Zavrieť

Porady

Ukončenie PP po predĺženej rodičovskej dovolenky pre zlý zdravotný stav dieťaťa do 6 rokov.

Dobrý deň, máme zamestnankyňu lekárku, ktorá nám odpracovala 8 mesiacov a nastúpila na dlhodobú PN 6 mesiacov, následne na materskú a rodičovskú dovolenku. Po rodičovskej dovolenke z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa požiadala o predĺženú starostlivosť do veku 6 rokov. Táto doba uplynie 2.7.2023. Zamestnankyňa ústne informuje zamestnávateľa o záujme nastúpiť do zamestnanie do pracovného pomeru na skrátený úväzok. Písomné oznámenie zakiaľ napriek vyzvaniu nedoručila.
Zamestnávateľ z viacerých dôvodov zamestnankyňu nemôže prijať, lebo jej odborná zdatnosť nezodpovedala jej vzdelaniu a pracovnému zaradeniu.
Nebola schopná samostatnej odbornej práce a pri jej prijatí, by nám odstúpili ostatní lekári. Napriek tomu, že inzerujeme voľné pracovné miesta na tento jej post a potrebujeme lekára s jej špecializáciou. Sme si vedomí, že zákon nám prikazuje prijať zamestnankyňu na jej pôvodné miesto a my aj lekára potrebujeme, ale z dôvodov vyššie uvedených ju prijať nemôžeme. Prosíme o radu akým spôsobom môžeme ukončiť PP keď máme verejne dostupné inzeráty, že hľadáme na jej post lekárov. Je to osamelá matka s ťažko zdravotne postihnutým dieťaťom. Sme ochotní jej dať odstupné len nevieme akým spôsobom, pravdepodobne dohodou to nepôjde.
Prosím v akej výške jej prináleží odstupné jej plat bol 2 000 € mesačne. V inzerátoch momentálne ponúkame plat na tento post 3 500 €/mesiac.
Vieme, že materská, rodičovská dovolenka sa započítavajú do odpracovanej doby, ale zamestnankyňa nám odpracovala v skutočnosti len 8 mesiacov a logicky sa nám zdá veľa započítať 7 rokov do odpracovanej doby na určenie výšky odstupného. V inzerátoch momentálne ponúkame plat na tento post 3 500 €/mesiac.

Pracovná zmluva od 1.5.2016
PN 17.10.2016-21.10.2016 5 PD 5 KD
PN 04.01.2017 – 01.07.2017 123 PD 179 KD
Materská dovolenka 02.07.2017-24.02.2018
Rodičovská dovolenka 25.02.2018-02.07.2020
Starostlivosť o dieťa do 6 rokov z dôvodu dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa
03.07.2020-02.07.2023

Veľmi radi by sme je pomohli aj ju zamestnali, ale komunikácia a sebareflexia úplne z jej strany zlyhala.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a ospravedlňujeme sa za rozsiahlosť textu, ale nedá sa to napísať stručnejšie.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

  veronikasad
  Pokiaľ pracovníčka nebude súhlasiť s ukončením pracovného pomeru dohodou, veľa možností nemáte. Výpoveď jej môžete doručiť až po ukončení rodičovskej dovolenky, pokiaľ pôjde o organizačné dôvody, na jej miesto nemôžete prijať iného pracovníka. Ak by sa vám ho podarilo zohnať pred jej ukončením RD, jeden z nich bude nadbytočný.
  Obdobie MD a RD sa započítava do doby trvania pracovného pomeru pre výpočet nároku na odstupné. Odstupné budete počítať z pravdepodobného priemerného zárobku, zrejme jej mzda pred nástupom na MD to nebude...
  Jarmila Veľmi pekne ďakujem.

  ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

  ivka70
  Na oznamenie o navrate do prace ma este cas, staci jej ho dorucit v maji alebo zaciatkom juna.
  Asi jedinu sancu mate, ak nemate miesto s polovicnym uvazkom a na plny uvazok ona nebude chciet nastupit.
  Pretoze nastupit musi na povodne miesto podla zmluvy s plnym uvazkom, museli by ste sa nejakym sposobom dohodnut. A dohoda je potom v jej zaujme.
  Tam mate priestor na to, ponuknut jej dohodu s odstupnym. To ale, aj ked sa vam to nie uplne paci, musi byt pocitane podla dlzky trvania PP, teda za 7 rokov.
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Jarmila Už nám dala oznámenie v ktorom žiada aj o skrátený úväzok na 3 dni. Viete chcela som mať názor aj od ostatných skúsených mzdárok, lebo aj mne je ťažko pochopiť za odpracovaných pár mesiacov, aby vznikol takýto vysoký mzdový nárok pri ukončení PP. Celkove je to nepríjemná situácia. Ďakujem za pomoc.
  ivka70 Oznamenie mohla dat aj skor.
  Na ziadost o skratenie uvazku musite reagovat .... tiez pisomne.
  Ak naozaj miesto na skrateny uvazok nemate pre nu, mozete jej odpisat, ze nemate moznosti ju na skrateny uvazok zamestnat a ak nastupit chce, tak len na plny uvazok. K tomu sa musi vyjadrit zamestnavatel a tak ,aby to nebolo napadnutelne, takze konzultacia s pravnikom sa vysoko odporuca
  Narok je podla zakona, zbytocne budete neditovat nad jeho vyskou. Ide o dlzku PP, nie o to, kolko realne odpracovala ....
  veronikasad K akému dátumu žiada ukončenie rodičovskej dovolenky?
    zbaliť

  Ukončenie PP po predĺženej rodičovskej dovolenky pre zlý zdravotný stav dieťaťa do 6 rokov.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.