Zavrieť

Porady

ešte raz rezerva na dovolenku

Ako mám postupovať pri tvorbe rezervy na dovolenku, keď počítame dovolenky nie priemerom ale tarifom. Príklad že HM 12000.- počet pr.dní 20
v tomto mesiaci odpracuje 15 dní a 5 dní má dovolenku. Jeho HM bude 9000.-Sk a náhrada za dovolenku bude činiť 3000,-Sk. Vôbec budem robiť rezervu na nevyčerpané dovolenky? ďakujem za odpovede.
Usporiadat
ivetakli ivetakli

ivetakli je offline (nepripojený) ivetakli

Dobrý deň, prosím Vás poraďte mi niekto. V minulom roku sme účtovali rezervu na nev. dovolenku 552/323 vo výške 215 tis. Sk. Rozpúšťa mi automaticky zo miezd 323/652 každý mesiac. Ale nakoľko sme minulý rok zabudli zúčtovať do rezervy aj 35,2% odvody, mám rozpustené o 96 tis. viac, čo s tým? ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ivetakli
Dobrý deň, prosím Vás poraďte mi niekto. V minulom roku sme účtovali rezervu na nev. dovolenku 552/323 vo výške 215 tis. Sk. Rozpúšťa mi automaticky zo miezd 323/652 každý mesiac. Ale nakoľko sme minulý rok zabudli zúčtovať do rezervy aj 35,2% odvody, mám rozpustené o 96 tis. viac, čo s tým? ďakujem
Rozpustiť rezervu môžeš len do jej výšky.
0 0
neily neily

neily je offline (nepripojený) neily

Pardon, ale to že vy neplatíte dovolenky priemerkou, by som velmi nezverejňovala, porušujete zákon, ak sa niekto do toho obuje z vašich zamestnancov, tak sa nedoplatíte
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Prosím Vás, keď pracovníčka bola na materskej dovolenke od 13.7.2005 do 24.1.2006, akým priemerom prepočítať nevyčerpanú dovolenku za účelom tvorby rezervy?
1: Predpokladaným za 4Q 2005? ( to by činilo podla jej posledného zárobku asi 84,-Sk)
2: Ale keď táto osoba nastúpila 25.1.2006 (hneď po MD) do práce ale na kratší pracovný čas, priemer na dovolenku v januári má byť podla bodu 1, alebo vyčísliť predpokladaný podla novej zmluvy, kde by podla iného zárobku aj prac.casu cinil 96,- Sk?
Vdaka za radu!
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Nikto nevie poradiť?
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

RENATAW
Chcela by som sa spýtať akým dovolenkovým priemerom zúčtovavám nevyčerpané dovolenky z roku 2005 v PU. 552/323
Počula som rôzne názory:
1. priemer zo IV.Q/2005
2. priemer z III.Q/2005 , pretože ak by sa dovolenky vyčerpali do konca roku 2005 boli by zúčtované s týmto priemerom.
Tiež som sa stretla s oboma názormi, tak teraz neviem. Skôr sa prikláňam k 2.názoru, ale všetci sa tu odvolávajú na "priemer na pracovnoprávne účely podľa ZP". Ten je mi jasný. Aj zaúčtovanie je mi jasné. Samozrejme, ak idem vyplácať zamestnancovi náhradu za dovolenku, tak použijem priemer tu uvedený podľa Zákonníka práce. Ale čo sa týka použitia priemeru na vytvorenie rezervy na nevzčerpanú dovolenku, tu váham. Dovolenky budú čerpané v novom roku - to viem, ale neviem kedy a v akej náhrade, ale rezervu tvorím k 31.12. A ak by ju vyčerpal do 31.12. tak by to bol náklad podľa priemeru platného do 31.12. A tu mám dojem, že nejde o priemer pre pracovnoprávne účely, ale pre účtovné a daňové. Tú dovolenku si mal vyčerpať do 31.12. a keďže rezerva mi priamo ovplyvňuje náklady do 31.12. tak neviem. Odmeny a prémie totiž ten priemer za 4.Q (používaný pre prac.pr.účely od 1.1.) dosť zvyšujú a rezervou prepočítanou za 4Q sa daňové náklady starého roku o dosť zvýšia. A máme vykazovať predpokladanú výšku, pri tvorbe rezervy napr. na účt. závierku vychádzam zo zmluvy a podmienok platných k 31.12. A rozdiel ide do nového roku, či už + alebo -. Tak mám otázku, či sa použitím priemeru za 4q nezvyšujú umelo náklady roku starého. Jedni používajú 3q, druhí 4q. Ak môžte argumentujte konkrétnym paragrafom a konkrétnym zákonom, prečo použiť priemer 4Q a nie 3.Q. Možno sa mýlim, tak ďakujem za vysvetlenie. Renataw, ako si to nakoniec doriešila ?
0 0