Zavrieť

Porady

Murovať alebo montovať?

Ahojte
...viem, že máte veľa práce ale chcem sa opýtať na váš názor poraďáci.
Je lepší murovaný alebo drevený montovaný dom?
Má s tým niekto skúsenosti? Ešte nikdy som nebola v montovanom dome a ani nikoho nepoznám kto taký má. Zaujímalo by ma ako sa taký montovaný dom správa.....čo tak o 100 rokov? Neviem si ani predstaviť akú životnosť taký dom má ......
A finančný rozdiel?
Čo ak drevený dom napadne nejaký hmyz čo potom, môže sa to stať?
Usporiadat
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

bjuty smis Pozri príspevok
chandler,

verím, že ten prežije dnešné montované domy o dalších 500r.
Ktoré z dnešných detí a ich detí bude bývať v 500-ročnom dome?Dnes decko nechce ani telefón po rodičoch.Rád by som videl to množstvo rodín,ktoré žijú v aspoň 100-ročných murovačkách.Drevený dom je časom ľahké opraviť,rekonštruovať jeho časti,meniť dispozíciu a je to viac ekologické ako malty a betóny.
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Pri rozumnom hospodárení a narábaní s prírodou sa dá drevodom stavať z obnoviteľných zdrojov,takže každá generácia može mať teoreticky novostavbu.Prakticky je to tak,že ľudia vsadia na "istotu" menom betón-tehla,ale nikto sa nepýta,či v tom bude niekto chcieť bývať po 50,100 alebo viac rokoch.
0 0
obreak obreak

obreak je offline (nepripojený) obreak

Kamarát
monnica Pozri príspevok
No hej veď má ale akú životnosť má taký montovaný.
A montovaný znamená že je z dielcov OSB dosky čo nie je čistné masívne drevo.....ja viem, že to napustia a ošetria ale aj tak.
Nemá niekto montovaný dom????
Drevenice stoja dodnes a možno budú stáť aj naďalej.
Ale montovaný dom to je celkom iný materiál.
Fakt by ma tá životnosť zaujúmala, či o 100 rokov nespadne na hlavu, to by bola škoda stojí to plno peňazí........:p
Za komoušou sa takéto domy stavali pod názvom OKAL . Podľa základov postavili skladaný vrch výhoda: ak zhorel, tak ti treba len, zmeták a lopatku(a dobre poistenie) a na tie iste základy ti postavia nový na 100 rokov. Ale 100 rokov už nebude moderný pre našu mládež...
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

obreak Pozri príspevok
Za komoušou sa takéto domy stavali pod názvom OKAL . Podľa základov postavili skladaný vrch výhoda: ak zhorel, tak ti treba len, zmeták a lopatku(a dobre poistenie) a na tie iste základy ti postavia nový na 100 rokov. Ale 100 rokov už nebude moderný pre našu mládež...
OKAL bolo niečo omnoho slabšie,to sa nedá ani porovnať.Keď mi niekto povie,že staviam okaly,tak sa rozhnevam.Problematike treba rozumieť (nič v zlom),potom radiť.Okal mohla víchrica strhnúť,na moj dom sa nechytá.Aj teraz po povodniach a silnom vetre som sa vyjadril,že príčinou odfúknutých striech je neodborná práca.Dal by som všetkých zatvoriť,čo s tým niečo mali,za všeobecné ohrozenie.Ostatné je však pravda.
0 0
magor12 magor12

magor12 je offline (nepripojený) magor12

Čo sa týka životnosti domu-s tým sa netráp. Tebe to vydrží a tvoje deti v tom asi bývat nebudú chciet. Kúpil som 40 ročný dom ktorý som prerábal.Bolo s tym vela roboty. Ak by som mal 60 ročný dom tak ho asi radšej zbúram ako prestavujem. Nároky na stavbu dnes sú iné ako boli pred 50 rokmi a iné budú o 50rokov.Materiály, izolácie, zateplenie-to všetko napreduje-a tvoje deti budú chciet bývat v lepšom ako ty.Ved sa len skús nastahovat do 100ročného domu. Tvrdenie že chceš niečo zanechat detom neobstojí.Zanecháš im max. pozemok na ktorom môžu stavat ked zbúrajú tvoju stavbu.
0 0
magor12 magor12

magor12 je offline (nepripojený) magor12

Inak ja by som sa priklonil k montovanému domu-výhody podstatne kratšia doba výstavby,ovela lepšie tepelnoizolačné vlastnosti stavby,pri realizovaní niektorých prác svojpomocne-určite cenovo dostupnejšie. Na pohlad to nik nerozozná že dom nie je murovaný.Obehol som snád všetky firmy čo sa týmto zaoberajú a mám trochu prehlad. Treba vyberat-niektoré firmy sú predražené. Držím ti palce.
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

magor12 Pozri príspevok
Čo sa týka životnosti domu-s tým sa netráp. Tebe to vydrží a tvoje deti v tom asi bývat nebudú chciet. Kúpil som 40 ročný dom ktorý som prerábal.Bolo s tym vela roboty. Ak by som mal 60 ročný dom tak ho asi radšej zbúram ako prestavujem. Nároky na stavbu dnes sú iné ako boli pred 50 rokmi a iné budú o 50rokov.Materiály, izolácie, zateplenie-to všetko napreduje-a tvoje deti budú chciet bývat v lepšom ako ty.Ved sa len skús nastahovat do 100ročného domu. Tvrdenie že chceš niečo zanechat detom neobstojí.Zanecháš im max. pozemok na ktorom môžu stavat ked zbúrajú tvoju stavbu.
Toto by som netvrdil, aj pred 60, či 70 alebo 100 rokmi vedeli stavať veĺmi kvalitne.

A o tehlové domy z tohto obdobia je stale veľký záujem.

Choď sa pozrieť do štátom vybudovaných 4-bytoviek z 50.rokov aké sú to kvalitné stavby!
V pivniciach je sucho a statika budov je super-perfektná .

Boli veĺmi mudri projektanti tychto bytoviek.

Majú také hrubé mury,že netreba ich vobec zatepĺovať.
0 0
magor12 magor12

magor12 je offline (nepripojený) magor12

Laco-monter Pozri príspevok
Toto by som netvrdil, aj pred 60, či 70 alebo 100 rokmi vedeli stavať veĺmi kvalitne.

A o tehlové domy z tohto obdobia je stale veľký záujem.

Choď sa pozrieť do štátom vybudovaných 4-bytoviek z 50.rokov aké sú to kvalitné stavby!
V pivniciach je sucho a statika budov je super-perfektná .

Boli veĺmi mudri projektanti tychto bytoviek.

Majú také hrubé mury,že netreba ich vobec zatepĺovať.

Nechce som sa vyjadrit ku kvalite stavby ako takej.šlo my o niečo iné. Dnešné domy sú iné ako boli pred 40 a viac rokmi-hlavne čo sa týka dispozičného riešenia. Ak si chceš taký dom prerobit aby ti vyhovoval je to niekedy velmi obtiažne a aj tak musíš robit kompromisy. Moji rodičia dostavali dom v roku 1984 -nie je starý a je dobre postavený čo sa týka kvality stavby, ale ja v nom bývat nechcem pretože je pre mna privelký-má 8 izieb dve široké schodištia,jedálen, práčovnu,atd. skrátka pri cenách dnešných energii si rozmyslím či potrebujem toto všetko obkurovat a starat sa o to. Už len vymalovanie takeho domu je zážitok. A takých domov sa na sklonku socializmu stravali haldy. dnes sa stavajú iné domy a po 100 rokoch budú zase iné.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

magor12 Pozri príspevok
Nechce som sa vyjadrit ku kvalite stavby ako takej.šlo my o niečo iné. Dnešné domy sú iné ako boli pred 40 a viac rokmi-hlavne čo sa týka dispozičného riešenia. Ak si chceš taký dom prerobit aby ti vyhovoval je to niekedy velmi obtiažne a aj tak musíš robit kompromisy. Moji rodičia dostavali dom v roku 1984 -nie je starý a je dobre postavený čo sa týka kvality stavby, ale ja v nom bývat nechcem pretože je pre mna privelký-má 8 izieb dve široké schodištia,jedálen, práčovnu,atd. skrátka pri cenách dnešných energii si rozmyslím či potrebujem toto všetko obkurovat a starat sa o to. Už len vymalovanie takeho domu je zážitok. A takých domov sa na sklonku socializmu stravali haldy. dnes sa stavajú iné domy a po 100 rokoch budú zase iné.
To je ta klasicka dvojpodlazna kocka? To bolo tusim statne nariadene a dnes to nikto nechce, to su tusim najlacnejsie domy.
0 0
Brčo Brčo

Brčo je offline (nepripojený) Brčo

ciners Pozri príspevok
To je ta klasicka dvojpodlazna kocka? To bolo tusim statne nariadene a dnes to nikto nechce, to su tusim najlacnejsie domy.
Tatko ma tiez taky,staval 82-84.Chcel len prizemny stvorec a sedlovu strechu-nepovoli mu,musel ist hore na poschodie.Sused staval 86-88 chcel kocku s rovnou strechou-nepovolili mu,musel mat sedlovu ...To bola trochu ina doba
0 0
magor12 magor12

magor12 je offline (nepripojený) magor12

ciners Pozri príspevok
To je ta klasicka dvojpodlazna kocka? To bolo tusim statne nariadene a dnes to nikto nechce, to su tusim najlacnejsie domy.
je to ako dve kocky vedla seba.Ani neviem čo s takym domom ked rodičia už nebudu,ja to nechcem brat takisto a kto to kúpi?
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Aj náš rodičovský dom je tak "šťastne" riešený,chodba a predsieň majú spolu 25 m2 a o len na jednom podlaží.Moja izba mala 2,8 x 2,3 m.Nosné múry nepohneš.Priečok tam je minimum.Z dreva si prerobíš dispozíciu rýchlejšie,lacnejšie,"čistejšie" a možeš manipulovať aj s nosným systémom (opatrne).Toto je pednosť do budúcna.Životnosti sa ja nebojím,tá vydrží dlhšie ako móda alebo potreby dedičov...
0 0
Kes0 Kes0

Kes0 je offline (nepripojený) Kes0

ak by mal niekto zaujem sledovat vystavbu montovaneho domu zacal som blog o vystavbe. Zatial sa len borime so zakladovou doskou. Viac info najdete na blogu http://montovanydom.wordpress.com/
2 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Prečo to šalujete ?veď tá práca vrátane dreva vyjde drahšie ako betón.Jednú dobrú radu.Platňa pod montovaný dom musí byť na 1000% rovná.Pokiaľ nebude nedovoľte im stavať.
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

220870 Pozri príspevok
Prečo to šalujete ?veď tá práca vrátane dreva vyjde drahšie ako betón.Jednú dobrú radu.Platňa pod montovaný dom musí byť na 1000% rovná.Pokiaľ nebude nedovoľte im stavať.
Už som robil v Rusku aj so 7-centimetrovým rozdielom...
0 0
fedo78 fedo78

fedo78 je offline (nepripojený) fedo78

Piťko-amater Pozri príspevok
Dneska sa stavajú bungalovy o rozlohe väčšieho 3-izbového bytu.

Stavba bungalovu zhltne nenormálne množstvo peňazí , riešia sa pri vystavbe tie isté problémy ako pri poschodovom dome,

a úžitková hodnota bungalovu je nízka,

ľudia , čo tam musia bývať nemajú ani kde čo odložiť...
Stačí navýšiť rozpočet o 20 % a miesto tesného bungalovu, mohli mať postavený riadny dom s obytným podkrovím.
A čo, keď sa mi poschodový nepáči? Ja som vždy chcel bungalov, postavil som ho a iný by som nechcel. Toto je vec vkusu a osobných preferencií.
Úžitkovú hodnotu mám takú, akú som si navrhol a nemyslím si, že by bola nízka. Poznám troch ľudí, ktorí stavali súčasne so mnou poschodové domy, dvaja z nich by mali radšej bungalov.

Nehovorím, že bungalov je lepší, ale nemám rád, ak mi niekto podsúva názor, že som dilino a postavil som bungalov a pritom som mohol mať poschodový.
0 0
Kes0 Kes0

Kes0 je offline (nepripojený) Kes0

220870 Pozri príspevok
Prečo to šalujete ?veď tá práca vrátane dreva vyjde drahšie ako betón.Jednú dobrú radu.Platňa pod montovaný dom musí byť na 1000% rovná.Pokiaľ nebude nedovoľte im stavať.
priznám sa, že nerozumiem otázke. ako by sme potom ten betón udržali v tej forme ako chceme ?
O náročnosti na presnosť sme počuli a robili sme všetko pre to aby bola doska presná. Žiaľ na jednom mieste celkom dosť pohlo zapaženie, uvidíme čo nám povie firma pri preberaní dosky.
0 0
Cyros Cyros

Cyros je offline (nepripojený) Cyros

Bývam v montovanom dome už druhý rok a nemenil by som. Pri 130 m2 podlahovej plochy spotrebujem za rok len 900 m3 plynu. Kurenie ma tak vyjde ročne do 15 tis. Sk a to vratane ohrevu teplej vody. Celkove naklady na byvanie vratene smeti, elektriky, kablovky, internetu, vody do 100 EUR/mesiac. Cena za vystavbu porovnatelna s murovanym domom, stahovali sme sa presne pol roka od zacatia vystavby. Byva sa super a az na par malickosti by som nemenil vobec nic. Co sa tyka tej zivotnosti, firma co stavala udava 50 rokov bez nutnosti rekonstrukcie. Myslim, ze po 50 rokov je treba rekonstruovat aj murovany dom. Inak kolegyna byva v montovanom dome starom vyse 50 rokov a velmi si pochvaluje. A to su dnes uplne ine stavebne materialy. Co sa tyka tej akumulacie tepla to je dvojsecna zbran. Je pravda, ze teplo v stenach zostava, ale tie steny je treba najskor vykurit a pri vychladnutom dome to trva cele hodiny. V montovanom dome je teplo hned - pokial su radiatory. Ja mam akumulaciu vyriesenu podlahovym kurenim na oboch podlaziach. Betonovy poter na podlahovke drzi teplo dostatocne, takze aj ked sa vetrá tak teplo neujde. A vypinat podlahovku na noc je blbost, mam len znizenu teplotu.
0 0
Cyros Cyros

Cyros je offline (nepripojený) Cyros

Ak Vám to pomôže prikladám link na priebeh výstavby môjho montovaného domu:
http://picasaweb.google.com/mirosabo.com
Naposledy upravil Cyros : 29.11.10 at 19:31
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Veľmi ma zaujímajú tie maličkosti.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať