Zavrieť

Porady

domáci miláčikovia

Nakoľko mnoho z nás majú domáce zvieratká,ktoré sú vlastne ako ďalší člen domácnosti tak ja predstavujem
môjho vlastne najmadšieho člena rodiny
hoci podľa ich veku je už vlastne dôchodkyňa,dúfam že ešte dlho bude domáci miláčik
s pozdravom Karol
Ak majú priateľia s porady takýchto miláčikov nech sa s nimi pochavália,viem že na porade je mnoho obrázkov o našich miláčikoch ale tie treba hľadať

Usporiadat
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

som nestihla
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Mala si povinnosť prihlásiť psíka hneď ako ho máš. Len poplatok za psa sa platí keď má psík pol roka. Choď na obecný úrad a prihlás ho.
Dávaj pozor na očkovanie a odčervovanie
Naposledy upravil verkaz : 08.02.12 at 09:27
1 0
cisielko cisielko

cisielko je offline (nepripojený) cisielko

verkaz Pozri príspevok
Mala si povinnosť prihlásiť psíka hneď ako ho máš. Len poplatok za psa sa platí od pol roka. Choď na obecný úrad a prihlás ho.
Dávaj pozor na očkovanie a odčervovanie
Tak to som nevedela..ani policajti sa k tomu nejako nevyjadrili, len dodali aby po 6 mesiacoch bol prihlásený...očkovanie a odčervenie máme dávno za sebou..už len ku koncu roka čo sa chodí raz za rok...
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

U nas sa prihasuje pes tiez do 6 mesiacov
1 0
emyly emyly

emyly je offline (nepripojený) emyly

nečítala som všetky príspevky, ale skúsim sa opýtať... máme papagája, ktorý má momentálne poranenú nožičku, nad klbom (stehienko) asi ho to bolí, stále si do toho ďobe...ja som mu to vydezinfikovala betadínom, a oviazala...ale ďobe si do toho stále, vadí mu to...chcem sa opýtať ako postupujú veterinári pri takomto poranení, ako sa to dá liečiť doma...stretli ste sa s niečím takým? Potrebujem dosiahnúť aby nechal nôžku na pokoji,inak sa mu to nezahojí...už ma aj napadlo že ho strčím do ponožky )
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Najlepšie Ti poradí veterinár. Neodkladaj to a čo najskorej nejakého navštív. On mu to spevní a povie ti aj ako ho liečiť.
0 0
travina travina

travina je offline (nepripojený) travina

Chcela by som sa opýtať milovníkov mačičiek, či majú skúsenosť s chorobou "infekčná peritonitída mačiek"? Máme chorého kocúrika, veterinár ho lieči ale vraj je podozrenie aj na túto smrteľnú chorobu, laboratórne sa to zistiť nedá a príznaky sú rôzne, preto som sa chcela opýtať, ak sa s tým niekto stretol, ako choroba prebiehala. Ďakujem
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

...no, ja len z netu a možno si to aj sama našla.

...
Vyberáme z archívu
FIP je v povedomí chovateľov mačiek zapísaná azda najčernejšie a nie bez príčiny. Toto ochorenie má takmer 100% úmrtnosť. Jeho priebeh je relatívne jasný a jednoznačný. So vznikom ochorenia je to však inak. Pre pochopenie vzniku a prevencie sa budem viac venovať práve mechanizmu ochorenia.

Druhé z troch infekčných smrteľných ochorení mačiek spôsobuje FCOV – feline enteral coronavirus – vírus enterálnej koronavírusovej infekcie. Koronavírusy sú obalené RNA vírusy, ktoré spôsobujú jednak enterálnu koronavírusová infekciu mačiek a FIP. Vyskytujú sa dva základné typy vírusu – typ 1 je typický pre Európu a spája s ním práve smrteľná FIP a typ 2, ktorý sa vyskytuje v ostatných častiach sveta a vzniká rekombináciou medzi FCoV 1 a CCV – koronavírusy psov.

Enterálna koronavírusová infekcia mačiek - je ochorenie postihujúce tráviaci trakt mačiek.
Vírus vniká do organizmu ústnou dutinou a pomnožuje sa v epiteliálnych bunkách tenkého čreva. Na krátky čas vyvoláva aj virémiu. Prejavuje sa hnačkou a krátkodobou horúčkou. Ochorenie postihuje najčastejšie mačatá vo veku 5-6 týždňov. Mladšie chránia protilátky, nachádzajúce sa v materskom mlieku. Staršie mačatá už tvoria vlastné protilátky, ktoré ich chránia. Mačky začínajú asi 7-10 dní po infekcii tvoriť protilátky ochranného charakteru. Predpokladá sa, že na sliznici tenkého čreva sa tvoria protilátky IgA, ktoré bránia prieniku vírusu do buniek. Ochorenie sa vyskytuje v skupinách mačiek – veľké chovy, útulky a zriedka má smrteľný priebeh, prevalencia cca 80 %.

Infekčná peritonitída mačiek FIP

Pôvodca: Vírus FIP je koronavírus – virulentný genetický mutant FCoV. Vzniká pri replikácii – množení vírusu v organizme mačky. Pri jednej replikácii vzniknú približne 3 mutácie vírusu. Vznik FIP je úmerný zaťaženiu organizmu mačky zmutovanými vírusmi. Replikácia vírusu je obmedzovaná do určitej miery prítomnosťou protilátok – IgA protilátky bránia prieniku vírusu do buniek , ten sa nemôže množiť a tým sa znižuje počet FIP vírusov.

Patogéneza: Ochorenie vzniká najčastejšie u mladých mačiek pod 12 mesiacov, hlavne vo väčších kolektívoch . Hlavnú úlohu zohráva intenzita zaťaženia mačky FIP vírusom a imunitný systém mačky.
Mača je po narodení chránené kolostrálnymi protilátkami. Vo veku cca 6 týždňov dochádza ku kontaktu s vírusom – od matky, alebo iných zvierat – vírus osídľuje tenké črevo a horné cesty dýchacie. Infekcia nevyvoláva klinické príznaky, alebo len veľmi mierne. Aktivuje sa tvorba protilátok a bunková imunitná odpoveď, imunitný systém je takto schopný udržať replikáciu vírusu pod kontrolou. S vekom mačky sa zaťaženie vírusom znižuje a mačka je tzv. za vodou. U malého množstva mačiek predsa dochádza ku vzniku FIP. Spúšťacie podnety nie sú doteraz známe – všeobecne sa táto úloha prisudzuje stresu, prekonaným ochoreniam, nadmernej záťaži organizmu antibiotikami a poklesu funkcie imunitného systému. Vírusy sú fagocytované, množia sa v bunkách a spôsobujú ich rozpad. Následne sa uvoľňuje veľké množstvo vírusu, časť je znova fagocytovaná, časť je inaktivovaná tvorbou imunokomplexov. Tie sa ukladajú v blízkosti kapilár a malých ciev. V dôsledku prítomnosti imunokomplexov a rozpadu fagocytov dochádza k uvoľňovaniu mediátorov zápalu, tie poškodzujú cievy a dochádza k prieniku tekutiny do telesných dutín. Takto sa uzatvára kruh FIP, ktorý nejde zvrátiť žiadnou terapiou.

Prejavy ochorenia: K ranným príznakom, ktoré nie sú špecifické patrí horúčka, nereagujúca na liečbu, apatia, chudnutie, nechutenstvo. Ochorenie prebieha v dvoch formách. Tzv. vlhká FIP je charakterizovaná rýchlym priebehom, pri ktorom sa hromadí tekutina v brušnej dutine, čo sa prejavuje zväčšením brucha a bolestivosťou.
Suchá forma FIP má skôr respiračné prejavy, vzniká pneumónia s hromadením tekutiny v hrudnej dutine.
Pomocou USG sa dajú rozlíšiť aj povrchové zmeny na pečeni a slezine.

Diagnostika: K stanoveniu diagnózy vedú jednoznačné klinické príznaky u mačky, stanovenie protilátok nemá žiadnu diagnostickú váhu. Vypovedá len o predchádzajúcom strete mačky s koronavírusom. Štúdiami bolo zistené, že niekoľko dní pred smrťou u zvieraťa dochádza k niekoľkonásobnému zvýšeniu titra protilátok.
Dôležitú výpovednú hodnotu majú biochemické a hematologické parametre vnútorného prostredia. Patrí k nim : anémia, neutrofília, lymfopénia, hodnoty bilirubínu, AST, celkové proteíny a ELFO bielkovín so zmenami jednotlivých frakcií.
Je dôležité vedieť, že pri diagnostike sa vždy spája klinický stav s laboratórnymi výsledkami a USG vyšetrením. Aj tak je niekedy ťažké jednoznačne postaviť diagnózu.

Terapia: Neexistuje žiadna terapia, aj miernenie príznakov choroby má obmedzenú účinnosť. Vo všeobecnosti sa pri diagnostikovaní ochorenia doporučuje eutanázia mačky.

Prevencia: Vakcinácia je jedným z možných opatrení, s relatívne vysokou účinnosťou. Vakcinovať sa môže len zviera, ktoré nie je infikované FCoV. Je nutné vyšetrenie protilátok- ale treba mať na pamäti, že nie všetky zvieratá tvoria protilátky ihneď. Potom je možné PCR vyšetrenie stolice na prítomnosť vírusu v stolici, je nutné opakované vyšetrenie, nakoľko vírus sa nevylučuje rovnomerne. Napokon je tu fakt, že vo veku vhodnom na vakcináciu – 16-20 týždňov je väčšina zvierat už infikovaná vírusom. Preto je potrebné otázku vakcinácie dôkladne prebrať s ošetrujúcim veterinárom.

Ďalšie ochranné opatrenia sú zamerané na zníženie infekčného tlaku FCoV. Patria sem nasledujúce opatrenia:

  • zvieratá oddeliť do skupín po 3-4 zvieratá
  • konfliktné a psychicky labilné zvieratá chovať samostatne – stres oslabuje imunitu
  • nemiešať misky na potravu a vodu medzi skupinami zvierat
  • zabezpečiť dostatočný počet toaliet pre mačky s včasným čistením a pravidelnou dezinfekciou. Obmedzí sa aerogénny prenos vírusu.
  • silných vylučovateľov vírusu – 4násobné vyšetrenie stolice – chovať oddelene, po dlhšej dobe izolácie sa zväčša vylučovanie významne zníži.
  • dodržiavať karanténu pri príchode nového zvieraťa
  • pri úhyne mačky v domácnosti na FIP je potrebná dôkladná dezinfekcia priestoru. Nové zviera sa doporučuje priviesť až o niekoľko týždňov.



Nie je možné uviesť opatrenia, ktoré úplne ochránia chovy - domácnosti pred infekciou. Dôkladná hygiena, dobrý zdravotný stav a minimum stresu pre mačky však dáva dobrý základ ochrany našich chlpatých miláčikov.
-----------------------------------------------------------------------
....je mi to ľúto, ale nemôže byť chybná diagnóza???
....dúfam, že všetko dopadne dobre a kocúr sa uzdraví. Držím palce!
4 0
vcielkaisr vcielkaisr

vcielkaisr je offline (nepripojený) vcielkaisr

som na čiastočnom invalidno dôchodku ...viac
http://morciatka.blogspot.com/2012/0...k-drobcek.html
3 0
Becky37 Becky37

Becky37 je offline (nepripojený) Becky37


Ahojte moja civava má rok a dostala pruh,zajtra ideme k veterinarovi a pravdepodobne ju budú operovať,chcem sa spýtať či sa jej nemôže náhodou počas operácie niečo stať :/ je veľmi mala je to mini civava,bojim sa o ňu
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Neboj sa, veterinár jej dá malú dávku na uspanie a za chvíľku je to hotové. Ja som bola s mojím psíkom na operácii pruhu, keď bol 9 týždňovým šteniatkom.
Dohodni sa s veterinárom, že chceš byť pri nej, keď sa bude preberať. Je to pre psíka veľmi dobré, keď sa mu prihováraš a hladkáš ho.
1 0
Becky37 Becky37

Becky37 je offline (nepripojený) Becky37

ok hádam to nejako prezijem,a to po tej operácii si ho ešte nechajú tam alebo pôjde domov ? Dlho trvá kým sa preberie ?
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Zoberieš si ho domov. Záleží to však od veľkosti pruhu. Môj tam mal 3 stehy. Myslím si, ten tvoj drobček to bude mať malé. Preberanie netrvalo dlho. Teraz už neviem, či mu dal veterinár injekciu na urýchlené preberanie.
Doporučujem ti na všetko sa opýtať zajtra veterinára.
Napíš potom aký to bude mať priebeh.
Hlavne sa neboj a neprenášaj strach aj na psíka.
0 0
Becky37 Becky37

Becky37 je offline (nepripojený) Becky37

Bola som s ňou u veterinara a povedal že to neni pruh aj ked sa to veľmi podobalo,má zväčšenú mliecnu žľazu
0 0
ajuschka ajuschka

ajuschka je offline (nepripojený) ajuschka

ahojte,
nemate niekto maciatko - macicku ktoru by ste chceli darovat? chcela by som take male 2mesacne prto, ak by bola starsia tak ju moje psy neakceptuju
vdaka
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

ajuschka Pozri príspevok
ahojte,
nemate niekto maciatko - macicku ktoru by ste chceli darovat? chcela by som take male 2mesacne prto, ak by bola starsia tak ju moje psy neakceptuju
vdaka
Ako vies,ze jej psy neublizia? Je to riziko...

Jarne maciatka zacinaju este len teraz pomaly prichadzat na svet. Takze musis chvilocku pockat
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Skús si otvoriť útulky, tak je veľa zlatých mačiatok na adoptovanie.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

pohodicka-)

2 0
mi75 mi75

mi75 je offline (nepripojený) mi75

Neviem, či som tu na správnej adrese, ale súrne by som potrebovala info, či je niekde zakotvené na akom vodítku musí byť pes na vychádzke v obci a mimo obce ( roli),ci je v zákone definovaná dĺžka voditka, no ktorom môže byť pes max. vzdialený a či je tam definovaný materiál, z ktorého má byť vyrobené vodítko, či sa dá uplatniť aj to elektronické.Ďakujem
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Nikde to nie je uzákonené. Predsa to záleží na uvážení majiteľa psa. Je tiež rozdiel či ideš so psíkom po meste, kde by mal ísť pri nohe alebo si niekde na prechádzke, kde mu dávaš väčšiu voľnosť. Na cvičenie sa používa dlhé vodítko.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať