Zavrieť

Porady

darovanie nehnuteľnosti

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať. Rodičia mi darovali dom, momentálne je to v štádiu zápisu na katastri. Tento dom by som však chcel následne darovať 1/2 manželke a 1/2 dcére. Musí medzi dvoma darovaniami tej istej nehnuteľnosti prejsť nejaký čas alebo môžem tento dom hneď po zápise na katastri darovať manželke a dcére? Ďakujem za odpovede.
Usporiadat
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Dnes som zistila, že darovacia zmluva nám bola už zavkladovaná, teda sme na LV zapísaní ako podieloví vlastníci "nášho" bytu od polovice novembra. Rozhodnutie katastra nám ešte nebolo doručené, majú čas do konca mesiaca. Oznamovacia povinnosť nám vznikne v decembri tohto roku, teda oznámiť to musíme, ale daňová povinnosť vznikne až od 1.januára 2013, takže postupujeme podľa nového predpisu. Vychádza mi to tak, že oznámenie podajú iba darcovia.
1 0
MacoLM MacoLM

MacoLM je offline (nepripojený) MacoLM

človek :-)
Dakujem vam za pomoc.

len taka otazka... ked je na povoleni vkladu datum, na dorucenie rozhodnutia maju 30 dni. Ja mam do 30 dni zase povinnost oznamit zmeny stavu na obec. neprekryva sa to trochu? darovanie sme urobili u notara, a ten vravel, ze pri notarskom zapis je to do 20 dni. alebo take nejak.

mne danova povinnost vznikla 12.11. ale dorucili to az 21.11. od ktoreho datumu sa odvija povinnost do 30 dni nahlasit zmenu?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

MacoLM Pozri príspevok
Dakujem vam za pomoc.

len taka otazka... ked je na povoleni vkladu datum, na dorucenie rozhodnutia maju 30 dni. Ja mam do 30 dni zase povinnost oznamit zmeny stavu na obec. neprekryva sa to trochu? darovanie sme urobili u notara, a ten vravel, ze pri notarskom zapis je to do 20 dni. alebo take nejak.

mne danova povinnost vznikla 12.11. ale dorucili to az 21.11. od ktoreho datumu sa odvija povinnost do 30 dni nahlasit zmenu?
Ty si sa stal 12.11. vlastníkom. Ale daňová povinnosť k dani z nehnuteľnosti ti vznikne až 1. januára 2013. Darcovi naopak, zaniká daňová povinnosť 31. decembra 2012.
1 0
janka104 janka104

janka104 je offline (nepripojený) janka104

Dobrý deň, potrebujem poradiť vopred ďakujem. manžel nadobudol nehnuteľnosť dedením minulého roku 2012. Teraz sa opýtam, mal povinnosť túto nehnuteľnosť prihlásiť na dňový úrad? lebo sa nato nejako pozabudlo a teraz neviem či stačí prihlásiť teraz do konca januára 2013?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

janka104 Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebujem poradiť vopred ďakujem. manžel nadobudol nehnuteľnosť dedením minulého roku 2012. Teraz sa opýtam, mal povinnosť túto nehnuteľnosť prihlásiť na dňový úrad? lebo sa nato nejako pozabudlo a teraz neviem či stačí prihlásiť teraz do konca januára 2013?
ÁNo, tento rok má podať DP k dani z nehnuteľnost, ale na MÚ..
Naposledy upravil Tweety : 16.01.13 at 10:35
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

janka104 Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebujem poradiť vopred ďakujem. manžel nadobudol nehnuteľnosť dedením minulého roku 2012. Teraz sa opýtam, mal povinnosť túto nehnuteľnosť prihlásiť na dňový úrad? lebo sa nato nejako pozabudlo a teraz neviem či stačí prihlásiť teraz do konca januára 2013?
Daňový úrad s tým nič nemá ... treba spraviť DP z nehnuteľnosti do konca januára - na obecný (mestský) úrad.
Vlani mal aj oznamovaciu povinnosť - ale to môže spraviť aj naraz - keď pôjde s DP.
U nás som sa nestretla s prípadom, žeby boli za neskoré oznámenie sankcie ... dúfam, že aj u vás to je tak.
1 0
janka104 janka104

janka104 je offline (nepripojený) janka104

ďakujem a musí sa to podať v mieste kde sa tá nehnuteľnosť nachádza? lebo mi bývame 150km od toho.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

janka104 Pozri príspevok
ďakujem a musí sa to podať v mieste kde sa tá nehnuteľnosť nachádza? lebo mi bývame 150km od toho.
áno tam treba - ale môžeš poslať poštou (ja som tak spravila, aj rovno s oznámením )
popozeraj si tu na porade témy okolo tejto problematiky - aj potrebné talčivá nájdeš..
1 0
janka104 janka104

janka104 je offline (nepripojený) janka104

vďaka za pomoc-)
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Správu dane z nehnuteľností vykonáva obec, na ktorej území sa nehnuteľnosť nachádza.
Pozri aj tu:
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=929
1 0
janka104 janka104

janka104 je offline (nepripojený) janka104

no teraz som pozerala,že nehnuteľnosť sme nadobudli už roku 2011 takže asi nás pokuta neminie. a taktiež sme to do 30 dní neohlásili.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

janka104 Pozri príspevok
no teraz som pozerala,že nehnuteľnosť sme nadobudli už roku 2011 takže asi nás pokuta neminie. a taktiež sme to do 30 dní neohlásili.
to oznámenie ani nie je až taký problém - ale vlani v januári ste mali podať DP .. a aj zaplatiť daň - niekedy v marci, alebo ako obec pošle výmer ...
1 0
janka104 janka104

janka104 je offline (nepripojený) janka104

daň bola zaplatená, zaplatila ju darkyňa, len sme to nenahlásili no
0 0
marions marions

marions je offline (nepripojený) marions

Dobrý večer,
nemá obdarovaný žiadne iné povinnosti, ani nemá platiť žiadnu daň okrem ohlásenia na mestskom úrade a zaplatenia dani z nehnuteľnosti?
Ďakujem.
0 0
marions marions

marions je offline (nepripojený) marions

Prosím, odobrí mi to niekto? Nemám žiadnu povinnosť keď dostanem darom nehnuteľnosť? Ďakujem.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

marions Pozri príspevok
Dobrý večer,
nemá obdarovaný žiadne iné povinnosti, ani nemá platiť žiadnu daň okrem ohlásenia na mestskom úrade a zaplatenia dani z nehnuteľnosti?
Ďakujem.
žiadnu,ak dar nepredal.....
0 0
marions marions

marions je offline (nepripojený) marions

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
marions marions

marions je offline (nepripojený) marions

Ani darca dúfam že nie?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

marions Pozri príspevok
Prosím, odobrí mi to niekto? Nemám žiadnu povinnosť keď dostanem darom nehnuteľnosť? Ďakujem.
len to DP na obecný úrad. Oznamovať už netreba !
0 0
marions marions

marions je offline (nepripojený) marions

Ani darca ani obdarovaný nemusia oznamovať na mestský úrad zmenu?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať