Zavrieť

Porady

Murovať alebo montovať?

Ahojte
...viem, že máte veľa práce ale chcem sa opýtať na váš názor poraďáci.
Je lepší murovaný alebo drevený montovaný dom?
Má s tým niekto skúsenosti? Ešte nikdy som nebola v montovanom dome a ani nikoho nepoznám kto taký má. Zaujímalo by ma ako sa taký montovaný dom správa.....čo tak o 100 rokov? Neviem si ani predstaviť akú životnosť taký dom má ......
A finančný rozdiel?
Čo ak drevený dom napadne nejaký hmyz čo potom, môže sa to stať?
Usporiadat
CJman CJman

CJman je offline (nepripojený) CJman

poznate firmu fipa?
je z BB, nemate nejake referencie?
0 0
Pavel13 Pavel13

Pavel13 je offline (nepripojený) Pavel13

littleboy Pozri príspevok
Ked stavat rodinny dom tak len murovany, a ked murovany tak len z palenej tehly (keramickych tvaroviek).
Je mi jasne ze sa to mnohym nebude pacit a tazko sa o takych veciach diskutuje s niekym kto nema akurat stavbarske vzdelanie, ale pre vsetkych, ktori tak velmi obhajuju vselijake "lacne" nahrazky poviem jeden argument, ktory by ich mohol prinutit aspon na chvilu zavahat: Ked raz budete ten svoj montovany dom predavat tak si budte isty ze cim bude starsi tym menej zan dostanete v porovnani s klasickym murovanym, no a nechcem vas strasit ale ten rozdiel moze byt az polovicny !!!
Banka ti dá úver bez ohľadu na konštrukciu, aj na 30 rokov, poisťovňa poistí taktiež bez rozdielu. Keď budeš mať šťastie pri výbere pozemku tak na ňom neskôr predáš aj stavebnú búdu za 30 mil. Inač, práve sa sťahujeme do „lacnej nahrážky“ No čo už narobím, keď nemám akurát stavbárske vzdelanie.....
0 0
zedino zedino

zedino je offline (nepripojený) zedino

Zdfravim Vas!

Tak som si so zaujmom precital predchadzajucich 16 stran prispevkov, pretoze v sucasnosti riesim prave otazku investicie do byvania, pozemok mam, cca 9 arov, orientacia vchodu na pozemok JZ, J alebo JV je to rohovy pozemok, takze na vyber mam tieto moznosti, ja by som siel asi skor do toho vchodu juhozapadneho, ale to ja mam ten pocit, takze urcite budeme s manzelkou riesit alternativu nizkoenergetickeho resp. mozno aj pasivneho domu, vzhladom jej velkej afinite k ekologii a zachrane planety :-), takze mam zopar otazok, ktore pokial mi njiekto zodpovie budem velmi rad

1. mame syna alergika/astmatika - doporucuje sa vlhkost prostredia bezprasnost a tak dalej, samozrejmostou bude rekuperacia a podobne veci, ale ako vplyva na astmu/alergiu stavebny material? teda mojou otazkou je murovat ci montovat? nie z hladiska ceny ale z hladiska astmy/alergie

2. pokial montovat dat robit firme len hrubu stavbu alebo rovno cely dom? - to uz samozrejme z hladiska ceny

3. pokial murovat, tehla alebo ytong a podobne materialy? aka hrubka steny? aka adekvatna izolacia aby sa to vyrovnalo technologiam v montovanych domoch z hladiska izolacie?

dakujem, urcite ma toho napadne este vela, tak toto len pre zaciatok

Dakujem
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

1. to mas jedno
2. z hladiska ceny len hrubu stavbu
3. lepsia je tehla, 37cm hruba ta sa rovna asi 10cm tepelnej izolacie - takze ked doplnis zvysok mas tak asko montovany dom
teda ak je v montovanom 20cm izlolacie tak - 37tehla plus 10cm izolacia -ale porovnanie plati len na prestup tehla, akumulacne schopnosti su niekde uplne inde
0 0
rosaria rosaria

rosaria je offline (nepripojený) rosaria

1. rekuperácia je pre astmatika veľmi dobrá vec a nielen pre astmatika, určite nestavaj montovaný dom z OSB(safeko) nakoľko osb je lepená lepidlami a obshuje rôzne cemické látky , ktoré nie dobre vplývajú na ochorenia ako je alergia a astma, skús sa poobzerať po inom systéme.
2. hrubá alebo komplet, zrátaj si koľko ušetríš, ak si budeš musioeť brať neplatené voľná aby si bol na stavbe vo fáze dokončovania a dávaťž pozor, aby ti nejaký pofidérni murári urobili všetko tak ako chceč. neviem či je to až tak otázka financií, keďže strácaš svoj čas, a ten stojí peniaze, asi by som to zverila jednej firme, ktoré to všetko 100% zorganizuje.
3. štandardne sa muruje o rozmeroch 350-370 závisí od typu, montovanému sa nevyrovnáš 100% ale možno 15 zateplenie...
pokiaľ by si staval z tehly čo dnes nieje lacné, prídeš na sumu ako za montovaný dom.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

1. podla mna rekuperacia nie je pre alergika dobra vec (ale ani zla), dobra by bola klimatizacia (pelove filtre a zvlhcovace)
ale s tou chemiou v monotvanych domoch mas asi pravdu, na to som nemyslel
0 0
jaja1 jaja1

jaja1 je offline (nepripojený) jaja1

K tej chémii by som dodala z vlastných skúseností, že keď pred 10 rokmi sme sa nasťahovali do novopostaveného rod.domu, pol roka som ráno kýchala, z domu som odchádzala vždy s červeným nosom, iba alergička mi pomohla, lebo steny v murovaných domoch dýchajú, a v omietke tiež je chémia, na čo som mala alergiu. (asi 2 roky som brala tabl.proti alergii, a úživala sprey, dnes už som v poriadku)

Teraz máme novopostavenú montovanú chatu, chodíme tam, a od začiatku úplne perfektne sa tam cítím, žiadne alergické reakcie nemám.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

jaja1 Pozri príspevok
K tej chémii by som dodala z vlastných skúseností, že keď pred 10 rokmi sme sa nasťahovali do novopostaveného rod.domu, pol roka som ráno kýchala, z domu som odchádzala vždy s červeným nosom, iba alergička mi pomohla, lebo steny v murovaných domoch dýchajú, a v omietke tiež je chémia, na čo som mala alergiu. (asi 2 roky som brala tabl.proti alergii, a úživala sprey, dnes už som v poriadku)

Teraz máme novopostavenú montovanú chatu, chodíme tam, a od začiatku úplne perfektne sa tam cítím, žiadne alergické reakcie nemám.
Na 99% to suvisi s lokalitou kde ste byvali, lebo chemie je rovnako vela v kazdom dome.
0 0
m.majling m.majling

m.majling je offline (nepripojený) m.majling

Creative webdesign and programming freelancer. ...viac
no z osobnej skusenosti ,, kolega kupil montovany a keby mi to nepovedal nenapadlo by ma to. pri cene murovaneho a montovaneho tak za murovany ked by bol pre 4 clennu rodinu + nejaky ten kancel navyse tak montovany by vysiel podstatne lacnejsie a bol by hotovy ovela rychlejsie. doba ide do predu materialy su stale kvalitnejsie a cenovo dostupnejsie. ja by som volil montovany. co sa tyka zivotnosti zivelna pohroma polozi aj jeden aj druhy vsak stale pozerate v TV ako niekde presla burka a strechy murovanych su rozhadzane po okoli.
a v amerike by ste tazko hladali murovany rodinny dom zvacasa su take polodervene samozrejme su aj murovane.
a ked tak pocitam ze za murovany dam 5 mil a montovany rovnakej rozlohy a rozmiestnia dam 3 mil tak za 10 rokov z tch zostavajucich 2 mil musim zarobit na dalsie 4 domy ...
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

m.majling Pozri príspevok
co sa tyka zivotnosti zivelna pohroma polozi aj jeden aj druhy vsak stale pozerate v TV ako niekde presla burka a strechy murovanych su rozhadzane po okoli.
Ziadna burka nepolozi dobre postaveny murovany dom, tie co si videl zo strechami dole boli zle postavene, nic ine. Vyhoda murovaneho je taka, ze sa da "donekonecna" rekonstruovat a co sa tyka ceny, murovany aj dreveny vychadzaju cenovo narovnako. Neviem kde si prisiel k tomu, ze murovany je skoro 2x taky drahy. Jedina vyhoda montovaneho je rychlost stavby a hrubka izolacie nie na ukor vnutorneho priestoru.


m.majling Pozri príspevok
a v amerike by ste tazko hladali murovany rodinny dom
Tam su tie najmenej kvalitne drevodomy na tejto planete(niektore su urobene z takych tenkych hranolov, ze by som sa bal opriet o stenu), z nich by som si priklad nebral. To europske firmy robia uplne ine domy, s inou vydrzou.
0 0
Michal789123 Michal789123

Michal789123 je offline (nepripojený) Michal789123

Montovane domy su podla mna na Slovensku este stale drahe, ine je to napr. v Madarsku. Priklanam sa k murovaniu
0 0
jaja1 jaja1

jaja1 je offline (nepripojený) jaja1

murovaný dom vychádza skutočne drahšie ako montovaný, určite nie 2x drahšie, ale rozdiel je dosť veľký
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

jaja1 Pozri príspevok
murovaný dom vychádza skutočne drahšie ako montovaný, určite nie 2x drahšie, ale rozdiel je dosť veľký
Vela firiem, vela kombinacii. To by bolo ako povedat, ze naftak stoji 2x tolko ako benzinak.
0 0
jassun jassun

jassun je offline (nepripojený) jassun

Pred pár týždňami som mal možnosť týždeň bývať v takomto dome (v chate) v Oščadnici a bol som veľmi sklamaný z mizernej zvukovej izolácie. Cez vnútorné priečky a strop počuť všetko, pri razantnejšom zatvorení dvier stena funguje ako membrána reproduktora. Možno kombinácia obvod montovaný a priečky murované by ma oslovili, vyriešil by sa čiastočne aj problém s akumuláciou tepla.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
jassun Pozri príspevok
Pred pár týždňami som mal možnosť týždeň bývať v takomto dome (v chate) v Oščadnici a bol som veľmi sklamaný z mizernej zvukovej izolácie. Cez vnútorné priečky a strop počuť všetko, pri razantnejšom zatvorení dvier stena funguje ako membrána reproduktora. Možno kombinácia obvod montovaný a priečky murované by ma oslovili, vyriešil by sa čiastočne aj problém s akumuláciou tepla.
A z akého roku bola tá chata. Nakoľko sa nedá porovnávať "montované" (okál) domy z bývalého režimu s dnešnými.
0 0
gustoo gustoo

gustoo je offline (nepripojený) gustoo

ja som sa osobne priklonil k montovanemu,nehovorim ze je lepsi alebo horsi ale mna moc oslovil,robim po domoch kurenia a po tepelnej stranke je to super,a akumulacia tepla)))) ved su v dome podlahy a tam sa da dat podlahovka vybavene!a o kureni bi sa dalo dlho bavit))
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

gustoo Pozri príspevok
ja som sa osobne priklonil k montovanemu,nehovorim ze je lepsi alebo horsi ale mna moc oslovil,robim po domoch kurenia a po tepelnej stranke je to super,a akumulacia tepla)))) ved su v dome podlahy a tam sa da dat podlahovka vybavene!a o kureni bi sa dalo dlho bavit))
No v montovanom dome je podlahovka aj potrebna. Sice tepelne straty ma dobre izolovany dom take, ze ho vykuri aj rekuperacia. Ale kedze dom ma nulove akumulacne schopnosti, staci ked pride navsteva, otvoria sa dvere a potrva dlhsie kym zmizne ten pocit zimy. Nehovoriac o tom, ked deti stale behaju dnu a von.
0 0
ROMBOR ROMBOR

ROMBOR je offline (nepripojený) ROMBOR

obycajny chlap so vsetkymi chlapskymi slabostami a starostami, milujuci svoju rodinu a vaziaci si svojich priatelov ... co viac dodat ...viac
my ideme stavat traja kamarati, najpr. sme boli vsetci za murovane (usetrime na nakladoch, ked budeme stasvat vcetci naraz) ... najprv "odpadol" jeden, priklonil sa kvoli casu k montovanemu a teraz aj druhy ... tiez kvoli casu, cena tu nehraje ulohu, pretoze ak porovnavate zrovnatelne domy montovane alebo murovane, vyjde to na stejno ...
ja ostavam pri murovanej klasike a nikto ma nepresvedci o opaku, ani moji kamarati
idem murovat - tehla, drevo, skridle .. mozno to potrva dlhsie, ale to prezijem,
z mojej strany vidim vyhody montovanych len v rychlosti realizacie, v nicom inom ...
(mozno dopadneme ako v tej rozpravke o troch prasiatkach - kde si postavil jeden dom zo slamy, dalsi z dreva a treti murovany - potom prisiel vlk ... - ...a vieme vsetci ako tato rozpravka skoncila, ze ?)
r
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

ROMBOR velmi pekne si to povedal o vas troch prasiatkach budem to pouzivat
mas uplnu pravdu... vyhoda je len v case.. ty budes stavat dom kde budu byvat aj tvoji prapravnuci... a budu hovorit ako to ten stary dedo rombor dobre postavil.
na tvojich kamaratov budu nadavat uz ich deti, a pytat sa ci im stalo zato usetrit par mesiacov.
0 0
DušanM DušanM

DušanM je offline (nepripojený) DušanM

len aby sa tí pravnuci nečudovali ako tu ten dedo rombor vedel bývať. veď to dispozične vôbec nevyhovuje dnešným požiadavkám.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať