Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

V roku 2005 FO-SZCO začal podnikať, a chce si uplatniť paušálne výdavky 25%+platby do ZP.
Vie, že na budúci rok 2006, uz bude viesť JU.Treba v roku 2005 do príjmov zahrnúť aj všetky neuhradené pohľadávky, týkajúce sa roku 2005??
A ako si môže uplatniť platby do ZP-len tie ktoré má uhradené, alebo napr.
platba za XII/05 v januári tam pojde tiez??
A co v roku 2006, ked mu príde tie pohľadávky z roku 2005 uhradene na účet?? Potom sa uz nedavaju do zdaniteľných príjmov??? Lebo oni boli v príjmoch v roku 2005.
Ako sa správne vypočíta VZ na platby do ZP, a SP, zo základu dane ale nieco som pocula, že sa odpočítavajú platby do SP, a ZP???
Ak vie niekto poradiť, velmi pekne dakujem!!
.
Usporiadat
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

mimča
Pepa, dogicka ďakujem... uf som sa zľakla, lebo mi tu jeden pán doniesol aj staré... vraj z DÚ... a ja som mala novšie...
a k tým výdavkom... ja som min. rok pásala celú sumu do riadku 2... akosi mi to bolo jasné a logické... no teraz som si prečítala vysvetlivky k tabuľke... apotom aj vaše rôzne názory... tak som z toho jeleň.... ale asi napíšem celú sumu ako min. rok - však ak im to tak bolo dobre vtedy bude aj teraz... snáď
Absolútne nič sa nestane, ak do riadku 2 nedáš nič a výdavky spolu uvedieš na riadku 9.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

mimča
ešte k tomu tlačivu...na poslednej strane v potvrdení im tam nesedia riadky.... tie nechali po starom....
základ dane z r. 70 ( po novom je na 70 nezdaniteľná časť na daňovníka) apod.....
Na potvrdení je základ dane z r. 69. Máš to nejak pomiešané - staré s novým.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Tak to máš akési divné tlačivo, práve to pozerám, a mám v potvrdení uvedený základ dane z r. 69.....
A s vypĺňaním tabuľky č.1 sa už netrápim, ak sa im to na DÚ nebude páčiť, tak to opravím a bude. Z toho sa svet nezborí. A mám osobnú skúsenosť, že každý DÚ vyžaduje niečo iné, tak si z takýchto maličkostí hlavu nerobím.

Včera som totiž zistila, že budem platiť penále za neskoré uhradenie zrážkovej dane (robím pre troch SZČO mzdy, každému 1 zamestnanca, ktorého musí mať kvôli zastúpeniu za živnosť, čiže príjem mesačný v hrubom 400,- Sk), inak mzdy nerobím, tak som to neusledovala, no čo už hlavne že sa nič horšie nestalo....
Včera ma to trápilo, dnes som sa z toho už vyspala.
0 0
HUPKA64 HUPKA64

HUPKA64 je offline (nepripojený) HUPKA64

Ľubka Hupka
To prakticky znamená, že zvýšim základ dane v roku 2004 o výšku pohľadávky, dám opravné DP a v roku 2005 dám skutočné výdavky? Nemám ani záväzky, ani zásoby.

Tá pohľadávka bola skutočne uhradená 2005/01. Pochopila som to dobre ?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

HUPKA64
To prakticky znamená, že zvýšim základ dane v roku 2004 o výšku pohľadávky, dám opravné DP a v roku 2005 dám skutočné výdavky? Nemám ani záväzky, ani zásoby.

Tá pohľadávka bola skutočne uhradená 2005/01. Pochopila som to dobre ?
Prechádzaš z paušálnych na preukázateľné - tzn. upravíš základ dane o výšku zásob a pohľadávok - par. 17 ods. 8 písm. c). ZoDP.
Záver: pochopila si to dobre.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

phalmo
Evina - A co sa tyka odpisov, tie sa ako vysporiadavaju? V roku 2005 som si uplatnoval odpisy ale este nie je vsetko odpisane, ked prejdem na pausalne vydavky co sa stane s odpismi ako ich vysporiadam pri prechode na pausalne vydavky?
Pri prechode na paušálne výdavky sa ďalej odpisuje, ale sa o tom neúčtuje, lebo odpisy sú súčasťou paušálnych výdavkov. V tomto období sa ani nesmie prerušiť odpisovanie.
0 0
mimča mimča

mimča je offline (nepripojený) mimča

Pepa
Na potvrdení je základ dane z r. 69. Máš to nejak pomiešané - staré s novým.
nemám... mám to aj v ostatných nových.... čo s tým? môžem to odovzdať takto?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

mimča
nemám... mám to aj v ostatných nových.... čo s tým? môžem to odovzdať takto?
Nevidím problém - normálne oprav 70 na 69 a je to.
0 0
lienka3 lienka3

lienka3 je offline (nepripojený) lienka3

živnostník
Mňa poprosil švagor o vyplnenie daňového priznania . Jeho príjem bol
9 mesiacov zo závislej činnosti ako zamestnanec 158.741,- Sk, odvody 21.265,-Sk a doplnk.dôchodk.1.800,- Sk úhrn zrazených preddavkov bol
13.528,-Sk od 10 mesiaca začal robiť ako živnostník jeho príjem bol 41.186,- / a ešte za mesiac december fakturoval až 9.1.2006 čiastku 21.356 /, je dobrovolne poistený a zaplatil spolu aj so zdravotným do konca decembra 9.618,- Sk.
Nechce robiť účtovníctvo , ako som pochopila môže si aj za tých pár mesiacov uplatniť paušál? Kam treba dať do daňového priznania to dplnk.dôchodk.poistenie. Nemám s tým ešte také skúsenosti robím si jedn. účto len 2. rok a tak sa s tým aj trochu trápim, ale s paušálom nemám skúsenosti .
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

lienka3
Mňa poprosil švagor o vyplnenie daňového priznania . Jeho príjem bol
9 mesiacov zo závislej činnosti ako zamestnanec 158.741,- Sk, odvody 21.265,-Sk a doplnk.dôchodk.1.800,- Sk úhrn zrazených preddavkov bol
13.528,-Sk od 10 mesiaca začal robiť ako živnostník jeho príjem bol 41.186,- / a ešte za mesiac december fakturoval až 9.1.2006 čiastku 21.356 /, je dobrovolne poistený a zaplatil spolu aj so zdravotným do konca decembra 9.618,- Sk.
Nechce robiť účtovníctvo , ako som pochopila môže si aj za tých pár mesiacov uplatniť paušál? Kam treba dať do daňového priznania to dplnk.dôchodk.poistenie. Nemám s tým ešte také skúsenosti robím si jedn. účto len 2. rok a tak sa s tým aj trochu trápim, ale s paušálom nemám skúsenosti .
Áno môže si z príjmov zo živnosti uplatniť paušál,
v tvojom prípade by to vyzeralo asi takto:
- príjem zo živnosti 41 186,-
- výdavky 25% - 10 296,-
- platby do fondov - 9 618,-
základ dane 21 272,-
Ak má príjmy len z remeselných živností môže si odrátať 60% výdavky.
Pri uplatňovaní výdavkov % z príjmu musíš viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o pohľadávkach a o zásobách.

Doplnkové dôchodk.poist. napíšeš v DP do riadku 72 (v DP je to podrobne rozpísané).
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

lienka3
Mňa poprosil švagor o vyplnenie daňového priznania . Jeho príjem bol
9 mesiacov zo závislej činnosti ako zamestnanec 158.741,- Sk, odvody 21.265,-Sk a doplnk.dôchodk.1.800,- Sk úhrn zrazených preddavkov bol
13.528,-Sk od 10 mesiaca začal robiť ako živnostník jeho príjem bol 41.186,- / a ešte za mesiac december fakturoval až 9.1.2006 čiastku 21.356 /, je dobrovolne poistený a zaplatil spolu aj so zdravotným do konca decembra 9.618,- Sk.
Nechce robiť účtovníctvo , ako som pochopila môže si aj za tých pár mesiacov uplatniť paušál?
Kam treba dať do daňového priznania to dplnk.dôchodk.poistenie. Nemám s tým ešte také skúsenosti robím si jedn. účto len 2. rok a tak sa s tým aj trochu trápim, ale s paušálom nemám skúsenosti .
1. Príjmy zo závislej činnosti uvedie v oddieli V.
2. Príjmy zo živnosti uvedie v odieli VI.:,

riadok 2 stlpec 1 41 186
riadok 2 stĺpec 2 25% paušál 10 297 plus 9 618 poistné = 19 915
a ďalej Ťa vedú riadky DP.

Predpokladám, že pojem doplnkov= poistenie si uviedlla omylom a myslela dobrovoľné. Fakturovaný príjem 21 936 v januári 2006, a teda aj uhradený v roku 2006 je príjmom v roku 2006.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

A máš to 2x
0 0
lienka3 lienka3

lienka3 je offline (nepripojený) lienka3

živnostník
Ďakujem ešte som tu nová a asi aj urobím pár zmätkov kým sa to naučím.
A V potvrdení od zamestnávateľa má uvedené zaplatené príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie 2. neuplatnené - 1 800.- Sk
0 0
Janca1 Janca1

Janca1 je offline (nepripojený) Janca1

Dobrý večer, ešte doplním podotázku, kedže si uplatňujem výdavky paušálne, neprikladám k DP žiadne výkazy o PaV a MaZ. A evidenciu príjmov môžem robiť tak že do účtovného programu nahodím faktúry /to sú tie moje príjmy/ a priložím si knihu faktúr do "účta"?
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Janca1
Dobrý večer, ešte doplním podotázku, kedže si uplatňujem výdavky paušálne, neprikladám k DP žiadne výkazy o PaV a MaZ. A evidenciu príjmov môžem robiť tak že do účtovného programu nahodím faktúry /to sú tie moje príjmy/ a priložím si knihu faktúr do "účta"?
Kniha faktúr je evidencia pohľadávok. Okrem toho musíš viesť aj evidenciu príjmov v časovom slede. Príjem nie je faktúra. Príjem je doklad o zaplatení faktúry (príjmový poklad.dokl. alebo výpis z účtu). Musíš to viesť oddelene: zvlášť knihu faktúr (evidencia pohľadávok) a zvlášť evidenciu príjmov.
0 0
Janca1 Janca1

Janca1 je offline (nepripojený) Janca1

Ďakujem za odpoveď, už tomu rozumiem a ešte k tým výkazom v JU tie v tomto prípade neprikladám však /o príjmoch a výdavkoch a MaZ/?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Janca1
Ďakujem za odpoveď, už tomu rozumiem a ešte k tým výkazom v JU tie v tomto prípade neprikladám však /o príjmoch a výdavkoch a MaZ/?
V prípade uplatňovania paušálu výkazy neprikladáš.
0 0
malos malos

malos je offline (nepripojený) malos

Chcem Vás poprosit o radu. V prípade paušalnych výdavkov 25% si chcem uplatnit zníženie základu dane o nezd. čast na seba aj na manželku ,ktorá je na mater.dovolenke. Potrebujem odniest na DU s dan. prizn. potvrdenie manželky,že je na MD?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

malos
Chcem Vás poprosit o radu. V prípade paušalnych výdavkov 25% si chcem uplatnit zníženie základu dane o nezd. čast na seba aj na manželku ,ktorá je na mater.dovolenke. Potrebujem odniest na DU s dan. prizn. potvrdenie manželky,že je na MD?
Pri podávaní DP typu B nepotrebuješ takéto potvrdnie dokladať. V oddieli III. vyznačíš manželku, výšku jej príjmu a rozdiel medzi príjmom NČ si uplatníš. Materské sa do príjmu započítava, rodičovský príspevok nie.
0 0
heket heket

heket je offline (nepripojený) heket

Rok 2006 sa budú uplatňovať paušálne výdavky 40%. V tomto roku 2005 teda upravujem základ dane o neuhradené pohľadávky a záväzky a zásoby. Ale ako naložiť so zostávajúcou časťou zálohy na lízingu auta, ktorú časovo rozlišujem. Záväzok to nie je, lebo je už dávno zaplatená .Pohľadávka by to mohla byť , lebo pri nedodržaní lízingu by mi ju vrátili.Ako postupovať s touto zálohou?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať