Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

V roku 2005 FO-SZCO začal podnikať, a chce si uplatniť paušálne výdavky 25%+platby do ZP.
Vie, že na budúci rok 2006, uz bude viesť JU.Treba v roku 2005 do príjmov zahrnúť aj všetky neuhradené pohľadávky, týkajúce sa roku 2005??
A ako si môže uplatniť platby do ZP-len tie ktoré má uhradené, alebo napr.
platba za XII/05 v januári tam pojde tiez??
A co v roku 2006, ked mu príde tie pohľadávky z roku 2005 uhradene na účet?? Potom sa uz nedavaju do zdaniteľných príjmov??? Lebo oni boli v príjmoch v roku 2005.
Ako sa správne vypočíta VZ na platby do ZP, a SP, zo základu dane ale nieco som pocula, že sa odpočítavajú platby do SP, a ZP???
Ak vie niekto poradiť, velmi pekne dakujem!!
.
Usporiadat
prekladateľ prekladateľ

prekladateľ je offline (nepripojený) prekladateľ

Dnes som bol na Daňovom úrade spýtať sa na potrebu dodatočného daňového priznania za r. 2004 pri prechode na paušálne výdavky za r. 2005. Dosť zúfalo na mňa hľadeli sa nakoniec mi poradili, aby som pohľadávky z r. 2004 zaplatené v r. 2005 započítal do daňového priznania za r. 2005 a hotovo. Inak mi môže kontrolór vyrubiť pokutu za dodatočné priznanie za r. 2004.
A keď som sa opýtal na prípadné problémy so Sociálnou a Zdravotnou poisťovňou, kde by bolo tiež treba dodatočne doplácať od 1. 7. 2005, tak mi len zadupľovali, aby som na to dodatočné daňové priznanie zabudol.
Aké máte skúsenosti vy ostatní? Myslím napríklad aj s tou Sociálnou poisťovňou.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Dobrá rada nad zlato . Je na rozhodnutí daňovníka, do čoho sa chce zamotať. Pri prechode na paušálne výdavky nie je povinnosť podať dodatočné DP, ale povinnosť je - upraviť základ dane za rok predchádzajúci zmene uplatňovania výdavkov. V ideálnom prípade upraví základ dane v riadnom priznaní. V opačnom prípade podá dodatočné DP. Ak budú daňovníkovi kontrolovať daň z príjmov za rok 2004, asi ich vôbec nebude zaujímať, že to ,čo mal zdaniť v roku 2004 ( pohľadávku), zdanil o rok neskôr. Výsledok kontroly bude, že má zlý základ dane za rok 2004 a bude nasledovat dodanenie, sankčný úrok ... .
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

prekladateľ
Dnes som bol na Daňovom úrade spýtať sa na potrebu dodatočného daňového priznania za r. 2004 pri prechode na paušálne výdavky za r. 2005. Dosť zúfalo na mňa hľadeli sa nakoniec mi poradili, aby som pohľadávky z r. 2004 zaplatené v r. 2005 započítal do daňového priznania za r. 2005 a hotovo. Inak mi môže kontrolór vyrubiť pokutu za dodatočné priznanie za r. 2004.
A keď som sa opýtal na prípadné problémy so Sociálnou a Zdravotnou poisťovňou, kde by bolo tiež treba dodatočne doplácať od 1. 7. 2005, tak mi len zadupľovali, aby som na to dodatočné daňové priznanie zabudol.
Aké máte skúsenosti vy ostatní? Myslím napríklad aj s tou Sociálnou poisťovňou.
Z vlastnej skúsenosti ti môžem povedať, že je dôležité KOHO na daňovom úrade sa pýtaš. Ich "informácie, doporučenia, odporučenia" sú veľakrát v rozpore s platnými zákonmi.
Ja som to konzultovala s daňovou poradkyňou - jednoznačne mi bolo povedané DODATOČNÉ DP.
Tak si človeče vyber.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Ja by som to veľmi rada zhrnula tak po lopate, pretože stále nerozumiem ako postupovať pri prechode z JÚ na paušál.
Takže:
Pri prechode z paušálu na JÚ napr v roku 2005:
- za rok 2004 - zvýšiť ZD o výšku pohľadávok
- znížiť ZD o výšku nespotrebovaných zásob
Potom: - VF vystavené v roku 2004 a uhradené v roku 2005 pôjdu do PNZD
- záväzky týkajúce sa roku 2004 a uhradené v roku 2005 pôjdu do
VNZD
Takže toto mi je jasné a chápem aj logicky, že to tak má byť.

Ale keby niekto napísal takto polopate ako je to pri prechode z JÚ na paušál?

Myslím si že asi takto:
Za rok 2004 - znížiť ZD o výšku pohľadávok
- zvýšiť ZD o výšku záväzkov a nespotrebovaných zásob
Je to takto správne?
0 0
prekladateľ prekladateľ

prekladateľ je offline (nepripojený) prekladateľ

Johanka a Pepa, ďakujem, presvedčili ste ma. Podám dodatočné daňové priznanie. Akurát neviem, ako v ňom vyznačím, že ho podávam nie kvôli chybe v minulom roku, ale kvôli prechodu na paušálne výdavky.
Poradíte mi?
A neviete náhodou, ako je to potom s doplatkami do Sociálnej a zdravotnej poisťovne? Treba aj tam ísť s tým dodatočným DP?
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

DO sociálnej a zdravotnej poisť. treba zaniesť výpis z dodatočného DP. Daňový úrad ti dorubí penále, keď sa podáva dodatočné DP. To ich nezaujíma prečo podávaš dodatočné DP. V zákone je možnosť prechodu na iné výdavky ale pri platení penálov sa na to ohľad neberie.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

prekladateľ
A neviete náhodou, ako je to potom s doplatkami do Sociálnej a zdravotnej poisťovne? Treba aj tam ísť s tým dodatočným DP?
S priznaním nie, ale s výpisom z DDP. Mám skúsenosť, že SP dostáva informácie z DÚ o našich príjmoch a aj tieto DDP dostáva, takže tomu neunikneš, je to len otázka času. Odporúčam dať to do poriadku.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

dogicka
Ja by som to veľmi rada zhrnula tak po lopate, pretože stále nerozumiem ako postupovať pri prechode z JÚ na paušál.
Takže:
Pri prechode z paušálu na JÚ napr v roku 2005:
- za rok 2004 - zvýšiť ZD o výšku pohľadávok
- znížiť ZD o výšku nespotrebovaných zásob
Potom: - VF vystavené v roku 2004 a uhradené v roku 2005 pôjdu do PNZD
- záväzky týkajúce sa roku 2004 a uhradené v roku 2005 pôjdu do
VNZD
Takže toto mi je jasné a chápem aj logicky, že to tak má byť.

Ale keby niekto napísal takto polopate ako je to pri prechode z JÚ na paušál?

Myslím si že asi takto:
Za rok 2004 - znížiť ZD o výšku pohľadávok
- zvýšiť ZD o výšku záväzkov a nespotrebovaných zásob
Je to takto správne?
klikni http://www.porada.sk/showpost.php?p=187834&postcount=9
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
evina
Môže si uplatniť paušálne výdavky v zmysle §11 odsr. 10 zákona o DzP /citovaný v príspevku 66/
Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Evina,
tiež som hľadala § o uplatnení paušál výdavkov, nakoľko minulý rok som uvádzala §6, odst.10 ZoDP.
Ty cituješ §11 odst.10, z toho dôvodu som opäť pozerala znenie zákona, v knihe som to nenašla, našla som na Porade toto, čo mi dáva logiku, že § 11 nemá odsek 10, :
§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane



(1) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti, ktorými sú:

a) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy životného minima64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na daňovníka,
b) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy životného minima 64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na manželku (manžela) žijúcu s daňovníkom v domácnosti, 57) ak nemá vlastný príjem; ak má vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky (manžela); do vlastného príjmu sa nezahŕňa zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky 43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie,
c) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie platené podľa osobitného predpisu, 35)
d) účelové sporenie.

(2) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 1 písm. a), ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku, 22) (ďalej len dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia a je vyšší ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a). Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a), zníži sa základ dane podľa odseku 1 písm. a) len vo výške rozdielu medzi vyplatenou sumou dôchodku a sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a).

(3) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 1 písm. b) len u daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky.

(4) Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 1 písm. b) len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane len o sumu zodpovedajúcu jednej dvanástine tejto nezdaniteľnej časti základu dane za každý kalendárny mesiac, na ktorého začiatku boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane alebo ak má manželka (manžel) vlastné príjmy v príslušnom zdaňovacom období, o sumu zodpovedajúcu jednej dvanástine rozdielu vypočítaného podľa odseku 1 písm. b).

(5) Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie podľa odseku 1 písm. c) a finančné prostriedky vynaložené daňovníkom na účelové sporenie podľa odseku 1 písm. d) je možné odpočítať od základu dane vo výške preukázateľne zaplatenej v zdaňovacom období, v úhrne najviac do výšky 12 000 Sk. Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 1 písm. c) je podmienkou splnenie podmienok podľa osobitného predpisu35) a na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 1 písm. d) musia byt splnené tieto podmienky:
1. dojednaná doba platenia účelového sporenia je najmenej desať rokov, pričom daňovník nie je oprávnený požadovať plnenie z účelového sporenia pred uplynutím tejto lehoty, a súčasne
2. plnenie z účelového sporenia nastane najskôr dovŕšením 55 rokov veku daňovníka.

(6) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odseku 5, o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie a platieb účelového sporenia, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok.
TRETIA ČASŤ
DAŇ PRÁVNICKEJ OSOBY



§ 12
Predmet dane


0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Vlasti ďakujem, samozrejme tam malo byť paragraf 6 odst. 10., ale toľko tu už hovoríme o nezdaniteľných častiach, že chybička sa zamotala

Ináč pre úplnosť k 15.12. 2005 bol zákon o DzP 595/2003 novelizovaný o.i. aj práve v paragrafe 11 a ten má 10 odsekov-ide o znenie zákona č. 534/2005
Naposledy upravil evina : 23.02.06 at 08:15
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Muška veď práve o to mi ide, že je tam napísané len upraví ZD o výšku pohľadávok, záväzkov a zásob. Ja som chcela aby mi to niekto odsúhlasil tak po lopate: o čo ZD zvýšiť a o čo znížiť.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

dogicka
Ale keby niekto napísal takto polopate ako je to pri prechode z JÚ na paušál?

Myslím si že asi takto:
Za rok 2004 - znížiť ZD o výšku záväzkov
- zvýšiť ZD o výšku pohľadávok a nespotrebovaných zásob
Je to takto správne?
Červeným som Ti to opravila.

Musíš mať vlastne účtovníctvo "čisté" ako keby si končila svoju živnosť.
Naposledy upravil Muška : 24.02.06 at 13:34
0 0
heket heket

heket je offline (nepripojený) heket

FO začala podnikať v r.2003. Vtedy viedol účtovníctvo a preukazoval skutočné výdavky.Ďalšie roky si uplatňoval paušálne výdyvky. R 2003 neupravoval pri prechode na paušálne výdavky.Zistila som mu , že keby si bol v r.2003 uplatnil paušálne výdavky vyšlo by ho to výhodnejšie. Môže FO podať dodatočné priznanie a zmeniť skutočné výdavky na paušálne?
0 0
Vlado823 Vlado823

Vlado823 je offline (nepripojený) Vlado823

Živnostník podnika ako opravár motorových vozidiel. Príležitosne zamestnáva na dohodu o vykonaní práce jedného pracovníka. Zaujímalo by ma, či aj v tomto prípade si môže uplatniť 60% výdavkov z príjmov.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Vlado823
Živnostník podnika ako opravár motorových vozidiel. Príležitosne zamestnáva na dohodu o vykonaní práce jedného pracovníka. Zaujímalo by ma, či aj v tomto prípade si môže uplatniť 60% výdavkov z príjmov.
To, že SZČO niekoho zamestnáva nevylučuje možnosť uplatnenia percentuálnych výdajov.
0 0
mimča mimča

mimča je offline (nepripojený) mimča

prešla som niekoľko tém o paušálnych výdavkoch no vyplnenie tabuľky č. 1 - konkrétne r. 2 mi aj tak nie je jasné... no nechám to zatiaľ tak, ale chcem sa ešte opísať či mám vlastne dobré tlačivo na DP FO... moja tabuľka č. 1 má totiž 11 riadkov a nie 10 ako to tu všade spomínate... už v tom mám riadny chaos ...
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

mimča
prešla som niekoľko tém o paušálnych výdavkoch no vyplnenie tabuľky č. 1 - konkrétne r. 2 mi aj tak nie je jasné... no nechám to zatiaľ tak, ale chcem sa ešte opísať či mám vlastne dobré tlačivo na DP FO... moja tabuľka č. 1 má totiž 11 riadkov a nie 10 ako to tu všade spomínate... už v tom mám riadny chaos ...
Tabuľka č. 1 v odd. VI. má 11 riadkov.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Máš dobré tlačivo, v tabuľke 1 je 11 riadkov, asi si čítala príspevky ktoré sa týkali DP za rok 2004, vtedy bolo v tabuľke 1 10 riadkov. Je tu viacej názorov ako postupovať pri vyplňovaní DP pri uplatňovaní paušálnych výdavkov, ja sa prikláňam k tomu, že súčtové riadky 2,9 a 11 musia sedieť, zdá sa mi to logické, tak som takto vyplnila už asi 15 DP (v riadku 2 uvádzam výdavky % + odvody), zatiaľ je všetko v poriadku. Inak to poučenie k vyplneniu DP pod tabuľkov sa dá tiež vysvetliť rôzne (už to bolo v tejto téme rozoberané, stačí dať niekde čiarku).
0 0
mimča mimča

mimča je offline (nepripojený) mimča

Pepa, dogicka ďakujem... uf som sa zľakla, lebo mi tu jeden pán doniesol aj staré... vraj z DÚ... a ja som mala novšie...
a k tým výdavkom... ja som min. rok pásala celú sumu do riadku 2... akosi mi to bolo jasné a logické... no teraz som si prečítala vysvetlivky k tabuľke... apotom aj vaše rôzne názory... tak som z toho jeleň.... ale asi napíšem celú sumu ako min. rok - však ak im to tak bolo dobre vtedy bude aj teraz... snáď
0 0
mimča mimča

mimča je offline (nepripojený) mimča

ešte k tomu tlačivu...na poslednej strane v potvrdení im tam nesedia riadky.... tie nechali po starom....
základ dane z r. 70 ( po novom je na 70 nezdaniteľná časť na daňovníka) apod.....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať