Zavrieť

Porady

Sociálny fond

Mesacne tvorim povinny pridel do Socialneho fondu. Na co vsetko ho mozem vyuzit?Mozem zan napriklad na konci roka nakupit stravne listky a dat ich zamestnancom, alebo napriklad relax listky?Este by ma zajimalo, ci musi byt cerpanie zo SF kazdy mesiac, alebo staci ho minut az na konci roka?Otazka socialneho fondu mi totiz vobec nie je jasna, dakujem
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Natka Pozri príspevok
Zamestnávateľ chce zamestnancom na konci roka dať poukážky v hodnote 10 000,- Sk. Ako je to zdaňované? Ako sa to dáva do výplaty - odvody atď?
Je to "príspevok zo SF" ; pripočítaš ku mzde a zdaníš 19%; do základu pre odvody to nevchádza.

Inak pohľadaj na porade je na túto tému stráááášne veľa príspevkov , dozvieš sa aj viac.
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Najlepšie na tom všetkom je, že akurát som sa dozvedela, že tá poukážka by nemala ísť zo sociálneho fondu, bude to pre 200 zamestnancov, skrátka zamestnávateľ chce dať niečo také ako odmeny vo forme poukážok. Dá sa to? Čo s daňami, brať to ako odmeny a či ako?
Naposledy upravil Natka : 12.10.07 at 07:51
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Natka Pozri príspevok
Zamestnávateľ chce zamestnancom na konci roka dať poukážky v hodnote 10 000,- Sk. Ako je to zdaňované? Ako sa to dáva do výplaty - odvody atď?
Nech to zaplatí ako nedaňové výdavky.
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Danila Pozri príspevok
Nech to zaplatí ako nedaňové výdavky.
Nechápem. Zamestnávateľ, keď nakúpi poukážky z nejakej spoločnosti, tak to si dá ako nedaňový výdavok? Tak to teda neviem, či sa mu oplatí pri takom množstve zamestnancov. A potom to dá zamestnancom do výplaty? Zdaňuje - nezdaňuje zamestnanec? Odvody?
0 0
pešková pešková

pešková je offline (nepripojený) pešková

Každý mesiac sa môže určitá suma prispievať na nákup str.lístkov. Na konci roka je dobrý nápad kúpiť RELAX lístky. Nemusí sa každý mesiac čerpať zo SF.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Natka Pozri príspevok
Nechápem. Zamestnávateľ, keď nakúpi poukážky z nejakej spoločnosti, tak to si dá ako nedaňový výdavok? Tak to teda neviem, či sa mu oplatí pri takom množstve zamestnancov. A potom to dá zamestnancom do výplaty? Zdaňuje - nezdaňuje zamestnanec? Odvody?
Ani ja nechápem, prečo nechápeš. Podnikateľ má peniaze, chce motivovať zamestncov k lepšej spolupráci a vyjadrí takto svoje poďakovanie. A dodaní. keby na to nemal, tak by to neponúkal. On môže zaplatiť začokoľvek z nedaňových výdavkov pre zamestnancov.
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Danila Pozri príspevok
A dodaní. keby na to nemal, tak by to neponúkal. On môže zaplatiť začokoľvek z nedaňových výdavkov pre zamestnancov.
Skúsim zhrnúť: zamestnávateľ nakúpi poukážky á/10 000,-Sk, on si to do nákladov nedá, ale každému zamestnancovi dá do mzdy ako príjem zdaniteľný 19%, bez odvodov? Pripomínam, že to nepôjde zo sociálneho fondu, taký veľký fond zase nemá.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Natka Pozri príspevok
Skúsim zhrnúť: zamestnávateľ nakúpi poukážky á/10 000,-Sk, on si to do nákladov nedá, ale každému zamestnancovi dá do mzdy ako príjem zdaniteľný 19%, bez odvodov? Pripomínam, že to nepôjde zo sociálneho fondu, taký veľký fond zase nemá.
Poukážky sú pre zamestnanca "nepeňažný príjem"
(čo nato hovoria odvody - doplní niekto iný, lebo ja neviem ).
0 0
pešková pešková

pešková je offline (nepripojený) pešková

Odvody sa z poukážok neplatia len daň. Zamestnávateľ si do nákladov dáva len sumu za sprostredkovateľskú službu. Napr. zamestnávateľ kúpi poukážky, pre zamestnanca je to zdaniteľný príjem, zamestnávateľ si hodnotu lístka dá na ceniny a do nákladov si dá hodnotu uvádzanú za sprostredkov.činnosť.
0 0
mončok mončok

mončok je offline (nepripojený) mončok

Dobrý deň.
Prosím Vás o radu.
Zamestnávateľ organizoval zájazd na 2 dni pre zamestnancov. Zo sociálneho fondu chce uhradiť fa za ubytovanie. Rozpočítala som to na každého zamestnanca + rodinného príslušníka. Viem, že to teraz musím zdaniť zamestnancom vo výplate, len neviem do akej položky mám zadať sumu na jednotlivého zamestnanca. Pracujem v Olympe a tam je položka ,,príspevok zo sociálneho fondu zdaňovaný preddavkom,,. Vo výplatnej páske mi to pripočítalo k hrubej mzde. Je to správne?
ďakujem za odpovede.
0 0
sanyao5 sanyao5

sanyao5 je offline (nepripojený) sanyao5

Dobrý deň,
chcem Vás poprosiť o pomoc. Vždy som bola v tom, že SF je možné použiť len pre zamestnancov (t. j., že len zamestnanci majú nárok na jeho čerpanie). Všetky príspevky zo SF sú zdaňované 19% DzP okrem príspevku na stravu (teda príspevok sa zahrnie do hrubej mzdy zamestnanca a zdaní sa).
Ale nerozumiem tomu, ako ste tu spomínali, že SF je možné použiť aj na firemnú akciu. Keďže príspevok zo SF sa musí zdaňovať??? Mám tomu rozumieť tak, že ak firmená akcia bola cca v hodnote 50 000,-- (mám na to FA v hodnote 50 000,--), a zo SF chcem uhradiť cca 10 000,--, tak tých 10 000,-- by som mala zdaniť, nie??? A zdaním ich tak, že 10 000,-- rozpočítam medzi zamestnancov (na akcii bolo 80 zamestnancov) a každému dám sumu 125,-- do hrubej mzdy a zdaním mu to??? Či ako???
0 0
ELAST ELAST

ELAST je offline (nepripojený) ELAST

Dobrý deň prajem!

Poradíte mi, prosím Vás? Spoločnosť ma 3 zamestnancov, ktorý ukončia pracovný pomer 31.7.2009. K dnešnému dňu je na účte SF 20 tis.Sk. Na čo by sa mohli minúť? Môžu sa použiť napr. na kúpu darov (napr. počítačov) pre všetkých 3 zamestnancov?

Ďakujem pekne za Vaše rady!
0 0