Zavrieť

Porady

Zmena postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve od 1.1.2013

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Viem, že veľa z nás vieme o tejto zmene , ale niekto aj nie . Tak zakladám novú tému .

Toto opatrenie nadobúda účinnosť 1. januára 2012 okrem bodov 2 až 5, 10, 11, 20 a 22, ktoré nadobúdajú účinnosť
1. januára 2013.

§4 Peňažný denník



  1. V peňažnom denníku sa uvádza prehľad


  1. peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
  2. peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
  3. priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
  4. príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov1) celkom, v členení najmä na


  1. predaj tovaru,
  2. predaj výrobkov a služieb,
  3. ostatné príjmy,


  1. výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na


  1. zásoby,
  2. služby,
  3. mzdy,
  4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
  5. tvorbu sociálneho fondu,
  6. ostatné výdavky,


  1. príjmov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov,
  2. výdavkov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov.


9.Ako služby sa účtujú výdavky, ktoré majú povahu nakupovaných služieb, napríklad spotreba energií, telefónne služby, poštové služby, bankové činnosti, právne služby, nájomné, výdavky na cestovné. Ako ostatné výdavky sa účtujú kurzové rozdiely, odpisy dlhodobého majetku a tvorba rezerv podľa osobitného predpisu4) ako aj ďalšie výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého až piateho bodu.

10. Účtovné zápisy sa v peňažnom denníku vykonávajú tak, aby sa zabezpečila nadväznosť na zostatky jednotlivých účtov v banke alebo zostatky jednotlivých pokladníc.

atď...ostatné v priložených postupoch JU.
Neskopírovalo mi poradové čísla, ale nevadí ,dôležité sú priložené postupy a ich zmeny
.
Naposledy upravil Zita5 : 08.01.13 at 20:57
Usporiadat
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

§ 43 (4) Základom dane pre daň vyberanú zrážkou pri príjmoch uvedených v odsekoch 2 a 3 je iba príjem, ak sa nepostupuje podľa odseku 5, 9 alebo odseku 10. Základ dane a daň sa zaokrúhľujú podľa § 47; v prípade účtov znejúcich na cudziu menu sa základ dane určí v cudzej mene, a to bez zaokrúhlenia.

§47 (1) Základ dane, nepeňažný príjem [§ 5 ods. 3 písm. a)], preddavky na daň (§ 34, 35, 42 a 44), zdaniteľná mzda (§ 35) a daň (§ 15, § 31 ods. 3 a § 43) sa zaokrúhľujú na eurocenty nadol. Nezdaniteľné časti základu dane (§ 11) a daňový bonus (§ 33) sa zaokrúhľujú na eurocenty nahor.

príklad: úrok 0,02 EUR - zrážková daň 20% = 0,004 EUr, na Eurocenty nadol je 0,00 EUR
4 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Zita5 Pozri príspevok
Ale z bankového výpisu nevyplýva že je úrok zdanený .Čo v tom prípade ?
daňovník môže postupovať podľa § 43a :
(1) Ak má daňovník pochybnosti o správnosti zrazenej dane alebo preddavku na daň, môže požiadať o vysvetlenie platiteľa dane v lehote do 12 kalendárnych mesiacov odo dňa, keď k zrážke dane alebo preddavku na daň došlo. V žiadosti uvedie dôvody preukazujúce jeho pochybnosti. Platiteľ dane je povinný písomne oznámiť daňovníkovi požadované údaje v lehote do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti a v tej istej lehote prípadnú chybu opraviť. Ak platiteľ dane nesplní túto povinnosť, daňovník je oprávnený podať sťažnosť správcovi dane v lehote do 60 dní odo dňa, keď mal platiteľ dane doručiť daňovníkovi písomné vysvetlenie a prípadnú chybu opraviť.

(2) Ak po doručení písomného vysvetlenia platiteľa dane podľa odseku 1 daňovník nesúhlasí s postupom platiteľa dane, môže podať sťažnosť na postup platiteľa dane správcovi dane, a to v lehote do 30 dní odo dňa doručenia písomného vysvetlenia platiteľa dane daňovníkovi.

(3) Správca dane, ktorý je miestne príslušný platiteľovi dane podľa tohto zákona alebo podľa osobitného predpisu, 136ab) o sťažnosti uvedenej v odseku 1 alebo odseku 2 rozhodne tak, že sťažnosti vyhovie v plnom rozsahu alebo vyhovie čiastočne a súčasne uloží platiteľovi dane povinnosť vykonať nápravu v určenej lehote, alebo sťažnosť zamietne. Rozhodnutie o sťažnosti sa doručí daňovníkovi aj platiteľovi dane, pričom daňovník a platiteľ dane sa môžu proti nemu odvolať v lehote do 30 dní odo dňa jeho doručenia. Odvolanie má odkladný účinok. Ak platiteľ dane nevykoná nápravu v lehote určenej v rozhodnutí, správca dane uloží platiteľovi dane pokutu podľa osobitného predpisu.136ac)
4 0
UBIKA25 UBIKA25

UBIKA25 je offline (nepripojený) UBIKA25

Účtovanie - nákup software - 560 € ?? - služba ?... ostatné?...
ďakujem
0 0
wirgi wirgi

wirgi je offline (nepripojený) wirgi

nehmotný majetok do 2400 eur - ostatné
1 0
Nina92 Nina92

Nina92 je offline (nepripojený) Nina92

kde účtujete nákup has. prístrojov, ktoré sú určené na bezpečnosť prevádzke, nie na predaj?
0 0
Nina92 Nina92

Nina92 je offline (nepripojený) Nina92

nákup softvéru v hodnote 50 eur - ostatné výdavky?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Nina92 Pozri príspevok
nákup softvéru v hodnote 50 eur - ostatné výdavky?
Áno, a keby si prečítala príspevok č 125 vyššie, ani si nemusela zadávať otázku.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Nina92 Pozri príspevok
kde účtujete nákup has. prístrojov, ktoré sú určené na bezpečnosť prevádzke, nie na predaj?
​Zásoby.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Ak sa neviete rozhodnúť, kam nákup zaradiť, stačí si pomyslieť, aký konštantný symbol by sa použil na úhradu.
1 0
Nina92 Nina92

Nina92 je offline (nepripojený) Nina92

kde účtujete obedy pre zamestnancov - ostatné výdaje?
0 0
Nina92 Nina92

Nina92 je offline (nepripojený) Nina92

Ďakujem, čítala som ju, chcela som sa uistiť, či tak rozmýšľame viacerí.
0 0
Nina92 Nina92

Nina92 je offline (nepripojený) Nina92

Prosím vás, účtujete ochranné pomôcky pre zamestnancov do zásob? Nič iné mi z toho nevychádza...
0 0
Nina92 Nina92

Nina92 je offline (nepripojený) Nina92

Poplatok mestu za znečisťovanie ovzdušia - ostatné výdavky - účtujete to takto aj vy?
0 0
Nikol73 Nikol73

Nikol73 je offline (nepripojený) Nikol73

Dobry poprosila by som o radu kam zaradit pohonne hmoty teda nafta a benzin,opravy na auto a poistky .Ďakujem za odpoved.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Nikol73 Pozri príspevok
Dobry poprosila by som o radu kam zaradit pohonne hmoty teda nafta a benzin,opravy na auto a poistky .Ďakujem za odpoved.
Pohonné hmoty - Zásoby v čl. PHM
Opravy na auto - Služby
Poistky - myslíš zákonnú poistku za auto? To by som dala do ostatných výdavkov
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

mondes Pozri príspevok
Pohonné hmoty - Zásoby v čl. PHM
Opravy na auto - Služby
Poistky - myslíš zákonnú poistku za auto? To by som dala do ostatných výdavkov
PHM a opravy na auto by som zaradila rovnako, ale poistné by som dala do služieb.
Poisťovne poskytujú poisťovacie služby.

Ale podľa príspevku 88 by toto všetko malo byť zaradené do ostatných výdavkov. A to sa mi vôbec nepozdáva. Na základe čoho by všetko čo sa týka vozidla zaradeného v majetku, malo ísť do ostatných výdavkov?
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Dobrý deň, poplatok Soze a Slovgramu ako výdavok ostatné? Alebo sa mýlim? Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Áno, ostatné.
0 0
Siporka Siporka

Siporka je offline (nepripojený) Siporka

Ahojte,
ako by ste zaúčtovali neoprávnený odber el.ener.?
0 2
Siporka Siporka

Siporka je offline (nepripojený) Siporka

Naozaj nikto nevie?
Na FA je aj zisťovací poplatok s DPH a neoprávnený odber el. ener.. Ako by ste účtovali.
Poradí niekto, či sa dá DPH uplatniť, zisťovací poplatok bude daňovým výdavkom a neoprávnený odber el. ener. nie, alebo ako?
0 0
Načítať ďalšie