Zavrieť

Porady

Preč z 2.piliera?

duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Rad by som sa dozvedel, ako zbojnici v komerčných poistovniach vypočítvajú doživotné anuity zo sumy nasporenej v 2.pilieri.


citujem "Realita je však úplne iná, keďže na nízkych súkromných dôchodkoch momentálne strácajú všetci. Teda aj ľudia, ktorí každý mesiac zarábajú 3–násobok minimálnej mzdy, čo je hrubý plat viac ako 2 400 eur za mesiac. Zamestnanec s takýmto platom si v druhom pilieri našetril za uplynulých 10 rokov 22 080 eur, za čo si od súkromnej poisťovne môže kúpiť mesačný dôchodok vo výške 63 eur."

zdroj: http://spravy.pravda.sk/ekonomika/cl...y-mohli-odist/


Ak zostaneme pri tom príklade, a poistenec teraz dosiahol 62 rokov a ked mu bude služiť zdravie a dožije sa pekných 80 rokov, tak bude poberať smiešnych 63 EUR 18 rokov. 18 rokov x 12 mesiacov = spolu 216 dôchodkov po 63€. Spolu mu vyplatia iba 13.608€.
Nie som poistny matematik, rad by som videl argumenty odborníka, pretože toto poistovne po*rali. To akože vypočítali tu doživotnú anuitu, ako keby sa všetci dožili 90 rokov?
Naposledy upravil duves : 22.01.15 at 05:52
Usporiadat
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

duves
veronikasad
Ved to sa tyka sporitela, resp. manželky po zosnulom manželovi, čo ešte len sporil.
"Nárok na pozostalostné dôchodky vzniká pri smrti osoby zúčastnenej starobného dôchodkového sporenia"

t.j. narok už nevznika, ak by smrť nastala pri poberaní doživotneho dochodku.
Nemáš pravdu, bude mať nárok na vdovský dôchodok, rovnako, ako z I. piliera.
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

nunenko
Druhý pilier je zázrak kapitalizmu.
Ako momentálne funguje?
Takto: Kaník a spol. sa rozhodli, že polovica peňazí poistenca miesto do soc. poisťovne pôjde do súkromných rúk DSS, a na dočasné preklenutie nedostatku prostriedkov v soc. poisťovni sa použije zisk z predaja SPP.
Logiku by to malo vtedy, keby sa zisk SPP každoročne použil na dotáciu sociálnej poisťovne. Zisk s predaja sa minul, zdroj vyschol...
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A teraz to podstatné, Ľudo Kaník dnes na TA3 hovoril ako sa musia dôchodky dotovať 30%.
Je to zrejme pravda, štát dopláca soc. poisťovni. Na rok 2015 sú naplánované príjmy Základného fondu starobného poistenia Sociálnej poisťovne vo výške 3,9 miliardy eur a výdavky na 5,4 miliardy eur.
Z čoho mi vychádza že chýba cca 30% peňazí.
Ak sú celkové odvody 18% celkom 100%, tak 4% do druhého pilieru je 22%, to je skoro celá suma ktorá chýba soc. poisťovni.
Štát to soc. poisťovni "dorovná". Ale ako? Kde vezme peniaze? Jasné že si požičia. Od koho? No predsa od DSS, priamo, či nepriamo. Čo si vlastne požičia? Peniaze, ktoré dovolil poslať do druhého piliera.
Tomu sa hovorí zázrak, žiadne peniaze nepribudli, každá má čo má mať. A čo bude o 40 rokov? Nebudme smiešny, o 40 rokov už žiadne €uro nebude, a ak áno tak pri 1,2 bilióna výtlačkov kedy bude treba bude mať cenu hajzlopapiera. A do dôchodku sa tak isto zrejme chodiť nebude.
v prvom rade štátnej SP chýba to čo musí odvádzať do II piliera za sporiteľov tak predá kdesi dlhopisy.(aj za tých čo len výkazy vyhotovili ale nič nezaplatili)
SP má za správu a manipuláciu vo výbere prostriedkov nejaké náklady, ktoré sú menšie ako náklady komerčných DSS-iek a neskôr poisťovní ktoré si zoberú na starosť správu a výplatu dôchodkov (čo je u nich asi 30% nasporenej sumy)
dôchodok je zložený 14% I. PILIER 4% II.PILIER ( odľahčený o 30% z nasporenej sumy)
To % odľahčenie sa týka všetkých rovnako či je z malo príjmovej skupiny alebo dobre zarábajúcej osoby. takže ten rozdiel na dôchodku asi menej pocíti dobre platený dôchodca. tak neviem čo hovorí niekto o tom že sa to oplatí len dobre zarábajúcim (len že by politici nehovorili že v budúcnosti sa malo zarábajúcim v I. pilieri bude doplácať a ten čo má aj druhý pilier asi menej
0 1
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Kvaka
duves
veronikasad
Ved to sa tyka sporitela, resp. manželky po zosnulom manželovi, čo ešte len sporil.
"Nárok na pozostalostné dôchodky vzniká pri smrti osoby zúčastnenej starobného dôchodkového sporenia"

t.j. narok už nevznika, ak by smrť nastala pri poberaní doživotneho dochodku.
Nemáš pravdu, bude mať nárok na vdovský dôchodok, rovnako, ako z I. piliera.
podľa mňa je vdovský dôchodok anachronizmus nemal by byť, ak sa nejaký pár rozvedie(spravidla nie z rozkoše a ak áno v tom prípade nech kompenzuje rozkošník, však milenka nech sa uskromní) tak sa tí osamelí jedinci musia deliť o sumu vdovských dôchodkov. alebo ten osamelý má iné nároky na životný štanard? (sám si musí z jedného príjmu zabezpečovať počas aktívneho veku bývanie a niekedy ešte aj deti musí vychovávať, a tí čo mali to šťastie že sa zhodli v manželstve tak na takú istú domácnosť boli dvaja a ešte po smrti partnera sú zvýhodňovaní. je to spravodlivé?
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Pavol, no veď toto, ak sa rozvedú tí, čo teraz šetria, potom sa znovu oženia, ako si to našetrené môžu vysporiadať? Podľa výpisu ku dňu rozvodu??
Aj v I. pilieri je to tak, vdova, ktorá žila s takým mužom napríklad iba dva roky, bude mať všetko a tá prvá, čo s ním žila aj 30 rokov a mu vychovala deti, nedostane nič. Veď odvody zo mzdy platil aj počas manželstva s prvou. Prečo sa toto nerieši inak??
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Kvaka
Pavol, no veď toto, ak sa rozvedú tí, čo teraz šetria, potom sa znovu oženia, ako si to našetrené môžu vysporiadať? Podľa výpisu ku dňu rozvodu??
Aj v I. pilieri je to tak, vdova, ktorá žila s takým mužom napríklad iba dva roky, bude mať všetko a tá prvá, čo s ním žila aj 30 rokov a mu vychovala deti, nedostane nič. Veď odvody zo mzdy platil aj počas manželstva s prvou. Prečo sa toto nerieši inak??
No vidíš to ma ani nenapadlo pri rozvode sa majetkove vyporiadavajú aj hrnčeky ale úspory v II.pilieri sú čo osobné?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Kvaka
Pavol, no veď toto, ak sa rozvedú tí, čo teraz šetria, potom sa znovu oženia, ako si to našetrené môžu vysporiadať? Podľa výpisu ku dňu rozvodu??
Aj v I. pilieri je to tak, vdova, ktorá žila s takým mužom napríklad iba dva roky, bude mať všetko a tá prvá, čo s ním žila aj 30 rokov a mu vychovala deti, nedostane nič. Veď odvody zo mzdy platil aj počas manželstva s prvou. Prečo sa toto nerieši inak??
Veď bude referendum. Ak prejde, tak sa to vyrieši.
Manželstvo je zväzok muža a ženy.
A druhý krok bude:
Čo štát spojil, človek nerozdeľuj.
2 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
O II. pilieri s Radovanom Ďuranom z inštitútu INESS - http://spravy.pravda.sk/otazky-a-odp...stitutu-iness/
otazka: Dobry deň, existujú pre komerčné poisťovne nejaké záväzné predpisy ako vypočítať doživotnú anuitu z nasporenej sumy? Uvedené prípady v súvislosti s prvymi vyplácanymi dochodkami ma utvrdzujú s tym, ako keby poisťovne rátali s tym, že sa každý dožijeme aspoň 90-ky. Tak ako to má byť?
(26.01.2015 10:33)
Odpoved: Dobrý deň, poisťovne musia dostať licenciu NBS, ktorá ale neschvaľuje ich vzorce. Vystavovala by sa totiž riziku, že o anuity nebude mať záujem žiadna poisťovňa. Poisťovne sú prirodzene opatrené, lebo nevedia poriadne do čoho idú – koľko sa budú dožívať slováci?(objavia sa nové lieky na rakovinu?). Sú orví sporitelia-dôchodcovia typickí slováci – alebo žijú zdravšie? Bude ECB udržiavať úroky furt na nule? (znižuje to dôchodky). Bude vláda každého polroka vstupovať do systému a meniť pravidlá? Poisťovne sa obávajú týchto rizík, preto ponúkajú nižšie náhrady. Tu ich nechcem obhajovať, tieto podmienky nastavila súčasná vláda. POisťovne sú si zároveň vedomé, že sporiteľ sa k svojim peniazom dostane len cez ne, čo ich tiež nenúti dávať extraštedré ponuky. Inak – doživotné dôchodky sú teraz extrémne nízke po celom vyspelom svete…
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

duves
vulxy
otazka nie je ci zostat ale dokedy to vydrzi....podla najnovsich prepostov 6miliard je 6miliard...a ze by nikdo o ne neprejavil zaujem sa mi nechce verit....na 100% par expertov uz pracuje a studuje ako sa dostat k usporam v "sulade so zakonom"...ja osobne tipujem ze to bude"Viktorova cesta"...ale vlastne ono to je jedno ...chlapci su sikovny ,poradia si...
Ved to vyplacanie je tunelovanie. Z každeho našetreneho € vyplatia iba 50 centov. Tak to nastavili a ešte som nepočul, či nečítal, že to je zle vypočítané. Vážení, tento system počíta a finančnou negramotnosťou ovčanov. Ja pojdem z toho preč. Som sam, čo v tom objavil podvod?
Určite nie si sám čo v tom objavil podvod. Ja som to vedel od začiatku.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

duves
taiko
.....Co mas zo svojich penazi odvedench do statnej poistovne ak zomries pred dochodkom? Co dedia dedici z Tvojej statnej nasetrenej penzie?
taiko, priebežný system ma uplne inú konštrukciu, ale ak napr.chces vediet, tak moja manželka bude poberať vdovsky dochodok. Co v sukromnych nie je.

Ale prekvapuje ma, že 80% príspevkov je uplne od veci. Ja som tu chcel rozoberat poistnu matematiku a nie to, či ten, aleno onen system je spravny.
Načo chceš rozoberať poistnú matematiku, keď nie si poistencom a DSS nieje poisťovňou?
0 1
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

pavol54
duves
taiko
.....Co mas zo svojich penazi odvedench do statnej poistovne ak zomries pred dochodkom? Co dedia dedici z Tvojej statnej nasetrenej penzie?
taiko, priebežný system ma uplne inú konštrukciu, ale ak napr.chces vediet, tak moja manželka bude poberať vdovsky dochodok. Co v sukromnych nie je.

Ale prekvapuje ma, že 80% príspevkov je uplne od veci. Ja som tu chcel rozoberat poistnu matematiku a nie to, či ten, aleno onen system je spravny.
Ono niektorí prispievatelia ani nevedia ani len o mechanizme fungovania, tak z toho radšej spravia politický seminár na tému "Lebo Fico" .
A ty tomu akože rozumieš? Veď presne toto ste chceli, sami ste sa obávali, že občan je sprostý a dobrovoľne by sa nepoistil.
1 1
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
jar88
Určite nie si sám čo v tom objavil podvod. Ja som to vedel od začiatku.
aha, genius sa vrátil, po ficovi druhy najmudrejší v republike
0 1
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

duves
jar88
Určite nie si sám čo v tom objavil podvod. Ja som to vedel od začiatku.
aha, genius sa vrátil, po ficovi druhy najmudrejší v republike
Zas nemáš nič k veci a tak ti nič iné nezostáva, ako trepnúť sprostosť.
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

jar88
pavol54
duves
taiko
.....Co mas zo svojich penazi odvedench do statnej poistovne ak zomries pred dochodkom? Co dedia dedici z Tvojej statnej nasetrenej penzie?
taiko, priebežný system ma uplne inú konštrukciu, ale ak napr.chces vediet, tak moja manželka bude poberať vdovsky dochodok. Co v sukromnych nie je.

Ale prekvapuje ma, že 80% príspevkov je uplne od veci. Ja som tu chcel rozoberat poistnu matematiku a nie to, či ten, aleno onen system je spravny.
Ono niektorí prispievatelia ani nevedia ani len o mechanizme fungovania, tak z toho radšej spravia politický seminár na tému "Lebo Fico" .
A ty tomu akože rozumieš? Veď presne toto ste chceli, sami ste sa obávali, že občan je sprostý a dobrovoľne by sa nepoistil.
tak povedz nech nezomriem sprostý, čo aké poistenie, kedy kde ? tu je reč o sporení v II pilieri nie o poistení.
1 1
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

pavol54
jar88
pavol54
duves
taiko
.....Co mas zo svojich penazi odvedench do statnej poistovne ak zomries pred dochodkom? Co dedia dedici z Tvojej statnej nasetrenej penzie?
taiko, priebežný system ma uplne inú konštrukciu, ale ak napr.chces vediet, tak moja manželka bude poberať vdovsky dochodok. Co v sukromnych nie je.

Ale prekvapuje ma, že 80% príspevkov je uplne od veci. Ja som tu chcel rozoberat poistnu matematiku a nie to, či ten, aleno onen system je spravny.
Ono niektorí prispievatelia ani nevedia ani len o mechanizme fungovania, tak z toho radšej spravia politický seminár na tému "Lebo Fico" .
A ty tomu akože rozumieš? Veď presne toto ste chceli, sami ste sa obávali, že občan je sprostý a dobrovoľne by sa nepoistil.
tak povedz nech nezomriem sprostý, čo aké poistenie, kedy kde ? tu je reč o sporení v II pilieri nie o poistení.
Tak prepáč, ja som nevedel, že sa tu bavíte o sporení - vlastne o povinnom sporení. Nebyť teba, skapem v nevedomosti. (jednoducho sprostý)
1 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

tu je rozumné zhrnutie, možno ti pomôže...
http://surovcik.blog.sme.sk/c/373798...t.html?ref=tit
Naposledy upravil bjuty smis : 29.01.15 at 11:04
0 1
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
bjuty smis
tu je rozumné zhrnutie, možno ti pomôže...
http://surovcik.blog.sme.sk/c/373798...t.html?ref=tit
nič nove som sa nedozvedel, nič, čo by som nepoznal
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

duves
bjuty smis
tu je rozumné zhrnutie, možno ti pomôže...
http://surovcik.blog.sme.sk/c/373798...t.html?ref=tit
nič nove som sa nedozvedel, nič, čo by som nepoznal

Hej ? Tak prečo tu potom vypisuješ takéto sprostosti ??? :

"Ved to vyplacanie je tunelovanie. Z každeho našetreneho € vyplatia iba 50 centov. Tak to nastavili a ešte som nepočul, či nečítal, že to je zle vypočítané. Vážení, tento system počíta a finančnou negramotnosťou ovčanov. Ja pojdem z toho preč. Som sam, čo v tom objavil podvod?"
0 1
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Švejna včera v TV hovoril, že otvorenie 2. piliera poškodzuje hlavne DSSky. Ak poistenci vystúpia z 2. piliera tak musia stiahnuť dobre investované euri a vrátiť ich do sociálnej poisťovne. A samozrejme sa im znížia výnosy.
Takže nejde ani tak o poistencov ako akcionárov DSSiek. A môže za to samozrejme Fico.
Nikto v okolitých štátoch si niečo také nedovolil.
1 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
marjankaj
Švejna včera v TV hovoril, že otvorenie 2. piliera poškodzuje hlavne DSSky. Ak poistenci vystúpia z 2. piliera tak musia stiahnuť dobre investované euri a vrátiť ich do sociálnej poisťovne. A samozrejme sa im znížia výnosy.
Takže nejde ani tak o poistencov ako akcionárov DSSiek. A môže za to samozrejme Fico.
Nikto v okolitých štátoch si niečo také nedovolil.
Ja som to včera pozeral. Tak nech sa snažia, hlavne poistovne čo ponukaju doživotne dochodky za odkupenie nasporenej sumy, aby ponukali slušné anuity a nie tie žobračenky.
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
DSSky nie sú charitatívne organizácie. Tie podnikajú aby dosiahli zisk. Kto by to robil zadarmo alebo dokonca doplácal? Veď o dôchodcov nech sa stará štát.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať