nepripojený) lukosoft

Dnes mi lekárka na základe obrazu krvi predpísala niečo na pečeň, takže už aspoň viem prečo mi bolo zle, keď nerátam všetky problémy. Problém nie je prestať piť, ale začať normálny život. Nepil som jeden a pol mesiaca, potom som si vyšiel s kamošmi? necítil som sa dobre, vypil som síce 4 poldeci, ale celkovo som si uvedomil, že ma tam nič neláka, nudím sa tam a celkovo sa mi nič nepáčilo. Dočkal som sa akurát výsmechu, že som si kúpil bicykel za 700 euro. Inak odkedy som prestal piť, vidím všetko inak, len potrvá kým sa môj život s harmonizuje. Prestal som rozmýšľať nad tým, kde som už mohol byť, a začal som sa porovnávať sám so sebou. Takže všetko ide už teraz dobrým smerom, aj keď pomaly.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
petermikuláš Pozri príspevok
Day to vyjadril veľmi presne ke´d napísal "pomoct sa da len tomu, kto pomoct chce". Presne tak to je v problematike závislostí všeobecne.
buchač Pozri príspevok
...prečítaj ešte raz a oprav .......

Jedno , jediné písmenko a úplne iný význam to dáva ...
petermikuláš Pozri príspevok
Totálne som nepochopil, čítam päť krát, ale neviem aké písmeno nie je OK. Ale možno len nie som v túto chvíľu dosť všímavý.
....písmená sú OK ....len jedno je navyše ....viď nižšie
Ivenka Pozri príspevok
kto POMOCt CHCE
0 0
Ľubos Ľubos

Ľubos je offline (nepripojený) Ľubos

invia Pozri príspevok
Ahoj Ľuboš.Ďakujem ti za odpoveď.Keby si čítal tie sms čo mi píše ak je v stave opilosti,nemá to hlavu ani pätu,ale na diaľku cítim aká je nešťastná.Niekedy má reči o smrti,že najradšej by tu už nebola a bolo by pokoj.Naozaj ma desí.Ak je bez alkoholu,ani vtedy to už nie je ako bola...už to nie je ona,pripada mi ako mrtva duša.Nebývame v jednom meste a nemôžem ju navštevovať a dohliadať na ňu stále.Ešte k tomu pracujem striedavo v zahraničí,takže vidíme sa málo,no keď mi dojde od nej správa,už viem koľko bije.Má jednu dcéru kt.je tiež v zahraničí a nemanželskeho syna,s ktorým nevychádza najlepšie.Veľký problém je v tom,že je sama.Teda žije s manželom,ale nemá vo svojej blízkosti priateľku,priateľky,s ktorými by si vyplnila čas.Manžel má svoje zdravot.problémy a myslím že je tam problém aj so sexom,takže sa veľa nad týmto trápi.Ako ju dostať na protialkoholické?Mám ju zobrať za ruku a odviesť ju?Mám ju tam objednať?Dá sa to?A čo ak mi nepôjde?Momentálne nie som doma,ale ak sa vrátim,moja najbližšia cesta povedie za ňou a vynaložim všetky sily,aby som ju presvedčila.Rozmýšľam,či sa nemám porozprávať aj s jej šefkou,hoci ju nepoznám.Určite sa však porozprávam s jej manželom.Musime to riešiť.Neviem ako sa volali tie lieky ktoré užívala,len vravela že je po nich oťapená,ospalá.Možno len bolo treba zmeniť lieky,možno len vydržať počiatok,neviem posudiť ako učinkujú,možno len klamala.Sama neviem v čom jej mám veriť.Ešte raz ďakujem že na môj problém reaguješ.Teda niemôj,ale jej problémy sa dotýkajú aj mňa.
Tvoja priateľka má veľké problémy a starosti (ako opisuješ) a je mi to naozaj ľúto... Ale ľudí, ktorí sú v podobnej situácii je na Slovensku viac než dosť, no nie všetci to riešia alkoholom, pomýšľaním na smrť.... Keď má človek zdravý rozum,(dlhodobo) čistú myseľ, dokáže riešiť aj zdanlivo neriešiteľné problémy. Keď však človeku problémy "prerastajú cez hlavu" a nájde napr. v alkohole (dočasnú)útechu a zabudnutie, vtedy problémy prestáva riešiť, začína sa utápať v žiali.... A to býva často jednou z príčin vzniku závislosti. Neskôr (keď už je závislý) sa to úplne otočí a pije aj vtedy, keď už problémy pominuli. Dokonca si "vyrába" problémy sám, aby mohol svoje pitie zdôvodniť.
Porozprávať sa s jej šéfkou? Ak dokážeš dosiahnuť, že šéfka ju sama bude bude posielať na liečenie s tým, že jej miesto podrží, tak to urob. Ideálne by bolo, keby jej šéfka dala podmienku: "Buď sa pôjdeš liečiť, alebo...."
Veľmi rád by som Tvojej priateľke pomohol a zároveň aj Tebe. Pozri si tu na porade v téme - "Alkohol a alkoholizmus-ako sa z toho dostať" príspevky, kde som tiež napísal pár ľuďom pár rád (asi od 83 str.)(napr. aj lukosoftovi, ktorý doteraz nepochopil... teraz píše a myslí si, že to zvláda). Najdeš tam aj mail, na ktorý, keď mi napíšeš, dám Ti mob. číslo na mňa a môžeme sa podrobnejšie porozprávať o možných alternatívach a postupoch. A daj pozor a mysli aj na seba, aby Ťa problém Tvojej priateľky úplne nepohltil.
0 0
Ľubos Ľubos

Ľubos je offline (nepripojený) Ľubos

lukosoft Pozri príspevok
Dnes mi lekárka na základe obrazu krvi predpísala niečo na pečeň, takže už aspoň viem prečo mi bolo zle, keď nerátam všetky problémy. Problém nie je prestať piť, ale začať normálny život. Nepil som jeden a pol mesiaca, potom som si vyšiel s kamošmi? necítil som sa dobre, vypil som síce 4 poldeci, ale celkovo som si uvedomil, že ma tam nič neláka, nudím sa tam a celkovo sa mi nič nepáčilo. Dočkal som sa akurát výsmechu, že som si kúpil bicykel za 700 euro. Inak odkedy som prestal piť, vidím všetko inak, len potrvá kým sa môj život s harmonizuje. Prestal som rozmýšľať nad tým, kde som už mohol byť, a začal som sa porovnávať sám so sebou. Takže všetko ide už teraz dobrým smerom, aj keď pomaly.
lukosoft, neskúšaj nemožné... Keď chceš byť navždy triezvy, musíš totálne zmeniť svoj život. Načo si si vyšiel s takzvanými kamošmi a dal si si 4 poldecáký??? Keby to boli ozajstní kamaráti, tak by ti nedovolili chlastať!!! Si mladý chalan a pečeň už máš na franforce. Vieš Ty vôbec čo Ťa čaká,keď budeš naďalej špekulovať? Vieš Ty vôbec kde je "sever"??????? Ak chceš žiť - Choď sa ústavne liečiť a to okamžite
0 0
Ľubos Ľubos

Ľubos je offline (nepripojený) Ľubos

Myslíte, že k abstinencii stačí "pevná vôľa?" A čo to vlastne je tá, akási "pevná vôľa"? Máme ju vôbec (ak vôbec existuje)?
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Pevná vôľa je odolanie pokušeniu,ak máš na to chuť a nesmieš.Ak sa chce človek zbaviť závislosti,musí si to pokušenie nejakým spôsobom zhnusiť,sprotiviť,aby mu to prestalo chutiť.Ináč je pevná vôľa ľahko prelomiteľná.
Ja som závislý na slanom a viem,že neprestanem soliť až keď nebudem mať problémy s obličkami.Snažím sa to obmedziť,ale ak raz chutí soľ,neodolám.
1 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Kto sa chce zbavit alkoholismu, musi dostat svoje okolie na liecenie. Mnoho ludi to nechape a preto sklznu po navrate z liecenia do povodneho okolia opat tam, kde boli. :-)
0 0
Ľubos Ľubos

Ľubos je offline (nepripojený) Ľubos

"Pevná vôľa" je schopnosť človeka nekompromisne ísť za určitým cieľom. Nie každý však do vytýčeného cieľa dôjde ... Mnoho ľudí je pevne odhodlaných na rôzne veci, ale pri prvých náznakoch neúspechu (nenaplnené očakávania, podpichovanie a ohováranie inými ľuďmi, nedôvera okolia a pod.) pevná vôľa slabne, človek sa napĺňa pochybnosťami a je iba otázkou času, kedy so svojou snahou skončí.
Závislí ľudia ( od čohokoľvek), ktorí tvrdia, že majú pevnú vôľu a tá im pomôže vzdať sa drogy, klamú sami seba a či už vedome, alebo nevedome snažia sa oklamať aj svoje okolie. Spočiatku aj veria, že to dokážu a môže sa im aj chvíľu dariť nebrať drogu, ale netrvá to dlho... Skôr, alebo neskôr sa vrátia k droge a pijú,fetujú, alebo gemblujú ešte intenzívnejšie. Závislosť je proste taká. Je to zákerná choroba a neliečená často končieva smrťou...
Človek napr. závislý od alkoholu má síce akúsi "pevnú vôľu", ale táto vôľa je smerovaná k pitiu a je v ňom tak zakorenená, že aj keď často priznáva problém, aj keď narieka, že chce prestať, aj keď sa zaprisaháva, že už nebude, aj keď skúša nepiť, nedokáže to. Preto, keď mi napr. alkoholik povie ( a stáva sa to často), že sám prestane piť, že má pevnú vôľu a že to zvládne sám, - neverím mu. Najskôr sa musí zbaviť "pevnej vôle" piť ( a to sa dá jedine poctivým liečením a neskôr poctivým doliečovaním v kluboch abstinentov) a až potom môže začať naozaj s chuťou abstinovať a normálne žiť. A toto platí pre všetkých ľudí, ktorí sú zavislí od akejkoľvek drogy.
Naposledy upravil Ľubos : 13.11.11 at 01:18
1 0
Ľubos Ľubos

Ľubos je offline (nepripojený) Ľubos

Želám všetkým krásne, čisté, pokojné vianočné sviatky.
0 0
Ľubos Ľubos

Ľubos je offline (nepripojený) Ľubos

Závislosť ( od čohokoľvek) je zvláštna a zákerná choroba. Aj si uvedomuješ , že máš problém, že ideš "dolu vodou", že ti hrozí smrť a že situáciu musíš riešiť; zároveň ale všetko popieraš, dokonca aj keď sa už dostaneš k lekárovi...
0 0
robotvysavac robotvysavac

robotvysavac je offline (nepripojený) robotvysavac

Hádanka:Mám každý deň krásne povysávané, ale vysávača sa ani nedotknem. ...viac
Skús prejsť na inú menej škodlivú závislosť, výber je veľký. Napr. sladkosti, alebo umývanie okien každú hodinu.
0 0
Ľubos Ľubos

Ľubos je offline (nepripojený) Ľubos

Aká je to menej škodlivá závislosť? Taká neexistuje. Závislosť (od čohokoľvek) je iba jedna a je to veľmi nebezpečná choroba.
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Každá závislosť je svojím sposobom nebezpečná,niektorá viac,iná menej. Ja som soliť neprestal...ešte nie...
0 0
Ľubos Ľubos

Ľubos je offline (nepripojený) Ľubos

Som tu dlhšiu dobu nepísal... asi preto, že nie je záujem. No nedá mi, aby som nevyslovil svoj názor. Takým smerom a tempom, akým sa uberá tento svet (myslím teraz iba na drogy, na čele s alkoholom), nebude dlho trvať a ľudstvo zničí samo seba. Nebude treba ani všeliake proroctvá a veštby z minulosti - napr. údajný koniec sveta podľa mayského kalendára. Koniec sveta, vlastne ľudstva bude, ak ľudstvo bude "žiť" podľa vlastného-súčasného, rapídne zhoršujúceho sa scenára.
Naposledy upravil Ľubos : 14.12.12 at 17:36
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
Závislosti sú rôzne, pamätáš? Raz sme si aj mailovali, poslal si mi tvoju pesničku. Je dáka smutná. Ale ja chcem žiť, baviť sa. Žiť, hoci aj na kolenách. (mimochodom tiež dobrá kniha- čistá haluz). A ešče furt pijem to svoje červené s minerálkou. Síce už zas týždeň ani kapku, bo nemám toľko času. Musím sa starať aj o iné veci. Som realista a ne dajaký optimista alebo pesimista ako ty. Inak pozdravujem,
Naposledy upravil bettylou : 14.12.12 at 21:55 Dôvod: gram
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať