Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

V roku 2005 FO-SZCO začal podnikať, a chce si uplatniť paušálne výdavky 25%+platby do ZP.
Vie, že na budúci rok 2006, uz bude viesť JU.Treba v roku 2005 do príjmov zahrnúť aj všetky neuhradené pohľadávky, týkajúce sa roku 2005??
A ako si môže uplatniť platby do ZP-len tie ktoré má uhradené, alebo napr.
platba za XII/05 v januári tam pojde tiez??
A co v roku 2006, ked mu príde tie pohľadávky z roku 2005 uhradene na účet?? Potom sa uz nedavaju do zdaniteľných príjmov??? Lebo oni boli v príjmoch v roku 2005.
Ako sa správne vypočíta VZ na platby do ZP, a SP, zo základu dane ale nieco som pocula, že sa odpočítavajú platby do SP, a ZP???
Ak vie niekto poradiť, velmi pekne dakujem!!
.
Usporiadat
hant hant

hant je offline (nepripojený) hant

PROSÍM !!!!má vplyv na 60 perc. výdavky pri remeselnej živnosti predaj os.auta ktoré bolo na IČO ? Ďakujem.
0 0
Evicafa Evicafa

Evicafa je offline (nepripojený) Evicafa

Šťastne vydatá (i keď manžel tvrdí že za PC), dve pekné šikovné dcérky (dospelá a dospievajúca) a šťastná, že majú pre mňa všetci pochopenie aj v dobe daňových priznaní. ...viac
prekladateľ
Dnes som bol na Daňovom úrade spýtať sa na potrebu dodatočného daňového priznania za r. 2004 pri prechode na paušálne výdavky za r. 2005. Dosť zúfalo na mňa hľadeli sa nakoniec mi poradili, aby som pohľadávky z r. 2004 zaplatené v r. 2005 započítal do daňového priznania za r. 2005 a hotovo. Inak mi môže kontrolór vyrubiť pokutu za dodatočné priznanie za r. 2004.
A keď som sa opýtal na prípadné problémy so Sociálnou a Zdravotnou poisťovňou, kde by bolo tiež treba dodatočne doplácať od 1. 7. 2005, tak mi len zadupľovali, aby som na to dodatočné daňové priznanie zabudol.
Aké máte skúsenosti vy ostatní? Myslím napríklad aj s tou Sociálnou poisťovňou.
Aj mne by sa takýto postup lepšie páčil. Totiž keď som klientovi robila DP za rok 2004 - účtovala som - ešte netušil, že v r. 2005 nebude mať "kšeft". V polovici r. 2005 sa zamestnal a za 2004 má dokopy päť dokladov - snáď mu kvôli tomu nebudem robiť JÚ s celou tou spústou papierovania patriaceho k Ročnej závierke (Inventarizácie, Knihy P a Z ....) - ale mu dám paušál. A keď mu ešte zahlásim že za r. 2004 musí podať opravne DP (predsa na dodatočné je už neskoro) a doplácať nejaké penále, asi ho porazí.
Naposledy upravil Evicafa : 10.03.06 at 17:38 Dôvod: Pardon,"za 2005 mal 5 dokladov" nie za 2004 a "podať dodatočné DP (na opravné je neskoro)" - vďaka za pochopenie
0 0
Terezap Terezap

Terezap je offline (nepripojený) Terezap

Prosím pomóc. Teraz som sa rozhodla pre paušálne výdavky v roku 2006. Ale daňové priznanie za rok 2005 som už odovzdala. Viedla som JÚ. Musím teda ešte teraz podať opravné daň. priznanie? A čo mám presne opraviť? Som z toho úplne vedľa. Nemám pohľadávky, nemám zásoby mala som len záväzky vo výške 2200,-Sk. O túto sumu mám navýšiť daň. základ na r. 69 alebo aj príjem zo živnosti atď. Moc, moc ďakujem.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

O záväzky znížiš ZD, a úhrady záväzkov v roku 2006 budú VNZD.
0 0
Terezap Terezap

Terezap je offline (nepripojený) Terezap

Takže musím podať opravné daňové priznanie? A ZD znížim na riadku 69 ?
Ďakujem!
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Terezap
Takže musím podať opravné daňové priznanie? A ZD znížim na riadku 69 ?
Ďakujem!
Záväzok uvedieš na r. 41 ako položku znižujúcu základ dane.
0 0
Terezap Terezap

Terezap je offline (nepripojený) Terezap

Ahá. Ďakujem pekne. Už mi konečne svitlo.
Ale ešte mám jednu otázočku. Kamarátka robí svoje prvé daňové priznanie.
Rozhodla sa pre výdavky percentom. 60% pedikúra. Musí sa aj prvý krát upravovať ZD ? Ďakujem !
0 0
ManoB ManoB

ManoB je offline (nepripojený) ManoB

Terezap
Ahá. Ďakujem pekne. Už mi konečne svitlo.
Ale ešte mám jednu otázočku. Kamarátka robí svoje prvé daňové priznanie.
Rozhodla sa pre výdavky percentom. 60% pedikúra. Musí sa aj prvý krát upravovať ZD ? Ďakujem !
Ak robí prvé daňové priznanie, ZD nemá o čo upravovať, keďže v predošlom roku ešte nepodnikala.
0 0
Terezap Terezap

Terezap je offline (nepripojený) Terezap

Výborne. Moc ďakujem. Ste veľmi zlatí a nech sa Vám darí.
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Prosím, ako by ste postupovali, múdre hlavičky, v prípade:
Prechod z JÚ na paušál:
pohľadávky k 31.12.2004 vysporiadané, ale záväzok nejakých 2200 Sk zostal.
Čiže, ak by som chcela prejsť na paušál, podám dodatočné daň. priznanie a mám si nárokovať vrátenie tých približne 600 Sk? A mám dať aj opravné výkazy do poisťovní?
Alebo v tomto prípade stačí podať iba daňové priznanie za rok 2005 (aj keď to nebude také čisté...) Je to pre mňa jednoduchšie..
Ďakujem za radu
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Mickya
Prosím, ako by ste postupovali, múdre hlavičky, v prípade:
Prechod z JÚ na paušál:
pohľadávky k 31.12.2004 vysporiadané, ale záväzok nejakých 2200 Sk zostal.
Čiže, ak by som chcela prejsť na paušál, podám dodatočné daň. priznanie a mám si nárokovať vrátenie tých približne 600 Sk? A mám dať aj opravné výkazy do poisťovní?
Alebo v tomto prípade stačí podať iba daňové priznanie za rok 2005 (aj keď to nebude také čisté...) Je to pre mňa jednoduchšie..
Ďakujem za radu
Aj ja by som to spravila bez opravného, veď tých pár korún nestojí za to dráždiť daňový úrad dodatočným DP. Zo zákona nevzniká povinnosť priznať všetky náklady, priznať sa musia len príjmy, takže to ani nemôžu napadnúť.
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Môžem živnostníkovi uplatniť výdavky percentom /25%/ ak mám v januári r. 2005 úhradu ešte z roku 2004????
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

miriza
Môžem živnostníkovi uplatniť výdavky percentom /25%/ ak mám v januári r. 2005 úhradu ešte z roku 2004????
Ak viedol účtovníctvo v roku 2004 a v roku 2005 prechádza na percentuálne výdaje bol povinný upraviť základ dane za rok 2004.
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

V r. 2004 si tiež uplatňoval výdavky %.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Možnosť uplatniť výdavky percentom z príjmu nemá nič s tým, z akých období má v danom roku uhradené pohľadávky. Dôležité je, ako si uplatňoval výdavky v predchádzajúcom zdaňovacom období a ak to bolo iným spôsobom (skutočnými), či bol upravený základ dane o túto pohľadávku.
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Ďakujem takže použijem tých 25%.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

renča1
Áno je to správne.
nemájú byť na riadku 2 spočítané výdavky s odvodmi do poisťovní?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Simonab
Určite je to tak. Upozornili ma na to na daňovom úrade, že si to mám prepísať, lebo oni potom nevedia čo je z toho tých 25% a čo poistné. A že vraj si mám poriadne prečítať poučenie pod tabuľkou. Toto sa mi stalo minulý rok. Dnes som bola zaniesť DP paušálnika a presne na toto sa zamerala, že či je to správne. Takže na riadku 2 len 25% výdavky a na riadku 9 všetky riadky zrátané plus zaplatené poistné.
No tak zas musím prerábať DP , ešte že som ho neodovzdala, ale keď čítam poučenie, tak mi stále vychádza, že mám vyplniť len r. 9. Moc zrozumiteľne to tam napísané nie je.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Pepa
Jasné Johanka - je to tak. Opravujem svoj predošlý príspevok.

Ale potom vzniká problém s SP, do výkazu sa píšu príjmy z tabuľky 1, ale údajne podľa SP aj tieto úpravy podľa paragrafu 17 sú súčasťou vymeriavaceho základu pre SP. A tým vzniká problém, lebo nebude súhlasiť VZ pre SP s tabuľkou 1. Čo s tým? Mne bolo poradené urobiť úpravy cez uzavierkové interné doklady a tým sa problém odstráni.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

JAJA11
Ale potom vzniká problém s SP, do výkazu sa píšu príjmy z tabuľky 1, ale údajne podľa SP aj tieto úpravy podľa paragrafu 17 sú súčasťou vymeriavaceho základu pre SP. A tým vzniká problém, lebo nebude súhlasiť VZ pre SP s tabuľkou 1. Čo s tým? Mne bolo poradené urobiť úpravy cez uzavierkové interné doklady a tým sa problém odstráni.
Jaja, v podstate sme sa tu vo viacerých témach už zhodli, že pri paušálnych výdavkoch na r. 1-8 neuvádzame nič. Vyplýva to zo samotného textu v predposlenej vete uvedeného pod tabuľkou. DP máme vypĺňať presne tak, ako sa od nás žiada. 25% výdavok so zaplateným poistným uvedieme na r. 9. Pod tabuľkou zaškrtneme políčko x-kom a v odd. XIII. rozpíšeme výdavky na 25% a poistné. Do výpisu z DP pre SP som dala výdavky z r. 9 DP a úplne dole som ručne napísala:
§ 6 ods. 1 b) 25% xxxxx + poistné yyyyy=zzzzz. My im predsa nevyriešime nesúlad medzi DP a Výpisom. Oni to neriešia a nás zbytočne oberajú o čas. Táto téma by vôbec nevznikla, ak by to bolo doriešené. Som zvedavá, keď do SP dá DÚ databázu údajov(čo aj dáva), čo s tým budú robiť. Za predošlé zdaňovcie obdobie som to tiež rozpisovala.
P.S.: Už v inej téme som písala o konzultácii ohľadom tejto témy s 3 DÚ. Oni sami nevedia, ako im to software bude brať, pretože čakajú na upgrade. Preto je dobré rozpísať výdavky do odd. XIII a oni si pri "nahadzovaní" DP budú vedieť s tým poradiť.
Naposledy upravil Marína : 23.03.06 at 15:33
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať