Zavrieť

Porady

Poznámky k DPPO po novom

srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

v mpk je návrh opatrenia:
Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky č. MF/24013/2011-74, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 31. marca 2003 č. 4455/2003-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky a rozsahu údajov určených z individuálnej účtovnej závierky na zverejnenie pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov.

z dôvodovej správy:
... V návrhu opatrenia sa ustanovuje predpísaná tabuľková forma na účely uvádzania číselných údajov poznámok účtovnej závierky pri zachovaní ich doteraz platnej obsahovej náplne, čím sa umožní účtovným jednotkám predkladať účtovnú závierku vrátane poznámok v elektronickej forme. ...

účinnosť k 31.12.2011

zo znenia opatrenia:
§ 4bd
Toto opatrenie sa prvýkrát použije pri zostavovaní individuálnej účtovnej závierky, ktorá sa zostavuje za
účtovné obdobie končiace 31. decembra 2011 a neskôr

zdroj: portál právnych predpisov
Naposledy upravil srska : 04.10.11 at 05:42
Usporiadat
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Budu v elektronickej podobe, kedze sa pre platitelov dph musia podavat elektronicky. Z toho usudzujeme ze budu aj v eDANE zapracovane
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Hádam len nám pomôžu softwarové firmy, aj teraz som vypĺňala tabuľky v poznámkach načítaním údajov z účtovníctva. Toto je skutočné zníženie administratívy , normálne sa začínam báť, čo si na nás ešte vymyslia A plne súhlasím s tvrdením , že poznámky nikto nečíta, ani tie moje v živote nikdy nikto nečítal
2 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Vazne? nejaky soft podporoval poznamky? Moj teda nie... ja pekne, pero papier, sucty na papier a sup do poznamok. Ale vyrobila som si vlastne poznamky na asi 4 listy, takze to sa dalo
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Zuzi v Omege len odklikávam a keď je tabuľka dám načítať. Nikdy som si z poznámok nerobila hlavu, nikto ich nečítal, tak som ich vždy len odklikala, najviackrát, že pre položku nemám náplň
3 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Aj v programe MRP sú poznámky od roku 2010, pravdupovedziac som ich nevyužila, lebo som mala svoje už zabehnuté.
1 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
zk24 Pozri príspevok
Budu v elektronickej podobe, kedze sa pre platitelov dph musia podavat elektronicky. Z toho usudzujeme ze budu aj v eDANE zapracovane
Mňa vieš čo Zuzka napadá, ak mi napríklad účtovný softvér neumožní vyexportovať poznámky v XML, tak ako DP.... a ak by som ja tie komplikované tabuľky mala za každého jedného klienta opakovane manuálne vyplňovať aby som ich podala elektronicky, mám takýto nápad. Poznámky sú predsa prílohou daňového priznania. A prílohy k podaniu je možné urobiť aj iným spôsobom. /čiže doručiť ich v papieri - § 14 ods. 2 / Totiž veci sa majú tak, že IT-ári drsr by mali vypracovať štruktúru XML súboru zverejneného formátu poznámok, a až na základe toho by tú štruktúru vedeli zapracovať napríklad v KROS-e, aby toto umožňovalo takto využívať. Taká štruktúra zatiaľ nie je na svete a pri tom rôznorodom členení koloniek ani neviem či to technicky vôbec možné je. Tým chcem povedať napríklad to, že kto vytvoril nový typ elektronických poznámok bol blbec, že nemyslel aj na toto. Zase platí daj blbci funkci vymyslí nové tlačivo.

Ešte doplním, že Poznámky, ktoré vytvori KROS boli na veľmi vysokej úrovni. Z toho si kľudne mohli vziať vzor.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
mali by sme si vybrať kompetentného zodpovedného činiteľa, napr. pána ministra financií, a zaslať mu protestný mail - a to všetci po jednom, že takto si znižovanie administratívnej náročnosti v praxi nepredstavujeme a dôrazne proti tomu protestujeme; okrem toho štruktúra obsahu údajov, ktoré sa majú vysledovať a vyplňovať, sa nezverejňuje 3 týždne pred skončením účtovného obdobia, ale pred jeho začiatkom, aby si to účtovné jednotky mohli zapracovať do svojich účtovných osnov, a vysledovať požadované ukazovatele !
2 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Veď práve, niektoré účtovné jednotky potrebujú mať účtovnú závierku a daňové hotové už na konci januára, tak to budem asi vypisovať ručne, lebo určite sa to nestihne zapracovať do softov a do eDane predpokladám až niekedy v marci!!!
0 0
dvojča dvojča

dvojča je offline (nepripojený) dvojča

Tak či tak, je to všetko hrozné. Normálne rozmýšľam o tom, že s účtovníctvom skončím a pôjdem robiť niekde obyčajného robotníka, odpracujem 8 hod. a žiadne papierová byrokracia. Vôbec nám neuľahčujú život ale neskutočne sťažujú, skutočne treba niečo urobiť a tomu, čo podobné zákony vymýšľa, by som neskutočne vynadala, pretože nemá potuchy o tom, čo dnes my účtovníčky musíme robiť. Ovládať všetky možné zákony a keď napr. idete niekde na úrad, chodíte od dverí k dverám, lebo jedna vie len jedno ale druhé už vie tá druhá. Vy musíte svojmu šéfovi povedať všetko, od daňového cez sociálny zákon,zdravotný a pod. Čiže do Nového roka si musíme zaželať len veľa pevných nervov.
0 0
dvojča dvojča

dvojča je offline (nepripojený) dvojča

Ešte by som Vás poprosila o malú radu. V novembri sme dosiahli obrat 2 mil. eur, máme 100 zamestnancov, čiže musíme mať audit. Len doteraz sme viedli sklad. hosp.spôsobom B. Dúfam, že už do konca tohto roka môžem ísť týmto spôsobom, nemôžem ho meniť v priebehu roka. Sme firma, ktorá poskytuje služby, čiže materiál na naše služby nám dodáva náš odberateľ a my pre neho len robíme výrobky.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
skladové hospodárstvo vo firme musí byť, či účtuje spôsobom A, alebo spôsobom B.
Takže ak ste mai doteraz sklad - prijímali ste materiál vydávali ho do spotreby=výroby, evidovali ste hotové výrobky - to všetko mimo účtovníctva, tak sa nič nedeje. K 31.12. zaúčtujete ako každý rok nespotrebovaný materiál na 112, nepredané výrobky na 123 /predpokladám, že toto je nula/, možno aj účet 112.
Od 1.1.2012 už budete účtovať sklad -príjem a výdaj a na základe mesačnej obratovej súpisky zásob doúčtujete výdaj, skontrolujte správnosť príjmu, konečný stav atd atd, detto s výrobkami.
Podmienky pre audit musíte splniť dva roky po sebe, inak nie je povinnosť ho mať.
Naposledy upravil KEJKA : 11.12.11 at 21:12
7 0
Moricova Moricova

Moricova je offline (nepripojený) Moricova

Ahojte poraďáci, nemáte náhodou niekto už k dispozícii novú verziu Poznámok k účtovnej závierke 2011 s tabuľkami v Exceli vloženými vo Word súbore. Boli sme naučení používať takýto druh, aby sa nám údaje sami spočítavali cez natiahnuté vzorce. Ďakujem.
0 0
verca2 verca2

verca2 je offline (nepripojený) verca2

človek ktorého baví jeho práca. Len keby bolo viacej času na štúdium :-( ...viac
pochybujem ža takáto verzia bude vôbec existovať.. ale budem rada, ak sa mýlim :-)
0 0
Moricova Moricova

Moricova je offline (nepripojený) Moricova

http://www.iura.sk/vuz

Tu nájdete vzorovú účtovnú závierku za 2011 aj s poznámkami k stihnutiu ZADARMO.
6 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Nezodpovedá Opatreniu (chýba tabuľková časť, resp. nie ja taká ako má byť).
1 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

[QUOTE=KEJKA;1915844]skladové hospodárstvo vo firme musí byť, či účtuje spôsobom A, alebo spôsobom B.
Takže ak ste mai doteraz sklad - prijímali ste materiál vydávali ho do spotreby=výroby, evidovali ste hotové výrobky - to všetko mimo účtovníctva, tak sa nič nedeje. K 31.12. zaúčtujete ako každý rok nespotrebovaný materiál na 112, nepredané výrobky na 123 /predpokladám, že toto je nula/, možno aj účet 112.
Od 1.1.2012 už budete účtovať sklad -príjem a výdaj a na základe mesačnej obratovej súpisky zásob doúčtujete výdaj, skontrolujte správnosť príjmu, konečný stav atd atd, detto s výrobkami.
Podmienky pre audit musíte splniť dva roky po sebe, inak nie je povinnosť ho mať.[/
QUOTE]

... tak toto je paráda ... platí to iba pre právnické osoby .. čo fyzické ... existuje také čosi aj pre nich ... či? ... prosím ... maja
2 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
zo stránky MF-SR - Opatrenie č. MF/24013/2011-74 sa prvýkrát použije pri zostavovaní individuálnej účtovnej závierky, ktorá sa zostavuje za účtovné obdobie končiace 31. decembra 2011 a neskôr

(editovateľné):

http://www.finance.gov.sk/Documents/...13_2011_74.rtf

a poznámky:

http://www.finance.gov.sk/Documents/...na_pomocka.rtf
Naposledy upravil Stefan2005 : 13.01.12 at 16:23 Dôvod: sorry, vypadol druhý link...doplnený
6 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Mne by sa žiadalo, aby tie tabuľky boli v excell, aby sa sčitovali stĺpce prípadne riadky. To ozaj na MF nikto nevie robiť s Exc?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
mňa by zasa zaujímalo, či
a/ budú tieto poznámky skutočne aj na portáli drsr - etax resp. v eDane
b/ či je povinnosť ich takto komplet vyplniť, alebo je možné nevyužité strany vyhodiť
čo sa excelu a ručného vypisovania týka, nie je problém potrebnú tabuľku prehodiť do excelu a do súčtového stlpca hodiť vzorec. Potom hotové čiísla alebo celú tabuľku prekopírovať do toho wordu. V tom vidím najmenší problém, viac ma sužuje 36 strán dokumentu, ktorý aj tak nikto nečíta.
Naposledy upravil KEJKA : 13.01.12 at 18:41
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
... zúčastnil som sa jedného posedenia ohľadne RUZ za rok 2011...
Na margo nových poznámok schválených v posledných decembrových dňoch som uviedol, že pokladám za maximálne nekorektné a neseriozne, aby sa v predposledné dni účtovného obdobia zmenila štruktúra stabilnej súčasti RUZ a účtovné jednotky nemali možnosť prispôsobiť svoju účtovú osnovu pre vysledovanie údajov v požadovanej štruktúre; zároveň som vyjadril počudovanie, že nikto, kto sa podieľal na pripomienkovaní a tvorbe, nevzniesol voči tomuto námietky, najmä ak sa požaduje aj preskupenie údajov predchádzajúceho obdobia.
Zaujímavá bola reakcia - celé nové poznámky sú vraj prípravou na ich budúce elektronické podávanie s tým, aby pre RUZ za rok 2012 už boli k dispozícii porovnateľné údaje; a najlepšie na záver - vraj o potrebe uvádzania skutočnosti roku 2010 v novej štruktúru nebola v komisii vôbec zmienka
6 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať