Zavrieť

Porady

Silny mraz a skolkari vonku

Chcela by som sa opytat ci neviete o nejakej vyhlaske, zakone, usmerneni v ktorom by sa konkretne pisalo do kolkych stupnoch celzia maju chodit deti v skolke vonku? U nas na Liptove je cez den -10 az -15 stupnov a to sa mi zda vela na prechadzanie sa, ucitelka v skolke argumentuje ze otuzuje deti. Ale moja dcera zjavne otuzena nie je, lebo jej stacilo par prechadzok a uz ma sople. Dohovor teda nic nevyriesil tak rozmyslam co dalej.

Nasla som Statny vzdelavaci program https://www.iedu.sk/vyucovanie_a_stu...C3%A1vanie.pdf

kde sa pise:

Pobyt vonku obsahuje pohybové aktivity detí, vychádzky, edukačné aktivity, atď.
V záujme zdravého psychosomatického rozvoja dieťaťa sa neodporúča vynechávať
pobyt vonku. Realizuje sa každý deň. Výnimkou, kedy sa nemusí uskutočniť,
sú nepriaznivé klimatické podmienky, silný nárazový vietor, silný mráz, dážď
(nie mrholenie). V jarných a letných mesiacoch sa pobyt vonku upravuje vzhľadom
na intenzitu slnečného žiarenia a zaraďuje sa 2 krát počas dňa, v dopoludňajších
i odpoludňajších hodinách.

Podla mna v tychto tyznoch je silny mraz, ale ako presvedcit ucitelku ze naozaj je?
Usporiadat
eva.toth eva.toth

eva.toth je offline (nepripojený) eva.toth

rozvedená, 2 deti
No s tým mrazom by som bola pri prechádzkach s deťmi veľmi opatrná. U nás V Košiciach, sídlisko Furča, bolo predvčerom mínus 19 stupňov. Cestou z práce po vystúpení z busu som hľadala rukavičky v taške. Nevedela som ich nájsť a pokiaľ som sa cca 5 min prehrabávala vo všetkých možných vreckách, kde by mohli byť, tak mi prsty na jednej ruke úplne zmrzli. Takú bolesť som nezažila. Prsty som vôbec necítila a doma som si ich chladila v studenej vode, masírovala, bolelo ma to asi 1 hod. Decká treba otužovať, ale postupne, nie naraz ich vyhnať do 20 stupňových mrazov. Deti mestské sú iné ako deti z dedín, čo sa týka otužovania. Na dedinách sú naučené chodiť po vonku, veď kamarátov nemajú v bloku, ale v susednom dome a ďaľších kamarátov zase v iných domoch. Viem ako to je, vyrastala som na dedine. Vonku sme boli stále. Sánkovali sme sa, alebo naháňali, hrali na skrývačky. Deti v panelákoch tak nevyrastajú, nemajú sa kde otužovať. Ak ich rodičia neotužujú, tak jedna prechádzka v poriadnej zime deti neotuží, skôr hrozia omrzliny. Deti sa na prechádzke ozaj vlečú pomaly a všimla som si, niektorí nemajú ani šál a rukavice. Také deti nemajú na veľkých mrazoch čo robiť.
0 0
kathy_smal kathy_smal

kathy_smal je offline (nepripojený) kathy_smal

Ak ma byt dieta otuzovane a kazdy mesiac brat atb tak radsej nech mi ho neotuzuju. A to mam byt ucitelkam za to vdacna ze moje dieta je pravidelne chore? Nikedy mam pocit ze za otuzovanie sa skryva len neochota deti obliekat, resp. dat im vsetko co rodicia nachystali. VCed otuzovat sa da aj chodenim do saun, plavanim a nie vyhnanim do arktickej zimy.
2 1
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Katka, na Porade sa môžeš poradiť, aj posťažovať, ale mala by si sa porozprávať s pani učiteľkou a spolu nájsť riešenie vhodné pre tvoje dieťa. Ja tu predsa nepíšem preto, aby sme sa presviedčali kto má pravdu. Možno naozaj mali ostať v triede, alebo vonku behať, hrať sa a nie lemriť po chodníku.
2 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Zrovna nedávno som kdesi čítal že mráz ani ten silný malým deťom vôbec neškodí.Skôr naopak sa odporúčalo aj pri siných mrazoch chodiť s detmi von.
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Otázne je,ako zvláda učiteľa toľko žiakov,predsa v mráze je to iné.Druhá vec je zvýšené nebezpečie prechádzania cez/po ceste.
Čo sa mrázu týka,ja prechladnem len keď je nad nulou.Mráz deťom určite neuškodí,ale lepšie je,keď sa bláznia na ihrisku ako len prechádzať sa pomaly mestom.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

marleau Pozri príspevok
Otázne je,ako zvláda učiteľa toľko žiakov,predsa v mráze je to iné.Druhá vec je zvýšené nebezpečie prechádzania cez/po ceste.
Čo sa mrázu týka,ja prechladnem len keď je nad nulou.Mráz deťom určite neuškodí,ale lepšie je,keď sa bláznia na ihrisku ako len prechádzať sa pomaly mestom.
Teploty mierne nad nulou sú nebezpečnejšie ako mrazivé počasie.
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

eva.toth Pozri príspevok
No s tým mrazom by som bola pri prechádzkach s deťmi veľmi opatrná. U nás V Košiciach, sídlisko Furča, bolo predvčerom mínus 19 stupňov. Cestou z práce po vystúpení z busu som hľadala rukavičky v taške. Nevedela som ich nájsť a pokiaľ som sa cca 5 min prehrabávala vo všetkých možných vreckách, kde by mohli byť, tak mi prsty na jednej ruke úplne zmrzli. Takú bolesť som nezažila. Prsty som vôbec necítila a doma som si ich chladila v studenej vode, masírovala, bolelo ma to asi 1 hod. Decká treba otužovať, ale postupne, nie naraz ich vyhnať do 20 stupňových mrazov. Deti mestské sú iné ako deti z dedín, čo sa týka otužovania. Na dedinách sú naučené chodiť po vonku, veď kamarátov nemajú v bloku, ale v susednom dome a ďaľších kamarátov zase v iných domoch. Viem ako to je, vyrastala som na dedine. Vonku sme boli stále. Sánkovali sme sa, alebo naháňali, hrali na skrývačky. Deti v panelákoch tak nevyrastajú, nemajú sa kde otužovať. Ak ich rodičia neotužujú, tak jedna prechádzka v poriadnej zime deti neotuží, skôr hrozia omrzliny. Deti sa na prechádzke ozaj vlečú pomaly a všimla som si, niektorí nemajú ani šál a rukavice. Také deti nemajú na veľkých mrazoch čo robiť.
ty pises akoby tie decka boli cele mesiace zavrete v triede a prave v den ked udreli mrazy ich ucitelky vyhnali von ...
deti v skolke chodia vonku KAZDY DEN ... nechodia len ked prsi ... a tak je to spravne
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

kukučka Pozri príspevok
Katka, na Porade sa môžeš poradiť, aj posťažovať, ale mala by si sa porozprávať s pani učiteľkou a spolu nájsť riešenie vhodné pre tvoje dieťa. Ja tu predsa nepíšem preto, aby sme sa presviedčali kto má pravdu. Možno naozaj mali ostať v triede, alebo vonku behať, hrať sa a nie lemriť po chodníku.
jasne, keby vsetkych 30 matiek detí v triede hladalo "riesenie vhodne pre jej dieta" tak si to ucitelky mozu hodit ... toto je absolutne nevhodny sposob
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
...a ja vám poviem ako to funguje...v polovici novembra fúkal silný mrazivý vietor,
moja malá bola na dvorčeku v škôlke a mala úplne všetko porozopínané, náhodou som išla okolo /v blízkosti škôlky pracujem/p.učiteľka síce ospravedlňujúco...že...atď...lenže malá bola potom chorá s kašlom vyše mesiaca...nemohli sme sa z toho dostať...a odvtedy už v škôlke nebola....ale čo je irónia....nemám problém /aj to robím/ chodiť s deťmi za každého počasia už od útleho veku, či prší, či sneží...kein problem...deti zdravé....záver:
1/ malé 3-ročné dieťa ak má cca 15 kg, v krutej zime rýchlo vychladne a pokiaľ je bez pohybu, čo sa často na dvore stáva/ je choré....
2/p.učiteľky si asi neustriehnu pri počte 20 detí, čo a ako...napr. neexistuje pri mne, aby si dieťa sadlo v chlade na lavičku, aby si dalo dole čiapku, rukavice a pod. a ale pri toľkých šarvancoch sa to asi nedá...
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
eva.toth Pozri príspevok
No s tým mrazom by som bola pri prechádzkach s deťmi veľmi opatrná. U nás V Košiciach, sídlisko Furča, bolo predvčerom mínus 19 stupňov.
...
...si mala dôjsť na Jazero .......inak by si rozprávala ....
Vietor nabral na sile ponad celými KE a fungoval statočne medzi barákmi ...
kathy_smal Pozri príspevok
Ak ma byt dieta otuzovane a kazdy mesiac brat atb tak radsej nech mi ho neotuzuju. A to mam byt ucitelkam za to vdacna ze moje dieta je pravidelne chore? Nikedy mam pocit ze za otuzovanie sa skryva len neochota deti obliekat, resp. dat im vsetko co rodicia nachystali. VCed otuzovat sa da aj chodenim do saun, plavanim a nie vyhnanim do arktickej zimy.
...záleží aj od učiteliek ...nejdem teraz všetky do jedného vreca ...

Svojho času som riešil otázku v škôlke ...no nebola to zima , skôr leto - solídne horúčavy ...
Presne si nepamätám , no manželka niečo učke povedala ohľadom oblečenia .....
No zasa presne si pamätám to , že sme zhodou okolností prišli po dcéru spoločne do škôlky. Táto stála pri učiteľkách , na tú teplotu vonku až príliš naobliekaná bola , potničky sa doma ukázali ...moja bola na vraždu hotová ...
He ...poriešil som statočne vtedy ...mne veľa nie potrebného ...rovno za riaditeľkou na druhý deň som sa vybral .....učka sa hneď ospravedlňovala , no aj tak už neskoro bolo.......a to proskám pekne bolo za socíku ...dnes by som do prievanu zavesil rovno ...

Sauna , plávanie nie je tak celkom o otužovaní ....ale prosím , aj tak sa dá .
No čo v prípade , ak by sa druhý rodič ohradil za také otužovanie ???
Nie každý znáša saunu , nie každý má rád plávanie .....nevraviac už o tých nákladoch na dotyčné procedúry .....
Ozaj .....a kto by rýchlo obliekal tie decká po tej saune ???....a do škôlky by sa drobizg asi klusom hnal ????
Nemyslím si.....

Ale predsa Tebe nik nebráni ..................

....proste je to o akceptovaní jedného alebo druhého názoru ......



...záverom zasa malá poznámočka - poznatok z tej vojny ....nemôžem si odpustiť ....
Videl som dostatok vychrtlín ...
...ledva narukoval a už maródil ...pobehol 50 - 100 metrov klusom a pajšle mu išli lopatky vytrieskať z chrbta ...atď...
...rozhýčkané potomstvo máme dnes .........ale to je na inú debatu ...
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

no schválne buchy - za koľko si behal 1 km
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
...pravdu ????....

Nepamätám ......fakt nie ......no priznám sa , že nebolo to nič moc....
Ja skôr tie šprinty ....dlhé trate ma zabíjali ...ale v tom limite som bol ...
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

3:20 stačilo za jedna. môj naj čas: 3:05 ale boli aj kolíci čo zabehli pod 3 minúty
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
...hej ...poniektorí stíhali ....

3,20 ....????....
Mne troška dlhšie trvalo .....ale zaujímavé , že keď trať viedla len jedným smerom ( nie na ovále ale ) , tak čas bol lepší ...
0 0
Jurivo Jurivo

Jurivo je offline (nepripojený) Jurivo

Deti mávajú soplíky bežne aj keď sú teploty nad 0. Je to úplne normálne. Kým nie je teplota, tak si netreba robiť starosti. A pohyb vonku im určite neuškodí ak sú dobre oblečené, len prospeje.
1 0
sharlota sharlota

sharlota je offline (nepripojený) sharlota

Máme rovnaký problém, tiež naše pani učiteľky ťahajú deti von za každého mrazu. Chápem, že deti by mali chodiť von a beriem aj to, že prechádzky. U nás to však funguje tak, že dve osoby obliekajú 20 detí, čo neznamená, že ich aj oblečú.... okrem toho, u nás vychádza vyzerá tak, že pani učiteľka postáva, klebetí a deti lietajú a naháňajú sa po dvore!!!! Samozrejme, že dcéra je každé dva týždne chorá a také že sople už ani neriešim. U nás rodičia donesú dieťa aj s niečim horším, potom lahne celá škôlka, takže ignorácia prvého stupňa no a to chodenie von, tiež by som rada na to našla páky. Pretože také teórie, akože keď je dieťa dobre oblečené tak nenachladne sú totálna kravina!! Dcéra je vždy primerane a teplo oblečená a aj tak nachladne. A učiteľka ich nechá lietať aj v mraze. A tiež teória, že kým nie je teplota je ok, z toho som tiež už vyrástla, keď som dcéru nechala doma kvôli soplíkom a kašlu v domnení, že nemá teplotu, tak je to ok a keď sme po 2 týždnoch šli k lekárne, lebo to neustupovalo, tak mala zápal priedušnice a dutín....bezteplotové ochorenie, ktoré postupne prerastie do zápalu plúc a chronického kašla.
0 0
sharlota sharlota

sharlota je offline (nepripojený) sharlota

Jarka 1 Pozri príspevok
Myslím si, že v takýchto mrazoch vychádzka nie je správne riešenie. Deti sa vlečú pomalým krokom vo dvojiciach a nedajbože pobehnúť.

Deti treba skontrolovať ako sú oblečené a pustiť ich pobehať si na dvor. Dĺžku musí určiť učiteľka podľa reakcie detí.
Tak toto je bez urážky najväčšia sprostosť,akú som kedy videla, čítala, počula...preboha. Skúšali ste niekedy niekto v mraze utekať????? Zápal plúc ako vyšitý
0 0
japis japis

japis je offline (nepripojený) japis

aj kvoli takým "starostlivým" mamičkám nám vyrastá generácia mľandravých, telesne neschopných detí, ktoré sú choré keď ich vetrík ofúkne. Žijú v prekúrených bytoch, málo sa pohybujú na čerstvom vzduchu, prejedajú sa sladkosťami a tak je čoraz viac tučkov, astmatických, fyzicky nešikovných detí, ktorým robí problém vyliezť na strom a urobiť kotrmelec.
3 3
verads verads

verads je offline (nepripojený) verads

Dobrý den, ja súhlasím s kathy -smal zadavatelkou témy. je také príslovie ,že , v takom počasí nehodno ani psa vyhodit.... no a chúdence deti... tu nie o to ide či maju dobrú teplú obuv,šál, rukavice ,kabát alebo nohavice , ale sa nadýchajú toho studeného ,mrazivého vzduchu a kto je náchylný na priedušky ( čo väčšina detí je ) tak je postarené o chorobu dietata a nie otužovania, a čo ste tu priložili ten poriadok, dve hodiny doobeda a 2 hodiny poobede prechádzka , chúdence detičky 4 hodiny prechádzky je podla mna vela , pohyb ano , ale prechádzka ... To je aj pre dospelého dost...viem, budu námietky proti tomuto , ale ktory rodič ked nema dieta v škôlke ide von v minus 15 stupnových mrazoch hoc len aj na 2 hodinky len tak na prechádzku? Radšej , nech si kresli ,pozera rozprávočky alebo si najde nejakú inu aktivitu aj doma , ked sa počasie zlepší všetko sa dá vynahradit... podla mna to už nie je otužovanie , ele trest pre tie detičky , horšie ako na vojne .... Viem budú námietky k môjmu príspevku, ale ja by som si nepriala aby sa
moje dieta prechádzalo 2 hodiny v 15-20 minusovych mrazoch a potom týžden doma ležalo v horúčkach.
0 0
verads verads

verads je offline (nepripojený) verads

Dobrý den, ja súhlasím s kathy -smal zadavatelkou témy. je také príslovie ,že , v takom počasí nehodno ani psa vyhodit.... no a chúdence deti... tu nie o to ide či maju dobrú teplú obuv,šál, rukavice ,kabát alebo nohavice , ale sa nadýchajú toho studeného ,mrazivého vzduchu a kto je náchylný na priedušky ( čo väčšina detí je ) tak je postarené o chorobu dietata a nie otužovania, a čo ste tu priložili ten poriadok, dve hodiny doobeda a 2 hodiny poobede prechádzka , chúdence detičky 4 hodiny prechádzky je podla mna vela , pohyb ano , ale prechádzka ... To je aj pre dospelého dost...viem, budu námietky proti tomuto , ale ktory rodič ked nema dieta v škôlke ide von v minus 15 stupnových mrazoch hoc len aj na 2 hodinky len tak na prechádzku? Radšej , nech si kresli ,pozera rozprávočky alebo si najde nejakú inu aktivitu aj doma , ked sa počasie zlepší všetko sa dá vynahradit... podla mna to už nie je otužovanie , ele trest pre tie detičky , horšie ako na vojne .... Viem budú námietky k môjmu príspevku, ale ja by som si nepriala aby sa
moje dieta prechádzalo 2 hodiny v 15-20 minusovych mrazoch a potom týžden doma ležalo v horúčkach.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať