Zavrieť

Porady

Podpisy-záujem o dražbu

1-Máme neplatičov. Viackrát som čítal, že na dražbu je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny majiteľov. Ja som to nenašiel v žiadnom zákone. Pravbyt to tvrdí tiež, ale podľa akého zákona to nevedeli povedať. Nie je to len zaužívaná prax.
2-Pravbyt používa na zaplatenie energií neplatičov peniaze z fondu opráv. Tým pádom sa nevieme pohnúť na nejaké opravy. Môže tak robiť, nemal by to platiť zo svojich peňazí a potom to vymáhať.
3-Pravbyt si podľa svojho neviem čoho zvyšuje poplatky za právne služby. Dokopy zatiaľ nič neurobil, Môže to urobiť bez súhlasu majiteľov.
Ďakujem
Naposledy upravil ivka70 : 22.05.15 at 07:27
ivka70 Snad si nemyslis, ze spravca by mal dotovat vas bytovy dom zo svojich penazi a platit energie? Ona vam byty spravuje, platit si to platite vy ako vlastnici.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  zákon č. 182/1993 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov

  § 8b
  (2) Pri správe domu je správca povinný
  i) podať návrh na vykonanie dobrovoľnej dražby 12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15, ak je schválený nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,

  pozn. 12ac) Zákon č. 527/2002 Z. z. o dobrovoľných dražbách a o doplnení zákona Slovenskej národnej rady

  Hlasovalo 4 pouzivatelov

  Užitočné (4)
  Xanti, avalik, Katy a R, Ing. Ľubomír Janoška
  4
  pipiska123 Ďakujem za odpoveď. Aspoň viem, že na Pravbyte sú ....ľudia. Zaujímala by ma ešte taká vec, ktorá sa tiež rôzne interpretuje - koľko sa vyžaduje nezaplatených mesačných splátok za návrh na dražbu, Boli tam názory 333 €, 500 €, 1000€, tri nezaplatené splátky a p. To som tiež v zákone nenašiel.
  Mária27 Zvyčajne sa v dome dohodnú.

  Zákonom to stanovené nie je, analogicky sa často poukazuje na ustanovenia občianskeho zákonníka o nájme bytu - § 711 d) nájomca hrubo porušuje svoje povinnosti vyplývajúce z nájmu bytu najmä tým, že nezaplatil nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu za dlhší čas ako tri mesiace ...

  Avšak bývajú tie lehoty zo solidarity k susedom dlhšie, lebo v dnešnej dobe hocikto môže prísť o prácu. Záleží aj od počtu bytov, ako môžu vypomôcť.

  Chobot je teraz online Chobot

  Chobot
  1. - odpovedala už Mária27
  2. - Samozrejme, že na zaplatenie vašej energie použije správca vaše peniaze. On je len správca, nie samaritán, aby vám dával peniaze. Vy ste vlastníci, ak máte medzi sebou neplatiča, na toho sa skladáte ostatní vlastníci. Vy si potom od neho prostredníctvom správcu) budete vymáhať dlžné peniaze.
  3. - Nešpecifikovala si, aké právne služby vám správca poskytol. Treba si vypýtať faktúry alebo iné podklady, na základe ktorých vám tie sumy účtovala. Tebe sa môže zdať, že správca nič neurobil, ale o mnohých úkonoch možno ani nevieš - napr. podanie návrhu na súd, výzvy dlžníkovi a pod. Ak s právnymi službami správcu nie ste spokojní, môžete si nájsť vlastného právnika. Až potom uvidíš tie pálky....
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  pipiska123 Asi som sa nevyjadril presnejšie, z čoho zaplatia správcovia za energie pre neplatičov, keď na fonde opráv nebude žiadne €,
  Chobot Dom má 2 fondy. Jeden je prevádzkový a druhý je fond opráv. Z prevádzkového fondu sa platia bežné, mesačné platby, ako zálohy za energie, vodu a pod. Ak na prevádzkovom účte nie sú prostriedky, správca môže vykonať úhrady z účtu fondu opráv s tým, že po tom, až sa zo zálohových platieb znovu nazbierajú na prevádzkovom účte nejaké prostriedky, tak sa to vráti na účet fondu opráv. Ak ani na účte fondu opráv nie sú peniaze, tak sú vlastníci bytov v pr.eli, lebo správca nemá z čoho uhradiť zálohové platby a dodávatelia energií môžu celý dom odpojiť (napr. od tepla, elektriny, odpojiť vodu a pod.).
  pipiska123 Doplnenie k bodu 3. Ak správca neposlal žiadne upozornenia dlžníkom, hoci tam máme aj takých s dlžobou cez 1000€, nevyvesil na tabuľu dlžníkov nad 500€, taktiež nikoho nežiadal, aby bola odsúhlasená nadpolovičnou väčšinou dražba, tak sa to nedá inak nazvať ako nečinnosť.
    zbaliť

  Podpisy-záujem o dražbu

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.