Zavrieť

Porady

Je povinný sused starať sa o jeho pozemok?

Zo susedovho pozemku vyrastá černičie, ktoré mám z dvoch strán garáže vyššie ako po jej strechu. Pozemok pod garážou patrí mne. Problém je v tom, že mi tie kriaky poškodzujú ich popínaním stavbu a zrejme aj jej základy koreňovou sústavou. Vlastník sa o pozemok nestará, iba keď ho na to upozorním, raz za cca 3 roky to dá vyťať. Ja si mám sám vraj garáž obkopať, a odstrániť korene, lebo on sa bojí, že mi môže narušiť jej základy a musel by to platiť. Pýtam sa, je možné vlastníka takéhoto pozemku nejako prinútiť, aby sa celoročne o jeho pozemok staral, ak áno, aké sú možnosti? Podotýkam, že stavba i pozemky sa nachádzajú v intraviláne mesta. Môže zakročiť aj mesto? Chcem požiadať len o odborné rady, až sa niekto chce len vykecať, nebudem na neho reagovať, odporúčam mu napr. pokec.sk, tam bude správne..
IMG-1229.jpg  
buchač Všetko sa odvíja od § 127 Občianskeho zákonníka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    No ja som žiadal ou žp: odpovedˇ- je to kompetencii miestnej samosprávy. tam by si mal mať minimálne (bývalo 60 cm dnes je 1 m stavbu od susedného pozemku.) Inak tvoja strecha neprečnieva (NIKDY NESMELA) nad susedov pozemok? či aj ty nezasahuješ do jeho práv

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Vsak nemusis cakat kym to pride osekat zasa po 3 rokoch, postriekaj to hocikedy, nevidim tam plot.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    lubko6394, Anina2, afrikánka, bjuty smis, Sedrik89
    5
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    pavol54 naivná predstava o účinkoch postrekov, to by si musel použiť snáď neriedený koncentrát glyfosátu. A čo životné prostredie?
    vicktor Postreky funguju a zatial ekoteroristi nepresadili ze buriny su chranene.
    pavol54 Eko teroristov zaujíma aby si likvidoval burinu bez chemikálii. Lenže ekoteroristi spravidla neútočia na vinníka ktorý spôsobil zárast ale na majiteľa pozemku (v tomto prípade je to jedna a tá istá osoba). Stačí zablokovať majiteľovi prístup na pozemok a potom ho udať za zaburinenie
    bodliak Kozy by to s chuťou ekologicky obžrali, ale to by bolo ešte viac sťažností... Ľuďom JB, preferujú chémiu.
      zbaliť

    Martuk je offline (nepripojený) Martuk

    omylný človek, ktorý sa rád nechá poučiť a občas má aj svojský pohľad na vec :-D ...viac Martuk
    no neviem, ak neexistuje plot, ktovie, či zadávateľova strecha vôbec presahuje na pozemok suseda, ktovie, ako vypadá geodetický plán a katastrálna mapa.

    Vzhľadom na to, že podľa slov zadávateľa nie je so susedom poriadna reč, v prvom rade by som sa zameral na katastrálnu mapu a prípadné zameranie a vytýčenie geodetom. A následne po vytýčení a prejednaní so susedom by som zvolil vhodný postup.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    OBČIANSKOPRÁVNE VZŤAHY rieši občiansky zákonník hneď v prvých paragrafoch - pozri najmä § 3 až § 6. Rozpory medzi účastníkmi sa majú odstrániť predovšetkým ich dohodou. Ochrany sa možno domáhať na príslušnom (k sporu) orgáne, obci, na súde, alebo primeraným spôsobom zásah sám odvrátiť.
    Susedské vžťahy - ako píše buchač - pozri v § 127.

    https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...64/40/20190130

    Je povinný sused starať sa o jeho pozemok?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.