Zavrieť

Porady

Ako vyplatiť ľudí v SVB, a v správe bytov?

sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
P. Mihál, moc prosím poradíte?

potrebujem vyplatiť ľudí (sme Správa vlastníkov bytov) členov predstavenstva - ročná odmena + výťahár, nie živnostník. Predseda ma tlačí k tomu aby som len strhla daň - odviedla na daň.úrad a cez pokladňu vyplatila ročné odmeny. Moc sa mi to nezdá - nemusia mať dohody? - alebo ako to riešiť? - moc ďakujem za každú radu.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
ludur ludur

ludur je offline (nepripojený) ludur

Vidim, že je tu veľa správcov, príp. ludí znalých pomerov v dome. Ak Vám to nie je proti srsti - ved Vaši obyvatelia to určite vedia, aká je prosím Vaša odmena? Náš správca má 18.000 a ani sa ho poriadne nedá stretnúť. 2 hod. za týžden je k dispozícii jeho zástupca. Je to podľa Vás primerané?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Záleží na počte členov SVB. Účtovníctvo robí kto? Je to tu už rozoberané. Popozeraj v hľadaní.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Chcelo by to konkrétnejšie údaje, či je to čiastka za mesiac alebo rok (predpokladám, že mesiac), či sa jedná o správcu alebo o predsedu spoločenstva a pod. (predpokladám, že ide o bytové družstvo). Ak ide o čiastku za mesiac a pre správcu, ktorým je napr. bytové družstvo tak sa tomu moc nedivím. Narátajú si k cene aj čísla topánok. Je to však všetko na Vás vlastníkoch, či s touto čiastkou súhlasíte. A zrejme ste túto výšku odsúhlasili, takže neostáva nič iné len si plniť povinnosť. Samozrejme nie je to nemenný stav. Určite sa treba ozvať. Nájdi aspoň štvrtinu vlastníkov, ktorý chcú riešiť tento stav, dajte zvolať valné zhromaždenie a riešte.
Čo sa týka odmien ľudí na tomto fóre, kedže sú tu vo veľkej miere predsedovia SVB môžem smelo (dúfam, že ma nezabijú) za nich povedať, že je to vo väčšine za "pánboh zaplať", čo podľa môjho osobného názoru nie je celkom kóšer. Myslím, že zlatá stredná cesta je tak 5-7 l/m, samozrejme podľa usilovnosti aj viac.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Sme SVB a spravujeme sa sami vrátane vedenia účtovníctva. Máme 48 bytov, všetci sa na platení podieľajú rovnakou čiastkou ktorá sa rovná 100.- Sk mesačne a to je 4800.- Sk za celý dom.
Tieto sumy sú za mesiac nasledovné v hrubom
predseda - 1968.- Sk
podpredseda 2x - 1416.- Sk = 2832.- Sk

z toho si platia daň z príjmu 19%, úrazové a sociálne poistenie 0,8%, od 1.8.2006 garančný fond 0,25%. Uvedené peniaze sa im vyplatia vždy na konci roku.
Takže mesačne to v čistom vychádza: predseda 1573,33.-Sk, podpredsedovia po 1132,08.-Sk
Všetci okrem týchto "funkcií" plnia zároveň aj úlohu domovníka. Predseda robí ešte účtovníctvo a obsluhuje kotolňu.
Neviem či vám to bude takto stačiť.

Dodatok edit: U nás mala správcovská spoločnosť keď nás spravovala asi 120.- Sk za byt. to bolo 120x48 = 5760.- Sk
Naposledy upravil Orim : 24.11.06 at 15:18
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Jedna vec je odmena, ktorú výkonní a dozorní pracovníci poberajú, druhá vec je kontrola ich práce.

V našom SVB som vymyslel taký systém, ktorým chcem toto riešiť (príklad som uviedol vyššie). Dúfam že to bude objektívne a spravodlivé.

Ako toto riešite u vás? Ako kontrolujete výkon funkcie? Ako hodnotíte, či si ten človek zaslúži všetky tie peniaze, ktoré mu spoločenstvo platí, resp. či si náhodou nezaslúži viac za svoju prácu?

Rád si nechám poradiť, ak má niekto lepší systém.
Naposledy upravil PeterNR : 03.11.06 at 08:47
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
PeterNR, pozrel som si ten tvoj spôsob odmeny, ale nie je mi jasné, kto určuje to bodové hodnotie vykonanej práce? Veď ľudia nemôžu mať ani potuchy, koľko ma stálo energie to, alebo ono vybaviť. Tak podľa čoho pridelujete 0,5 bodu za 3 bodovú činnosť?
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Jozef I
...Veď ľudia nemôžu mať ani potuchy, koľko ma stálo energie to, alebo ono vybaviť...
nie že nemôžu mať ale pravdupovediac veľká vačšina nemá ani šajnu o tom
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Keďže do r. 2005 sme neplatili odmeny funkcionárom, tak nebol u nás žiaden systém, ako hodnotiť a odmeňovať prácu pre SVB.

Pre tento prvý krát som to celé vymyslel ja (som predseda).
T.j. stanovil som položky aj obsah v jednotlivých častiach správy, podľa toho čo robím(e), určil som základnú cenu za byt a mesiac (220 sk), obodoval som ich tak, ako by to podľa mňa malo byť (aby súčet bol 100), a ako to v skutočnosti bolo (52), a posunul som to na pripomienkovanie podpredsedovi a členom dozornej rady. Následne som to predložil na schválenie zhromaždeniu.

Viem že to je subjektívne. Asi to nie je ideálne, preto ak má niekto lepší nápad, rád sa priučím
0 0
Korund Korund

Korund je offline (nepripojený) Korund

muž, vo všetkom hľadám logiku a systém ...viac
Re pre Narátilovú zo 14-3-2006

Nemusel ! Predsa každá FO môže konať pre inú FO alebo aj PO práce a môže to podľa dohody aj fakturovať. A po skončení roku zaplatí dane a predpísané prísp. do fondov (ale len niektorých). A čo tak napr. aj dohoda o vykonaní prác, ...
0 0
BRK BRK

BRK je offline (nepripojený) BRK

Zdravím poraďákov. Účtujem s.r.o., ktorá spravuje obytné domy. Za správu má na základe zmluvy o správe odmenu na 1 byt cca 140-150,-Sk. Správca (s.r.o.) má v predmete činnosti deratizačné práce - jeden jeho zamestnanec má na to povolenie. Ako môže správcovská s.r.o. "fakturovať" za výkon deratizácie obytným domom, ktorých sama spravuje? S.r.o. chce mať z toho výnos ale neviem čo im poradiť. Vďaka za každý názor.
Katarína
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Živnostník im tiež predsa vystaví fa. Takže to treba tiež vyfaktúrovať SVB z FO, ale najprv by som ja ako správca požiadala o odsúhlasenie uznesením na zhromaždení. Nakoľko sa jedná o čerpanie z FO.
0 0
vanity vanity

vanity je offline (nepripojený) vanity

Chcela by som sa opýtať ako sa v SVB vypláca odmena predsedovi.
Zhromaždenie mu odsúhlasilo istú sumu, ja mu urobím dohodu, zdaním, zaplatím odvody. To všetko mi je jasné. Problém nastal, keď som to predsedovi vysvetľovala ako to celé bude a že nakoniec im to stiahnem z fondu opráv. Predseda s tým nesúhlasil, lebo v mandátnej zmluve máme uvedené - Z odmeny za výkon správy bude mandatár preplácať mandantovi preukázateľne vynaložené výdavky (v hotovosti) max. 5 000,- Sk za rok. Toto v tej zmluve skutočne máme a on chce vyplatiť tú odmenu práve z tohto. Bude to tak správne? Môžete mi poradiť nejakú odvolávku, alebo niečo kde by som našla viac ohľadom tohoto problému?
ďakujem
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Prečo mu to nechcete vyplatiť z odmeny za výkon správy keď ste to tak odhlasovali. FO je určený na niečo iné, dalo by sa to aj z toho ale to by ste museli odhlasovať, že preukázatelne vynaložené výdavky sa budú platiť z FO.

K tomu je dobre si prečítať zákon 182/1993 + doplňky, je to tu niekoľkokrát prilepené
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

vanity
Chcela by som sa opýtať ako sa v SVB vypláca odmena predsedovi.
Zhromaždenie mu odsúhlasilo istú sumu, ja mu urobím dohodu, zdaním, zaplatím odvody. To všetko mi je jasné. Problém nastal, keď som to predsedovi vysvetľovala ako to celé bude a že nakoniec im to stiahnem z fondu opráv. Predseda s tým nesúhlasil, lebo v mandátnej zmluve máme uvedené - Z odmeny za výkon správy bude mandatár preplácať mandantovi preukázateľne vynaložené výdavky (v hotovosti) max. 5 000,- Sk za rok. Toto v tej zmluve skutočne máme a on chce vyplatiť tú odmenu práve z tohto. Bude to tak správne? Môžete mi poradiť nejakú odvolávku, alebo niečo kde by som našla viac ohľadom tohoto problému?
ďakujem
Z toho Tvojho popisu som trochu zmätený. Ty píšeš ako vlastník bytu v dome, kde je to SVB alebo ako správca, ktorý má mandátnu zmluvu s SVB? Komu sa platí odmena za výkon správy? Predsedovi alebo správcovskej spoločnosti? Kto je v zmluve definovaný ako mandatár a kto ako mandant?
0 0
vanity vanity

vanity je offline (nepripojený) vanity

Ospravedlňujem sa za chaos.
Mandant je spoločenstvo,
Mandatár v tomto prípade je bytové, teda správca a ja píšem v mene správcu.
Spoločenstvo na zasadnutí schválilo odmenu svojmu predsedovi, ale od bytového ako správcu chcú aby sme ju vyplatili z prostriedkov bytového, vlastne z tých peňazí, čo nám SVB platí za výkon správy.
A chcú to na základe práve toho bodu, ktorý je v mandátnej zmluve, teda citujem Z odmeny za výkon správy bude mandatár preplácať mandantovi preukázateľne vynaložené výdavky (v hotovosti) max. 5 000,- Sk za rok.
A tak sa pýtam, či ja ako bytové môžem vyplatiť odmenu predsedovi spoločenstva z peňazí bytového?
Ja si myslím, že to ide z ich fondu opráv. Mýlim sa?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

vanity
Ospravedlňujem sa za chaos.
Mandant je spoločenstvo,
Mandatár v tomto prípade je bytové, teda správca a ja píšem v mene správcu.
Spoločenstvo na zasadnutí schválilo odmenu svojmu predsedovi, ale od bytového ako správcu chcú aby sme ju vyplatili z prostriedkov bytového, vlastne z tých peňazí, čo nám SVB platí za výkon správy.
A chcú to na základe práve toho bodu, ktorý je v mandátnej zmluve, teda citujem Z odmeny za výkon správy bude mandatár preplácať mandantovi preukázateľne vynaložené výdavky (v hotovosti) max. 5 000,- Sk za rok.
A tak sa pýtam, či ja ako bytové môžem vyplatiť odmenu predsedovi spoločenstva z peňazí bytového?
Ja si myslím, že to ide z ich fondu opráv. Mýlim sa?
Teraz je to už jasnejšie. Ale tá veta je skutočne hodná nobelovej ceny. Buď to niekto poriadne poplietol, alebo vás, ako správcu chcel zámerne ukrátiť o odmenu. Lebo podľa tej vety by to znamenalo, že ak dostanete za výkon správy napr. za rok 50.000, tak z týchto peňazí im na základe predložench dokladov vyplatíte 5.000 SKK. Preukázateľne vynaložené výdavky môžu byť rôzne - od nákupu čistiacich prostriedkov, cez služby sklenára, zámočníka až po nákup nejakého spoločného zariadenia čokoľvek. Ak ste sa však takto dohodli, a vy ste s tým súhlasili, tak tých 5.000 SKK teoreticky môžu použiť na čokoľvek - aj na výplatu toho predsedu. Vám, ako správcovi to môže byť jedno, či im to vyplatíte za nákup žiaroviek alebo ako odmenu predsedovi. Vy, ako správca, zo zmluvy tie peniaze tak či tak musíte vyplatíť, ak vám ich zdokladujú.

Ono je to jedno, z čoho sa vyplatí odmena predsedovi. Či to bude samostatné položka vo vyúčtovaní alebo to pôjde z fondu. Ide o to, čo je spravodlivejšie. Z fondu nie, lebo tí, čo majú väčší byt, by zaplatili predsedovi za jeho činnosť viacej. Mala by to byť rovnaká čiastka na každú bytovú jednotku bez ohľadu na jej veľkosť a počet prihlásených osôb.

Záver - ak to teda chcú zaplatiť z toho balíka, ktorý je určený na spätné vyplatenie z celkovej sumy za správu, tak nech to tak majú. Alebo vám spôsobuje problémy takýto postup?
0 0
vanity vanity

vanity je offline (nepripojený) vanity

ďakujem za odpoveď, pomohlo, ocenila som
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
Vratim sa este k odmenovaniu:
za vykon funkcie predsedu - je vzdy preddavkova dan, alebo myslite(ak je
napr. predseda dochodca) mala by byt zrazkova dan?
za vykon funkcie clena DR - detto ako hore?
Nedaju sa ine odmeny za prace pre SVB (nap. prilezitostne oprava dveri a pod.) vyplatit ak je to dochodca nezdanené na prikaznu zmluvu? - odmena
len napr. 200,00 Sk.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Marta L Pozri príspevok
Vratim sa este k odmenovaniu:
za vykon funkcie predsedu - je vzdy preddavkova dan, alebo myslite(ak je
napr. predseda dochodca) mala by byt zrazkova dan?
za vykon funkcie clena DR - detto ako hore?
Nedaju sa ine odmeny za prace pre SVB (nap. prilezitostne oprava dveri a pod.) vyplatit ak je to dochodca nezdanené na prikaznu zmluvu? - odmena
len napr. 200,00 Sk.
Ak sa nemýlim, použitie preddavkovej a zrážkovej dane nie je závislé od druhu pracovnej zmluvy, ale od výšky odmeny - do 5 tis. Sk je zrážková, nad 5 preddavková.

Ja na všetky odmeny používam DoVP, zdá sa mi to administratívne najjednoduchšie. Vyplácam ich raz ročne, takže nemusím každý mesiac posielať hlásenia do SP a každý kvartál na DÚ. Ak dakto poznáte jednoduchší spôsob, rád si nechám poradiť.
O príkaznej zmluve neviem nič. Drobné práce pre SVB (opravy, kosenie trávy, upratovanie...) robia ľudia zadarmo (bohužiaľ, stále len tí istí)
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Čo je to DoVP????
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať