Zavrieť

Porady

Elektronické podávanie daňových priznaní od 1. 1. 2012

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Dovolila by som si upozorniť všetkých, ktorí sú platitelia DPH na povinnosť od 1. 1. 2012 podľa § 14 Daňového poriadku platného od 1. 1. 2012 na povinnosť podávať daňové priznania elektronicky podpísané zaručeným elektronickým podpisom v súlade § 32 citovaného poriadku. Netreba si túto povinnosť nechávať na poslednú chvíľu, aby zase neskolabovala daňovácka stránka.

Dopĺňam dňa 22.10.2011 na žiadosť zadávateľky
:
text z pôvodného príspevku zo dňa 19. 5. 2011 : """v súlade § 32 citovaného poriadku."
ruším aby to nebolo zmätočné a nerobilo problém.
a doplňujem, že zmeny v problematike samotného elektronického podávania priniesla novela zákona č. 331/2011 19. 10. 2011, ktorá platí od 1. 1. 2012 a
podľa novely je možné elektronické podávanie aj bez ZEP na základe dohody s DÚ a nevzťahuje sa iba na podávanie DP k DPH ale podávanie všetkých podaní u platiteľov DPH. Čo je veľmi dôležité doplnenie pôvodnej témy.
Naposledy upravil Dav : 23.10.11 at 15:59
Téma je uzavretá.
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
janaGT Pozri príspevok
a žiadosť má ako vyzerať? nájdem niekde vzor? ďakujem
Jeminenku, normálne obyčajná.... jednoduchým listom to napíš čo chceš... Nie je vzor...
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
stifo77 Pozri príspevok
Nie tu nie je strach, to je len Vase chapanie, totiz Vy ste priamo zainteresovany, cast Vasich prijmov je z predaja ZEP. Chapem preto Vas postoj, ide o Vase peniaze a Vas zisk. Filozofia el. podania je v tomto pripade tzv. obligatornych podani uz registrovaneho subjektu ponata nie spravne a je ohnuta na zisk. Mozno neviete ze kazde podanie cez ZEP vyzaduje aj tzv. casovu peciatku, zaktoru si prislusna firma ktora ju poskytuje berie poplatok vo vyske niekolko centov a pri tom pocte podani to je signifikantna suma niekolko desiatok tisic EUR mesacne vyhodenych zbytocne do sukromnych ruk, co plati stat a teda vsetci. V pripade uvedeneho typu podani je postacujuca forma dohoda o dorucovani tak aby naklady boli minimalne, pretoze podanie vykazu nevyzaduje v ziadnom pripade silu ZEP, pretoze je identifikovatelne, overitelne a opravitelne. Riziko ze niekto poda "falosne"podania za Vas nevyvazi potrebne investicie, kedze falosne podanie je zistitelne a opravitelne. ZEP ma vyznam v inych typoch podani, tzv. neobligatorne a vykonane neregistrovanym subjektom na prislusnom urade napr. podanie na sud, tam nie ste registrovany a nie je vas mozne identifikovat inak ako podla ZEP. Opakujem, je mi jasna Vasa zainteresovanost, mate zo ZEP zisk. Ale treba rozmyslat aj trochu dalej a komplexne v zmysle naklady vs. potencialne rizika napadnutia. Pri obligatornom podani ZEP nie je potrebny, predstavuje zbytocne naklady statu a jednotlivca, prip. firmy plynuce do sukromnych ruk.
Vážený stifo77. Na tak "odborné a vyčerpávajúce" zdôvodnenie a vysvetlenie celej veci, jednoducho "obyčajný predajca" ZEP nemá žiadne argumenty... Možno časť Vašich príjmov (na rozdiel od Vás tu vystupujem verejne) a ja to tiež veľmi dobre chápem, plynie práve z "bezplatnej" aplikácie na bezplatné podávanie priznaní, za ktoré mimochodom tento štát vysolil nemalé peniaze, aj z mojich, aj z Vašich peňazí. Takže sme si kúpili bezplatné podávanie. Je bezplatné? Tak ako vy nesúhlasíte so ZEP-om, za ktorý nechcete platiť, prečo by som mal ja platiť za bezplatnú aplikáciu, ktorú nevyužívam? V oboch prípadoch plynuli peniaze do súkromných rúk.... tak si tu nenavrávajme, aké to bolo úžasné a zadarmo.
Mimochodom, výrobcovia účtovných softvérov pracujú na svojich účtovníctvach založených na cloude. Bojím sa, že jedného dňa lobisti zalobujú a štát kúpi "bezplatnú" aplikáciu na vedenie účtovníctva v cloude. A to potom pozor. Budeme mať dve skupiny: Obyčajných predajcov ZEP-u a obyčajných predajcov účtovníctva.
0 1
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

len môj názor - nikomu ho nevnucujem:

pán stifo77 zabudol ešte na jednu vec - voľakedy dávno pradávno dala fs sr možnosť podpisovať podania na el. podateľňu so zep-om. tí čo ju využili hneď, dnes samozrejme obhajujú tento komfort. aj ja. mám zep od 2008 a keby sa mi jeho používanie v styku s fs sr nepáčilo, dávno by som od jeho využívania upustil.
a 26 eur ročne za ten komfort? podľa mňa to nie je suma, ktorá by mala obyčajného účtovníka zruinovať.
iba toľko
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

domenico.office Pozri príspevok
Vážený stifo77. Na tak "odborné a vyčerpávajúce" zdôvodnenie a vysvetlenie celej veci, jednoducho "obyčajný predajca" ZEP nemá žiadne argumenty... Možno časť Vašich príjmov (na rozdiel od Vás tu vystupujem verejne) a ja to tiež veľmi dobre chápem, plynie práve z "bezplatnej" aplikácie na bezplatné podávanie priznaní, za ktoré mimochodom tento štát vysolil nemalé peniaze, aj z mojich, aj z Vašich peňazí. Takže sme si kúpili bezplatné podávanie. Je bezplatné? Tak ako vy nesúhlasíte so ZEP-om, za ktorý nechcete platiť, prečo by som mal ja platiť za bezplatnú aplikáciu, ktorú nevyužívam? V oboch prípadoch plynuli peniaze do súkromných rúk.... tak si tu nenavrávajme, aké to bolo úžasné a zadarmo.
Mimochodom, výrobcovia účtovných softvérov pracujú na svojich účtovníctvach založených na cloude. Bojím sa, že jedného dňa lobisti zalobujú a štát kúpi "bezplatnú" aplikáciu na vedenie účtovníctva v cloude. A to potom pozor. Budeme mať dve skupiny: Obyčajných predajcov ZEP-u a obyčajných predajcov účtovníctva.
ja by som si dovolila oponovať.... ak mi štát vytvorí bezplatnú aplikáciu účtovníctva a bude komplikované ju používať, radšej si doplatím a budem používať tú, ktorú musím zaplatiť... v súčasnosti je podávanie cez EZU veľmi jednoduché, prehľadné a štát už zaň zaplatil.... zakúpenie ZEPu je veľmi komplikované, podľa predajcov mi ho musia nainštalovať oni, čo celý krok riadne predražuje.... nevidím žiadnu výhodu v zakúpení ZEPu... kedysi sme mali ZEP zakúpený cez ČSOB, prebehlo to úplne jednoducho, dnes sa to už však nedá u nich zakúpiť.... vtedy som nemala problém ho používať.... ale keď som si zisťovala podmienky zakúpenia ZEPu, tak mi to vyšlo, že sa mi ani neoplatí žiadať späť DPH z iných štátov, vynaložené náklady na zakúpenie ZEPu a čas strávený vyplnením tlačív je vyšší, ako vrátená DPH... zatiaľ mi nevychádza žiaden ekonomický dôvod na jeho zakúpenie... možno časom....
1 0
xMen xMen

xMen je offline (nepripojený) xMen

pan domenico.office, toto co ste napisali, podla mna nemyslite vazne, pretoze nezainteresovany clovek toto ani nemoze mysliet vazne. tak ako eTax stal stat nejake peniaze, tak urcite aj EZU stalo stat nejake peniazky. EZU ponuklo usetrenie peniazkov za certifikaty, aby ludia mali isty komfort a mohli elektronicky podavat dokumenty a nemuseli si kupovat ZEP. ak aj teraz DR povie, ze to bude nadalej bezplatne, niekto tie certifikaty zaplatit bude musiet, a ten niekto bude stat, staci si pozriet centralny register zmluv, kde firma prepojena so spolocnostou DITEC, uz ziskala kontrakt na dodanie velkeho poctu certifikatov. okrem toho myslim, ze kratkym vyhladavanim v centralnom registry zmluv sa da najst cena na eTax (pripadne teraz za novu aplikaciu) a cena za EZU (ktora bola uz aj medializovana) a myslim ze by sa dalo povedat, ze tieto 2 sumy sa lisia jednou nulou :-)
Naposledy upravil xMen : 23.11.12 at 13:17 Dôvod: doplnene
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

[QUOTE=srska;2189268]len môj názor - nikomu ho nevnucujem:

pán stifo77 zabudol ešte na jednu vec - voľakedy dávno pradávno dala fs sr možnosť podpisovať podania na el. podateľňu so zep-om. tí čo ju využili hneď, dnes samozrejme obhajujú tento komfort. aj ja. mám zep od 2008 a keby sa mi jeho používanie v styku s fs sr nepáčilo, dávno by som od jeho využívania upustil.
a 26 eur ročne za ten komfort? podľa mňa to nie je suma, ktorá by mala obyčajného účtovníka zruinovať.

poprosím poradiť, kde sa dá kúpiť ZEP za 26,- EUR na rok... ja som našla za 70 EUR a spolu s nainštalovaním cez 100 EUR.... (vraj si to sama nemôžem).... po spočítaní mojich nákladov so zasielaním výkazov by som bola v hlbokej strate.... (ten predtým sme mali za 40 ,. EUR, lebo naň prispela banka....)
2 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

JAJA11 Pozri príspevok
ja by som si dovolila oponovať.... ak mi štát vytvorí bezplatnú aplikáciu účtovníctva a bude komplikované ju používať, radšej si doplatím a budem používať tú, ktorú musím zaplatiť... v súčasnosti je podávanie cez EZU veľmi jednoduché, prehľadné a štát už zaň zaplatil.... zakúpenie ZEPu je veľmi komplikované-1, podľa predajcov mi ho musia nainštalovať oni-2, čo celý krok riadne predražuje.... nevidím žiadnu výhodu v zakúpení ZEPu-3... kedysi sme mali ZEP zakúpený cez ČSOB, prebehlo to úplne jednoducho, dnes sa to už však nedá u nich zakúpiť.... vtedy som nemala problém ho používať.... ale keď som si zisťovala podmienky zakúpenia ZEPu, tak mi to vyšlo, že sa mi ani neoplatí žiadať späť DPH z iných štátov, vynaložené náklady na zakúpenie ZEPu a čas strávený vyplnením tlačív je vyšší, ako vrátená DPH... zatiaľ mi nevychádza žiaden ekonomický dôvod na jeho zakúpenie... možno časom....
1: nie je
2: nemusia
3: ja áno (aj ekonomickú)
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
[QUOTE=JAJA11;2189282]
srska Pozri príspevok
len môj názor - nikomu ho nevnucujem:

pán stifo77 zabudol ešte na jednu vec - voľakedy dávno pradávno dala fs sr možnosť podpisovať podania na el. podateľňu so zep-om. tí čo ju využili hneď, dnes samozrejme obhajujú tento komfort. aj ja. mám zep od 2008 a keby sa mi jeho používanie v styku s fs sr nepáčilo, dávno by som od jeho využívania upustil.
a 26 eur ročne za ten komfort? podľa mňa to nie je suma, ktorá by mala obyčajného účtovníka zruinovať.

poprosím poradiť, kde sa dá kúpiť ZEP za 26,- EUR na rok... ja som našla za 70 EUR a spolu s nainštalovaním cez 100 EUR.... (vraj si to sama nemôžem).... po spočítaní mojich nákladov so zasielaním výkazov by som bola v hlbokej strate.... (ten predtým sme mali za 40 ,. EUR, lebo naň prispela banka....)

Cena kvalifikovaného certifikátu na 1 rok je naozaj 26.- Eur. Ak niekto pýta za inštaláciu 100.- Eur tak je blázon, viem, že jedna nemenovaná spoločnosť, aby som nerobila reklamu nebudem ju menovať má inštalácie za 20.- Eur. Je pravda, že ten KC treba uložiť na schválené bezpečné zariadenie, ktoré ak nemáš jednorazovo ho musíš kúpiť a využívaš ho na ďalšie roky už bez ďalších poplatkov. Tie ceny ako aj ceny za hociktorú službu alebo tovar si musíš porovnať a nie hneď podľa jednej cenovej ponuky niečo odsúdiť už vopred a povedať, že je drahé.

A ešte jedna vec. Pokiaľ si KC nainštalovať vieš do PC sama, nik Ťa nemôže donútiť za inštaláciu zaplatiť. To Ti nepovedali pravdu, že si to nemôžeš sama. Otázka je, či to zmákneš sama aj s pridaním do systému a podobne. Keď vieš, môžeš, nieže nemôžeš.

Vystavenie KC je veľmi jednoduché... opäť zavádzajúca a odstrašujúca informácia
Nebudem tu polemizovať o ekonomickej stránke, pretože tá jednozačne ekonomická je. Je na každom zvlášť, ako šikovno si vieme náklady vložené do ZEP vrátiť a využiť vo svoj prospech. Ak si kúpiš ekonomický softvér, tak sa snažíš na ňom zarábať a pri ZEP-e platí úplne to isté.
Naposledy upravil Economic : 23.11.12 at 13:41
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
No vidíš na to som zabudla, že platitelia DPH si DPH môžu odpočítať a tým tá cena je ešte nižšia
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Economic Pozri príspevok
No vidíš na to som zabudla, že platitelia DPH si DPH môžu odpočítať a tým tá cena je ešte nižšia
mňa čaká dnes večer komplet reinštalácia zepu - urobil som dnes ráno upgrade xp home edition na windows 8 za 29,90 eur - tak sa teším. eDane si po upgrade pýtali doinštalovať net framework a fachčia
Naposledy upravil srska : 23.11.12 at 13:51 Dôvod: gramatika :-)
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Tak budem držať palce, aby sa ti podarilo, keď bude problém, vieš že máš jedného nemenovaného žolíka na telefón
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Economic Pozri príspevok
Tak budem držať palce, aby sa ti podarilo, keď bude problém, vieš že máš jedného nemenovaného žolíka na telefón
áno v septembri, keď mi odišla základná doska na pc a dal som novú stačili od žolíka dve holé vety cez telefón
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
[QUOTE=Economic;2189296]
JAJA11 Pozri príspevok

Je pravda, že ten KC treba uložiť na schválené bezpečné zariadenie, ktoré ak nemáš jednorazovo ho musíš kúpiť a využívaš ho na ďalšie roky už bez ďalších poplatkov.
A sme doma. Tá debata, nie je totiž o tom, či ZEP chceme alebo nechceme, ale ak konateľ spoločnosti rozhodne, že do ZEP nezainvestuje, lebo je to podľa neho ...ujovina a v prvom roku treba zainvestovať trochu viac ako 20 EUR, tak s tým nič nenarobím. Som zamestnanec a musím držať hubu. Predpoklad, že každý účtovník, ktorý tu čumí na Poradu je živnostník a on sám rozhoduje, či si kúpi alebo nekúpi ZEP je jednoducho mylný. Nie som živnostník, nerozhodujem o kúpe ZEP. Economic, verím, že ZEP je ekonomický, ak máš x klientov. Pre jednu firmu určite ekonomický nie je, lebo tých podaní je len pár, ale možno sa mýlim.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Adiks, to je v pohode.... Rozumiem ti.... Keď by si konateľ správne spočítal všetky náklady, ktoré vynaloží na podania na DÚ ale skutočne všetky, potom by možno inak rozmýšľal. Je to jeho rozhodnutie, treba ho akceptovať. Lebo keby investoval do ZEP-u potom by si nemohol dovoliť možno inú ...ujovinu ktorú možno ani nepotrebuje, ale je pre neho dôležitejšia ako účtovníčke zjednodušiť život a možno aj ušetriť svoje vlastné náklady.
A možno má kanceláriu priamo na DÚ a nemusí ani nikam chodiť podávať DÚ... a pošle ho potrubnou poštou z poschodia na poschodie.
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
xMen Pozri príspevok
pan domenico.office, toto co ste napisali, podla mna nemyslite vazne, pretoze nezainteresovany clovek toto ani nemoze mysliet vazne. tak ako eTax stal stat nejake peniaze, tak urcite aj EZU stalo stat nejake peniazky. EZU ponuklo usetrenie peniazkov za certifikaty, aby ludia mali isty komfort a mohli elektronicky podavat dokumenty a nemuseli si kupovat ZEP. ak aj teraz DR povie, ze to bude nadalej bezplatne, niekto tie certifikaty zaplatit bude musiet, a ten niekto bude stat, staci si pozriet centralny register zmluv, kde firma prepojena so spolocnostou DITEC, uz ziskala kontrakt na dodanie velkeho poctu certifikatov. okrem toho myslim, ze kratkym vyhladavanim v centralnom registry zmluv sa da najst cena na eTax (pripadne teraz za novu aplikaciu) a cena za EZU (ktora bola uz aj medializovana) a myslim ze by sa dalo povedat, ze tieto 2 sumy sa lisia jednou nulou :-)
Pán xMen. Sám píšete, bol tu eTax a bol aj pre takých, čo nemali ZEP, tak načo nám bolo EZU? Že eTax nefungoval v iných systémoch? Bolo len vecou štátu, aby to vyriešil. Prečo to neriešil v stávajúcivh aplikáciach treba sa pýtať zodpovedných......Nakoniec boli tu eDane, ešte pred EZU, fungovali spoľahlivo. Aby sa uspokojili kamaráti zo spriaznených firiem (netrvdím, že Ditec, alebo Novatech si neprišli na svoje peniažky), predostrieme ľudu, že bezplatne..... vyhodíme 10, či koľko melónov. O zložitosti, či nezložitosti sa mi už ani nechce písať, neraz som ponúkol pomoc, nepýtal som peniaze, proste som chcel pomôcť, ale ....... čo už. Ale teší ma, že mnohým som mal možnosť pomôcť.
0 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

http://www.podnikam.webnoviny.sk/sid...o-ziskat-/6750

tak som si tu prečítala o tom slávnom ZEP. Som za každú možnosť, ako si uľahčiť život elektronickými prostriedkami, ale toto...
0 1
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Na komunikáciu s DÚ netreba žiadnu ďalšiu aplikáciu....
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
SilMar Group Pozri príspevok
http://www.podnikam.webnoviny.sk/sid...o-ziskat-/6750

tak som si tu prečítala o tom slávnom ZEP. Som za každú možnosť, ako si uľahčiť život elektronickými prostriedkami, ale toto...
Prosíííííím......nečítajte ..ujoviny, dám Vám kontakt, za 10 min máte jasno v tom, čo treba, čo netreba. Vidíte, akí sme? Prečítame si hlúposti novinárov, ktorí nemajú ani páru, o problematike......
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

SilMar Group Pozri príspevok
http://www.podnikam.webnoviny.sk/sid...o-ziskat-/6750

tak som si tu prečítala o tom slávnom ZEP. Som za každú možnosť, ako si uľahčiť život elektronickými prostriedkami, ale toto...
ide aj o to (máš kancel v ba), že ak mám isť v ba na hociktorý dú v meste dačo podať alebo na poštu, tak mám z toho koprivku (benzín + čas). aj preto ho mám
0 0
xMen xMen

xMen je offline (nepripojený) xMen

pan domenico.office, eTax aj eDane mali kazdy rok problemy (takze podla mojho nazoru spolahlivo nefungovali, a ak nespravia na DR zasadne zmeny podla mna, ani ich nova aplikacia spolahlivo fungovat nebude ak bude zalozena na principoch ako 'stare' eDane), myslim ze kto sleduje spravy vie o com hovorim. su systemy bohuzial take, ktore sa opravit nedaju. ak niekto postavi svoj system na technologiach ASP.NET a C# od Microsoftu (pripadne MS SQL ako databazovy system), nemoze sa cudovat ze mu v tomto napisana webova aplikacia v inych prehliadacoch ako IE nefunguje (myslim ze toto sa mozete spytat ktorehokolvek programatora webovych aplikacii). ja osobne pouzivam Linux to znamena, ze som eTax pouzivat nemohol :-( a rovnako ani eDane (este stale ma DR na WWW stranke iba verziu pre MS Windows, hoci podla prispevku co som dal sem tusim v stredu, na zaklade odpovede z technickej podpory z DR, mala byt od 23.11. aplikacia eDane k dispozicii aj pre Linux). takze z tejto strany chapem z vtedajsie vedenie DR sa rozhodlo aplikaciu uplne vymenit. myslim, ze niekolko programov EU, ktore hovoria o elektronizacii "statnych" sluzieb. tato elektronizacia ma byt podporena, tak aby bolo pre obyvatelstvo bezplatna. ja osobne nechapem, ze preco ma DR stale s tym problem, ked napriklad taka socialna poistovna to zvladla uplne bezproblemov. moj subjektivny nazor (!) je, ze EZU je neporovnatelne lepsia aplikacia ako eTax aj eDane, a to nehovorim len o tom ze funguje vo vsetkych prehliadacoch, nie je potrebne nic instalovat, staci ma certifikat na kluci, a mozem podavat odkial chcem. (este raz zdoraznujem ze je to moj subjektivny nazor).
0 0
Načítať ďalšie