Zavrieť

Porady

Pokuta - zrážková daň

účtovníčka
A je to tu. Za mesiace február a marec mi vyrúbil DÚ pokutu vo výške 4000 Sk za oneskorené podanie tlačiva /v apríli/, aj napriek tomu, že ma na podateľni ubezpečovali o tom, že postih za to nebude. Mám ešte nejakú nádej to vyriešiť?
Usporiadat
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Tweety
Ak bola odmena vyplatená 20.9., a vtedy aj daň odvedená je to OK. Oznámenie je tiež v termíne.
Tweety, v zákone o dani z príjmov, je predsa stanovené, že zrážková daň musí byť do 15.dňa po sledovanom mesiaci zaplatená - a to myslím, že by malo byť bez ohľadu na ostatné stanovené termíny výplat, aspoň mne to bolo takto povedané na DU - hovorila som o tom s pracovníčkou styku s verejnosťou.
Takže zaplatenie dane 20. dňa je neskoro. Čo ty na to?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Orsz
Tweety, v zákone o dani z príjmov, je predsa stanovené, že zrážková daň musí byť do 15.dňa po sledovanom mesiaci zaplatená - a to myslím, že by malo byť bez ohľadu na ostatné stanovené termíny výplat, aspoň mne to bolo takto povedané na DU - hovorila som o tom s pracovníčkou styku s verejnosťou.
Takže zaplatenie dane 20. dňa je neskoro. Čo ty na to?
Odmena vyplatená 20-teho, daň odvedená 20-teho. Nevidím tu ani deň omeškania.

§43, ods.10: Zrážku dane je povinný vykonať platiteľ dane pri výplate, poukázaní alebo pri pripísaní úhrady v prospech daňovníka (v našom prípade je to 20.9.)..
§43, ods. 11: Platiteľ dane je povinný zrazenú daň odviesť správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa každého mesiaca za predchádzajúci mesiac (v našom prípade bola daň zrazená v septembri pri výplate v septembri , daň stačí odviesť do 15. októbra) .
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Paula
Odmena vyplatená 20-teho, daň odvedená 20-teho. Nevidím tu ani deň omeškania.

§43, ods.10: Zrážku dane je povinný vykonať platiteľ dane pri výplate, poukázaní alebo pri pripísaní úhrady v prospech daňovníka (v našom prípade je to 20.9.)..
§43, ods. 11: Platiteľ dane je povinný zrazenú daň odviesť správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa každého mesiaca za predchádzajúci mesiac (v našom prípade bola daň zrazená v septembri pri výplate v septembri , daň stačí odviesť do 15. októbra) .
Paula, ale to je odmena za 8.mesiac, nie 9.mesiac. Takže mali by sme sa držať §43, ods.11. To čo píšeš je správne pre odmenu za 9.mesiac. Ale pre 8.mesiac je tým posledným dňom 15.9.2006.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

kacena26
....mzda za 8 mes. zaplatená zrážková dan 20.9. a podané oznámenie do 15.10. my máme vyp.termín až 20-ho v mesiaci.
§43 ods. 10:
"Zrážku dane je povinný vykonať platiteľ dane pri výplate, poukázaní alebo pri pripísaní úhrady v prospech daňovníka..."

Teda daň bola zrazená 20.9. pri výplate.

§43 ods. 11:
"Platiteľ dane je povinný zrazenú daň odviesť správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa každého mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac. Túto skutočnosť je platiteľ dane súčasne povinný oznámiť správcovi dane, ak správca dane na žiadosť platiteľa dane neurčí inak. Zrážka dane sa vykonáva zo sumy úhrady alebo pripísania dlžnej sumy v prospech daňovníka. Za úhradu sa považuje aj nepeňažné plnenie."

Teda povinnosť odviesť daň zrazenú 20.9. je 15-ty deň po skončení mesiaca v ktorom bola daň zrazená - v našom prípade 15.10.
Naposledy upravil liba2 : 24.09.06 at 05:53
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Odpoveď na otázku stiahnutá zo stránky www.drsr.sk (často kladené otázky):

Otázka:
Aké povinnosti má zamestnávatľ, ak začne zamestnávateľ, ak začne zamestnávať pracovníkov na dohody o vykonávaní práce?

Odpoveď:
Ak začne daňovník vyplácať odmeny na základe dohôd uzatvorených podľa Zákonníka práce, stáva sa zamestnávateľom, je povinný registrovať sa na príslušnom daňovom úrade ako platiteľ dane zo závislej činnosti. Odmeny z dohôd sú predmetom dane zo závislej činnosti podľa § 5 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Povinnosť zraziť daň/preddavok na daň (vo výške 19% po znížení odmeny o povinné poistné, ak sú odmeny vymeriavacím základom pre výpočet poistného) z predmetnej odmeny nastáva dňom výplaty. Ak vyplácaná odmena nepresiahne sumu 5 000 Sk a jej príjemca (zamestnanec) si neuplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus (podpísaním tlačiva "vyhlásenia k zdaneniu príjmov..."), z uvedenej odmeny sa vyberie daň zrážkou v zmysle § 43 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov a predmetná daň sa odvedie do 15 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom bola odmena vyplatená. Ak výška vyplatenej odmeny je nad 5 000 Sk, resp. zamestnanec má podpísané vyhlásenie, zrazí sa z odmeny preddavok na daň v zmysle § 35 zákona o dani z príjmov, ktorý sa odvedie do 5 dní po výplate. Povinnosti zamestnávateľa z daňového hľadiska sú ustanovené v § 39 zákona o dani z príjmov
Naposledy upravil Paula : 24.09.06 at 07:56
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Paula
Odpoveď na otázku stiahnutá zo stránky www.drsr.sk (často kladené otázky):

Otázka:
Aké povinnosti má zamestnávatľ, ak začne zamestnávateľ, ak začne zamestnávať pracovníkov na dohody o vykonávaní práce?

Odpoveď:
Ak začne daňovník vyplácať odmeny na základe dohôd uzatvorených podľa Zákonníka práce, stáva sa zamestnávateľom, je povinný registrovať sa na príslušnom daňovom úrade ako platiteľ dane zo závislej činnosti. Odmeny z dohôd sú predmetom dane zo závislej činnosti podľa § 5 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Povinnosť zraziť daň/preddavok na daň (vo výške 19% po znížení odmeny o povinné poistné, ak sú odmeny vymeriavacím základom pre výpočet poistného) z predmetnej odmeny nastáva dňom výplaty. Ak vyplácaná odmena nepresiahne sumu 5 000 Sk a jej príjemca (zamestnanec) si neuplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus (podpísaním tlačiva "vyhlásenia k zdaneniu príjmov..."), z uvedenej odmeny sa vyberie daň zrážkou v zmysle § 43 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov a predmetná daň sa odvedie do 15 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom bola odmena vyplatená. Ak výška vyplatenej odmeny je nad 5 000 Sk, resp. zamestnanec má podpísané vyhlásenie, zrazí sa z odmeny preddavok na daň v zmysle § 35 zákona o dani z príjmov, ktorý sa odvedie do 5 dní po výplate. Povinnosti zamestnávateľa z daňového hľadiska sú ustanovené v § 39 zákona o dani z príjmov
No ja to robím 15.dňa po sledovanom resp.odpracovanom mesiaci, takto som sa s daniarkou o tom bavila na začiatku roka a tak som to pochopila.
Teraz zisťujem, že mám čas, pretože u nás je výplatný termín 30. A teda nemusím sa s tým ponáhlať. Ešte si to raz overím na DU.
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

Tweety
AK má podpísané vyhlásenie, uplatníš preddavkovú daň, ale ak nemá a nepoberá DB, tak musí uplatníš ZD, ktorá pri ročnom zúčtovaní dane sa môže považovať za preddavkovú, ale mesačne ju musíš uplatniť. Je to § 43 odst. 3 písm.1 Zákon o dani z príjmu.
Včera som bola zaniesť na´daň. úrade oznámenie o zrážkovej dani a dala som si to prezrieť nakoľko som to písala prvý krát a daňarka mi povedala, že sa to uplatňuje iba pri dohodách tak som to zobrala a išla som domov šťastná, ale doma som rozmýšlala a zistila som že asi nemá pravdu čo vy na to?
0 0
veget veget

veget je offline (nepripojený) veget

Nemá pravdu. Zober napr. dôchodcu na HPP bez podpísaného vyhlásenia s hrubým príjmom 5000 Sk. Odvádzame zrážkovú daň.
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

Ja viem , ale je to strašné ako my máme pracovať, keď nás zle informujú a im prejde všetko a my musíme platiť pokuty no ale život je o inom
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Aspoň niečo pozitívne - posledný odstavec - hlásenia o zrážkovej dani budú štvrťtočne.
0 0
maca88 maca88

maca88 je offline (nepripojený) maca88

Chcela by som sa prostrednictvom Vás odbornikov uistiť, či budeme platiť pokutu DU alebo nie. Mame dohodara ktory bol zamestnaný od 1.8. -31.8.2006, v dohode máme uvedené, že mzda mu bude vyplatená po ukončení práce, najneskôr však do 11-teho dňa nasled. mesiaca. Mzda mu bola vyplatená 8.9.2006, kedy bola aj zrazená daň a odvedená na DU. Poslala som Oznámenie 9.9.2006 omylom obyčajne poštou, ale na DU list nedorazil, niekde sa po ceste stratil.
Včera mi na DU oznamili že im mám poslať znovu oznámenie a mám čakať na pokutu 2000 Sk, neplatí v našom prípade termín na odovzdanie oznámenia do 15.10.2006?
Musí sa termín odoslania oznámenia zhodovať s termínom zrazenia dane?

Ďakujem
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

maca88
Chcela by som sa prostrednictvom Vás odbornikov uistiť, či budeme platiť pokutu DU alebo nie. Mame dohodara ktory bol zamestnaný od 1.8. -31.8.2006, v dohode máme uvedené, že mzda mu bude vyplatená po ukončení práce, najneskôr však do 11-teho dňa nasled. mesiaca. Mzda mu bola vyplatená 8.9.2006, kedy bola aj zrazená daň a odvedená na DU. Poslala som Oznámenie 9.9.2006 omylom obyčajne poštou, ale na DU list nedorazil, niekde sa po ceste stratil.
Včera mi na DU oznamili že im mám poslať znovu oznámenie a mám čakať na pokutu 2000 Sk, neplatí v našom prípade termín na odovzdanie oznámenia do 15.10.2006?
Musí sa termín odoslania oznámenia zhodovať s termínom zrazenia dane?

Ďakujem
Áno, termín do 15.10.06 pre vás platí, nakoľko vyplatené a zrazené bolo v 9/06.
0 0
maca88 maca88

maca88 je offline (nepripojený) maca88

Aj ja som si to myslela, kým ma nezneistili na DU

ďakujem za odobrenie
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Už iba na záver k tejto téme by som poradila všetkým, ktorých mieni DÚ "dobehnúť", aby tam išli so zákonom v ruke, resp. príslušnú časť pricvikli ako prílohu k odvolaniu sa proti pokute .
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

maca88, ešte si over na kópii oznámenia, či si uviedla správny mesiac vyplatenia odmeny. Niektorí si to mýlia a napíšu v kolónke "Kalendárny mesiac v ktorom bola zrazená daň" nie mesiac, v ktorom bola zrazená, ale za ktorý mesiac bola zrazená.
0 0
maca88 maca88

maca88 je offline (nepripojený) maca88

Ďakujem za upozornenie. Uviedla som spravne 9-mesiac.

Prajem pekný deň a aj víkend
Marcela
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Paula
Už iba na záver k tejto téme by som poradila všetkým, ktorých mieni DÚ "dobehnúť", aby tam išli so zákonom v ruke, resp. príslušnú časť pricvikli ako prílohu k odvolaniu sa proti pokute .
Pauli, ja už by som nikde nechodila s poúčaním ani so zákonmi. Na podatelni najčastejšie vedia, odkedy dokedy je obedňajšia prestávka a kto čo kde kedy s kým. Odporúčam zasielať poštou doporučene alebo prísť do podatelne s pozdravom, očariť ich úsmevom a odísť. Kontrolóri Ti takú blbosť určite nepovedia, že za august to malo byť do 15. septembra. A na poúčanie štátnych zamestnancov predsa prispievame našimi daňami. Ale tiež by som bola za to, aby si tie školenia platili sami, keď chcú takúto prácu vykonávať. Zrejme by si inak vážili svoje miesta aj svojich klientov.
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Takže dnes mi prišla z DÚ výzva na odstránenie nedostatkov podania-doplnenie.
Mám doložiť PD za 09/2006, výpisy z BÚ za 3 mesiace, potvrdenia o návšteve školy detí, príjem manželky /som SZČO/, doklady potvrdzujúce úhradu preukázateľných výdavkov na bývanie...
Slovom, som znechutená...
Moje argumenty jednoducho nezabrali, človek sa môže aj rozkrájať, na kompetentných miestach dávajú zavádzajúce informácie na 100% naschvál.
0 0
Jata Jata

Jata je offline (nepripojený) Jata

otázka
Takže dnes mi prišla z DÚ výzva na odstránenie nedostatkov podania-doplnenie.
Mám doložiť PD za 09/2006, výpisy z BÚ za 3 mesiace, potvrdenia o návšteve školy detí, príjem manželky /som SZČO/, doklady potvrdzujúce úhradu preukázateľných výdavkov na bývanie...
Slovom, som znechutená...
Moje argumenty jednoducho nezabrali, človek sa môže aj rozkrájať, na kompetentných miestach dávajú zavádzajúce informácie na 100% naschvál.
prosím Ťa, aký dôvod bol uvedený na žiadosti o odpustenie pokuty v tvojom prípade, keď pýtajú také hlušiny???
..pokutu zaplatí šéf-ako daňovník, ale odo mňa si to zinkasuje-veď prečo by mal platiť za moje chyby?...predpokladám že každý šéf nejak takto uvažuje...
takže to by som mala skôr ja - ako mzdová účtovníčka požiadať o odpustenie pokuty "pre daňovníka"???
Nakoľko sa daňový úrad s pokutami neponáhľal (za 2 a pol roka nazbiera viac ) mám už 6 pozdravov..čo sú zhruba dve výplaty..teraz neviem, či dva mesiace byť na bazálnom metabolizme, alebo postupne splácať..byť o chlebe a vode zabalená v deke, keďže aj plyn ide hore???
..keď sa darí, tak sa darí...hlavne že nám nechýba zmysel pre humor...

...poraďáci ste aj tak super...
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

otázka
Takže dnes mi prišla z DÚ výzva na odstránenie nedostatkov podania-doplnenie.
Mám doložiť PD za 09/2006, výpisy z BÚ za 3 mesiace, potvrdenia o návšteve školy detí, príjem manželky /som SZČO/, doklady potvrdzujúce úhradu preukázateľných výdavkov na bývanie...
Slovom, som znechutená...
Moje argumenty jednoducho nezabrali, človek sa môže aj rozkrájať, na kompetentných miestach dávajú zavádzajúce informácie na 100% naschvál.
To kvôli odpusteniu pokuty za nedostatky v hláseniach potrebujú zmapovať existenciu Tvojej domácnosti, aby si ich presvedčila, že nemáš na pokutu kvôli oneskoreniu sa v podaní lajstra? Také čudo má teraz "na krku" známa kvôli penále za oneskorené platby do SP. Musí dokladať svoje príjmy a výdavky (nielen zo živnosti)za niekoľko rokov nazad.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať