Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

V roku 2005 FO-SZCO začal podnikať, a chce si uplatniť paušálne výdavky 25%+platby do ZP.
Vie, že na budúci rok 2006, uz bude viesť JU.Treba v roku 2005 do príjmov zahrnúť aj všetky neuhradené pohľadávky, týkajúce sa roku 2005??
A ako si môže uplatniť platby do ZP-len tie ktoré má uhradené, alebo napr.
platba za XII/05 v januári tam pojde tiez??
A co v roku 2006, ked mu príde tie pohľadávky z roku 2005 uhradene na účet?? Potom sa uz nedavaju do zdaniteľných príjmov??? Lebo oni boli v príjmoch v roku 2005.
Ako sa správne vypočíta VZ na platby do ZP, a SP, zo základu dane ale nieco som pocula, že sa odpočítavajú platby do SP, a ZP???
Ak vie niekto poradiť, velmi pekne dakujem!!
.
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

phalmo
neviem ci som nezabudol uviest, ze som zamestnanec v uplne inej spolocnosti a zivnostnik samostne. Raz som niekde nasiel, ze ak mam prijmy aj z inej cinnosti (zo zavislej) ako zo zivnosti tak nemozem uplatnovat pausalne vydavky, takze to nie je pravda?
Nie je to pravda.
0 0
phalmo phalmo

phalmo je offline (nepripojený) phalmo

PEPA: zivnostnikom som od roku 2004 !!
0 0
phalmo phalmo

phalmo je offline (nepripojený) phalmo

PEPA/ EVINA ak som zivnostnik od roku 2004 tak to nema vplyv na uplatnovanie pausalnych vydavkov?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

phalmo
PEPA: zivnostnikom som od roku 2004 !!
To nevadí - ten rok 2006 som uviedla len kvôli percentuálnej výške 40% bolo doteraz 25%.
Ak si doteraz preukazoval výdaje /tzn. viedol si účtovníctvo/ a v roku 2006 chceš prejsť na percentuálne výdaje - nezabudni si upraviť základ dane za rok 2005.
Naposledy upravil Pepa : 13.02.06 at 10:10
0 0
Jan B Jan B

Jan B je offline (nepripojený) Jan B

B.D.
Pepa
To nevadí - ten rok 2006 som uviedla len kvôli percentuálnej výške 40% bolo doteraz 25%.
Ak si doteraz preukazoval výdaje /tzn. viedol si účtovníctvo/ a v roku 2006 chceš prejsť na percentuálne výdaje - nezabudni si upraviť základ dane za rok 2005.

Re: Paušálne výdavky
Citát:
Pôvodca textu príspevku: alexa_v
Vie mi niekto odpovedať?
Niekto mi povedal,že keď chcem používať paušálne výdavky,to treba hlásiť na DÚ vopred.Je to tak?( SZČO od 01.04.2005)
Ďakujem

Nie je to tak. Na DU nič vopred nehlásiš. Skutočnosť, že si uplatňuješ výdavky percentom z príjmov vyznačíš priamo na tlačive DP.
__________________
Erika

Takze este raz a po poriadku.
Zakon nikde nehovori o tom kedy sa mam rozhodnut ci vydavky skutocne alebo percentualne. Kedze niesom samovrah kontrolujem si vydavky pocas celeho roka a zakon vyuzijem podla jeho moznosti podla vysky skutocnych vydavkov. Myslim ze to ma logiku. ( Priklad : co ak v priebehu roka sa mi pritrafi biznis s prijmom, ktory ma dohodi ku DPHakom a kde potom budem zhanat doklady na vydavky ak ich vsetky vyhodim ? ) Hacik je vsak v tom ze o celkovych skutocnych vydavkoch viem az na konci roka v ktorom sa takto rozhodujem.
Zakon (podla mna v tejto veci represivny) hovori ze si mam upravit zaklad dane v minulom roku. Z toho vyplyvaju samozrejme nejake sankcie !?!?
O com vsak potom ten zakon je ak na jednej strane dava moznost a na druhej ma postihuje, ak sa takto rozhodnem ? Hadzat do jedneho vreca sposob uplatnovania vydavkov a skoncenie zivnosti, nieje podla mna objektivny.
Nezda sa vam trochu cudne znenie tohto zakona, alebo len ja mam ten pocit ?
Este jeden fiktivny priklad k horeuvedenemu, ak to niekoho zaujima s pridanim odst.12 §17 :

rok 2004 poskytnuty preddavok na XYZ, nevstupuje do zdanitelnych vydavkov, zauctovany ako pohladavka voci dodavatelovi, §15 odst.3,c
Zak.o uct.
K splneniu dodavky doslo az v roku 2005.

PRVA MOZNOST -
Na konci roka 2005 rozhodnutie uplatnovat pausalne vydavky pre rok 2005.
Povinnost upravit ZD roku 2004 o vysku pohladavky - preddavku na XYZ,
ktora vsak bola podla odst.12 zauctovana spravne az po splneni dodavky v roku 2005 a to dokonca do vydavkov a nezvysovala ZD.
Po oprave ZD cakat na sankcie ak vysla ina danova povinnost.

DRUHA MOZNOST -
Na zaciatku roku 2005 rozhodnutie uplatnovat pausalne vydavky pre rok 2005.
Do riadneho DP zahrniem upraveny ZD o nevysporiadanu pohladavku XYZ.
Ziadne sankcie z dodatocneho priznania a inej dane. Len zaplatim dan
za to ze som niekomu dopredu zaplatil preddavok za XYZ. ???
Po splneni dodavky v roku 2005 ako danovnik uplatnujuci vydavky podla
§6 odst.10 mal by som poskytnuty preddavok zahrnut do ZD cize do vydavkov roku 2005 aj ked to zase nema logiku pretoze som sa rozhodol pre pausal. ?!?!?!
Nema k tomu niekto nejaky odborny komentar ?

Upozornujem este ze odst.12 plati aj pre uctovanie v JU aj pre §6 odst.11.

uf, uz som z toho cely magor, odchadzam rehabilitovat mozog.
P.S. mam podane DP za rok 2005 s pausalnymi vydavkami, s prijmami
v ktorych su zahrnute dve pohladavky z roku 2004 cca 3600,- Sk.
Myslite si, ze som nejak ukratil statny rozpocet ze som tuto sumu zdanil az v roku 2005 a nie 2004 ? Vsak som tie peniaze aj tak este nemal.
0 0
phalmo phalmo

phalmo je offline (nepripojený) phalmo

bisou
I ja sa chystám v roku 2006 prejsť na paušálne výdavky. Takže budem musieť mať vysporiadané i všetky záväzky voči ZP a SP(včetne pohľadávok a záväzkov). Ak tomu správne rozumiem.
Mna by zaujimalo, ako sa vysporiadavaju záväzky voči ZP a SP? V tomto roku by som mal prvy krat platit odvody do poistovni ZP a SP (povinne), ale mam zivnost od roku 2004 ako si mam vysporiadat všetky záväzky voči ZP a SP, ked ich este len budem mat vycislene (po podani DP)? Alebo mna sa toto (SP/ZP) vysporiadanie netyka?

Vdaka za rady
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

phalmo
Mna by zaujimalo, ako sa vysporiadavaju záväzky voči ZP a SP? V tomto roku by som mal prvy krat platit odvody do poistovni ZP a SP (povinne), ale mam zivnost od roku 2004 ako si mam vysporiadat všetky záväzky voči ZP a SP, ked ich este len budem mat vycislene (po podani DP)? Alebo mna sa toto (SP/ZP) vysporiadanie netyka?

Vdaka za rady
Nie teba sa netýka. Ak si doteraz nemal povinnosť platiť poistné, tak nemáš ani žiadne záväzky. Píšeš však, že živnosť máš od roku 2004, neviem síce všetky súvislosti Tvojho prípadu- ale v prípade ZP nie som si istá, že taká povinnosť do ZP nebola...
0 0
phalmo phalmo

phalmo je offline (nepripojený) phalmo

phalmo
Mna by zaujimalo, ako sa vysporiadavaju záväzky voči ZP a SP? V tomto roku by som mal prvy krat platit odvody do poistovni ZP a SP (povinne), ale mam zivnost od roku 2004 ako si mam vysporiadat všetky záväzky voči ZP a SP, ked ich este len budem mat vycislene (po podani DP)? Alebo mna sa toto (SP/ZP) vysporiadanie netyka?

Vdaka za rady
Este jedna otazka, ak budem mat pausalne vydavky aku administrativu je potrebne viest? (ide o kovoobrabacie prace, som jediny zamestnanec v domacej "firme"), napr. skladovu evidenciu, knihu prijmov a vydavkov, vykaz o odvodoch do SP a ZP, evidenciu jazd, penazny dennik atd.
Vdaka
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

phalmo
Este jedna otazka, ak budem mat pausalne vydavky aku administrativu je potrebne viest? (ide o kovoobrabacie prace, som jediny zamestnanec v domacej "firme"), napr. skladovu evidenciu, knihu prijmov a vydavkov, vykaz o odvodoch do SP a ZP, evidenciu jazd, penazny dennik atd.
Vdaka
Ak uplatňuješ paušálne výdavky se povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
0 0
phalmo phalmo

phalmo je offline (nepripojený) phalmo

evina
Nie teba sa netýka. Ak si doteraz nemal povinnosť platiť poistné, tak nemáš ani žiadne záväzky. Píšeš však, že živnosť máš od roku 2004, neviem síce všetky súvislosti Tvojho prípadu- ale v prípade ZP nie som si istá, že taká povinnosť do ZP nebola...
ja som podnikal a mal aj zamestananie, co aj stale mam, a bol som v strate. Myslim, ze som nemusel platit do ZP.
0 0
phalmo phalmo

phalmo je offline (nepripojený) phalmo

phalmo
Mna by zaujimalo, ako sa vysporiadavaju záväzky voči ZP a SP? V tomto roku by som mal prvy krat platit odvody do poistovni ZP a SP (povinne), ale mam zivnost od roku 2004 ako si mam vysporiadat všetky záväzky voči ZP a SP, ked ich este len budem mat vycislene (po podani DP)? Alebo mna sa toto (SP/ZP) vysporiadanie netyka?

Vdaka za rady
Evina - A co sa tyka odpisov, tie sa ako vysporiadavaju? V roku 2005 som si uplatnoval odpisy ale este nie je vsetko odpisane, ked prejdem na pausalne vydavky co sa stane s odpismi ako ich vysporiadam pri prechode na pausalne vydavky?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

phalmo
Evina - A co sa tyka odpisov, tie sa ako vysporiadavaju? V roku 2005 som si uplatnoval odpisy ale este nie je vsetko odpisane, ked prejdem na pausalne vydavky co sa stane s odpismi ako ich vysporiadam pri prechode na pausalne vydavky?
§22 zákona o dani z príjmov:

9ú Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.

to znamená v roku uplatňovania paušálnych výdavkov o odpisy prídeš
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Včera som sedela nad daňovým priznaním kamarátky s tým že som jej dala paušálne výdavky 25% a poistné no neviem kde to sa to poistné vypĺňa v novom daňovom priznaní. Alebo v tých 25% výdavkoch už je započítané aj poistné? Čo som tu čítala tak by to malo byť 25% + odvody do poisťovní. No kde to vpísať???
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

miriza
Včera som sedela nad daňovým priznaním kamarátky s tým že som jej dala paušálne výdavky 25% a poistné no neviem kde to sa to poistné vypĺňa v novom daňovom priznaní. Alebo v tých 25% výdavkoch už je započítané aj poistné? Čo som tu čítala tak by to malo byť 25% + odvody do poisťovní. No kde to vpísať???
25% výdaje + odvody spočítaš a vpíšeš to do stĺpca výdavky.
Naposledy upravil Pepa : 15.02.06 at 09:11
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Tak ti pekne ďakujem. Už mi je to jasné.Už som sa bála, že výsledok DP nebude taký ako som jej sľúbila.
0 0
phalmo phalmo

phalmo je offline (nepripojený) phalmo

Kedy vznikne pohladavka, ktoru je potrebe evidovat v knihe? Ak vystavim FA 1.1. a dostanem platbu v hotovosti 2.1. ide o pohladavku jeden den ale co ak vystavim FA 1.1. a dostanem platbu v hotovosti 1.1. ide o pohaldavku alebo nie, ak ano treba ju evidovat v knihe pohladavok?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

phalmo
Kedy vznikne pohladavka, ktoru je potrebe evidovat v knihe? Ak vystavim FA 1.1. a dostanem platbu v hotovosti 2.1. ide o pohladavku jeden den ale co ak vystavim FA 1.1. a dostanem platbu v hotovosti 1.1. ide o pohaldavku alebo nie, ak ano treba ju evidovat v knihe pohladavok?
Áno je to pohľadávka. Pohľadávka môže trvať aj pol. minúty. Vystavením faktúry vzniká pohľadávka.
0 0
phalmo phalmo

phalmo je offline (nepripojený) phalmo

A ako je to vysporiadanim FA za december, ktoru dostanem v januari napr. za mobil? Ako si ju treba vysporiadat (pri prechode na pausalne vydavky od roku 2006), ked neviem aka bude jej vyska?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

phalmo
A ako je to vysporiadanim FA za december, ktoru dostanem v januari napr. za mobil? Ako si ju treba vysporiadat (pri prechode na pausalne vydavky od roku 2006), ked neviem aka bude jej vyska?
DP podávaš predsa do 31.3.2006 - faktúru /záväzok/ dovtedy určite budeš mať.
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

Pepa
25% výdaje + odvody spočítaš a vpíšeš to do stĺpca výdavky.
Chcem len upozorniť, že v riadku 2 tabuľky 1 do stĺpca výdavky vypíšeš len tie 25% výdavky. A potom na riadku 9 k nim pripočítaš aj zaplatené poistné. Je to tam aj vysvetlené pod tou tabuľkou tými malými písmenkami ( je to asi 3 riadok od spodku ).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať