Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

V roku 2005 FO-SZCO začal podnikať, a chce si uplatniť paušálne výdavky 25%+platby do ZP.
Vie, že na budúci rok 2006, uz bude viesť JU.Treba v roku 2005 do príjmov zahrnúť aj všetky neuhradené pohľadávky, týkajúce sa roku 2005??
A ako si môže uplatniť platby do ZP-len tie ktoré má uhradené, alebo napr.
platba za XII/05 v januári tam pojde tiez??
A co v roku 2006, ked mu príde tie pohľadávky z roku 2005 uhradene na účet?? Potom sa uz nedavaju do zdaniteľných príjmov??? Lebo oni boli v príjmoch v roku 2005.
Ako sa správne vypočíta VZ na platby do ZP, a SP, zo základu dane ale nieco som pocula, že sa odpočítavajú platby do SP, a ZP???
Ak vie niekto poradiť, velmi pekne dakujem!!
.
Usporiadat
phalmo phalmo

phalmo je offline (nepripojený) phalmo

Pepa
DP podávaš predsa do 31.3.2006 - faktúru /záväzok/ dovtedy určite budeš mať.
Vdaka, to som zabudol

A co druha cast otazky, ako ju vysporiadam pri prechode na pausalne vydavky napr. FA v hodnote 100 Sk, pojde do vydavkov v DP (t.j. znizim si zaklad dane o 100,- Sk) alebo nie?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Simonab
Chcem len upozorniť, že v riadku 2 tabuľky 1 do stĺpca výdavky vypíšeš len tie 25% výdavky. A potom na riadku 9 k nim pripočítaš aj zaplatené poistné. Je to tam aj vysvetlené pod tou tabuľkou tými malými písmenkami ( je to asi 3 riadok od spodku ).
Nie som si istá či je to tak. Potom ti predsa riadok 9 nemôže "sadnúť" - riadok 9 = súčet riadkov 1 až 8. Potom pri jednotlivých riadkoch neuvádzať žiadne výdaje a uviesť ich len v riadku 9 úhrnom.
Snáď sa ešte niekto vyjadrí.
0 0
phalmo phalmo

phalmo je offline (nepripojený) phalmo

Vdaka za vsetky rady, moc ste mi pomohli.
0 0
monibo monibo

monibo je offline (nepripojený) monibo

Manžel tiež uvažuje o tom, že by si v roku 2006 uplatnil paušálne výdavky. Zaujímalo by ma ako mám potom zaúčtovať uhradenú faktúru za december v januári a tiež zdravotnú poisťovňu v peňažnom denníku keď som urobila 31.12. uzávierku a potom nemám tento príjem ani výdaj vôbec účtovať v roku 2006? Budem to mať predsa na výpise z účtu v roku 2006. Alebo mám potom radšej podať DDP? Poradíte mi? Ďakujem
0 0
sada sada

sada je offline (nepripojený) sada

Chcem sa spýtať , keď viem že v budúcom roku budem viesť JU a v tomto roku chcem uplatniť výdavky percentom . Zahrniem do príjmov aj neuhradenú pohľadávku , ako ste spomínali a až na takto upravenú sumu počítam 25% výdavky ?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

sada
Chcem sa spýtať , keď viem že v budúcom roku budem viesť JU a v tomto roku chcem uplatniť výdavky percentom . Zahrniem do príjmov aj neuhradenú pohľadávku , ako ste spomínali a až na takto upravenú sumu počítam 25% výdavky ?
Pozri nasledujúci príspevok od Johanky - upravuješ základ dane tak ako to uviedla.
Naposledy upravil Pepa : 15.02.06 at 12:14 Dôvod: Pôvodná odpoveď bola áno - nesprávne
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

sada
Chcem sa spýtať , keď viem že v budúcom roku budem viesť JU a v tomto roku chcem uplatniť výdavky percentom . Zahrniem do príjmov aj neuhradenú pohľadávku , ako ste spomínali a až na takto upravenú sumu počítam 25% výdavky ?
Na rozdiel od Pepy si myslím, že nie. Pohľadávka sa nezahŕňa do príjmov, ale jedná sa o úpravu základu dane podľa § 17, tzn. o pohľadávku sa zvyšuje základ dane . Základ dane sa upravuje na riadkoch 40 a 41 daňového priznania B.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Johanka
Na rozdiel od Pepy si myslím, že nie. Pohľadávka sa nezahŕňa do príjmov, ale jedná sa o úpravu základu dane podľa § 17, tzn. o pohľadávku sa zvyšuje základ dane . Základ dane sa upravuje na riadkoch 40 a 41 daňového priznania B.
Jasné Johanka - je to tak. Opravujem svoj predošlý príspevok.
0 0
sada sada

sada je offline (nepripojený) sada

Sedím nad daňovým priznením a prišla som na to , že je to takzvaná pripočítateľná položka . Ale aj tak díky.
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

Pepa
Nie som si istá či je to tak. Potom ti predsa riadok 9 nemôže "sadnúť" - riadok 9 = súčet riadkov 1 až 8. Potom pri jednotlivých riadkoch neuvádzať žiadne výdaje a uviesť ich len v riadku 9 úhrnom.
Snáď sa ešte niekto vyjadrí.
Určite je to tak. Upozornili ma na to na daňovom úrade, že si to mám prepísať, lebo oni potom nevedia čo je z toho tých 25% a čo poistné. A že vraj si mám poriadne prečítať poučenie pod tabuľkou. Toto sa mi stalo minulý rok. Dnes som bola zaniesť DP paušálnika a presne na toto sa zamerala, že či je to správne. Takže na riadku 2 len 25% výdavky a na riadku 9 všetky riadky zrátané plus zaplatené poistné.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Simonab
Určite je to tak. Upozornili ma na to na daňovom úrade, že si to mám prepísať, lebo oni potom nevedia čo je z toho tých 25% a čo poistné. A že vraj si mám poriadne prečítať poučenie pod tabuľkou. Toto sa mi stalo minulý rok. Dnes som bola zaniesť DP paušálnika a presne na toto sa zamerala, že či je to správne. Takže na riadku 2 len 25% výdavky a na riadku 9 všetky riadky zrátané plus zaplatené poistné.
Vidím, že sa stále učíme (týka sa to teraz mňa), aj pri takých na pohľad jednoduchých veciach, ktoré robíme akosi automaticky .
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Problematika percentuálnych výdajov, poistného , riadkov a stĺpcov v DP sa rozoberala na:
http://www.porada.sk/showthread.php?...E1lne+v%FDdaje
Naposledy upravil Pepa : 15.02.06 at 13:17
0 0
monibo monibo

monibo je offline (nepripojený) monibo

monibo
Manžel tiež uvažuje o tom, že by si v roku 2006 uplatnil paušálne výdavky. Zaujímalo by ma ako mám potom zaúčtovať uhradenú faktúru za december v januári a tiež zdravotnú poisťovňu v peňažnom denníku keď som urobila 31.12. uzávierku a potom nemám tento príjem ani výdaj vôbec účtovať v roku 2006? Budem to mať predsa na výpise z účtu v roku 2006. Alebo mám potom radšej podať DDP? Poradíte mi? Ďakujem
Nikto mi neodpovie? Prosím. Ďakujem
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

monibo
Manžel tiež uvažuje o tom, že by si v roku 2006 uplatnil paušálne výdavky. Zaujímalo by ma ako mám potom zaúčtovať uhradenú faktúru za december v januári a tiež zdravotnú poisťovňu v peňažnom denníku keď som urobila 31.12. uzávierku a potom nemám tento príjem ani výdaj vôbec účtovať v roku 2006? Budem to mať predsa na výpise z účtu v roku 2006. Alebo mám potom radšej podať DDP? Poradíte mi? Ďakujem
DDP podľa mňa nie.
ZD si upravíš o neuhradené pohľadávky a záväzky cez riadky 40 a 41 DP B.
Tým máš rok 2005 "ukončený".
Príjem a výdaj v roku 2006 týkajúci sa roku 2005 je PNZD alebo VNZD. Ale načo to chceš účtovať. Veď si povinná viesť evidenciu - nie účtovníctvo.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Simonab
Určite je to tak. Upozornili ma na to na daňovom úrade, že si to mám prepísať, lebo oni potom nevedia čo je z toho tých 25% a čo poistné. A že vraj si mám poriadne prečítať poučenie pod tabuľkou. Toto sa mi stalo minulý rok. Dnes som bola zaniesť DP paušálnika a presne na toto sa zamerala, že či je to správne. Takže na riadku 2 len 25% výdavky a na riadku 9 všetky riadky zrátané plus zaplatené poistné.
Súhlas so simonab , postup je presne uvedený na daňovom priznaní dolu po oddielom VI. - vysvetlivky .
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Ale veď to tam bolo písané aj minulý rok. A nič sa mi nevrátilo - ani minulý, ani tento. Tak ja teda neviem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pepa
Ale veď to tam bolo písané aj minulý rok. A nič sa mi nevrátilo - ani minulý, ani tento. Tak ja teda neviem
Tak sa netráp , nikto si to nevšimol , ak by na to prišli , tak Ťa vyzvú . Veď tým si nekrátila daň a stávajú sa aj horšie udalosti .
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Pepa
Ale veď to tam bolo písané aj minulý rok. A nič sa mi nevrátilo - ani minulý, ani tento. Tak ja teda neviem
aspoň vidíš, že si doteraz tvoje DP ani neprečítali .
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Vyskúšala som vyplniť tlačivo na stránke drsr. Do r. 2 som uviedla v stĺplci 2 25 %-né výdavky, do r. 9 som uviedla 25%-né výdavky + poistné, a vyhadzuje to ako chybu a automaticky mi ponúkne sumu číslo z r. 2. Tak ako?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Pepa
Ale veď to tam bolo písané aj minulý rok. A nič sa mi nevrátilo - ani minulý, ani tento. Tak ja teda neviem
O tom je práve tá paragrafová a nejednotná džungla, ktorá tu platí.
V poučení je to presne tak napísané ako píše Simonab. Je to tak logické- a presne tak ako Simonab píše.Aj som to tak spravila u DP FO za rok 2004, napriek tomu, že viacerí tvrdili, že výdavky 25% majú byť vrátane poistného vo všetkých riadkoch... Z jedného DÚ ma vyzvali , aby som to opravila, lebo vraj z toho poučenia vyplýva, že má byť poistné uvedené vo všetkých riadkoch. Ja som to opraviť nešla, ale FO si to opravila, lebo chcelamať pokoj z DÚ.
tento rok to spravím tak ako hovorí Simonab, lebo si myslím, že si tu nemôže niekto vysvetlovať 100-rakým spôsobom , čo je napísané, ani na DÚ.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať