Zavrieť

Porady

Zmena postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve od 1.1.2013

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Viem, že veľa z nás vieme o tejto zmene , ale niekto aj nie . Tak zakladám novú tému .

Toto opatrenie nadobúda účinnosť 1. januára 2012 okrem bodov 2 až 5, 10, 11, 20 a 22, ktoré nadobúdajú účinnosť
1. januára 2013.

§4 Peňažný denník



  1. V peňažnom denníku sa uvádza prehľad


  1. peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
  2. peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
  3. priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
  4. príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov1) celkom, v členení najmä na


  1. predaj tovaru,
  2. predaj výrobkov a služieb,
  3. ostatné príjmy,


  1. výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na


  1. zásoby,
  2. služby,
  3. mzdy,
  4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
  5. tvorbu sociálneho fondu,
  6. ostatné výdavky,


  1. príjmov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov,
  2. výdavkov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov.


9.Ako služby sa účtujú výdavky, ktoré majú povahu nakupovaných služieb, napríklad spotreba energií, telefónne služby, poštové služby, bankové činnosti, právne služby, nájomné, výdavky na cestovné. Ako ostatné výdavky sa účtujú kurzové rozdiely, odpisy dlhodobého majetku a tvorba rezerv podľa osobitného predpisu4) ako aj ďalšie výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého až piateho bodu.

10. Účtovné zápisy sa v peňažnom denníku vykonávajú tak, aby sa zabezpečila nadväznosť na zostatky jednotlivých účtov v banke alebo zostatky jednotlivých pokladníc.

atď...ostatné v priložených postupoch JU.
Neskopírovalo mi poradové čísla, ale nevadí ,dôležité sú priložené postupy a ich zmeny
.
Naposledy upravil Zita5 : 08.01.13 at 20:57
Usporiadat
Katarína Vážna Janeková Katarína Vážna Janeková
a kam by ste zaradili predplatne časopisu? "služba" ?
0 0
uko uko

uko je offline (nepripojený) uko

Katarína Vážna Janeková Pozri príspevok
a kam by ste zaradili predplatne časopisu? "služba" ?
ja by som dala asi skor ostatne. ci?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

uko Pozri príspevok
ja by som dala asi skor ostatne. ci?
neviem, keby som kupila odborny casopis, ci knihu, dala by som to doteraz do materialu, cize po novom zasoby, a predplatne je len dopredu zaplateny casopis....
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Inak nechapem preco vymysleli taketo nepodstatne zmeny, akoby sme toho nemali v tejto dobe dost. Co sa zmeni tymto nechapem....asi len potrebuju zase dovod za co pokutovat, tych ktori tie zmeny nepostrehnu alebo spravne nepochopia...
0 0
tompet tompet

tompet je offline (nepripojený) tompet

Ak nad tým uvažujem tak touto/pre mňa blbou/ zmenou viac potopili daňovákov ako nás.
Jednoduchý klik na rekapitulácia peňažného denníka mi dal info o hrubom rabate pri predaji tovaru = PTO/VTO. Teraz použijem analytiku a tých klikov bude o pár viac. Ale ja si to zistím hravo.
A na základe výkazov /PaV,MaZ/ si mierne erudovaný človek vedel vyrátať skoro presne rabat pri predaji tovaru. My si to vyrátame aj tak, lebo máme údaje.
Ale teraz si zoberte daňovákov. Z doterajších výkazov boli múdri a ak sa im nezdal rabat tak už ste fičali na kontrolu. A videl som také DP kde bol rabat aj mínusový alebo v lepšom prípade blízky nule. /Niekedy žasnem ako niekto môže robiť účtovníctvo a nemá ani páru o logike čísel/
Ale z tých nových výkazov to absolútne nevyčítajú. Takže toto je plus pre nás - môžme viac riskovať, veď kontrola je tak štatisticky raz za 5-7 rokov ak nevytŕčate z radu.
Tak si myslím, že niekto chcel vykopať jamu a padol do nej sám.
A možnože len niekto vlastní tlačiarne a nemal zákazky?
Život je zmena - a uznajte - čo treba meniť ak nie to čo funguje už pekných pár rokov a nik to meniť nechce. A možnože na vianoce bude ďalší darček - zmeny v postupoch účtovania v JU na strane príjmov.
Odpusť im bože, sú tak blbí, že nevedia čo činia.
1 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Naozaj si myslíš, že sú hlúpi? Ja si myslím, že sú bezcitní, tie zmeny nerobia kvôli nám "dole", ale kvôli sebe "hore".
1 0
Bobusko Bobusko

Bobusko je offline (nepripojený) Bobusko

Chcem sa spýtať, kam zaradiť doplnky do MV /napr. autoalarm, poťahy, koberčeky, autokamery-všetko v malej hodnote nepresahujúce 1700EUR za rok/
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

nový stlpec - zásoby / pôvodne materiál /
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

tompet Pozri príspevok
Ak nad tým uvažujem tak touto/pre mňa blbou/ zmenou viac potopili daňovákov ako nás.
Jednoduchý klik na rekapitulácia peňažného denníka mi dal info o hrubom rabate pri predaji tovaru = PTO/VTO. Teraz použijem analytiku a tých klikov bude o pár viac. Ale ja si to zistím hravo.
A na základe výkazov /PaV,MaZ/ si mierne erudovaný človek vedel vyrátať skoro presne rabat pri predaji tovaru. My si to vyrátame aj tak, lebo máme údaje.
Ale teraz si zoberte daňovákov. Z doterajších výkazov boli múdri a ak sa im nezdal rabat tak už ste fičali na kontrolu. A videl som také DP kde bol rabat aj mínusový alebo v lepšom prípade blízky nule. /Niekedy žasnem ako niekto môže robiť účtovníctvo a nemá ani páru o logike čísel/
Ale z tých nových výkazov to absolútne nevyčítajú. Takže toto je plus pre nás - môžme viac riskovať, veď kontrola je tak štatisticky raz za 5-7 rokov ak nevytŕčate z radu.
Tak si myslím, že niekto chcel vykopať jamu a padol do nej sám.
A možnože len niekto vlastní tlačiarne a nemal zákazky?
Život je zmena - a uznajte - čo treba meniť ak nie to čo funguje už pekných pár rokov a nik to meniť nechce. A možnože na vianoce bude ďalší darček - zmeny v postupoch účtovania v JU na strane príjmov.
Odpusť im bože, sú tak blbí, že nevedia čo činia.
maximalne suhlasim a nie iba marzu (rabat nakup predaj/tovaru) ale v hrubom aj pridanu hodnotu sluzieb.. (Prijem sluzieb/ vydaj material) Vsak mal niekto minusovy rozdiel medzi nakupom a predajom tovaru a nemal to nad sklade, bol to dobry podnet na kontrolu. Existoval v minulom roku program infonumb do ktoreho ked sa zadali tieto udaje (nakup predaj tovaru , sklad, pohladavky za tovar , tak vcelku vypocital rabat...vlastne marzu) ale bolo to jasne i z vykazov ako hovoris.necudoval by som sa ak o rok by sa menili vykazy asi to muselo byt od zeleneho "parlamentneho" stola
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

nemyslim si ze su nepodstatne zmeny. v celku menia filozofiu prislusnosti vydavkov
0 0
monciqamonciqa monciqamonciqa

monciqamonciqa je offline (nepripojený) monciqamonciqa

Bratislava
a co napr. nakup nafty, spotreba nafty (vyuzivam traktor na prace v lese..niekolko mesiacov v roku ) ..dakujem pekne za odpovede.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

nafta = výdavok za materiál
0 0
monciqamonciqa monciqamonciqa

monciqamonciqa je offline (nepripojený) monciqamonciqa

Bratislava
mondes Pozri príspevok
nafta = výdavok za materiál
a kam potom so spotrebou ?
0 0
mery25 mery25

mery25 je offline (nepripojený) mery25

poprosím a kde by ste dali doplnenie mýta, diety zamestnancov a leasingovú splátku?
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

+ udaj zasoby z casti vykazu Prijmy a vydavky sa nemusi rovnat zasobam z formulara vykaz o majetku a zavazkoch. Tazko sa tu hlada logika
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

monciqamonciqa Pozri príspevok
a co napr. nakup nafty, spotreba nafty (vyuzivam traktor na prace v lese..niekolko mesiacov v roku ) ..dakujem pekne za odpovede.
monciqamonciqa Pozri príspevok
a kam potom so spotrebou ?
Každý nákup nafty účtuješ a dokladuješ ako nákup zásob /doposiaľ materiálu - na poskytovanie služieb/ až do konca roka. Spotrebu upravíš podľa knihy jázd /výkonov traktora/ na sumu vykázanej spotreby buď stornom zásob, alebo doúčtovaním v uzávierkových operáciách, ak si v minuloročnom výkaze o majetku a záväzkoch vykázala zostatok nafty z minulého roka. Ak nevykazuješ knihu jázd, tak stornuješ 20% z vykázaného nákupu.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

aladin Pozri príspevok
+ udaj zasoby z casti vykazu Prijmy a vydavky sa nemusi rovnat zasobam z formulara vykaz o majetku a zavazkoch. Tazko sa tu hlada logika
Ako by sa to mohlo rovnať ? Keď výkaz Príjmy a výdavky vykazuje nákup, resp. spotrebu za celý rok a Výkaz o majetku a záväzkoch zostatok nakúpených ale nespotrebovaných zásob k 31.12 ?
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

mery25 Pozri príspevok
poprosím a kde by ste dali doplnenie mýta, diety zamestnancov a leasingovú splátku?
Doplnenie mýta by mal byť výdavok na Služby /diaľničnej spoločnosti/, diéty Služby /aspoň tak sú považované v PÚ = 512/. Leasingová splátka sa musí rozdeliť na splátku istiny = nedaňový výdavok a splátku úroku = finančná Služba leasingovej spoločnosti.
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

a_je_to Pozri príspevok
Ako by sa to mohlo rovnať ? Keď výkaz Príjmy a výdavky vykazuje nákup, resp. spotrebu za celý rok a Výkaz o majetku a záväzkoch zostatok nakúpených ale nespotrebovaných zásob k 31.12 ?
ano konstatoval som to iste len inymi slovami
0 0
Siporka Siporka

Siporka je offline (nepripojený) Siporka

Prosím o radu,
mám pok. EUR a pok. SF ako správne zaúčtovať v JU, program MRP povinný prídel na SF aby bol danový výdavok?
0 0
Načítať ďalšie