Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Dobry vecer,som zivnostnik a podnikam v stavebnictve - zhotovovanie malych stavieb - murar. Potrebujem poradit ci spadam do skupiny zivnostnikov ktory si mozu uplatnit pausalne vydavky a v akej vyske ./ švagor je elektrikár a tvrdí ze on spada do 65percentneho odpisu/.
Ak by niekto mal nejake prepisy kde je to presne urcene prosim Vas napisste mi kde to najdem.
Dakujem
Usporiadat
allicie allicie

allicie je offline (nepripojený) allicie

Ďakujem Nike, podľa mňa taky tak, ale chcela som sa uistiť.
Má niekto iný názor?
Dík.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

tak mi aspon odsúhlaste, ze ci ten, kto vykonava remeselne cinnosti ma mat vyucny list, inak tuto cinnost nemoze vykonavat.. hm? cize ak ma niekto len volne zivnosti na ZL a je medzi nimi napr. Omietkarske prace.. tak to znamena ze remeselna to nie je, lebo na to nema vyucny list...

trosku chaoticky napisane, ale da sa to pochopit... tak mi pls ktosi napiste...
0 0
JFJD JFJD

JFJD je offline (nepripojený) JFJD

Ja by som omietkárske práce zaradila k murárstvu, ale len v prípade, že ten dotyčný "murár" je vyučený v tomto obbore a má minimálne 3 roky praxe !!! Myslím si , že aj na fakturách by mal mať uvedené, že vykonáva murárske práce.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

tak to potom nemozem urobit.. pretoze dotycny uplatnuje pausalne 25% a vychadza mu pre neho dost vysoka dan... keby mohol ale 60% vyjde mu lepsie cislo.. lenze vyuceny murar to nie je... takze nic... ale dakujem
0 0
slavinka slavinka

slavinka je offline (nepripojený) slavinka

andreaS
tak to potom nemozem urobit.. pretoze dotycny uplatnuje pausalne 25% a vychadza mu pre neho dost vysoka dan... keby mohol ale 60% vyjde mu lepsie cislo.. lenze vyuceny murar to nie je... takze nic... ale dakujem
myslím, že nemusí byť vyučený murár - musí mať ale potvrdenú 3 ročnú prax ( že pracoval ako murár) - ktorú mu samozrejme odkontrolovali na živnostenskom - až na základe toho mu zapíšu "murárske práce - čiže murárstvo" do ŽL. t.j. paušál 60%
0 0
Katrin1 Katrin1

Katrin1 je offline (nepripojený) Katrin1

Chcem sa spýtať na paušálne výdavky 60%. V živnostenskom oprávnení má klient uvedenú živnosť murárstvo, maliarsko-nateračské práce, zemné a búracie práce. Faktúry znejú na pomocné práce. Môže si uplatniť 60%?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Katrin1
Chcem sa spýtať na paušálne výdavky 60%. V živnostenskom oprávnení má klient uvedenú živnosť murárstvo, maliarsko-nateračské práce, zemné a búracie práce. Faktúry znejú na pomocné práce. Môže si uplatniť 60%?
Tak prečo, keď má v ŽL murárske práce neuvádzal ich aj na faktúrach?! Ja by som buď prerobila faktúry a tie doručila aj odberateľom, alebo by som neuznala paušál 60%. Ja som tiež robila synovcom, ktorí mali v ŽL murárske práce, ale na faktúrach bol iný text, odberateľ nesúhlasil so zmenou faktúry, nakoľko tak bola postavená zmluvy len 25% paušál, bola som s tým na DÚ a tam mi tiež neodporučili zvýšený paušál!
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

V ŽL murárské práce a stanovený zástupca, znamená to že len 25% paušál?
Vďaka za odpoveď
0 0
Lina Lina

Lina je offline (nepripojený) Lina

Prosím Vás a do akej výšky si môže odpočítať paušálne výdavky vyučený stolár?

25% aleo 60%

ďakujem

LINA
0 0
filip91 filip91

filip91 je offline (nepripojený) filip91

Prosím Vás môžem si odrátať paušálne výdavky 60%,ak vykonávam stolárstvo,no nie som vyučený stolár.Na živnosti mám uvedeného zákonného zástupcu ale nie je u mňa zamestnaný.
0 0
fasia fasia

fasia je offline (nepripojený) fasia

To Filip: Keď sa rozhodujem, či uplatním 25 alebo 60 % výdavky klientom tak skúmam nasledovné veci:

1. či má ten dotyčný na živnosti uvedené to, čo tvorí prílohou živnostenského zákona (číslo sa mi nechce hľadať) ako remeselné živnosti. Teda ak máš na živnostenskom liste napísané "stolárstvo" potom spadáš pod:
SKUPINA 111 - Výroba drevárska, výroba nábytku, hudobných nástrojov a ostatných výrobkov: 18. Stolárstvo, 19. Zlatnícto a klenotníctvo
a prvú podmienku máš splnenú.
2. táto živnosť sa musí nachádzať v prílohe aj k 1.1.2004 aj k 31.12.2004. Pokiaľ som sa dočítala na porade len štyri zo všetkých sa nevyskytovali v oboch termínoch a to sú: 28. Podlahárstvo, 29,a. Kachliarstvo 33. Čistenie a kontrola komínov a Elektroinštalatérstvo. V tom by si problém mať nemal.
3. no a posledná vec ktorú skúmam je, aké príjmy ten človek dosahoval. Ak sú to príjmy len z vykonávania remeselných živností, to znamená, že ako človek ktorý vykonáva stolárstvo, musíš vedieť ty alebo od svojho zákonného zástupcu, čo všetko jeho/teba na škole učili a čo spadá pod remeslo "stolárstvo", ak to vieš, a robil si len a len takéto činnosti môžeš si s kľudným svedomím uplatniť paušálne výdavký vo výške 60% dosiahnutého príjmu + odvody na poistné na verejné zdravotné a sociálne poistenie ktoré si zaplatil.

Stačí takto?
Naposledy upravil fasia : 20.03.05 at 14:11
0 0
peter_k peter_k

peter_k je offline (nepripojený) peter_k

dobry den,

chcel by som vas poprosit o nazor, ci postupujem spravne

som drobny zivnostnik, pracujem v oblasti vzdelavania

uctujem v JU, namam majetok, zásoby, pohľadávky a záväzky, nie som platca DPH

kazdy rok davam aj tie dva vykazy, hoci podla tejto diskusie to vyzera, ze by som nemusel

vydavky si uplatnujem vo vyske 25% podla §6 ods.10, a myslim si (v tomto nie som si isty), ze k tomu si od tohto roku mozem pripocitat platby do socialnej a zdravotnej poistovne a do fondu zamestnanosti

do zdanitelnych prijmov zaratavam aj uroky z podnikatelskeho uctu, hoci to uz je zdanene v banke, ale toto je v tom zakone nejak (pre mna) nejasne napisane, a kedze je to cca 60 Sk rocne, tak radsej to tam dam, nech z toho nie su neprijemnosti

chcem sa teda opytat, ci je v tom co som napisal, nejaka zasadna chyba, alebo je to ok

dakujem

p. s., je samozrejme, ze toto forum nie je urcene na poradenstvo danovnikov pre individualne osoby, ale myslim si, ze toto moze byt velmi uzitocna informacia pre viacerych citatelov, ak by tento prispevok bol nevhodny, prosim admina o jeho vymazanie
0 0
filip91 filip91

filip91 je offline (nepripojený) filip91

Dakujem za odpoveď.
0 0
fasia fasia

fasia je offline (nepripojený) fasia

peter_k: myslím že si neurobil žiadnu zásadnú chybu. Ba priam naopak. Postupuješ v zmysle platných predpisov. Ak ti v banke zrazili nejakú daň, kľudne si ju môžeš zahrnúť do daňového priznania a ponížiť si o to svoju daňovú povinnosť.
Výkazy pri paušálnych výdavkoch sa nepredkladajú. Na daňovom priznaní na poslednej strane je jedno políčko, kde zaškrtneš, že si uplatňuješ výdavky percentom z príjmov. Tým je povedané, že výkazy nepredkladáš.
0 0
peter_k peter_k

peter_k je offline (nepripojený) peter_k

dakujem za odpoved

edit: 13:49 este tu pridavam tuto linku, mohlo by to niekomu pomoct http://www.porada.sk/showthread.php?t=7492
Naposledy upravil peter_k : 21.03.05 at 11:50
0 0
Tina29 Tina29

Tina29 je offline (nepripojený) Tina29

A mne kto poradí? Živnostník viedol za rok 2003 Jednoduché účtovníctvo a za rok 2004 sa rozhodol paušálne výdavky 60%, keďže spĺňa predpoklady pre remeselnú živnosť. Čo s pohľadávkami z roku 2003, ktoré boli uhradené v roku 2004?
0 0
Petronella Petronella

Petronella je offline (nepripojený) Petronella

strkam nos aj tam kam nemam....aj do uctovnictva ;-) ...viac
andreaS
misurka: pozeraaam ze si tiez zo ZA a rocnikovo tiez nie sme vzdialene , prilepim ten zoznam sem aj pre ostatnych

Remeselné zivnosti podla prilohy c.1 k zivnostenskemu zakonu:
- v skupine 101 - Výroba kovo, a kovových výrobkov je pät remeselných zivnosti: Zamocnictvo, Nastrojarstvo, Kovoobrábanie, Galvanizácia kovov a Smaltovanie
- v skupine 103 - Výroba motorových a ostatných dopravných prostriedkov sú tri remeselné zivnosti - Opravy pracovných strojov, Opravy cestných motorových vozidiel a Opravy karosérií
- v skupine 104 - Výroba zdravotníckych výrobkov, presných a optických prístrojov a hodín sú tri rem.zivn - Výroba a opravy protetických výrobkov, Výroba a opravy ortopedickej obuvi a Hodinárstvo
- v skupine 106 - Výroba a spracovanie kameniva a zemín, keramika je iba Kamenárstvo
- v skupine 108 - Výroba potravín a nápojov sú styry rem.zivn - Mäsiarstvo a údenárstvo, Výroba piva a sladu, Výroba mliecnych výrobkov a Výroba pekárskych a cukrárskych výrobkov
- v skupine 110 - Výroba koze, kozených výrobkov (vrátane obuv), výroba gumových výrobkov a výrobkov z plastických látok je len Kozusnictvo
- v skupine 111 - Výroba drevárska, výroba nábytku, hudobných nástrojov a ostatných výrobkov sú dve rem.zivn - Stolárstvo a Zlatníctvo a klenotníctvo
- v skupine 112 - Výroba papierenská a polygrafická je len Polygrafická výroba
- v skupine 113 - Stavebníctvo a je 9 rem.zivn - Murárstvo, Tesárstvo, Pokrývacstvo, Klampiarstvo, Izolatérstvo, Vodoinstalatérstvo a kurenástvo, Instalácia a opravy chladiarenskych zariadeni, Elektroinstalaterstvo a Plynoinstalaterstvo
- v skupine 114 - Ostatne sú - Holicstvo a kadernictvo, Kozmeticke sluzby a Pohostinnska cinnost

tot vsio... ja stale riesim otazku ci kovacstvo povazovat za kovoobrabanie... ale zrejme asi nie...
Osobne si myslim, ze kovacstvo je kovoobrabaanie, pokial sa nejedna o umelecke kovasctvo, to patri mozno do nejakej inej kategorie, ale stale je to obrabanie kovov....(mam trochu technicke vzdelanie :-)
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať