Zavrieť

Porady

Domaca vyroba alkoholu a nasa legislativa

Ahojte, hladal som hladal, ale nenasiel. Je tu sice jedna tema, ale ta je asi zamknuta...
Chcel by som sa viac dozvediet o legalnosti/ilegalnosti domacej vyroby alkoholu. Ako je to u nas v sucasnosti? este stale plati ten zakaz z cias R-U monarchie?

V Madarsku si pestovatel moze vypalit do 100 litrov domacej palenky, v Rakusku podobne. Jeden rakusky maloproducent mi povedal, ze toto predsa musi byt legalne v celej EU, pre neho bolo nemyslitelne, ze by mal platit nejake dane za to, ze si na vlastne naklady z vlastneho ovocia pre vlastnu spotrebu vypali palenku.
Ak sa niekto orientujete v tejto oblasti, poradte prosim, aka je europska legislativa a ako je to obmedzene u nas, pripadne, ci nahodou by nemala byt europska legislativa nadradena nasej (ked uz sa po Europe opicime v mnohych blbostiach).

Dakujem.
Usporiadat
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

[QUOTE=buchač;2121121]

Ja som len raz mal možnosť páliť ...u kolegu sme slivovicu z tých 100 l kvasu robili ...celá procedúra začala o tej 16,00 ...domov som sa dostal okolo 03,00 ...
Záleží na zariadení. Veľkosť kotla, ak má niekto tenšie tubky (ak si robil pálennicu sám a nemal primerané priemery) tak musí kúriť slabšie
...a je mi aj jasné , že nie každý kvas má nekonečnú dobu trvania , že ( mal by sa ) je potrebné ho čím skôr spracovať...
ako vravíš. Napr. skoršieletné ovocie, napr. marhule treba rýchle vypáliť. A také čachtické slivky ak niekto nevie ako na ne tak nech sa ich ani nechytá lebo napáli taký humus že ho nevypije ani najopitejší alkoholik.
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
deane7 Pozri príspevok
A udanie je aký dôkaz? Čo by udavač súhlasil s tým že ho vyzradia? Alebo tu píšu práve tí colníci a snažia sa nás presvedčiť že nemá colná spáva ako odhaliť pálenice? Však sa tu pochváľte kto doma páli a podľa IP adresy Vás zistia a ešte dnes večer ste dopálili.
A nezabudnite ešte na jeden dôkaz, však pálenie zanecháva stopy, kam s výpalkami? Ak si urobíš 200 litrov kvasu tak ich dokážeš popratať po dobrom vychladení. Ale ak páliš viac???
V tých inzerátoch na Bazoši ponúkajú 54-55%-nú. To sa dá taká v štátnej pálenici? Ja si pamätám že nám keď ešte žil dedko a chodil páliť tak hovorili že viac než 53 sa nesmie.
Legislatíva neobmedzuje stupňovitosť destilátov vyrábaných v pestovateľských páleniciach, tá je daná druhom a kvalitou ovocného kvasu, každy si môže dať vypáliť detilát tak silný, koľko mu to dá. Tak či tak sa destilát upravuje destilovanou vodou, najviac vyniknú jeho vlastnosti pri stupňovitosti 50 až 53 % objemu etanolu. Vyššia stupňovitosť už potláča senzorické vlastnosti destilátu, preto napríklad čistý lieh je bez chuti a bez zápachu. Stupňovitosť sa hlavne zvyšuje ústnym podaním, Jano naleje Jožovi päťdesiatdvojku, Jožo potom povie Ďurovi, že u Jana pil päťdesiatpäťku a Ďuro ďalej vykladá, že Jano má doma šesťdesiatku...
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Ja netvrdím že sa nesmie, ale vtedy keď som ja bol z mojím dedkom nám nechceli silnejšiu, neviem už prečo. Však dedko zomrel pred 22 rokmi. Kto by si pamätal? Tú 55-ku ponúkajú v tých inzerátoch.
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

deane7 Pozri príspevok
Ja netvrdím že sa nesmie, ale vtedy keď som ja bol z mojím dedkom nám nechceli silnejšiu, neviem už prečo. Však dedko zomrel pred 22 rokmi. Kto by si pamätal? Tú 55-ku ponúkajú v tých inzerátoch.
v podstate je to o tom, aký alkohol vytečie, ja som bol toho roku v oficiálnej pálenici páliť čerešne, a vytiekla 67,5 % a na odporúčanie prevádzkovateľa sme ju nechal zriediť na 50tku, vraj to stačí, že až tak nereže ako 53jka, alebo 55ka... zase čím menej %tná tým väčšie množstvo a zas nie tak rýchla opica
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Tuším to bolo drahšie ak sa to robilo silnejšie. Niečo v tom bolo. Ja keď som pálil tak som nešiel pod 60 a potom som doriedil väčšinou na 50. Mne to tak vyhovovalo.
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
deane7 Pozri príspevok
Ja netvrdím že sa nesmie, ale vtedy keď som ja bol z mojím dedkom nám nechceli silnejšiu, neviem už prečo. Však dedko zomrel pred 22 rokmi. Kto by si pamätal? Tú 55-ku ponúkajú v tých inzerátoch.
V tvojom predchádzajúcom príspevku píšeš: V tých inzerátoch na Bazoši ponúkajú 54-55%-nú. To sa dá taká v štátnej pálenici?
Tak ti odpovedám, že áno, akurát že tie pálenice nie sú štátne ale súkromné. Nikdy nijaká legislatíva ani pred 22 rokmi, ani za bývalého režimu, ani Slovenského štátu a ani za Prvej republiky neobmedzovala stupňovitosť destilátov. Zato za socíku obmedzovala vyhláška množstvo, bežný občan smel napáliť maximálne 10 l a., členovia JRD alebo Ovocinárskeho a záhradkárskeho zväzu mali nárok na 15 l a., alkohol nad toto povolené množstvo museli nechať v pálenici, pochopiteľne dostali za to zaplatené. Prečo sa vypálený alkohol riedi destilovanou vodou som už vysvetlil. V Rakúsku a Nemecku som sa stretol s tým, že destiláty riedia na 32 - 35 % objemu, ojedinele na 40 % objemu alkoholu.
Naposledy upravil Excise Duty : 10.08.12 at 21:07
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Ja viem prečo sa riedi. Však som toho dosť vypálil tiež. A za socíku nikto nenechával v pálenici, bolo vždy na koho napísať. Ja len píšem že v inzerátoch píšu "v štátnej pálenici" a neriešil som či je pestovateľská či družstevná. A už teda opravdu neviem dôvod prečo nám vtedy nechceli nechať silnejšiu, už toho nechajme, ja už neviem. Dedko nežije a ja sa nemám koho spýtať, ja som chcel 54-ku a povedali že nie. Bolo to za socializmu tak nemá cenu to riešiť. Teraz sa riešilo či sa dá dnes legálne doma, to je jasné že legálne sa nedá ani liter. Po nežnej sa dalo, nebolo povolené ale nikto nezakazoval, policajtov to nezaujímalo, aspoň u nás nie.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

deane7 Pozri príspevok
Ja viem prečo sa riedi. Však som toho dosť vypálil tiež. A za socíku nikto nenechával v pálenici, bolo vždy na koho napísať. Ja len píšem že v inzerátoch píšu "v štátnej pálenici" a neriešil som či je pestovateľská či družstevná. A už teda opravdu neviem dôvod prečo nám vtedy nechceli nechať silnejšiu, už toho nechajme, ja už neviem. Dedko nežije a ja sa nemám koho spýtať, ja som chcel 54-ku a povedali že nie. Bolo to za socializmu tak nemá cenu to riešiť. Teraz sa riešilo či sa dá dnes legálne doma, to je jasné že legálne sa nedá ani liter. Po nežnej sa dalo, nebolo povolené ale nikto nezakazoval, policajtov to nezaujímalo, aspoň u nás nie.
nevidím žiadny dôvod prečo by sa nedalo legálne páliť doma. Len tak povedať že nie to by bola diskriminácia. Ak si založím príslušnú živnosť, ak budem mať na to príslušné skúsenosti teoretické aj praktické, ak mi prevádzkáreň schvália príslušné inštitúcie, ak budem splňať všetky požiadavky finančnej správy. tak si myslím že môžem veselo páliť. lenže tých ak je toľko že ich je problém splniť a vyrábať cenove konkurenčne.
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Najskôr si prečítaj prvý príspevok. Tu sa nerieši podnikanie v pálení ale domáce pálenie pre vlastnú potrebu. Ak by si chcel legálne páliť pre vlastnú potrebu nejakých 50 litrov ročne tak by si prerobil aj gate.
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

deane7 Pozri príspevok
Najskôr si prečítaj prvý príspevok. Tu sa nerieši podnikanie v pálení ale domáce pálenie pre vlastnú potrebu. Ak by si chcel legálne páliť pre vlastnú potrebu nejakých 50 litrov ročne tak by si prerobil aj gate.
tak čítaj ani slovkom tam nie je zmienka "pre vlastnú potrebu" ale všetci vieme, že ostatní si myslia, že vieme že sa myslí na vlastnú spotrebu (už som ako spišiak)
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
pavol54 Pozri príspevok
nevidím žiadny dôvod prečo by sa nedalo legálne páliť doma. Len tak povedať že nie to by bola diskriminácia. Ak si založím príslušnú živnosť, ak budem mať na to príslušné skúsenosti teoretické aj praktické, ak mi prevádzkáreň schvália príslušné inštitúcie, ak budem splňať všetky požiadavky finančnej správy. tak si myslím že môžem veselo páliť. lenže tých ak je toľko že ich je problém splniť a vyrábať cenove konkurenčne.
Výroba liehu a jeho uvádzanie do obehu okrem uvádzania liehu do obehu v spotrebiteľskom balení nie je živnosťou.
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Ale to z príspevku vyplýva. Jednoducho sa nesmie.
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
deane7 Pozri príspevok
Ale to z príspevku vyplýva. Jednoducho sa nesmie.
Rovnako sa nesmie podávať alkohol mladistvým a s cigaretami je to rovnako. A koľko osadníkov bolo potrestaných za to, že im to povolili. A o zakázanom sexe radšej ani neuvažujem. Ani vrtuľník by nebolo treba...
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Ja proti tomu páleniu nebojujem predsa. Tiež by som bral keby sa smelo.
0 0
dad111 dad111

dad111 je offline (nepripojený) dad111

Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac
Ja by som sa vrátil ešte k tej sile hotového alkoholu.Sila okolo 50 má svoje opodstatnenie.Ak by ste to robili pod 50, je tu riziko, že sa Vám to zakalí. Samozrejme mám na mysli ovocné destiláty. Tie aj tu spomíňané 30 % gebuziny, nie je ovocný destilát, ale sintetika.
Tí, čo to ale robia príliš silné a potom to doriedia, zase prichádzajú o mnohé aromatické a chuťové zložky a výsledný alkohol je mdlej chuti, pretože páleničiar to skoro odstaví. Ten Vás na to skoré odstavenie nahovorí preto, že on je platený od množstva vypáleného čistého alkoholu. A keďže ten koniec tečie už strašne slabý, aby dosiahol dobrý výsledok, musí znížiť výkon kotla a tým predĺži dobu pálenia. Míňa pritom palivo, čas a vlastne je pri tom zadarmo. Radšej Vás teda nahovorí aby ste si to nariedili vodou. Vy platíte len za 100 %-ný alkohol, teda ak je to 50-ka, tak vlastne ste zaplatili a páleničiar dostal zaplatené len za pol litra, druhý polliter je voda. Tá voda je pre Vás aj pre neho zadarmo. Dnes sú aparáty, kde Vám naraz bez prepaľovania dokážu vypáliť aj 90 %ný alkohol, Ani po jeho nariedení na 50 nepoznáte z čoho to je. Je to len lieh. Tí čo to varia doma na kšeft ho dochucujú príchuťami a riedia. A práve pre nich je potrebné, celý tento biznis prísne kontrolovať vrátane domáceho pálenia. Som za legalizáciu, len ak by k nej aj došlo, jediné, čo by štát zaujímalo, by bola vybraná daň. Vôbec nie kvalita, tak ako je to teraz.
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

To máš pravdu s tou silou alkoholu, robilo sa to tak, že sa pri prepaľovaní odstavilo pri určitých %-tách. Ak sa odstavilo skôr tak ako píšeš tie aromatické zložky sa odstránili, ale zase sa to nesmelo prehnať, lebo nakoniec tiekli dosť kyslé zložky a pokazili pálenku. Jednoducho človek už musel mať nejaké skúsenosti. Skôr sa odstavovalo hlavne pri ražnom či repáku kde práve bolo dobré silné nežiadúce arómy potlačiť. Oskoruše či hrušky by človek riadne skorým odstavením oslabil o arómu.
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Naposledy som urobil 65%-nú marhuľovicu, preto takú silnú lebo som potreboval na výrobu bylinkových extraktov. No moja žena jej tipla tak 55%. Pravda keď je 3x destilovaná tak je jemná.
0 0
stovka stovka

stovka je offline (nepripojený) stovka

Samozrejme, domáca výroba alkoholu u nás je zakázaná. Spotrebné dane ako príjem štátu sú dosť výraznou položkou na to, aby si to štát ustriehol. A striehne to dosť brutálne.
U nás je možné vypáliť tuším 43 litrov 100% alkoholu (ráta sa to prepočtom, ak máte napríklad 60 litrov 60% pálenky, je to 36 litrov 100% alkoholu). I keď to robíte na vlastné náklady z vlastného ovocia pre vlastnú potrebu, platia sa za to isté poplatky a aj určitá asi polovičná spotrebná daň. Toto množstvo 43 litrov sa vzťahuje na sezónu, nie na kalendárny rok. Sezóna trvá od júla do júna ďalšieho roku. Ak vypálite nad povolenú hranicu, nič sa pravdepodobne nedeje. Colníci si vás podľa papierov z pálenice nájdu a to, čo je nad normu, vám kráľovsky zdania tak.
Naposledy upravil stovka : 25.02.13 at 13:30
0 0
stovka stovka

stovka je offline (nepripojený) stovka

Ad deane7: Aromatické zložky sa odstraňujú viacnásobnou destiláciou, určite nie skorším odstavením. Aróma je najsilnejšia na začiatku.

Ad dad111: Zakalenie hrozí len z dôvodu použitia nevhodnej vody na riedenie, veľmi výnimočne v prípade, že páleničiar "zaspí" a nechá do toho natiecť aj 15% kyslú vodu pri konci pálenia.
Páleničiar určite nenahovára na skoršie odstavenie, pretože čím viac toho natečie, tým je toho viac v prepočte na 100% alkohol a tým viac zarobí. Vždy sa to necháva tiecť tak do cca 20%, potom je to už spravidla len slabá vodička a pod 15% len kyslá voda, ktorá to pokazí.
Samozrejme, že dnes existujú aparáty, ktoré to pália na jeden raz, no strata chuti nie je spôsobená ničím iným, ako technológiou - prepaľuje sa to nie klasicky dvojstupňovo, ale troj- až päťstupňovo. Keďže každé jedno prepaľovanie uberá chuť a ostáva len lieh bez chuti, výsledkom je chľast bez chuti. Preto fajnšmekri stále uprednostňujú klasické pálenice. Je to proste alchýmia, nové technológie to len kazia.
Naposledy upravil stovka : 25.02.13 at 13:25
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
stovka Pozri príspevok
Samozrejme, domáca výroba alkoholu u nás je zakázaná. Spotrebné dane ako príjem štátu sú dosť výraznou položkou na to, aby si to štát ustriehol. A striehne to dosť brutálne.
U nás je možné vypáliť tuším 43 litrov 100% alkoholu (ráta sa to prepočtom, ak máte napríklad 60 litrov 60% pálenky, je to 36 litrov 100% alkoholu). I keď to robíte na vlastné náklady z vlastného ovocia pre vlastnú potrebu, platia sa za to isté poplatky a aj určitá asi polovičná spotrebná daň. Toto množstvo 43 litrov sa vzťahuje na sezónu, nie na kalendárny rok. Sezóna trvá od júla do júna ďalšieho roku. Ak vypálite nad povolenú hranicu, nič sa pravdepodobne nedeje. Colníci si vás podľa papierov z pálenice nájdu a to, čo je nad normu, vám kráľovsky zdania tak.
Colníci nikoho hľadať nebudú a ani nikoho kráľovsky zdaňovať nebudú! Daň vyberie do posledného centa prevádzkovateľ pálenice, inak destilát pestovateľovi nevydá. No a pokiaľ ide o výšku dane, na tých 43 litrov alkoholu sa uplatní sadzba dane 540 eur/hl a., no a na destilát prevyšujúci 43 l a. sa uplatní štandardná sadzba dane 1 080 eur/hl a., všetko je to v súlade so zákonom.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať