Zavrieť

Porady

Murovať alebo montovať?

Ahojte
...viem, že máte veľa práce ale chcem sa opýtať na váš názor poraďáci.
Je lepší murovaný alebo drevený montovaný dom?
Má s tým niekto skúsenosti? Ešte nikdy som nebola v montovanom dome a ani nikoho nepoznám kto taký má. Zaujímalo by ma ako sa taký montovaný dom správa.....čo tak o 100 rokov? Neviem si ani predstaviť akú životnosť taký dom má ......
A finančný rozdiel?
Čo ak drevený dom napadne nejaký hmyz čo potom, môže sa to stať?
Usporiadat
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

ked to nieje tajne tak kolko stala hruba stavba bez okien?(zaklady,steny,strop,komplet strecha, zastavana plocha, cena za material aj s robotou a mechanizmami)
0 0
hipi hipi

hipi je offline (nepripojený) hipi

Cyros ja som sa u montovaneho domu vzdy bal ist do poschodoveho.,....nepaci sa mi drevena podlaha na prvom poschodi. Zil som 6 rokov v usa, tam maju iba montovane domy, ale tie poschodove strasne vrzgaju a pocut kazdy krok na poschodi....
Ja mam montovany dom tiez, ale iba bungalov. Siel som do toho, lebo som nasiel firmu, ktora mi postavoila bungalov, pricom murovany svojpomocne za tu istu cenu by som musel stavat poschodovy. Spotrebu prvy rok som mal 1300m3, druhy rok ocakavam nizsie, cca 1100-1200m3(bungalov a este k tomu do L ma vyssie naroky na energie ako poschodovy.)

Ohladom xivotnosti, v usa stavaju menej kvalitne montovane domy, napriek tomu su tam aj 200 rocne domy(napr new orleans, tam su ich cele ulice).
Nikto ale ani neckaa, ze to tolko vydrzi, nase deti tie domy aj tak zvalia a postavia podla standartov v buducnosti. Staci sa len pozriet, ako sa my spravame k domom postavenych v 70tych rokoch.... Najhorsie je stavat dom pre navstevu a pre deti...
0 0
Cyros Cyros

Cyros je offline (nepripojený) Cyros

Tie maličkosti čo som spomínal nesúvisia s diskusiou murovaný/montovaný dom. Väčšina vyplynula najmä z toho, že som nenechal robiť jednu firmu všetko na kĺúč, ale viaceré veci som realizoval svojpomocne, alebo cez iné-lacnejšie firmy (okná, kúrenie, voda, obklady, dlažby, podlahy...). Ťažko bolo potom ustriehnúť koordináciu, najmä keď človek nemôže tráviť na stavbe celé dni. Vodári napríklad ťahali rúry na poschodie pol metra ďalej ako mali (nechávali viac miesta než bolo nutné na budúci komín). Kôli tomu som musel zháňať podstatne menšiu vaňu ako som plánoval. Dvierka na vymetanie komína sú za kotlom. Ak by som chcel vymetať komín tak treba kompletne odstrojiť a odsunúť kotol. Tí čo stavali komín si vraj mysleli, že kotol bude závesný..., boky spodného schodiska nie sú dizajnovo ako by som si to predstavoval, partia čo robila špalety okolo okien vytiahla oknárovi spodné umelé podkladové klíny, kôli čomu klesli všetky balkónove dvere a ťažko sa teraz zatvárajú, sadrokartónari narobili mnohé kixy, ktoré museli potom prerábať, elektrikára som vyplatil skôr ako dokončil všetko čo mal a tak doteraz ani po 2 rokoch nemám dorobené popisky rozvádzača, zalištované káble na povale...
Naposledy upravil Cyros : 29.11.10 at 19:39
0 0
Cyros Cyros

Cyros je offline (nepripojený) Cyros

Cenu hrubej stavby u domu čo som staval nie je možné porovnávať s cenou hrubej stavby u murovaného domu. Montáž stien oboch podlaží trvala 1 deň, druhý deň robili krov, tretí deń sa kládli škridle. Lenže steny domu, ktoré sa montovali v prvý deň pozostávali už aj z vnútorných sadrokartónov (fermacelu), boli už zateplené 8 cm polystyrénom na ktorom bola už zasieťkovaná hrubá omietka. To sú všetko veci, ktoré sa u murovaného domu do hrubej stavby nerátajú, ja som ich však mal v cene "hrubej stavby". Oni potom už len zvnútra ten fermacel vybrúsili, vymaĺovali a na vonkajšiu hrubú omietku naniesli len farebnú finálnu.
Ale náklady mám spočítané veĺmi podrobne do poslednej koruny. U "hrubej stavby" to bolo nasledovne:
Základy: 266 000 Sk
Obvodové steny: 646 000 Sk
Priečky: 204 000 Sk
Strop nad prízemím: 193 000 Sk
Strešná konštrukcia: 258 000 Sk
Strešná krytina: 115 000 Sk
Komín: 74 000 Sk

Základy sa dali urobiť aj lacnejšie (mal som aj ponuky pod 200 tis. Sk), ale nechcel som aby sa firma vyhovárala na inú firmu v prípade problémov so statikou, prasklín a pod. Preto som to dal robiť radšej firme čo montovala.
0 0
Cyros Cyros

Cyros je offline (nepripojený) Cyros

Ja nemám žiadne problémy s vrzganim stropu pri chôdzi na poschodí. Je to hlavne preto, že na drevenom strope mám podlahové kúrenie uložené v polystyrénových systémových doskách) a na tom je vrstva tuším 8 cm betónového poteru. Ten betón tlmí kroky veĺmi dobre. Podlahové kúrenie vrelo odporúčam, je to super vec jednak z dôvodu úspor na teple (v kombinácii s kvalitným kondenzačným kotlom) a potom aj tepelnej pohody.
0 0
Cyros Cyros

Cyros je offline (nepripojený) Cyros

Ešte jedna vec, ktorú som nespomínal. Ja som sa pre montovaný dom rozhodol hlavne z toho dôvodu, že firmy stavajúce murované domy na kĺúč (mal som i také ponuky a cena vychádzala cca rovnako) mi neboli schopné garantovať pevnú cenu. Takúto pevnú cenu som však dostal na montovaný dom a môžem potvrdiť že bola dodržaná na chlp (okrem veci čo som dodatočne povymýšĺal). Nie je totiž nič horšie, ako keď si vezmete hypotéku, urobíte si rozpočet a zrazu firma po pol roku výstavby začne argumentovať nárastom ceny stavebných materiálov a požaduje ďalších 500 tis. Sk. Vezmete si na to ďalšiu hypotéku ??? A toto sa naozaj pri murovaných domoch deje (viacerí čo stavali s firmou ES môžu potvrdiť). To bol môj hlavný argument a ostatné výhody montovaného domu som tak na vlastnej koži ocenil až následne. Z tých najdôležitejších spomeniem: krátka (3-6 mesiacov), čistá a suchá výstavba bez bordelu na pozemku, tenké steny vďaka ktorým som získal 10m2 vnútornej podlahovej plochy navyše oproti rovnakému murovanému domu. Tie tenké (23 cm) obvodové steny majú zároveń vynikajúce izolačné vlastnosti a náklady na kúrenie sú smiešne i v porovnaní s 3-izbovým panelákovým bytom (skladba steny: 12 cm minerálna vlna, 8 cm polystyrén, 1,25 cm fermacel, 1,2 cm OSB doska, tmel, sklotex.tkanina, omietka).
1 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

hipi Pozri príspevok
Cyros ja som sa u montovaneho domu vzdy bal ist do poschodoveho.,....nepaci sa mi drevena podlaha na prvom poschodi. Zil som 6 rokov v usa, tam maju iba montovane domy, ale tie poschodove strasne vrzgaju a pocut kazdy krok na poschodi....
Ja mam montovany dom tiez, ale iba bungalov. Siel som do toho, lebo som nasiel firmu, ktora mi postavoila bungalov, pricom murovany svojpomocne za tu istu cenu by som musel stavat poschodovy. Spotrebu prvy rok som mal 1300m3, druhy rok ocakavam nizsie, cca 1100-1200m3(bungalov a este k tomu do L ma vyssie naroky na energie ako poschodovy.)

Ohladom xivotnosti, v usa stavaju menej kvalitne montovane domy, napriek tomu su tam aj 200 rocne domy(napr new orleans, tam su ich cele ulice).
Nikto ale ani neckaa, ze to tolko vydrzi, nase deti tie domy aj tak zvalia a postavia podla standartov v buducnosti. Staci sa len pozriet, ako sa my spravame k domom postavenych v 70tych rokoch.... Najhorsie je stavat dom pre navstevu a pre deti...
Americké domy možno vŕzgajú,lebo sú to bučory,ktoré vezme silnejší vietor.Ja ti garantujem pevnosť aj pri zemetrasení.
0 0
Cyros Cyros

Cyros je offline (nepripojený) Cyros

Ahojte,
robil som výpočet nákladov na bývanie podľa stavu meračov k 19.12.2010.
Minuloročná zima bola dlhá a tuhá aj tohoročná nastúpila neobvykle skoro.
Odzrkadlilo sa to na zvýšenej spotrebe za plyn (1100 m3 oproti 905 m3, čo
bolo rok predtým). Ale aj tak myslím, že super.
Skutočné mesačné náklady na bývanie (bez poistenia a obecnej dane) nám
teraz vychádzajú:
48 EUR - plyn (kúrenie+ohrev TÚV)
28 EUR - elektrika
10 EUR - vodné, stočné
9,00 EUR - internet
3,50 EUR - káblovka
4,64 EUR - koncesionárske poplatky
1,66 EUR - odvoz smeti
-----------------------------------
Spolu: 105 EUR/mesiac
0 0
maryrych maryrych

maryrych je offline (nepripojený) maryrych

skoro kazda firma pouziva polystyren.preco nepouzivaju na zateplenie napr.rockwool alebo nenahradia osb z vnutornej(interier) strany z dreva(skarovka) predsa je nejaka volba vyberu materialov.aj z vonkajsej strany sa da pouzit drevo.
0 0
Ildi_interier Ildi_interier

Ildi_interier je offline (nepripojený) Ildi_interier

interiér
rozhodne si trafila do čierneho...montovaný dom má cirka polovice životnosti murovaného
0 0
hipi hipi

hipi je offline (nepripojený) hipi

Ildi_interier Pozri príspevok
rozhodne si trafila do čierneho...montovaný dom má cirka polovice životnosti murovaného

ak ta mam zobrat za slovo tak ok, 400 rokov vs 200 rokov... to nikoho asi nemusi trapit... BTW, panelak ma len 70 rokov a vidis, rekonstrukciami sa da zivotnost pekne predlzit. Zaoberat sa zavotnostou u domov je zbytocne, kedze na generalnu rekonstrukciu(ktora predlzi zivotnost domu) sa najde skor vela inych dovodov, ako moralna zastaralost, energeticka narocnost, pristavby atd...
0 0
hipi hipi

hipi je offline (nepripojený) hipi

Cyros Pozri príspevok
Ahojte,
robil som výpočet nákladov na bývanie podľa stavu meračov k 19.12.2010.
Minuloročná zima bola dlhá a tuhá aj tohoročná nastúpila neobvykle skoro.
Odzrkadlilo sa to na zvýšenej spotrebe za plyn (1100 m3 oproti 905 m3, čo
bolo rok predtým). Ale aj tak myslím, že super.
Skutočné mesačné náklady na bývanie (bez poistenia a obecnej dane) nám
teraz vychádzajú:
48 EUR - plyn (kúrenie+ohrev TÚV)
28 EUR - elektrika
10 EUR - vodné, stočné
9,00 EUR - internet
3,50 EUR - káblovka
4,64 EUR - koncesionárske poplatky
1,66 EUR - odvoz smeti
-----------------------------------
Spolu: 105 EUR/mesiac

Cyros, ja mam trochu vyssie naklady, dom ma 137m2

55 EUR - plyn (kúrenie+ohrev TÚV)
32 EUR - elektrika
12 EUR - vodné, stočné
4 EUR - odvoz smeti
-----------------------------------
Spolu: 103 EUR/mesiac + 20 internet

Na 1izbovy byt 39m2 v dubravke mam naklady bez kablovky a internetu, na druhej strane aj s fondom oprav cca 160eur/mesiac.

Koli teplemu januaru(spotreba 165m3 plynu-predpokladana bola200m3) budem mat spotrebu dalsi rok okolo 1000m3. Ak este odstranim systemove chyby, tak pojde este dole.
0 0
Matty1 Matty1

Matty1 je offline (nepripojený) Matty1

Podľa mňa má najdlhšiu životnosť z montovaného domu základová platňa.Životnosť domu (v obývateľnom stave) odhadujem tak na 20-30 rokov.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

marleau Pozri príspevok
Americké domy možno vŕzgajú,lebo sú to bučory,ktoré vezme silnejší vietor.Ja ti garantujem pevnosť aj pri zemetrasení.
daj na svoj drevodom kanadsky sindel a poleti tak dobre ako ten americky dom.
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Cyros píšeš, že panely sú už aj s vnútorným SDK. Ako sú riešené rozvody vody, elektrika, odpad. To je už tiež pripravené a naťahané v paneloch? Asi nie, to by bolo dosť komplikované. Ako sa to potom robí?
0 0
tommi_d tommi_d

tommi_d je offline (nepripojený) tommi_d

Matty1 Pozri príspevok
Podľa mňa má najdlhšiu životnosť z montovaného domu základová platňa.Životnosť domu (v obývateľnom stave) odhadujem tak na 20-30 rokov.
Božííínku ďaľší "odborník"
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Matty1 Pozri príspevok
Podľa mňa má najdlhšiu životnosť z montovaného domu základová platňa.Životnosť domu (v obývateľnom stave) odhadujem tak na 20-30 rokov.
A ty vieš o drevostavbách asi toľko ako ja o rodinnom živote náčelníka neobjaveného kmeňa v Papue-Novej Guinei.

Ty odborník:po 20-30 rokoch sa čo stane???Napíš,keď máš skúsenosti.Alebo len provokuješ,amatér.
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Ferdosondo Pozri príspevok
Cyros píšeš, že panely sú už aj s vnútorným SDK. Ako sú riešené rozvody vody, elektrika, odpad. To je už tiež pripravené a naťahané v paneloch? Asi nie, to by bolo dosť komplikované. Ako sa to potom robí?
Elektrika sa dá do vopred pripravených chráničiek,voda sa robí trošku ináč.
Ja nie som zástancom toho,že na stavbu príde panel aj s nalepeným zatepľovákom a sadrokartónom z interiérovej strany.Dokonca v poslednej dobe ľudia nechcú hneď ani zatvorenú stenu.
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

marleau Pozri príspevok
Elektrika sa dá do vopred pripravených chráničiek,voda sa robí trošku ináč.
Takže ak chce niekto počas stavby zmeny v elektrike, čo je dosť častá záležitosť, tak je to dosť problém predpokladám. týka sa to hlavne takých miestností, ako sú kúpelne a kuchyňa.

Čo znamená, že voda sa robí trošku ináč? A odpad?
Naposledy upravil Ferdosondo : 21.02.11 at 11:35
0 0
Matty1 Matty1

Matty1 je offline (nepripojený) Matty1

Stačí vidieť ako sa to robí a normálny človek asi pochopí.Predpokladám, že ho máš postavený a pomaly ti to dochádza.Drevo je super stavebný materiál ale pokiaľ ide o zrubové konštrukcie, tam je to OK ale toto je dom do usa, keď ho zoberie vietor zbúchaš nový.Na slovenské pomery je to hlúposť, ibaže by stál tretinu z murovaného.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať