Zavrieť

Porady

Daňová kontrola - DPH

Zdravím všetkých poraďákov ,
práve sa mi dostalo pod ruky účtovníctvo jednej nemenovanej z môjho pohľadu veľmi neodbornej kolegyne. Viedla účtovníctvo už mojej novej klientky, je to jednoduché účtovníctvo.
Klientka je platca DPH. Problém je v tom, že sa klientke ohlásila daňová kontrola pre nadmerný odpočet za 2.Q 2006, pričom tá predchádzajúca pani, je mi blbé aj nazvať ju účtovníčkou, lebo ňou určite nie je, zaúčtovala klientke iba prijaté a vydané faktúry. Tých nezaúčtovaných bločikov je neskutočné množstvo a keďže nechcem byť zlý na daňovákov a prekladať termín daňovej kontroly na neskorší dátum, rozmýšľal som nad tým, že by som im predložil ako chcú iba papiere z ktorých si klientka uplatnila DPH, tak im dám faktúry - prijaté a vystavené a príjmové a výdavkové pokladničné doklady. Nebude mať klientka z toho ďalšie problémy, alebo čo budú od nás ešte vyžadovať, keď im to takto predložím???
Ďakujem za každú radu
Usporiadat
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Lucia7
pokiaľ sa nejedná o nejakú významnú sumu DPH (čo asi aj tak bude), tak by som žiadne DP nepodávala a zaúčtovala to do nákladov.
Podľa § 21 ods. 2 písm. i zákona č. 595/2003 nie je daň z pridanej hodnoty daňový výdavok; ak to teda zaúčtuje do nákladov resp. ponechá to v nákladoch aj s DPH a príde mu kontrola na daň z príjmov, tak mu to z daňových výdavkov vyhodia; ďalšia možnosť je, že keď pri kontrole DPH uvidia, že sa im rysuje dorub na dani z príjmov, môžu rozšíriť daňovú kontrolu aj o kontrolu dane z príjmov; podľa mňa neponechávať, keď viem, že to nie je správne
Naposledy upravil skaspa : 14.11.06 at 11:59
0 0
timkab timkab

timkab je offline (nepripojený) timkab

Dnes k nám nastúpila daňová kontrola na DPH za rok 2005 z DÚ BAIII. Konateľ firmy má taký systém, že všetky bločky za rok mi odovzdá až v januári ďalšieho roka. Takže bločky za PHM, parkovné a drobné nákupy za rok 2005 so zahrnula do priznania DPH za 12/05. Ak počkáte pár dní, napíšem Vám, ako to dopadlo.
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

počkáme aspoň ja určite lebo ma to zaujíma. držím palce pri tej kontrole
0 0
ata111 ata111

ata111 je offline (nepripojený) ata111

skaspa
Podľa § 21 ods. 2 písm. i zákona č. 595/2003 nie je daň z pridanej hodnoty daňový výdavok; ak to teda zaúčtuje do nákladov resp. ponechá to v nákladoch aj s DPH a príde mu kontrola na daň z príjmov, tak mu to z daňových výdavkov vyhodia; ďalšia možnosť je, že keď pri kontrole DPH uvidia, že sa im rysuje dorub na dani z príjmov, môžu rozšíriť daňovú kontrolu aj o kontrolu dane z príjmov; podľa mňa neponechávať, keď viem, že to nie je správne
súhlasím, DPH v takomto prípade, aj keď nedávam opravné priznanie, do daňových výdavkov nedávam.
0 0
Lucia7 Lucia7

Lucia7 je offline (nepripojený) Lucia7

Ak sa nepodá dodatočné DP, tak tú DPH-čku je možné zaúčtovať len do nákladov. Otázka či ide o daňové a nedaňové náklady sa rieši pri zostavovaní daňového priznania k dani z príjmu.

Aj tak by bolo najlepšie, keby zadávateľ otázky presne vyšpecifikoval o aké bločky ide
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Ja by som určite dávala do nedaňových a ako pripočítateľnú položku v priznaní k DzP. Táto téma sa tu už rozoberala, ak sa nemýlim, aj výsledok diskusie bol práve takýto.
0 0
Viera.M. Viera.M.

Viera.M. je offline (nepripojený) Viera.M.

hlavná účtovníčka
poradcaUC
Zdravím všetkých poraďákov ,
práve sa mi dostalo pod ruky účtovníctvo jednej nemenovanej z môjho pohľadu veľmi neodbornej kolegyne. Viedla účtovníctvo už mojej novej klientky, je to jednoduché účtovníctvo.
Klientka je platca DPH. Problém je v tom, že sa klientke ohlásila daňová kontrola pre nadmerný odpočet za 2.Q 2006, pričom tá predchádzajúca pani, je mi blbé aj nazvať ju účtovníčkou, lebo ňou určite nie je, zaúčtovala klientke iba prijaté a vydané faktúry. Tých nezaúčtovaných bločikov je neskutočné množstvo a keďže nechcem byť zlý na daňovákov a prekladať termín daňovej kontroly na neskorší dátum, rozmýšľal som nad tým, že by som im predložil ako chcú iba papiere z ktorých si klientka uplatnila DPH, tak im dám faktúry - prijaté a vystavené a príjmové a výdavkové pokladničné doklady. Nebude mať klientka z toho ďalšie problémy, alebo čo budú od nás ešte vyžadovať, keď im to takto
predložím???
Ďakujem za každú radu
Pekný podvečer prajem. Ja som kontrolu nadm. odpočtu na DPH za augst 2006. Kontrola sa ohlásila telefonicky, po dohodnutí sa na termíne, dostavili sa do firmy a po prekontrolovaní dokladov za prísl. zdaň. obdobie, vyhotovili zápisnicu o miestnom zisťovaní, nakoľko všetko bolo ok. Takže žiadne oznámenie o začatí mi nedoručili.:-))
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Viera.M.
Pekný podvečer prajem. Ja som kontrolu nadm. odpočtu na DPH za augst 2006. Kontrola sa ohlásila telefonicky, po dohodnutí sa na termíne, dostavili sa do firmy a po prekontrolovaní dokladov za prísl. zdaň. obdobie, vyhotovili zápisnicu o miestnom zisťovaní, nakoľko všetko bolo ok. Takže žiadne oznámenie o začatí mi nedoručili.:-))
potom to ale nebola kontrola,ale len miestne zisťovanie; miestnym zisťovaním si len boli preveriť, či sa oplatí otvárať kontrola; využili tento inštitút, ktorý im umožňuje zákon o správe daní a poplatkov, lebo je to administratívnejšie jednoduchšie (nemusí sa spisovať zápisnica o ústnom pojednávani so začiatkom daňovej kontroly, nemusí sa vypracovávať protokol ani vydávať rozhodnutie po kontrole) a keď je všetko v poriadku nie je dôvod zahajovať celú procedúru kontroly; pokiaľ by však zistili nejaké nedostatky určite by začali kontrolu

keď sa začína kontrola oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu podľa § 15 ods. 15 zákona 511/1992 začína daň. kontrola aj bez oznámenia o začatí daň.kontroly
0 0
FeDaZab FeDaZab

FeDaZab je offline (nepripojený) FeDaZab

citát:
... A navyše podľa § 39 ods. 3 zákona č. 511/1992 "znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly", čiže je veľká pravdepodobnosť, že ak po skončení kontroly podáte dodatočné DP opäť vám prídu na kontrolu, aby zistili aké skutočnosti zapríčinili rozdiely ...


Mozem tomu rozumiet aj tak, ze ak som mala dan.kontrolu na DPH napr. za
1/2006. Teraz som zistila, ze v 1/2006 bola zle vystavena fa, chcem ju opravit dokladom o opr.zakl.dane - kt.bude dan. prizn. za v 11/2006.
Nemozem takto postupovat lebo predmetna fa. bola predmetom danovej kontroly?
0 0
Slávka33 Slávka33

Slávka33 je offline (nepripojený) Slávka33

Daňová kontrola neskúma či si klient zatajil daň na výstupe, teda napr. nákup bločkov v pokladni, problém by bol ak by neuplatnila daň pri svojich vydaných FA a pokladni ak má. Nezaradené bločky by som si uplatnila vo 4Q, lebo podľa DPH sa daň môže uplatniť aj vanasledujúcom zdaňovacom období ak tak nebolo z rôznych príčin spravené
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

FeDaZab
citát:
... A navyše podľa § 39 ods. 3 zákona č. 511/1992 "znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly", čiže je veľká pravdepodobnosť, že ak po skončení kontroly podáte dodatočné DP opäť vám prídu na kontrolu, aby zistili aké skutočnosti zapríčinili rozdiely ...


Mozem tomu rozumiet aj tak, ze ak som mala dan.kontrolu na DPH napr. za
1/2006. Teraz som zistila, ze v 1/2006 bola zle vystavena fa, chcem ju opravit dokladom o opr.zakl.dane - kt.bude dan. prizn. za v 11/2006.
Nemozem takto postupovat lebo predmetna fa. bola predmetom danovej kontroly?
Vysvietila som určitú časť tejto vety, asi Ti ušla. Ak budeš opravovať základ dane dobropisom, nepodávaš dodatočné daňové priznanie, ale ho zaradíš do priznania v tom období, do ktorého spadá dátum vzniku zdaň. plnenia dobropisu. Čiže ak budeš vystavovať dobropis v 11/06, zaradíš ho do IV. Q alebo ak si mesačný platca, tak do 11/2006.
0 0
FeDaZab FeDaZab

FeDaZab je offline (nepripojený) FeDaZab

Marianna01
Vysvietila som určitú časť tejto vety, asi Ti ušla. Ak budeš opravovať základ dane dobropisom, nepodávaš dodatočné daňové priznanie, ale ho zaradíš do priznania v tom období, do ktorého spadá dátum vzniku zdaň. plnenia dobropisu. Čiže ak budeš vystavovať dobropis v 11/06, zaradíš ho do IV. Q alebo ak si mesačný platca, tak do 11/2006.
...tak ma tato odpoved potesila ... zamerala som sa viac na to, ze povodna fa bola predmetom danovej kontroly.
Dakujem.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

FeDaZab
...tak ma tato odpoved potesila ... zamerala som sa viac na to, ze povodna fa bola predmetom danovej kontroly.
Dakujem.
Rado sa stalo
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Mne sa ten dobropis nevidí v súvislosti so zle vystavenou faktúrou (prísp. 30). Ja len, či si FeDaZab vysvetlila správne slovko "ak" v Marianninom príspevku..
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Paula
Mne sa ten dobropis nevidí v súvislosti so zle vystavenou faktúrou (prísp. 30). Ja len, či si FeDaZab vysvetlila správne slovko "ak" v Marianninom príspevku..
Hej Pauli, ale zároveň jedným dychom dodáva, že ju chce opraviť opravou zákl. dane... Takže ja predpokladám (a dúfam), že sa to týka napr. množstva na faktúre alebo podobnej náležitosti.
0 0
FeDaZab FeDaZab

FeDaZab je offline (nepripojený) FeDaZab

Áno, týka sa to množstva {aj keď je to služba}a znížením množstva sa vlastne zníží základ dane a daň. Takže teraz neviem. Daná fa bola predmetom dan.kontroly, dodatočné daňové podať nejdem - budem to riešiť dokladom o oprave základu dane a tak som znovu na pochybách či môžem. Kedže nepodám dodatočné dan. pr. tak asi áno. Dáme hlasovať?(-:
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
skaspa
potom to ale nebola kontrola,ale len miestne zisťovanie; miestnym zisťovaním si len boli preveriť, či sa oplatí otvárať kontrola; využili tento inštitút, ktorý im umožňuje zákon o správe daní a poplatkov, lebo je to administratívnejšie jednoduchšie (nemusí sa spisovať zápisnica o ústnom pojednávani so začiatkom daňovej kontroly, nemusí sa vypracovávať protokol ani vydávať rozhodnutie po kontrole) a keď je všetko v poriadku nie je dôvod zahajovať celú procedúru kontroly; pokiaľ by však zistili nejaké nedostatky určite by začali kontrolu

keď sa začína kontrola oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu podľa § 15 ods. 15 zákona 511/1992 začína daň. kontrola aj bez oznámenia o začatí daň.kontroly
Skaspa

Má DÚ pri kontrole nárok si skopírovať všetky súboru z PC na CD od daňovníka a zobrať si ich so sebou? aj keď DÚ boli poskytnuté všetky doklady pri kontrole. Doklady napokon boli vrátené , ale inform. na Cd si ponechali.
Naposledy upravil renča1 : 22.11.06 at 08:04
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Tak s tým som sa ešte nestretla...Kontrola si zapisovala, čo všetko kontrolovala, ale z firmy nevyniesli ani ň
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
renča1
Skaspa

Má DÚ pri kontrole nárok si skopírovať všetky súboru z PC na CD od daňovníka a zobrať si ich so sebou? aj keď DÚ boli poskytnuté všetky doklady pri kontrole. Doklady napokon boli vrátené , ale inform. na Cd si ponechali.
posúúúúúúúúvam.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

renča1
Skaspa

Má DÚ pri kontrole nárok si skopírovať všetky súboru z PC na CD od daňovníka a zobrať si ich so sebou? aj keď DÚ boli poskytnuté všetky doklady pri kontrole. Doklady napokon boli vrátené , ale inform. na Cd si ponechali.
§ 15 ods. 6 písm. d) zákona č. 511/1992 : Kontrolovaný daňový subjekt má vo vzťahu k zamestnancovi správcu dane tieto povinnosti: predkladať účtovné a iné doklady, ktoré preukazujú hospodárske a účtovné operácie, vrátane evidencie a záznamov v písomnej forme alebo v technickej forme, 6ed) ktorých vedenie bolo správcom dane uložené, a podávať k nim ústne alebo písomné vysvetlenia;
odkaz 6ed) odkazuje na § 31 zákona 431/2002 o účtovníctve - za technickú formu sa považuje účtovný záznam vykonaný elektronickým, optickým alebo iným spôsobom neuvedeným v písmene a), ktorý umožňuje jeho prevedenie do písomnej formy; prevedenie do písomnej formy sa nevyžaduje pri podpisovom zázname podľa § 32 ods. 3.

Čiže daňový subjekt má povinnosť predkladať účtovníctvo v písomnej alebo technickej forme. Slovo alebo dáva možnosť daňovému subjetku rozhodnúť sa, čo si vyberie. Pokiaľ už boli všetky doklady odkontrolované (teda ste im ich predložili v písomnej forme) nevidím dôvod, prečo by si to mali následne brať na CD, navyše ako som už uvádzal nie je vaša povinnosť im to na CD poskytnúť, je to iba jedna z dvoch možností. Zrejme sa obávate, či by nemohli byť uvedené dáta na CD zneužité (povedzme poskytnuté konkurencii apod.) tu treba uviesť, že zamestnanci daňového úradu sú povinný zachovávať daňové tajomstvo - mlčanlivosť, za porušenie čoho im hrozí postih v zmysle § 264 Trestného zákona. A pokiaľ ste im poskytli aj CD, malo vám byť vrátené aj to § 15 ods. 9 zákona č. 511/1992 hovorí aj o iných veciach - čiže aj o CD.

Ešte dodám, že ak ste im poskytli doklady a kontrolu vykonali povedzme na úrade, tak takisto si môžu vyhotoviť kópie kníh dodávateľských a odberateľských faktúr a môže to byť zneužité rovnako ako keď to majú na CD, ale v tomto smere by som sa toho neobával.
Naposledy upravil skaspa : 22.11.06 at 11:30
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať