Zavrieť

Porady

Zvýšenie výživného na nazaopatrené(dospelé dieťa)

Dobrý deň,
chcela by som vás poprosiť o radu.Moja dcéra má 18r., je výbornou študentkou strednej školy.Reprezentuje školu na viacerých aj medzinar.súťažiach.Študuje na škole , ktorá si vyžaduje nadpriemerné finančné vydavky (zahr.prax,kurzy,ošatenie a pod.) Okrem toho byva na internate,má vydavky na cestovné, vreckové a iné nevyhnutné zakl.život.potreby. Má aj dosť zavažné zdr.problémy, ktoré vyžaduju veľa finacii na lieky a pod.. Otec prispieva čiastkou necelých 49 eur vyživného, čo zďaleká nepokrije jej naklady na študium ani zakl. životné potreby. Ja som na pol.inval.dôchodku čo je okolo 120 eur.a teraz nepoberám ani soc.davky pretože dcera cez prazdniny si zarobila pár eur. na povinnej študenskej praxi.Zatiaľ som sme si požičiavali od pribuzných, ale už nevladzeme a preto by som chcela podať Návrh na zvýšenie výživného.Preto sa chcem opýtať:Kto v tomto prípade podáva návrh na zvýšenie, musí ho podať dcéra, alebo ho môžem podať ja ako jej matka?
Aké naležitosti by mala obsahovať tatá žiadosť?
Na pojednavaní aké dôkazy by najviac presvedčili o potrebe zvyšenia?
Môže sa výživné odkladať a poprip.použiť na tvorbu úspor ,trebars na ďalšie vysokošk.vzdelanie? Otcov hnuteľný majetok ako je napr.auto dom,pozemok môžem použiť ako argument , že to môže predať a z toho môže platiť výživné?
Je možné súd požiadať o to , že ak otec nemôže platiť výživné tak ho za ňho môžu platiť starý rodičia ak majú dobrý príjem?

Ďakujem pekne za všetky odpovede a rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivuliatko je offline (nepripojený) ivuliatko

    medúza medzi čučoriedkami (Július Satinský: "ČUČORIEDKY = dievčatá od 15 do 25 rokov, MEDÚZY od 30 do 80 a po osemdesiatke sú STARÉ PRAŽENICE, ktoré majú obrovský zmysel pre humor a o svete si myslia svoje"). ...viac ivuliatko
    Návrh by mala podať dcéra - je plnoletá. Tu je vzor návrhu

    http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/ro...lnolete-dieta/

    Súd zvyčajne požaduje doklady a potvrdenia o finančných výdavkoch, potvrdenia zo školy a v prípade zdravotných problémov aj lekárske potvrdenia.
    Ak súd prizná dcére zvýšené výživné a otec by ho neplatil, môže podať návrh na exekúciu a keď sa exekútorovi nepodarí počas 3 mesiacov vymôcť výživné, môže žiadať na ÚPSVaR o priznanie náhradného výživného od štátu a potom štát bude vymáhať výživné od otca. Zároveň je možné aj trestné oznámenie - zanedbanie povinnej výživy

    http://kosice.korzar.sme.sk/c/449931...ej-vyzivy.html

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Ak je dcéra plne spôsobila na právne úkony, podáva návrh sama. Zdokladuje kto je otcom, svoje výdavky, navrhne zvýšenie na určitú sumu. Tvorbu úspor v rámci výživného je možné uložiť v prípade maloletého dieťaťa. Zohľadňujú sa majetkové pomery iba otca dieťaťa, nie jeho rodičov.

    Zvýšenie výživného na nazaopatrené(dospelé dieťa)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.